Zawieszenie postępowania w sprawie wydania Warunków Zabudowy - Forum Prawne

 

Zawieszenie postępowania w sprawie wydania Warunków Zabudowy

Witam Prosił bym o podanie wskazówek działania i ewentualnych doświadczeń w sprawie zawieszenia postępowania administracyjnego o wydanie WZ. Sprawa jest następująca. W wielkim skrócie to wygrałem z Gminą sprawę i ustanowienie drogi koniecznej. Drogę tę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Prawo administracyjne


Odpowiedz
 
10-01-2012, 22:36  
mmonko
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Zawieszenie postępowania w sprawie wydania Warunków Zabudowy

Witam
Prosił bym o podanie wskazówek działania i ewentualnych doświadczeń w sprawie zawieszenia postępowania administracyjnego o wydanie WZ.

Sprawa jest następująca. W wielkim skrócie to wygrałem z Gminą sprawę i ustanowienie drogi koniecznej. Drogę tę ustanowiono właśnie po nieruchomości Gminnej. Z racji tego że mam już prawomocne postanowienie w sprawie drogi koniecznej złożyłem do gminy o wydanie WZ. niestety po kilku dniach dowiedziałem się iż Radca Prawny złożył wniosek do Sądu o wznowienie postępowania gdyż wystąpiły nowe okoliczności które mogą zmienić przebieg dojazdu. Z tego też powodu urzędnik już mi zapowiedział że sprawa będzie zawieszona z art 97 par1 pkt4 kpc.
Czy zatem ma prawo to zrobić? Czy postanowienia prawomocne sądu są nieistotne i niewykonalne?
Przecież logicznym jest że WZ może wydać na tą drogę a jak dostanę inną to też WZ będzie w porządku - jednak trzeba chcieć i nie być inspirowanym przez władzę!!
Prosił bym o jakieś doświadczenia gdyż mało tego jest na necie.
Jeśli ktoś ma doświadczenia do podzielcie może jest jakieś orzeczenie SKO czy też NSA w podobnej sprawie?
mmonko jest off-line  
11-01-2012, 07:12  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zawieszenie postępowania w sprawie wydania Warunków Zabudowy

mmonko - zawieszenie postępowania administracyjnego na podstawie art. 97 par. 1 pkt 4 K.p.a. oznacza, że organ uważa, że wynik postępowania, które prowadzi, jest zależny od innego postępowania (karnego, cywilnego itp.). Na to postanowienie przysługuje zażalenie.

Jeśli chodzi o wznowienie postępowania w sprawie ustanowienia drogi koniecznej:
Cytat:
Art. 521. § 1. Jeżeli przepis szczególny inaczej nie stanowi, postanowienie orzekające co do istoty sprawy staje się skuteczne, a jeżeli wymaga wykonania - także wykonalne, po uprawomocnieniu się.
§ 2. Jeżeli postanowienie takie ulega z mocy ustawy wykonaniu przed uprawomocnieniem się, sąd, który wydał postanowienie, może stosownie do okoliczności wstrzymać jego wykonanie.

Art. 523. [Prawomocność] Prawomocne postanowienie orzekające co do istoty sprawy nie może być zmienione ani uchylone, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Jednakże prawomocne postanowienie oddalające wniosek sąd może zmienić w razie zmiany okoliczności sprawy.

Art. 524. § 1. Uczestnik postępowania może żądać wznowienia postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem orzekającym co do istoty sprawy, jednakże wznowienie postępowania nie jest dopuszczalne, jeżeli postanowienie kończące postępowanie może być zmienione lub uchylone.
§ 2. Zainteresowany, który nie był uczestnikiem postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem orzekającym co do istoty sprawy, może żądać wznowienia postępowania, jeżeli postanowienie to narusza jego prawa. W takim wypadku stosuje się przepisy o wznowieniu postępowania z powodu pozbawienia możności działania.
Służebność była ustanowiona na gruncie gminnym, a Ty występujesz (zapewne) o warunki zabudowy dla swojej nieruchomości. Jeśli doszłoby do wznowienia postępowania, w wyniku którego wniosek o ustanowienie służebności drogowej zostałby oddalony, to działka straciłaby dostęp do drogi publicznej (zakładając, że działka nie ma dostępu do drogi, zatem ustanowiono służebność), a w konsekwencji nie można byłoby wydać warunków zabudowy.

