jaka opłata za samowolę? - Forum Prawne

 

jaka opłata za samowolę?

Czytam i czytam o legalizacji ale dochodzę do wniosku, że nie poradzę sobie sam w tym zakresie i stąd prośba. Stan jest taki: budowa z pozwoleniem domu jednorodzinnego 1985-1995. W 1987r. wpadam na "genialny" pomysł ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Prawo administracyjne


Odpowiedz
 
15-10-2013, 19:46  
proton
Zbanowany
 
Posty: 657
Domyślnie jaka opłata za samowolę?

Czytam i czytam o legalizacji ale dochodzę do wniosku, że nie poradzę sobie sam w tym zakresie i stąd prośba.
Stan jest taki: budowa z pozwoleniem domu jednorodzinnego 1985-1995.

W 1987r. wpadam na "genialny" pomysł ( młody głupi, nikt nie powiedział, że nie można tak) postawienia ścianki zabudowującej zewnętrzne schody wejściowe do wysokości pierwszego piętra bo tam balkon.W ten sposób powstało coś w rodzaju sieni.

W 2002r. wpadam na kolejny "genialny" pomysł i zabudowuję dalej. Tym razem stawiam ściankę na balkonie,tym nad sienią, wstawiam okno, robię zadaszenie i demontuję drzwi balkonowe ( rozbudowa jak nic).

Nie mogę się połapać w tych przepisach.
Ile beknę jak się wyda, co jest dużo prawdopodobne.
proton jest off-line  
15-10-2013, 21:30  
proton
Zbanowany
 
Posty: 657
Domyślnie RE: jaka opłata za samowolę?

Dodam jeszcze, że po tych rozbudowach ( czy jak to się nazywa), następuje inwentaryzacja przez geodetę i następnie uzyskuję pozwolenie na użytkowanie, w tamtych latach składało się do starostwa, nikt nie przychodził na kontrolę. Czyli w 2002r. następuje formalnie zakończenie budowy.
Czy taki stan faktyczny, nie stanowi samowoli lecz istotne odstępstwo od projektu?
Jeżeli odstępstwo, to jaka kara? Jak myślicie?
proton jest off-line  
16-10-2013, 09:59  
Sachalin
Przyjaciel forum
 
Sachalin na Forum Prawnym
 
Posty: 1.959
Domyślnie RE: jaka opłata za samowolę?

Ciekawa sprawa... skoro zakończył pan budowę w 2002r., to wygląda na to, że otworzyłby pan sobie drogę do ewentualnej legalizacji, według znowelizowanego Pb.
Sprawa ciekawa również z innego powodu: czy przy takim spraw obrocie schody/klatka schodowa będzie (lub mogłaby być) traktowana niejako w połączeniu z całym obiektem, czy jako "indywidualany" obiekt.

Ale jeśli spojrzeć na to jak na odstępstwo przy budowie CAŁEGO obiektu, to na pewno odstępstwo istotne - zmiana wymiarów, kubatury,...

Pan inwestrowroclove - jeśli dobrze kojarzę - ćwiczył temat odstępstwa "na lewo i prawo".
Sachalin jest off-line  
16-10-2013, 19:35  
proton
Zbanowany
 
Posty: 657
Domyślnie RE: jaka opłata za samowolę?

Cytat:
Napisał/a Sachalin Zobacz post
Sprawa ciekawa również z innego powodu: czy przy takim spraw obrocie schody/klatka schodowa będzie (lub mogłaby być) traktowana niejako w połączeniu z całym obiektem, czy jako "indywidualany" obiekt.

Ale jeśli spojrzeć na to jak na odstępstwo przy budowie CAŁEGO obiektu, to na pewno odstępstwo istotne - zmiana wymiarów, kubatury,...
Schody byłyby traktowane jako część obiektu ( są na planach), również był balkon nad schodami. Obudowałem schody i balkon nielegalnie, ścianka z dwóch stron w kształcie litery L.
Czyli odstępstwo istotne, jakie konsekwencje?
proton jest off-line  
20-10-2013, 21:54  
proton
Zbanowany
 
Posty: 657
Domyślnie RE: jaka opłata za samowolę?

Chyba wszystko jasne, cytuję II OSK 1890/11 - Wyrok NSA z 2013-02-08
"Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z dnia 7 stycznia 2009 r., sygn. akt II OSK 1723/07 i z dnia 8 stycznia 2010 r., II OSK 15/09 (publ.: orzeczenia.nsa.gov.pl) wyraził pogląd, że w przypadku istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę (art. 51 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego) organ może nałożyć obowiązek przedstawienia projektu budowlanego zamiennego oraz, w razie potrzeby, wykonania określonych czynności lub robót budowlanych prowadzących do stanu zgodnego z prawem – tak w odniesieniu do robót budowlanych wykonywanych, po uprzednim wstrzymaniu prowadzenia robót budowlanych postanowieniem, jak i do budowy już zakończonej. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie rozpoznającym niniejszą sprawę w pełni ten pogląd podziela, jak również przedstawioną w uzasadnieniach obu wyroków argumentację odnoszącą się do treści art. 51 ust. 7 w powiązaniu z art. 51 ust. 1 i ust. 4 Prawa budowlanego, wskazującą na podaną wyżej wykładnię art. 51 ust. 1 pkt 3 tej ustawy."

