nagrywanie rozmowy - Forum Prawne

 

nagrywanie rozmowy

Witam. Chciałabym się dowiedzieć,czy można w placówkach państwowych takich jak:MOPS,UG telefonicznie nagrywać rozmowy prowadzone z pracownikiem? Czy pracownik może wytoczyć sprawę cywilną osobie która ją nagrała?Według mnie,jeżeli pracownik państwowy wykonuje swoje obowiązki w oparciu o ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Prawo administracyjne


Odpowiedz
 
06-10-2011, 18:42  
Róża25
Zbanowany
 
Posty: 131
Domyślnie nagrywanie rozmowy

Witam.
Chciałabym się dowiedzieć,czy można w placówkach państwowych takich jak:MOPS,UG telefonicznie nagrywać rozmowy prowadzone z pracownikiem? Czy pracownik może wytoczyć sprawę cywilną osobie która ją nagrała?Według mnie,jeżeli pracownik państwowy wykonuje swoje obowiązki w oparciu o obowiązujące przepisy i nie naruszył prawa,to nie ma się czego obawiać.Dla wielu osób źródło pochodzące z takiego nagrania jest istotne dla udowodnienia zaistniałej sytuacji(pracownik nie może się wyprzeć,że tak powiedział)Na pewno wiem,że w UG nagrywane są posiedzenia Rady i podawane do publicznej wiadomości(zamieszczone w internecie),dlatego na tej podstawię sadzę,że można tak robić.O tym,czy mam rację ,czy nie proszę o odpowiedź z podaniem podstaw prawnych
Róża25 jest off-line  
07-10-2011, 19:57  
Verto
Przyjaciel forum
 
Posty: 814
Domyślnie RE: nagrywanie rozmowy

W zasadzie przyjmuje się, że nagrywanie bez wiedzy nagrywanego jest naruszeniem jego dóbr osobistych (art. 23 K.c.), podobnie nagrywanie przy sprzeciwie nagrywanego. Ściśle rzecz ujmując to naruszenie tego dobra które wiąże się ze swobodą komunikowania się (art. 49 Konstytucji), czy prawa do ochrony własnego głosu. Posiedzenia Rady nagrywane są bo stanowi to przejaw jawności jej działania i jest zwykle regulowane w statucie miasta/gminy, zatem to zły przykład w kontekście niniejszej sprawy.
Verto jest off-line  
14-10-2011, 02:02  
bebo
Użytkownik
 
Posty: 337
Domyślnie RE: nagrywanie rozmowy

Jak mi wiadomo z odpowiedzi na łamach prasy, której udzieliła Prezes sądu, można nagrywać wszelkie, prowadzone przez siebie rozmowy. Szczególnie można nagrywać osoby, wykonujące czynności służbowe. Jeśli niezamierzenie nagrają sią też inne, rozmawiające obok osoby, nie ma to znaczenia, bo nie był to cel nagrania i niemożliwym jest oddzielić te dźwięki już na etapie nagrywania. Ja sam bardzo często używam takich nagrań do dowiedzenia w sądzie nieuczciwego postępowania przeciwnika. Oczywiście wymyślona przeze mnie technika nagrywania zapewnia zrozumiałość mowy, a do tego dołączam stenogram choćby najistotniejszych fragmentów rozmowy. Nagranie doręczam na płycie CD, najpierw wersję bez żadnych poprawek, później wersję przefiltrowaną w celu podniesienia wyrazistości. Sąd nigdy nie odrzucił mi takiego dowodu.

Zazwyczaj zawsze nagrywam reklamacje towarów, bo wtedy dzieją się cuda i super uprzejmy sprzedawca podczas zakupu towaru, w momencie poinformowania go o reklamowaniu towaru, zamienia się momentalnie w śmiertelnego wroga.
Zdarzyło się, że w piątek reklamowałem buty, a właścicielka sklepu w ogóle nie chciała ze mna rozmawiać i zdecydowanie odmówiła przyjęcia reklamacji. Wezwałem Policję i ku mojemu zdumieniu, kobieta powiedziała, że widzi mnie pierwszy raz w życiu i nic nie wie o jakieś reklamacji! Policjanci mnie poinformowali, że za takie głupie kawały i wzywanie Policji bez uzasadnienia, mogę ponieść odpowiedzialność. Odtworzyłem wtedy rozmowę z kierowniczką i tej dosłownie opadła szczęka. Sytuacja natychmiast znormalniała, od ręki wypłaciła mi pieniądze za buty. Okazało się, że w sobotę sklep był już likwidowany, dlatego chciała się mnie pozbyć, licząc pewnie na moje zniechęcenie, jeślibym przyszedł jeszcze raz i stwierdziłbym, że sklepu już nie ma.
bebo jest off-line  
17-10-2011, 19:35  
Róża25
Zbanowany
 
