przyłącze wodociągowe - gmina domaga się zapłaty, czy legalnie? - Forum Prawne

 

przyłącze wodociągowe - gmina domaga się zapłaty, czy legalnie?

Witam, mam pytanie, może ktoś się zetknął z podobną sprawą. W gminie X. wybudowano sieć wodociągową i przyłącza do istniejących już budynków. Sieć (linia główna) wodociągu biegnie przez prywatne nieruchomości. Z mieszkańcami nie były podpisywane ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Prawo administracyjne


Odpowiedz
 
22-12-2014, 10:19  
yotka5
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie przyłącze wodociągowe - gmina domaga się zapłaty, czy legalnie?

Witam,

mam pytanie, może ktoś się zetknął z podobną sprawą.
W gminie X. wybudowano sieć wodociągową i przyłącza do istniejących już budynków. Sieć (linia główna) wodociągu biegnie przez prywatne nieruchomości. Z mieszkańcami nie były podpisywane żadne umowy, nie ustanowiono żadnych służebności itd. Teraz gmina domaga się zapłaty pewnej kwoty - opłaty za przyłącze.
Jednak mieszkańcy nie dostali oficjalnego pisma (list polecony, wezwanie do zapłaty ze wskazaniem podstawy prawnej), tylko chodzili panowie, podobno (?) z UG, informowali, że trzeba zapłacić. Obecnie na drzewach (!) pojawiły się ogłoszenia, że można poprosić o rozłożenie płatności na raty. W ogłoszeniach tych również nie ma wskazanego żadnego przepisu prawa, kwoty, podpisane są (komputerowo) przez jednego radnego gminy.
Czy ktoś może wie, na jakiej podstawie gmina może podejmować takie działania?
yotka5 jest off-line  
22-12-2014, 12:16  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.554
Domyślnie RE: przyłącze wodociągowe - gmina domaga się zapłaty, czy legalnie?

Cytat:
Napisał/a yotka5 Zobacz post
biegnie przez prywatne nieruchomości.
czy osoby te były stroną w postępowaniu administracyjnym dotyczącym zrealizowania tej inwestycji?
voyteg jest off-line  
23-12-2014, 08:41  
yotka5
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: przyłącze wodociągowe - gmina domaga się zapłaty, czy legalnie?

o ile mi wiadomo, wyglądało to w ten sposób, że pewnego dnia robotnicy przyjechali koparką, pan z gminy miał mapę, i tak od domu do domu jechali, mówili, że będzie sieć wodociągowa i kopali. Przy czym w kilku przypadkach, na podstawie ustnych uzgodnień wykop był robiony inaczej, niż biegło zaznaczenie na mapie. Wcześniej nie było żadnego powiadomienia o terminie robót, podobno mapa z przebiegiem linii była do wglądu w urzędzie gminy.
yotka5 jest off-line  
23-12-2014, 10:48  
Martyna60
Użytkownik
 
Posty: 94
Domyślnie RE: przyłącze wodociągowe - gmina domaga się zapłaty, czy legalnie?