Jeżeli organ nałoży obowiązek przedstawienia projektu zamiennego, a jak rozumiem, następnie dowali 50 tyś, to co będzie jak nie przedstawię projektu - rozbiórka. Jeżeli rozbiórka to całego domu, czy to co dobudowane?
Jeżeli macie orzeczenia odmienne od powyższego to będę wdzięczny.
proton jest off-line  
22-10-2013, 19:27  
Inwestorwroclove
Stały bywalec
 
Posty: 968
Domyślnie RE: jaka opłata za samowolę?

Odpowiedź: zgodnie z prawem żadna opłata w tym przypadku i w ogóle NIC.

Spójrzmy na ten stan faktyczny zgodnie z literą prawa (co innego gdy jest wredny PINB - wtedy "sky is the limit" dla urzędniczej samowoli).

To nie jest rozbudowa (bo ta związana jest ze zwiększeniem powierzchni zabudowy, a tego tu nie ma) ani nie nadbudowa (bo ta przewiduje zwiększenie wysokości i ilości kondygnacji). Zatem nie jest to BUDOWA, a tylko dla wzniesienia (czyli budowy) przewidziano opłatę legalizacyjną i to tylko wtedy gdy nie jest to odstąpienie istotne w trakcie budowy tylko samowolka.

Pytanie co to naprawę jest. Samo zadaszenie balkonu można wskazać, że jest wybudowaniem urządzenia do wysokości 3 m - na co zgodnie z prawem nie potrzeba NIC (zgłoszenie obowiązuje dla urządzeń ponad 3 m). Są wyroki potwierdzające, że to tak należy rozpatrywać.

Zabudowanie ścianami może zostać uznane za zwiększenie kubatury (???). Pytanie co to za ściany - czy są to tzw. trwałe przegrody budowlane.

Jednak zasadnicze pytanie kiedy to zostało dokonane - jeżeli w trakcie budowy i zostało zatajone, to niestety może podważać skuteczność zawiadomienia o zakończeniu budowy. Jak rozumiem zostało to wykonane po zawiadomieniu PINB o zakończeniu budowy. Wtedy zawiadomienie jest skuteczne i zgodnie z powagą rzeczy osądzonej ten stan jest nienaruszalny. Wtedy PINB zobowiązany jest przeprowadzić wobec zmian (i tylko wobec nich) postępowanie naprawcze z art. 51 w korespondencji z przesłankami z art. 50 ust. 1 (a tu pkt 4).

Ponieważ roboty te zostały zakończone to zastosowanie ma tu WPROST art. 51 ust. 7 i zgodnie z prawem stosując ten przepis PINB powinien sprawdzić czy to co zostało wykonane (te ścianki przy wejściu i na balkonie) naruszają prawo – warunki techniczne i plan zagospodarowania. Na 99% nie naruszają prawa zatem co w tym stanie powinien zrobić zgodnie z prawem PINB? UMORZYĆ postępowanie i dać Panu spokój!

Brzmi niewiarygodnie? Ale tak jest zgodnie z prawem. Niestety ten przepis wprowadzony nowelą w 2004r. był solą w oku NB (no bo jak to – inwestor dokonał odstępstwa i nic nie robić!) i dlatego GUNB wykorzystał wyrok NSA II OSK 15/09, który chcąc zakończyć kompromitujące NB i trwające w tym przypadku 10 lat postępowanie nieco nagiął prawo. Na podstawie JEDNEGO wyroku GUNB opublikował na swojej stronie „wyjaśnienie” którym faktycznie w 6 lat po nowelizacji przywrócił znaczenie przepisu sprzed tej noweli – czyli poniewieranie inwestorem zupełnie bezsensownym kazaniem mu przerysowywania X razy projektu zamiennego pod groźbą rozbiórki.