Posty: 131
Domyślnie RE: nagrywanie rozmowy

Witam i dziękuję bardzo za wypowiedzi i wyjaśnienia w tej sprawie.Bardzo często korzystam z pomocy MOPS.Często zdarza się tak,że pracownik socjalny MOPS przy przyjmowaniu dokumentów i w wywiadzie mówi co innego niż jest zapisane,dlatego chciałam nagrać takie rozmowy aby mieć dowód,że było inaczej niż zapisane jest w dokumentach.W związku z tym mam pytanie,czy pracownik socjalny może mnie zaskarżyć z tego powodu jeżeli to będzie jedyny dowód dla sądu?
Róża25 jest off-line  
17-10-2011, 20:22  
Verto
Przyjaciel forum
 
Posty: 814
Domyślnie RE: nagrywanie rozmowy

Tak o ile nagrywanie będzie potajemne bądź dokonywane w sytuacji braku zgody nagrywanego.
Verto jest off-line  
18-10-2011, 09:53  
Róża25
Zbanowany
 
Posty: 131
Domyślnie RE: nagrywanie rozmowy

Witam ponownie i rozumiem,że nie powinnam nagrywać rozmowy bez zgody pracownika.Chciałabym wiedzieć,czy jeżeli nagram telefonem komórkowym i nagranie to będzie służyło tylko dla mnie w celu odtworzenia przebiegu rozmowy z pracownikiem,a pracownik o tym nie będzie wiedział,czy też w takim przypadku nie wolno nagrywać?
Róża25 jest off-line  
18-10-2011, 10:42  
bebo
Użytkownik
 
Posty: 337
Domyślnie RE: nagrywanie rozmowy

Zrobisz, jak zechcesz. Napisałem, że od lat stosuję nagrywanie i nikogo nie uprzedzam o tym. Byłoby to bez sensu, bo wtedy nagrywany albo przestanie cokolwiek robić i mówić, albo zmieni postępowanie tak, żeby niczego jemu nie dowieść. Urzędnik, jakim jest pracownik opieki, wykonuje swoje czynności i to możesz nagrywać oraz wykorzystywać do celu udowodnienia nierzetelności, byleby nie odtwarzać takiej rozmowy publicznie. Odtworzenie nagrania przełożonemu tej osoby, jest odtworzeniem do celów dowodowych i nie jest odtworzeniem publicznym, nie ma więc elementu naruszenia dóbr osobistych. Czy złodziej, który został bez jego wiedzy nagrany kamerą monitoringu, może żądać odszkodowania za naruszenie swojego wizerunku? Nie, jeżeli ten film nie jest udostępniony publicznie. Takie są mi znane kryteria, jeśli chodzi o nagrywanie wydarzeń. Powtarzam, wielokrotnie używałem takich nagrań nawet w sądzie i nigdy nikt nie postawił mi zarzutu dokonania czynności niedozwolonej. Tak się składa, że właśnie trwa sprawa sądowa, gdzie, na podstawie nagrania, udowodniłem złą wolę pracownika pewnej firmy, działającego na moją szkodę. Inne nagrania służyły udowodnieniu przebiegu sytuacji w sprawach między mną, a pracownikami różnych firm, zakończonych na poziomie kierownictwa firm. Nagrywałem nawet kurator sądową matki mojego syna, która podczas wywiadu ze mną uzyskała konkretne i udowodnione wiadomości o niewłaściwym postępowaniu swojej podopiecznej, a w sądzie zeznawała, jakobym to ja miał zły wpływ na dziecko. Po odtworzeniu nagrania, sąd ukarał ją za składanie fałszywych zeznań i ta osoba została zwolniona z pracy.