Cytat:
Napisał/a yotka5 Zobacz post
Jednak mieszkańcy nie dostali oficjalnego pisma (list polecony, wezwanie do zapłaty ze wskazaniem podstawy prawnej), tylko chodzili panowie, podobno (?) z UG, informowali, że trzeba zapłacić.
A czy wcześniej był sporządzany projekt wodociągu (z doświadczenia wiem, że od projektu do wykonania wodociągu mija kilka lat) i przyłączy na prywatnych posesjach? Ja jestem właśnie po takiej batalii związanej z całokształtem prac wodociągowych wykonanych w gminie. Piszesz, że był pan z gminy z mapą - więc jakiś projekt był wykonany. Z tego co wiem z doświadczenia, to nie wszyscy mieszkańcy wyrażają zgodę na wykonanie indywidualnego przyłącza wodociągowego (np. wolą korzystać ze swoich studni). Oficjalne pismo z urzędu gminy powinno być, poza tym gmina powinna ogłosić przetarg na wykonanie ww. prac, warunki przetargu muszą zawierać specyfikację techniczną, harmonogram prac itp. Na stronie internetowej takie informacje muszą być.
Musi być podpisana umowa o wykonanie przyłącza wodociągowego miedzy przeds. gminy i każdym, kto wyrazi zgodę na wykonanie prac na jego posesji, z określeniem zapłaty, terminu wykonania itp. Po wykonaniu całości prac, po odbiorze przez nadzór sporządzany jest tzw. projekt powykonawczy (jeżeli są różnice w wykonaniu i na projekcie).
To nie jest tak, że różne firmy robią sobie co chcą, może mieszkańcy gminy mało interesowali się sprawą wodociągu?? Może stąd ten brak wiedzy o planach gminy? Przecież piszesz, że informacje o wodociągu były do wglądu w urzędzie gminy.
Martyna60 jest off-line  
23-12-2014, 11:43  
yotka5
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: przyłącze wodociągowe - gmina domaga się zapłaty, czy legalnie?

projekt - mapa -wcześniej była, ale nie było oficjalnej informacji, że jest, to się odbywało na zasadzie, że ktoś coś komuś powiedział, że mają robić wodociąg, żadnych obwieszczeń na tablicy ogłoszeń w miejscowości, pism nie było.
co do przetargu - nie mam pojęcia, być może był, nie mam takich informacji.
natomiast żadnej umowy co do warunków wykonania przyłącza czy budowy linii przez działki nie było, nikt nic nie podpisywał, nie było żadnego odbioru wykonania przyłącza itd. spora część działek, przez który idzie linia, ma jeszcze nieuregulowany stan prawny - nie ma ksiąg wieczystych, AWZ są często na nieżyjących już dziadków.
po prostu - przyjechali, wykopali dziury w ziemi, założyli rury i wodomierz i pojechali. bez żadnych dokumentów, oprócz tej mapy, co to ją urzędnik miał w ręku. i właściciele poszczególnych działek nic nie podpisywali, żadnej umowy czy pisma. informacji o kosztach również nie było. jedynie jeden z mieszkańców się pytał, jak się będzie korzystać z tej wody z wodociągu (bo praktycznie wszędzie są studnie), i urzędnik powiedział, że po prostu - przekręcić zawór koło wodomierza, i płatność za wodę wg zużycia. była to informacja ustna, w takie luźnej rozmowie, gdy mieszkańcy i urzędnik stali i patrzyli, jak kopią. z tego, co wiem, to większość na razie z tego nie korzystała - bo jak wspomniałam wcześniej, ludzie mają własne studnie.

teraz też żadne wezwanie do zapłaty oficjalne nie przyszło, tylko te kartki na drzewach, i na stronie internetowej gminy również informacja- oczywiście bez podania jakiejkolwiek podstawy i kwoty.
yotka5 jest off-line  
23-12-2014, 12:44  
Martyna60
Użytkownik
 
Posty: 94
Domyślnie RE: przyłącze wodociągowe - gmina domaga się zapłaty, czy legalnie?

