Załóżmy, że posiadamy prawomocna decyzję administracyjną w zakresie której organ administracji zobowiązuje do wykonania obowiązków.
Przykładowo PINB nakazał wykonanie prac budowlanych lub US wymierzył grzywnę.
Mamy zatem prawomocną decyzję, a nie dzieje się nic, a nam zależy na tym, aby się jednak działo
Skorzystajmy zatem z ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji
Internetowy System Aktów Prawnych Cytat:
Art. 6. § 1. W razie uchylania się zobowiązanego od wykonania obowiązku wierzyciel powinien podjąć czynności zmierzające do zastosowania środków egzekucyjnych.
§ 1a. Na bezczynność wierzyciela w podejmowaniu czynności, o których mowa w § 1, służy skarga podmiotowi, którego interes prawny lub faktyczny został naruszony w wyniku niewykonania obowiązku oraz organowi zainteresowanemu wykonaniem obowiązku. Postanowienie w sprawie skargi wydaje organ wyższego stopnia. Na postanowienie oddalające skargę przysługuje zażalenie. |
Poniżej wykładnia stosowania tego przepisu
II SAB/Bd 33/15 - Postanowienie WSA w Bydgoszczy z 2015-03-19 Cytat:
skarga w trybie art. 6 § 1a u.p.e.a. na bezczynność wierzyciela w podejmowaniu czynności zmierzających do wykonania tytułu egzekucyjnego jest jedynym środkiem prawnym, który może być wykorzystany przez osobę trzecią. Postępowanie wywołane taką skargą toczy się przed organem wyższego stopnia nad wierzycielem i kończy się wydaniem przez ten organ postanowienia. Jedynie na postanowienie oddalające skargę służy zażalenie, a w razie jego nieuwzględnienia skarga do sądu administracyjnego (art. 3 § 2 pkt 3 p.p.s.a.).
|
Wierzycielem tu jest urząd, który powinien egzekwować nałożony obowiązek administracyjny, przykładowo PINB lub US (uwaga – nie zawsze to musi być urząd, który wydał decyzję w sprawie).
Jeśli organ, który powinien wszcząć postępowanie egzekucyjne, nie czyni nic, czyli jest bezczynny to – w odróżnieniu od innych trybów – w zakresie postępowania egzekucyjnego, służy nam skarga do organu wyższego stopnia.
Cytat:
Kto jest organem wyższej instancji nad wierzycielem? 1. dla spraw rozstrzyganych przez władze lokalne, czyli: Urząd Gminy, Urząd Dzielnicy, Burmistrza, Prezydenta miasta, Wójta organem wyższej instancji jest najczęściej Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) ewentualnie wojewoda
2. dla spraw rozstrzyganych przez urzędy specjalistyczne np. dla Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) organem wyższej instancji jest Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (WINB)
3. dla spraw rozstrzyganych przez starostę organem wyższej instancji wojewoda |
Jak jednoznacznie to ustalić, kto w naszej sprawie jest organem wyższej instancji?
1. możemy poszukać w wyszukiwarce orzeczeń sądów administracyjnych znajdując typ naszej sprawy i wpisując zwrot "zażalenie na niezałatwienie sprawy"
2. spytać na forum w wątku dotyczącym naszej sprawy
Gdy już to jednoznacznie ustalimy, to redagujemy pismo o następującej treści:
Cytat:
Na podstawie Art. 6. § 1 Ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. (Dz.U. 1966 nr 24 poz. 151 ze zm.) składam skargę na <nazwa urzędu, który powinien wykonać egzekucję>
Decyzją <znak> z dnia <data> <wskazujemy, kogo obowiązek dotyczy> został zobowiązany do <określamy do czego>. Niestety nałożony obowiązek nie został dotychczas wykonany, a zatem obowiązkiem organu egzekucyjnego było wszczęcie postępowania egzekucyjnego, czego zaniechano. W tych okolicznościach faktycznych skarga jest w pełni uzasadniona.
Na podstawie art. 6 ustawy o odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa (Dz. U z 2011r. Nr34, poz 173) w związku z art 37 § 7 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm) wnoszę o orzeczenie, czy niezałatwienie sprawy w terminie miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa.
Podpis |
Podanie te wysyłamy listem poleconym
bezpośrednio na adres organu wyższej instancji lub zanosimy osobiście do kancelarii tego organu, a na kopii podania uzyskujemy wtedy potwierdzenie wpływu.