Jak wyobrażasz sobie przebieg spotkania z pracownikiem socjalnym, jeśli uprzedzisz go o nagrywaniu? Od razu powie, że nie życzy sobie tego i dalej będzie pisał to, co jemu wygodne, a nie to, co mówisz. Jak więc dowieść złej woli pracownika, jeśli nie przez nagranie? Ewentualnie zażądaj wypełnienia dokumentów przy tobie i wtedy podpisuj, lub - jeżeli podaje dokumenty do podpisania in blanco - przed podpisem napisz: nie znam treści. To też dowód, że pracownik kombinuje i nierzetelnie wypełnia obowiązki, wymuszając podpis przed wypełnieniem dokumentu.
bebo jest off-line  
18-10-2011, 16:11  
Róża25
Zbanowany
 
Posty: 131
Domyślnie RE: nagrywanie rozmowy

Dziękuję bardzo za wyczerpującą dla mnie wypowiedź.Zgadzam się z panem całkowicie i pana rady na pewno mi się przydadzą w życiu.
Róża25 jest off-line  
17-12-2011, 16:47  
Bloom
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: nagrywanie rozmowy

Niech ktoś powie czy się nie mylę.
Jeżeli mam nagranie z pracodawcą, i jest to dowód w sprawie sporu który z nim prowadzę. To bez obaw mogę pokazać w sądzie jak było . Nigdzie tych rozmów oczywiście nie rozpowszechniam.
Bloom jest off-line  
17-12-2011, 19:46  
bebo
Użytkownik
 
Posty: 337
Domyślnie RE: nagrywanie rozmowy

Oczywiście. Dobrze jest przedtem spisać choćby najważniejszą treść rozmowy z podziałem na to, kto i co powiedział, czyli sporządzić tzw. stenogram.
W nagłówku piszesz dane o nagraniu, czyli datę i miejsce oraz osoby występujące, np:
Pracodawca - P
Bloom - B
później piszesz np:
P: Co mi tam zrobisz, nie masz na to dowodu.
B: A jak będę miał, to się dopiero zdziwisz.
Jezeli są jakieś słowa nieczytelne, pisz nieczytelne

Ja robiłem wierną kopię ze źródła nagrania i umieszczałem na płycie CD jako drugie nagranie. Jako pierwsze dawałem to samo nagranie, ale oczyszczone z szumów i podgłośnione, po to, żeby na sali sądowej można było tego bez problemu słuchać. Taką edycję nagrania można wykonać choćby w bezpłatnym Audacity.
bebo jest off-line  
20-02-2012, 22:09  
bettine
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: nagrywanie rozmowy

jak najbardziej trzeba nagrywać wszelkie rozmowy, ponieważ są one niezbędne do wygrania np. sprawy sądowej, w przeciwnym wypadku będzie się musiało ponieść konsekwencje i zapłacić za sprawę co się prawie zawsze zdarza w takiej sytuacji...
bettine jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nagrywanie rozmowy z instytucją (odpowiedzi: 1) Witam, W różnych źródłach powszechna jest informacja, aby nagrywać rozmowę należy o tym fakcie poinformować o tym fakcie rozmówcę, a ten ma prawo...
§ Nagrywanie rozmowy z bankiem (odpowiedzi: 1) Gdy łączę się z bankiem lub operatorem telekomunikacyjnym automat wygłasza formułkę, że rozmowa będzie nagrywana i rozłączenie oznacza brak zgody na...
§ Zgoda na nagrywanie rozmowy (odpowiedzi: 2) Każdy z nas spotkał się na pewno w czasie jakiejś rozmowy telefonicznej z informacja o nagrywaniu jej i w przypadku braku zgody o przerwanie...
§ nagrywanie rozmowy (odpowiedzi: 1) Witam. Chciałabym się dowiedzieć,czy można w placówkach państwowych takich jak:MOPS,UG telefonicznie nagrywać rozmowy prowadzone z pracownikiem? Czy...
§ Nagrywanie rozmowy i jej publikowanie (odpowiedzi: 10) Witam, Mam zamiar stworzyć kanał na youtube i portal na który będę codziennie wrzucał rozmowy z ludźmi taka jak by Ukryta kamera, ale przez telefon,...
§ nagrywanie rozmowy (odpowiedzi: 8) Czy nagrywanie rozmowy z pracodawcą, w której się uczestniczy może być karalne? Chcę użyć to jako dowodu. Szef mi groził i mam to wszystko nagrane...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:03.