Cytat:
Napisał/a yotka5 Zobacz post
urzędnik powiedział, że po prostu - przekręcić zawór koło wodomierza
Hmmmm... dziwne to jest, jeżeli jest tak jak piszesz. Może wodociąg macie wykonany bezpłatnie, gmina zafundowała mieszkańcom wodę uzdatnioną, w prezencie......
Napiszę jak powinno być. Po wykonaniu, przetestowaniu ciśnienia, drożności, odbiorze przez inspektora nadzoru głównych przewodów wodociągowych, firma wykonawcza rozpoczęła prace na indywidualnych posesjach, ale po podpisaniu umowy z gminą o wykonanie indywidualnego przyłącza wodociągowego, gdzie były określone m.in. warunki płatności i przybliżony termin wykonania, należało dokonać płatności (w moim przypadku to 2.600 zł). Po potwierdzeniu przez gminę otrzymania kasy, wykonawca wodociągu wyłoniony w procedurze przetargu rozpoczął prace ziemne na indywidualnych działkach. Doprowadził przyłącza do domów, Następnie zainstalował wodomierze w studzienkach. Na koniec Urząd gminy przekazał każdemu do podpisania umowę o korzystanie z wody wodociągowej, gdzie m.in. podana jest cena za 1 m sześć. wody.
Tak to wygląda w dużym skrócie, nadmieniam, że niektórzy właściciele działek mający pojęcie o sprawach technicznych twierdzą, że wykonanie całości prac mijało się z ze specyfikacją techniczną , która stanowi podstawę wykonania ww. przedsięwzięcia. Ja mam tylko nadzieję, że te rury są rzeczywiście na głębokości 1,8 m, co ma nie powodować zamarzania wody.
Nie wiem gdzie jest ta wasza gmina, ale ja znalazłam specyfikację techniczną i opisaną całą procedurę przetargową na stronie int. starostwa powiatowego (na stronie BIP), gdzie leży moja gmina.
Może mało interesowaliście się tym wodociągiem? Jeżeli nie podpisaliście umowy o przyłącze, to jak macie płacić za zużycie? Tylko na podstawie zużycia? A jak ktoś nie chce, to co ma robić? A kto zapłacił za studzienki? O ile wiem, to studzienka kosztuje 800 zł. To jest taki ogromny plastikowy baniak o wysokości 2m, wkopany w ziemię, wystaje tylko pokrywa
Martyna60 jest off-line  
23-12-2014, 13:06  
yotka5
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: przyłącze wodociągowe - gmina domaga się zapłaty, czy legalnie?

no właśnie mi się tez to wydaje dziwne wszystko.
zarówno sieć główna, jak i przyłącze do poszczególnych domów wykonywane były równocześnie, tego samego dnia nawet.
linia wykonana mijała się z przebiegiem zaznaczonym na mapie, bo na mapie linia szła prosto - a w rzeczywistości u jednego właściciela biegła pod stodołą, u drugiego przez wylany beton, u trzeciego przez płytki itd., ale to było "korygowane" przy wykonaniu wykopu - na zasadzie, to może kopmy tutaj, nadłożymy z 10, 20 metrów, ale będzie dobrze.

co do płatności za zużycie wody - ma być płatna wg zużycia, jaka jest cena - nie wiem, podobno "aktywuje się" to, gdy się po prostu przekręcie zawór, i zamiast ze studni woda pójdzie z wodociągu. podobno chodzą panowie i sczytują liczniki (tak jak gaz, prąd). a jak ktoś nie chce, to ma wodę ze studnie, jak wcześniej. i nic nie płaci. ale musiałabym się dopytać, bo akurat z tych, z którymi rozmawiałam, nikt jeszcze nie korzystał z tej wody.

o studzienkach nic mi nie wiadomo (?). na niektórych posesjach są umieszczone hydranty - ale to też było na zasadzie, że muszą być one w określonej odległości, to może tu, nie chce pan? a to u sąsiada w rogu wkopiemy. i już.

przez cały czas trwania 'inwestycji' nikt nie podpisywał żadnych umów - ani zgody na wejście na działkę i zrobienie sieci głównej, ani przyłącza (na mapie była zaznaczona sieć główna, a robotnicy i urzędnik na bieżąco pytali, czy podłączyć do domu, czy nie - ale to tylko ustnie).

teraz od tych prac minęły już ok. 2 lata.

do zapłaty jest podobno około 1000 zł (wiem, bo ktoś wziął pismo, które roznosili jakiś czas temu, przy czym nie żądali żadnego podpisu - pokwitowania, że pismo zostało dostarczone, i do tych, którzy nie wzięli (nie u wszystkich też byli) - nie przyszedł żaden list polecony ani nic).
w piśmie tym podobno jest tylko informacja, że trzeba zapłacić za przyłącze, nie ma żadnej podstawy - umowy, przepisu, nic.
yotka5 jest off-line  
23-12-2014, 13:10  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.554
Domyślnie RE: przyłącze wodociągowe - gmina domaga się zapłaty, czy legalnie?