Nawiasem mówiąc, dlaczego gmina nie chce ustanowić dla Ciebie służebności? Jeśli gmina uważa, że Twoja działka ma dostęp do drogi, to spełniona będzie ta przesłanka wydania warunków zabudowy.
 
11-01-2012, 16:34  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.605
Domyślnie RE: Zawieszenie postępowania w sprawie wydania Warunków Zabudowy

należy poczekać ma postanowienie w tej sprawie i po otrzymaniu jest prawo do zażalenia
voyteg jest off-line  
17-01-2012, 19:11  
mmonko
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Zawieszenie postępowania w sprawie wydania Warunków Zabudowy

Witam
Nie do końca rozumiem Art. 521. § 1. ".....jednakże wznowienie postępowania nie jest dopuszczalne, jeżeli postanowienie kończące postępowanie może być zmienione lub uchylone"
Proszę o interpretację kiedy taka sytuacja występuje.

Również chciałbym zapytać czy jeżeli postępowanie będzie wznowione to czy poprzednie postanowienie ulega zawieszeniu? A jeżeli ja zapłaciłem już za drogę, urządziłem ją, zrobiłem bramę to nie ma to znaczenia?
A przypuśćmy że już otrzymałem WZ i dopiero wówczas strona by złożyła wniosek o wznowienie - czy wówczas droga która została już ustalona zostaje zawieszona? Przecież nie można uchylić decyzji bo równie dobrze mógłbym mieć już pozwolenie na budowę a nawet zacząć budować.
Wydaje mi się zatem że owszem wznowienie może być ale to wznowienie nie powinno mnie pozbawiać dojazdu który został już zasądzony prawomocnym postanowieniem.
Jeśli natomiast w skutek wznowienia dostałbym inny dojazd to wówczas jest ciągłość w tym że posiadam dojazd do działki - oczywiście dojazd ten wydaje mi się że nie powinien być gorszy od wcześniej zasądzonego.

A tak nawiasem mówiąc to wznowienie postępowania jest związana ztym że gmina stała sie zarządcą drogi i może w tym momencie zezwolić na wykonanie mostka. Oczywiście moja działka nie przylega bezpośrednio do drogi i musi droga ta musiała by przebiegać przez prywatne działki przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne. Ze względu na to że praktycznie na całej długości mojej działki działka dzieląca mnie od drogi jest zabudowana budynkami istniej możliwość przeprowadzenia dojazdu tylko w dwóch miejscach - po gruntach Gminnych (na co się wcześniej i tak nie zgadzali) po gruncie prywatnym w odległości 1m od studni z wodą pitną.

Czy istnieje zatem orzecznictwo SN odnośnie tego kiedy art 524 może być zastosowany?

Według mnie powinienem mieć prawo do korzystania z obecnie zasądzonej drogi aż do czasu ewentualnego innego rozstrzygnięcia. Czy jestem w błędzie?

Dzięki za odpowiedzi.
mmonko jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zawieszenie postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy. (odpowiedzi: 4) Witam, Pytanie: Artykuł 62 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym reguluje sprawę możliwości zawieszenia postępowania w sprawie...
§ Wniosek o zawieszenie postępowania w sprawie pozwolenia na budowę (odpowiedzi: 18) Otrzymałem dziś zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie pozwolenia na budowę. Jestem określony jako strona, inwestorem jest inna osoba a...
§ odmowa wydania warunków zabudowy - jak się bronić? (odpowiedzi: 6) Wystąpiłem o wydanie WZ na "inwestycję polegającą na zmianie sposobu użytkowania części budynku mieszkalnego na cele usługowe" (brak MPZP). Zmiana...
§ Zawieszenie postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla inwestycji (odpowiedzi: 6) Witam, Tak jak w temacie. Postępowanie zostało zawieszone, ponieważ nie można ustalić obecnego właściciela jednej z sąsiadujacych działek....
§ Warunki zabudowy - zawieszenie postępowania (odpowiedzi: 7) witam! Złożyłem wniosek o ustalenie warunków zabudowy /budowa domu jednorodzinnego/ a po kliku tygodniach dostałem inf. o zawieszeniu postępowania...
§ odmowa wydania warunków zabudowy (odpowiedzi: 1) w 1996 r kupiłam działkę rekreacyjną nad jeziorem ze zmniejszoną linią zabudowy do 50 m od lustra wody, gdy w 2008 r wystąpiłam do wójta o wydanie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:35.