Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej - Forum Prawne

 

Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej

10 lat temu nabyliśmy grunt rolny w użytkowanie wieczyste. Kilka lat temu postawiliśmy na nim firmę i prowadzimy działalność. Jednym z zapisów pozwoleń na budowę było wyłączenie części gruntu pod zabudową (5 arów) z produkcji ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Prawo administracyjne


Odpowiedz
 
26-06-2012, 15:01  
Piasek80
Stały bywalec
 
Posty: 618
Domyślnie Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej

10 lat temu nabyliśmy grunt rolny w użytkowanie wieczyste. Kilka lat temu postawiliśmy na nim firmę i prowadzimy działalność. Jednym z zapisów pozwoleń na budowę było wyłączenie części gruntu pod zabudową (5 arów) z produkcji rolnej (klasa ziemi III) za co przez 10 lat naliczana będzie opłata (do Starostwa) przeliczana wg cen żyta. W tym roku wykupiliśmy działkę na własność i pozbyliśmy się użytkowania wieczystego. Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej w ub. roku wyniosła coś koło 310zł. W tym roku - szczęka nam spadła - ponad 1500zł !! W ciągu roku wzrosła blisko 5x !! Czy można się gdzieś odwołać od tej decyzji w celu obniżenia tej kwoty, częściowego umorzenia czy cokolwiek innego bo jeżeli rok do roku opłata ta wzrosła 5x do obecnych 1500zł to aż strach pomyśleć ile ona będzie wynosić w przyszłym roku jeżeli wzrośnie tylko 2x.
Piasek80 jest off-line  
27-06-2012, 08:38  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.611
Domyślnie RE: Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej

Cytat:
Napisał/a Piasek80 Zobacz post
Czy można się gdzieś odwołać od tej decyzji w celu obniżenia tej kwoty,
a decyzja nie zawiera pouczenia o odwołaniu?
voyteg jest off-line  
27-06-2012, 09:03  
Piasek80
Stały bywalec
 
Posty: 618
Domyślnie RE: Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej

Zawiera pouczenie o odwołaniu (bodajże 7 dni miałem na to) ale decyzja wydana była w 2009 roku, w czerwcu i co roku do 30 czerwca wnosić musimy stosowną opłatę przez 10 lat. Na to nie przychodzi żadne pismo, wezwanie czy cokolwiek - to ja mam obowiązek pamiętać aby się stawić co roku do Starostwa z zadaniem uregulowania tej opłaty i dopiero tam na miejscu dowiaduję się ile mi w tym roku przywalili tej opłaty. Wziąłem 500zł pojechałem a tam mi się nogi ugięły jak usłyszałem stawkę za 2012 rok: 1565,20zł !! 2009, 2010 i 2011 rok to były niewielkie kwoty - choć począwszy od 2009 roku co roku stawka za wyłączenie wzrastała o blisko 100 % ale w tym roku to już przeszli samych siebie. Jak tak dalej pójdzie to za wyłącznie z produkcji rolnej tych 5 arów (z 50ciu jakie liczy cała działka) kosztować mnie będzie 2x tyle ile warta jest obecnie cała działka mierząca pół hektara...
I teraz czy jest jakaś procedura aby się gdzieś odwołać od tej opłaty w celu jej obniżenia gdyż jest absurdalnie wysoka i będzie nadal rosła ?
Wówczas się nie odwoływałem gdyż kwota za wyłącznie była bardzo niska (90 zł) bo nie było od czego a i nie chciałem wstrzymywać sobie decyzji budowlanej jaką otrzymałem. Wiadomo że podatki idą wciąż do góry, co roku 10-20% ale nie 500%.
Piasek80 jest off-line  
27-06-2012, 09:10  
firondel
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.315
Domyślnie RE: Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej

Rozumiem dwukrotną podwyżkę, bo pomiędzy 2010 a 2011 rokiem żyto podrożało prawie dwukrotnie, a pomiędzy 2010 a 2012 różnica jest jeszcze większa. Ale pięciokrotna podwyżka to chyba przesada.
firondel jest off-line  
27-06-2012, 09:24  
Piasek80
Stały bywalec
 
Posty: 618
Domyślnie RE: Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej

Decyzja o opłacie za wyłączenie z prod. rolnej 5 arów (klasa ziemi IIIa) "karze" mnie coroczną opłatą równą wartości 2,11 tony żyta. Już sam przelicznik daje sporo do myślenia skąd oni ten wskaźnik wzięli bo jak rozmawiam z okolicznymi rolnikami gospodarującymi na takich samych ziemiach to z hektara w dobrym roku uzyskują 7 ton - Z HEKTARA !! a mi z 5 arów wyliczyli 2,11 tony ?!?! I te 7 ton to na prawdę w sprzyjających warunkach pogodowych - bo przyjdzie czerwcowa nawałnica i położy całe pole i zamiast 7 ton zbierze z hektara 4,5 tony.
Jako przelicznik przyjęli cenę żyta w kwocie 741,80zł obowiązującą na czerwiec 2012 i wyszło im kwota.
Piasek80 jest off-line  
27-06-2012, 11:52  
firondel
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.315
Domyślnie RE: Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej

No cóż, zainteresowałem się ceną i obecnie dochodzi do 900 zł. Więc i tak cenę możliwą przyjęli. A co do wydajności to nawet nie próbuję się wypowiadać, może jest jakieś rozporządzenie ustalające normę wydajności z hektara.
firondel jest off-line  
27-06-2012, 12:22  
Piasek80
Stały bywalec
 
Posty: 618
Domyślnie RE: Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej

Cena obecna na Kujawach to ponad 1 tys zł tona (wynika z klęski zimy i suszy) ale ta brana do naliczenia opłaty wynika z danych GUS średniej ceny żyta z 3 ostatnich kwartałów. Dlatego przeraża mnie widmo przyszłorocznej opłaty.
Zasady naliczania za wyłączenie z produkcji rolnej reguluje Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych
Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych
a dokładnie Art. 12 pkt. 7 ale za chiny nic z niego nie rozumiem. Nadal nie znalazłem niczego co by usprawiedliwiało naliczenie mi opłaty za 5 arów w równowartości 2,11 tony żyta.
Dalej w tym samym artykule pkt 16 ustawodawca piszę że prawo do umorzeń ma (w moim wypadku) Marszałek ale nie wiem czy na każdy wniosek czy też tylko w przypadkach opisanych a tym punkcie

Zadzwoniłem do GUS`u z pytaniem o wyjaśnienie mi zasad/wskaźników/przeliczników przyjmowanych stawek żyta do naliczania opłat za wyłączenie z produkcji rolnej ale nikt nie był mi w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Dopiero trzeci rozmówca zapisał o co chodzi, mój numer i poinformował że sprawdzi to i zadzwoni z wyjaśnieniem... Czekam...
Z matematycznego punktu widzenia: 2,11 tony z 5 arów daje 422kg z 1 ara. Czyli 42 tony z hektara !! To ja w takim razie już składam wniosek o wyburzenie firmy i biorę się za uprawę zboża..
Piasek80 jest off-line  
21-07-2012, 08:15  
Piasek80
Stały bywalec
 
Posty: 618
Domyślnie RE: Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej

Pomimo usilnych starań nigdzie nikt nie był w stanie mi uchylić rąbka tej tajemnej wiedzy jak i w jaki sposób naliczono mi opłatę roczną 2,11 tony za wyłączenie 5 arów ziemi z prod. rolnej. Zatem zadzwoniłem do Ministerstwa Rolnictwa do odpowiedniego departamentu, tam poinformowano mnie iż powinienem wysłać pismo do organu który nałożył na mnie takową opłatę (Starostwo Powiatowe) z prośbą o wyjaśnienie i ponowne wyliczenie tej opłaty a jeżeli odpowiedź będzie wymijająca, nie wystarczająco jasna, logiczna lub taka sama ilościowo - przysługuje mi prawo do zaskarżenia tej decyzji do SKO "w trybie nadzoru".. Odwołanie do Marszałka przysługuje tylko organom nakładającym te decyzje. Wówczas SKO może przychylić się do mojego wniosku że wysokość tej opłaty jest niewspółmierna do rzeczywistego uzysku i ją stosownie obniżyć.
Natomiast pokusiłem się o wyliczenie tej opłaty w myśl obowiązujących obecnie przepisów (czyli stawka kwotowa) wynikająca z Ustawy o Ochronie Gruntów to coroczna kwota opłaty byłaby stała i wynosiła 1227zł (a ja tylko w tym roku zapłaciłem 1565zł). Zatem pismo idzie w poniedziałek do Starostwa - zobaczymy jaki będzie rozwój wydarzeń.
Piasek80 jest off-line  
01-09-2012, 13:01  
jasiek66
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej

Witaj!
mam bliźniaczo podobną sytuację i ciekaw jestem jak u Ciebie sytuacja obecnie wygląda
będę wdzięczny za info
pzdr
jasiek66 jest off-line  
25-09-2012, 20:17  
evva.mi
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej

heh, mam podobny dylemat. działka ma 1158mkw, mniej wiecej połowa jest wyłączona pod dom i trochę dookoła, a za resztę trzeba płacić..taaa. z roku na rok więcej, teraz dostaliśmy pismo, że 2270 trzeba zapłacić, gdzie w zeszłym roku to było trochę ponad 1200,00, więc różnica znaczna. Aha, u mnie naliczyli 3,06 tony ziarna, a za tonę 742zł. Przeczytałam gdzieś, że podobnie jak jest obowiązek opłat, jes również mozliwośc zwolnień z opłat, ale jak na razie niczego nie znalazłam. ciekawa jestem czy możliwy jest jakiś okres karencji [ bo domu jeszcze nie mam], chociaż do momentu wybudowania się. jeden z moich sąsiadów dogadał się z urzędem, że dopóki dom nie stanie, nie będzie płacił. Pomyslę o tym, co napisał Piasek o zaskarżeniu do sko. Bedę śledzić wątek i bedę wdzięczna za wszelkie informacje.
evva.mi jest off-line  
26-09-2012, 05:23  
firondel
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.315
Domyślnie RE: Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej

Poczytałem trochę o wydajności żyta na forach rolniczych. I wychodzi na to, że jak zastosują jakieś super nawozy, ziarno jakiejś wysoko plonującej odmiany, będą na pole chuchać i dmuchać to osiągną jakieś 8 ton z hektara. 10 ton z hektara to raczej marzenie ściętej głowy.
firondel jest off-line  
26-09-2012, 06:43  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej

Abstrahując od sposobu liczenia opłaty rocznej i tego, czy da się uzyskać taki plon - opłata roczna to należność wynikająca z mocy prawa, a nie z decyzji administracyjnej. Nie można wymierzać jej w drodze decyzji - ani przy zezwoleniu na wyłączenie gruntów z produkcji, ani na kolejne lata. Jeśli taka decyzja została wydana, to trzeba stwierdzić jej nieważność w zakresie wymiaru opłaty (co nie oznacza, że opłata roczna się nie należy na innej podstawie).
 
26-09-2012, 07:16  
Piasek80
Stały bywalec
 
Posty: 618
Domyślnie RE: Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej

Z tego co się w tym czasie dowiedziałem z różnych źródeł rozwiązania są 2:

1) pisać o umorzenie częściowe lub całościowe na każdy rok. Z racji faktu iż jest to extra kasa dla starostw (na bankiety, libacje, wyjazdy integracyjne i inne pochlaj-party) - marzenia ściętej głowy jeżeli nie jest się "przyjacielem króliczka" tudzież Staroście się grunt pod nogami nie pali i nie szuka sprzymierzeńców gdzie tylko może...

2) przeliczyć wg stawki kwotowej i jeżeli ta będzie korzystniejsza - pisać pismo do starostwa o zmianę sposobu naliczania corocznej opłaty na stałą i niezmienną kwotę. Przynajmniej będziemy mieli pewność stawki, bo cena żyta może być z roku na rok 100% wyższa - niższa raczej nie będzie zwłaszcza że płaci się to do końca czerwca czyli w okresie kiedy ceny wszelkich zbóż są najwyższe w ciągu roku...
Piasek80 jest off-line  
26-09-2012, 09:38  
firondel
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.315
Domyślnie RE: Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej

Cytat:
Z racji faktu iż jest to extra kasa dla starostw (na bankiety, libacje, wyjazdy integracyjne i inne pochlaj-party)
To jest dochód starostwa idący do normalnej kasy, a nie nieoficjalna, nigdzie nie zgłaszana gotówka przeznaczana na przepicie. Nie pisz bzdur.
firondel jest off-line  
26-09-2012, 10:58  
Piasek80
Stały bywalec
 
Posty: 618
Domyślnie RE: Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej

Cytat:
Napisał/a firondel Zobacz post
nieoficjalna, nigdzie nie zgłaszana gotówka przeznaczana na przepicie. Nie pisz bzdur.
Nie napisałem że nigdzie nie zgłaszana...
Chodzi o to ze nadprogramowa... bo nikt nie przewidywał w 2011 że w 2012 tona żyta podskoczy z 240 na 760zł... A skoro nadprogramowa - to idzie na przepust (źródło: pracownik starostwa powiatowego)
Piasek80 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wyłączenie z produkcji rolnej (odpowiedzi: 5) Witajcie, Dostałem projekt decyzji z cyklu "nie do odrzucenia" dotyczący wyłączenie gruntu z produkcji rolnej łącznie 1073m2 (500m2 jest bez...
§ Wyłączenie z produkcji rolnej - powiat wrocławski (odpowiedzi: 7) Witam, Posiadam działkę o pow. 0,12 ha w powiecie Wrocławskim. Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę otrzymałem decyzję o wyłączeniu z produkcji...
§ Opłata za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej.. (odpowiedzi: 3) Witam, Chciałbym się Państwa poradzić odnośnie opłaty związanej z wyłączeniem gruntów z produkcji rolnej. Mianowicie w Listopadzie 2012r nabyłem...
§ wyłączenie z produkcji rolnej - działka objęta MPZP (odpowiedzi: 6) Witam, Kupuje działkę objęta MPZP w którym to zapisane, jest, że działka położona jest na terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z...
§ Wyłączenie działki z produkcji rolnej (odpowiedzi: 2) Niedawno zakupiłam działkę o powierzchni 0,13 ha celem budowy domu jednorodzinnego o pow. zabudowy ok. 90 m kw. Gmina w której znajduje się działka...
§ wyłączenie z produkcji rolnej drogi wewnętrznej (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie. Kupiłem działkę z warunkami zabudowy z klasą gleby 3b. Podczas załatwiania dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:42.