Samowolna zabudowa przy współwłasności - Forum Prawne

 

Samowolna zabudowa przy współwłasności

Witam, Mieszkam w domu czterorodzinnym ale faktycznie mieszkają trzy rodziny. Dom i działka stanowią współwłasność czterech rodzin. Jeden z sąsiadów, bez zgody pozostałych współwłaścicieli wybudował sobie drewniany garaż-altanę, generalnie miejsce, gdzie zaczął urządzać hardcorowe libacje ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Prawo administracyjne


Odpowiedz
 
29-08-2011, 13:14  
adnoh
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Samowolna zabudowa przy współwłasności

Witam,

Mieszkam w domu czterorodzinnym ale faktycznie mieszkają trzy rodziny. Dom i działka stanowią współwłasność czterech rodzin.
Jeden z sąsiadów, bez zgody pozostałych współwłaścicieli wybudował sobie drewniany garaż-altanę, generalnie miejsce, gdzie zaczął urządzać hardcorowe libacje alkoholowe ze współbiesiadnikami, czyt. menelami jego pokroju.
Moje pytanie jest następujące: czy stawiając ten obiekt bez zgody pozostałych współwłaścicieli postąpił zgodnie z prawem!?
Problem zgłosiłem do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego ale nastąpiła cisza.
adnoh jest off-line  
01-09-2011, 06:53  
adnoh
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Samowolna zabudowa przy współwłasności

Czy mogę liczyć na odpowiedź na mój problem!?
adnoh jest off-line  
01-09-2011, 10:47  
oby_wa_tel
Stały bywalec
 
Posty: 334
Domyślnie RE: Samowolna zabudowa przy współwłasności

II SAB/Sz 20/11 - Wyrok WSA w Szczecinie z 2011-05-26

Cytat:
Zgodnie z art. 35 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Zgodnie z treścią § 3 w/w artykułu, załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

Zgodnie zaś z art. 36 § 1 Kpa, o każdym przypadku niezałatwienia sprawy

w terminie określonym w art. 35 organ administracji publicznej obowiązany jest zawiadomić strony, wskazując nowy termin załatwienia sprawy.

Stosownie do treści art. 104 § 1 Kpa, organ administracji publicznej załatwia sprawę przez wydanie decyzji, chyba że przepisy kodeksu stanowią inaczej. Decyzje rozstrzygają sprawę co do jej istoty w całości lub w części albo w inny sposób kończą sprawę w danej instancji (art. 104 § 2 Kpa).

W świetle przepisów obowiązujących w dacie wniesienia skargi bezczynność organu zachodzi wówczas, gdy organ ten nie wydaje decyzji w terminach wskazanych w art. 35 § 1 -3 Kpa, ani nie wykonuje czynność o których mowa w art. 36 Kpa.
------------------
Nie lekceważ pisemek od organów administracji
Gdy organ milczy
Opcje jakie ma organ ws. udost. inf. publ.
Gdy są wady budowlane
Kto powinien naprawiać samowolę bud.
oby_wa_tel jest off-line  
05-09-2011, 13:40  
Tomekzor
Użytkownik
 
Posty: 46
Domyślnie RE: Samowolna zabudowa przy współwłasności

czy na tej działce jest zrobiony podział gruntu dla kazdego wlasciciela czy jest tylko podzial ulamkowy dla calej nieruchomosci ?

jezeli altana ta jest zbudowana "bez stalego przytwierdzenia do gruntu" (z tego co pamietam to chyba 1 metr w ziemi), to nie ma o czym mówić. nie jest to wtedy budynek w rozumieniu ustawy, czyli to po prostu w praktyce tak jakby sobie postawił parasol na działce.
Tomekzor jest off-line  
05-09-2011, 19:03  
adnoh
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Samowolna zabudowa przy współwłasności

Całe podwórko jest wspólne, nie ma podziału a on wybudował sobie tytułowy garaż z altaną kiedy nas nie było.
adnoh jest off-line  
05-09-2011, 23:45  
Tomekzor
Użytkownik
 
Posty: 46
Domyślnie RE: Samowolna zabudowa przy współwłasności

Jeżeli posiada fundament i dach, to może Pan z przekonaniem napisać Nadzoru Budowlanego, musisz podać swoje dane i przede wszystkim wyjaśnić dlaczego chcesz żeby przyszli tą sprawę sprawdzić (to znaczy - nie musisz, ale z własnego doświadczenia wiem, że żeby było szybciej i sprawnie, trzeba udowodnić że jest się stroną - mi kiedyś odrzucili podobny wniosek z tego powodu).
Tomekzor jest off-line  
08-09-2011, 21:31  
resan
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Samowolna zabudowa przy współwłasności

Cytat:
Napisał/a Tomekzor Zobacz post
Jeżeli posiada fundament i dach, to może Pan z przekonaniem napisać Nadzoru Budowlanego, .
Witam, wprawdzie nie znam szczegółów, ale mając kłopot ze współwłaścicielem ułamkowym, zadzwoniłem do nadzoru budowlanego gdzie mi powiedziano, że zgłaszając samowolę, dokonuję zgłoszenia na samego siebie. Może to urzędniczy wykręt, żeby nie mieć za dożo pracy. A poza tym powiedzieli, że przyjść na kontrolę mogą nawet za pół roku.
resan jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zniesienie współwłasności przy własności hipotecznej (odpowiedzi: 1) Witam, Kupiłam wraz z chłopakiem mieszkanie, na które został zaciągnięty kredyt hipoteczny. Oboje jesteśmy właścicielami mieszkania w równych...
§ Spłata przy zniesieniu współwłasności (odpowiedzi: 1) Witam Wystąpiono do sądu o zniesienie współwłasności (spadku) ze spłatą. Wartość spłaty to ok. 100 000 zł. Jak z waszego doświadczenia sąd...
§ Zgoda współwłaściciela przy przepisaniu części współwłasnośc (odpowiedzi: 2) Witajcie. Mam krótkie pytanie: czy w sytuacji, kiedy właścicielami działki z domem są osoby A (50%), B(25%), C(25%) i osoba B chce przekazać swoją...
§ Samowolna korekta pit przez współmałżonka (odpowiedzi: 3) Dzień dobry, Nurtują mnie następujące pytania, na które nie udało mi się znaleźć na forum odpowiedzi: 1. czy jeden ze wspólnie rozliczających się...
§ spłata przy zniesieniu współwłasności. (odpowiedzi: 1) Proszę o odpowiedź na pytanie: Toczy się sprawa o zniesienie współwłasności działki, która nie jest jednorodna pod względem przeznaczenia tj część...
§ zabudowa na dzialce rolnej z zabudową współwłasność (odpowiedzi: 1) Witam, jestem wraz z mama i 2 rodzeństwa współwłascicielami 5 ha gospodarstwa, na jednej z działek 1,8 ha o statusie działki rolnej z zabudową stoi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:59.