Warto przypomnieć, że jeszcze w 2007 przepis art. 51 ust. 7 był dla GUNB jasny:

Samowolna budowa wymagająca zgłoszenia - Zarządzanie nieruchomościami - Zadania sektora publicznego - Sektor publiczny - samorząd terytorialny, administracja publiczna, prawo administracyjne, finanse publiczne - INFOR.PL

cytuję z nieco (jak zwykle) pokrętnego stanowiska:

„Zacytowany przepis oznacza, że w przypadku robót budowlanych zakończonych (w przypadkach innych niż określone w art. 48 ust. 1 lub w art. 49b ust. 1), właściwy organ nadzoru budowlanego nie wstrzymuje robót na podstawie art. 50 ust. 1, lecz stosuje odpowiednio przepisy art. 51 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 3 ustawy Prawo budowlane.”
To wszystko opisuję na portalu: Prawo Budowlane Praktyczne Porady
W szczególności:
- na podstawie kolejnych nowelizacji wskazuję na celowość art. 51 ust. 7 który obecnie NSA i GUNB nazywają „niejasnym”;
- wskazuję na wadliwość „wyjaśnienia” GUNB z 2010r.
- cytuję inne „mądre” wyroki NSA w których wskazano zastosowanie art. 51 ust. 7 (który wyklucza zastosowanie art. 51 ust. 1 pkt 3 czyli projekt zamienny) – pewnym wyjaśnieniem tego „łaskawego” potraktowania jest że inwestorem była …gmina

Dochodzimy do sedna: Prawo budowlane jest dobre – w jego stosowaniu mamy obecnie niemal w każdym stanie faktycznym rozdwojenie orzecznictwa – na to zgodne z prawem dla wybranych i ponaginane (gorsze) dla innych.
Inwestorwroclove jest off-line  
22-10-2013, 22:43  
Sachalin
Przyjaciel forum
 
Sachalin na Forum Prawnym
 
Posty: 1.959
Domyślnie RE: jaka opłata za samowolę?

Cytat:
Napisał/a Inwestorwroclove Zobacz post
To wszystko opisuję na portalu
Szacunek przez duże "Szy"
Sachalin jest off-line  
24-10-2013, 12:30  
Inwestorwroclove
Stały bywalec
 
Posty: 968
Domyślnie RE: jaka opłata za samowolę?

Cytat:
Napisał/a proton Zobacz post
Ile beknę jak się wyda, co jest dużo prawdopodobne.
No ale wracając do sprawy - co się niby ma wydać i dlaczego to prawdopodobne?

Cała Polska stoi samowolkami - te wszystkie wiaty, składziki na drewno szopy czy zabudowane balkony to niby legalnie? Przeważnie zresztą każda budowa (łącznie z publicznymi) to jakaś tam samowolka, a ci co to zrobili myśląc, że jak zataili i się PINB nie połapał to mają spokój - nic bardziej mylnego! Obiekty nie tam gdzie miały być i przeważnie większe.

Ludzie nie wiedzą co i jak, a GUNB zamiast szerzyć wiedzę publikuje jakieś wyjaśnienia, które tyko gmatwają, a w ogóle zajęty jest jakimiś spotkaniami jubileuszowymi z aktywem i żegnaniem zasłużonych pracowników, sądy orzekają co drugi dzień biegunowo skrajnie, a ci co powinni pomagać czyli budowlańcy zamiast dobrze doradzić wprowadzają w błąd - czasem celowo ale najczęściej sami nie wiedzą. W tym stanie PINB'y są ogłupiałe i często nie wiedząc jak wybrnąć nadrabiaj,ą brutalnością.

W tym akurat przypadku nie ma czego się bać. Radzę na spokojnie przeanalizować i poszukać wyroków, w których tego typu sprawy zostały łagodnie potraktowane - są takowe, bo migały mi jak szukałem czegoś innego. Bo to nic w zasadzie nie jest - przynajmniej po tym opisie.
Inwestorwroclove jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wyburzenie ściany nośnej w bloku - jaka odpowiedzialność za samowolę budowlaną? (odpowiedzi: 9) Witam, zwracam się z prośbą o pomoc i porady, co robić w przypadku zastosowanej przeze mnie samowoli budowlanej w mieszkaniu własnościowym w bloku...
§ kara za samowolę budowlaną (odpowiedzi: 1) Witam, ile wynosi kara za postawienie fundamentów (przygotowanie pod chudziak) bez pozwolenia na budowę (nawet nie wszczęto postepowania)....
§ Kary za samowolę ! (odpowiedzi: 4) Witam ! Mam pytanie. Jest dobudówka dosyć znaczna , bo prawie całego mieszkania.Plany były zrobione i zgłoszone do ewidencji gruntów , czyli...
§ Co może być samowolą budowlaną? (odpowiedzi: 2) Witam. Mam takie pytanie. Czy płot i brama, wybudowane w latach 60-ych i modernizowane ok. 92-go, mogą być obecnie potraktowane przez PINB jako...
§ Pytanie o samowolę budowlaną. (odpowiedzi: 1) Witam, Mam na działce wybudowany garaż - ściany murowane, reszta z blachy (tj. dach i drzwi). Wybudowany został 12 lat temu (1999 - samowola...
§ kto odpowiada za samowolę budowlaną?? (odpowiedzi: 9) Kto odpowiada za samowolę budowlaną jeśli budynek nie ma właściciela a administrator budynku twierdzi iż przęjął budynek wraz z dobudowanym obiektem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:44.