Cytat:
Napisał/a yotka5 Zobacz post
co to ją urzędnik miał w ręku. .
zatem wniosek o wznowienie postępowania

wzór II w poradniku http://forumprawne.org/prawo-adminis...-poradnik.html
voyteg jest off-line  
23-12-2014, 13:44  
Martyna60
Użytkownik
 
Posty: 94
Domyślnie RE: przyłącze wodociągowe - gmina domaga się zapłaty, czy legalnie?

Cytat:
Napisał/a yotka5 Zobacz post
zarówno sieć główna, jak i przyłącze do poszczególnych domów wykonywane były równocześnie, tego samego dnia nawet
to brzmi niebezpiecznie, główne przewody MUSZĄ być przepłukane (piasek dostaje się podczas układania rur). Płukanie odbywało się etapami, a zanieczyszczona woda wylewana była hydrantami (hydranty nie mogą być instalowane na posesjach, tylko w miejscach dostępnych dla straży pożarnej). Dopiero później była kopana instalacja indywidualna.

Moim zdaniem, należałoby powołać się na przepis art. 3 ustawy o dostępie do informacji publicznej (udip) i złożyć w tym trybie pisemny wniosek do UG dotyczący udzielenia informacji związanej z procedurą przetargową, sposobem wykonawstwa, brakiem umowy, legalnością użytkowania itp. UG ma obowiązek udzielenia tych informacji jak każda instytucja samorządowa czy państwowa.
Trzeba się domagać takich informacji, aby UG miał świadomość, że nie może szarogęsić się na swoim terenie. Jeszcze nadmienię, że w moim przypadku UG nie chciał mi przekazać kopii protokołu odbioru technicznego całego przedsięwzięcia. Po napisaniu przez nas wniosku w trybie udip, UG b. szybko przesłał nam wnioskowane dokumenty.
Martyna60 jest off-line  
29-12-2014, 13:31  
yotka5
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: przyłącze wodociągowe - gmina domaga się zapłaty, czy legalnie?

znalazłam informację na stronie internetowej - o ogłoszeniu przetargu, kto przetarg wygrał i jaki był harmonogram robót, itd., ale nigdzie nie ma nic o kosztach, ani o tym, że mieszkańcy mieliby ponosić jakieś koszty. nie ma też żadnej uchwały RG/ zarządzenia wójta w sprawie tych kosztów.

wniosek o udzielenie informacji - dobry pomysł, dzięki!
yotka5 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przyłącze wodociągowe sąsiada na mojej posesji (odpowiedzi: 4) Witam, Otrzymałem działkę od mojej mamy przez którą jest wydzielony pas służebności prze-chodu i przejazdu dla sąsiada. Mama nabyła ją poprzez...
§ Wodociągi - własność przyłącza (odpowiedzi: 9) Witam, mam problem z Przedsiębiorstwem Wodociągów w Rybniku i Urzędem Miasta. W warunkach budowy przyłącza kanalizacyjnego do mojego domu napisano iż...
§ Przyłacze wodociągowe (odpowiedzi: 2) Witam czy firma wykonująca przyłącze wodne miała prawo wejść na moja posesje bez poinformowania mnie o tym? Zasuwa została umieszczona na...
§ PRZYŁĄCZE WODOCIĄGOWE- potrzebna zgoda sasiada??? (odpowiedzi: 2) Witam!!! Niedawno kupiłam działkę budowlaną. W trakcie załatwiania formalności przed rozpoczęciem budowy domu natknęłam się na taki problem: żeby...
§ Przyłącze wodociągowe (odpowiedzi: 1) Witam,mam pytanie a zarazem prośbę o podpowiedz jak rozwiązać mój problem.Sześć lat temu zapisałem się w gminie na podłączenie wody do domu, ...
§ Rury wodociągowe na posesjii (odpowiedzi: 1) Witam! na części mojej działki znajdują się rury wodociągowe przez które przechodzą ścieki miejskie. ten fakt uniemożliwia rozbudowę mojej działki....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:31.