Problem z rejestracją pojazdu - Forum Prawne

 

Problem z rejestracją pojazdu

Dzień dobry, zakupiłem od komisu Z pojazd na francuskich tablicach rejestracyjnych. Samochód do Polski ściągnęła firma A, sprzedała na fakturę Panu X, ten sprzedał go na umowę kupna/sprzedaży komisowi Z, z którego kupiłem pojazd. Francuskiej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Prawo administracyjne


Odpowiedz
 
10-12-2018, 17:09  
lukas358
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Problem z rejestracją pojazdu

Dzień dobry,

zakupiłem od komisu Z pojazd na francuskich tablicach rejestracyjnych.

Samochód do Polski ściągnęła firma A, sprzedała na fakturę Panu X, ten sprzedał go na umowę kupna/sprzedaży komisowi Z, z którego kupiłem pojazd.

Francuskiej umowy nie potrzebuję, bo firma A zajmuje się handlem samochodami i taka umowa nie jest wymagana. Brakuje mi jednak oryginału przekazanego przez firmę A panu X. Komis cały czas mnie zwodzi, a umowy jak nie było tak nie ma.

W fakturze, którą ja dostałem z komisu Z na swoje dane jest adnotacja "firma oświadcza, że jest bezpośrednim importerem sprzedawanego auta, kupionego na terenie UE.

Czy jest możliwość rejestracji tylko na podstawie takiej faktury, jeśli jest taka adnotacja? Bez pokazywania umów, które były wcześniej?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
lukas358 jest off-line  
10-12-2018, 18:18  
Rafee
Zbanowany
 
Posty: 116
Domyślnie RE: Problem z rejestracją pojazdu

Witaj,

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych

§ 6 ust. 5 pkt. 2
Cytat:
2. W przypadku gdy dane odnoszące się do zbywcy pojazdu zawarte w dowodzie własności pojazdu dołączonym do wniosku o rejestrację są niezgodne z danymi właściciela pojazdu zawartymi w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, jeżeli była wydana dowodem własności są wszystkie dokumenty potwierdzające fakt przeniesienia prawa własności pojazdu.

3. Jeżeli zbywcą pojazdu w przypadku, o którym mowa w ust. 2, jest przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie obrotu pojazdami, jako dowód własności potwierdzający nabycie prawa własności przez tego zbywcę dopuszcza się poświadczoną notarialnie kopię tego dowodu.

4. W oryginale dowodu własności albo kopii dowodu własności przed jej notarialnym poświadczeniem, o których mowa w ust. 3, informacja o cenie pojazdu może być przekreślona w sposób uniemożliwiający odczytanie tej ceny.

5. Przepisów ust. 2 i 3 nie stosuje się do pojazdów sprowadzonych z zagranicy, o których mowa w § 3 ust. 1, w przypadku gdy:
1) przeniesienie prawa własności pojazdu nastąpiło za granicą;
2) zbywcą pojazdu zgłoszonego do pierwszej rejestracji jest przedsiębiorca prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, który sprowadził ten pojazd z zagranicy.
Czyli musi Pan mięć wszystkie umowy zakupu począwszy od pierwszego przedsiębiorcy, który sprowadził pojazd.
Może natomiast przekazać Panu kopie notarialne tych dokumentów, jeśli nie chce przekazać oryginałów. Dodatkowo kwoty mogą być zamazane w takim przypadku (albo na oryginale, albo przed notarialnym potwierdzeniem)
Rafee jest off-line  
10-12-2018, 18:28  
lukas358
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Problem z rejestracją pojazdu

Dziękuję za odpowiedź.

A co w sytuacji gdybym przedstawił w urzędzie tylko ostatnią fakturę, na której jest wpis "firma oświadcza, że jest bezpośrednim importerem sprzedawanego auta, kupionego na terenie UE."?

Wniosek byłby przyjęty? Teoretycznie komis, od którego kupiłem auto mógł być pierwszym nabywcą w Polsce.
lukas358 jest off-line  
10-12-2018, 18:40  
Rafee
Zbanowany
 
Posty: 116
Domyślnie RE: Problem z rejestracją pojazdu

A to nie składał Pan wniosku? jeśli nie, to skąd Pan wie, że będą problemy z rejestracją?
Rafee jest off-line  
10-12-2018, 18:46  
lukas358
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Problem z rejestracją pojazdu

Składałem wniosek z kompletem umów, wraz ze skanem pierwszej faktury w Polsce, niestety nie został przyjęty.

Dlatego zastanawia mnie, czy mogę złożyć tylko moją fakturę, skoro jest na niej adnotacja "firma oświadcza, że jest bezpośrednim importerem sprzedawanego auta, kupionego na terenie UE."

Czy wtedy jest możliwość na zarejestrowanie auta, mimo, że były już w Polsce umowy na to auto?
lukas358 jest off-line  
12-12-2018, 19:34  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.516
Domyślnie RE: Problem z rejestracją pojazdu

Poradnik https://forumprawne.org/postepowanie...lacznikow.html
voyteg jest off-line  
02-01-2019, 13:47  
Prawnik PL
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Problem z rejestracją pojazdu

Witam 4 miesiące temu kupiłem auto od sprzedającego który nie miał auta przerejestrowanego na siebie.
I teraz tak : od sprzedającego od którego kupiłem auto mam umowę którą spisałem z nim oraz poprzednią umowę którą ten facet co sprzedał mi spisywał umowę z jeszcze poprzednim właścicielem czyli mam 2 umowy.
Czy jeśli posiadam umowę właściciela który widnieje w dowodzie z właścicielem od którego kupiłem auto oraz umowę podpisaną przeze mnie ze sprzedającym mogę bez problemu przerejestrować na siebie auto czy te mendy odeślą mnie z kwitkiem ?
Prawnik PL jest off-line  
02-01-2019, 15:47  
Regand
Praktyk
 
Regand na Forum Prawnym
 
Posty: 31.325
Domyślnie RE: Problem z rejestracją pojazdu

Jezeli w zadnej umowie nie zapomnialo o jakims wspolwlascicielu to nie bedzie problemu.
Regand jest on-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Problem z rejestracją pojazdu (odpowiedzi: 0) Witam Brat ma taki problem ponieważ kupił samochód i chce go zarejestrować ale szkopuł w tym że nie ma żadnego meldunku w dowodzie ma jeszcze...
§ Problem z rejestracją pojazdu (odpowiedzi: 0) Witam. Mój problem wygląda następująco: 5 tygodni temu kupiłem samochód od kobiety która jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym jako właścicielka...
§ Problem z rejestracją pojazdu. (odpowiedzi: 1) Witam Znajomy kupił samochód, dostał fv na której jest marka pojazdu, model, nr vin, nr rejestracyjny + dane sprzedającego + kupującego forma...
§ Problem z rejestracją pojazdu (odpowiedzi: 11) Witajcie. Problem stał się tak skomplikowany,że muszę prosić Was o pomoc na tym forum. Postaram przedstawić go jak najprościej. Samochód...
§ Problem z rejestracją pojazdu. (odpowiedzi: 1) Witajcie, myślę, że to odpowiedni dział, ale jeśli się mylę, to przepraszam, bo jestem tu pierwszy raz. Jestem zainteresowany zakupem samochodu, z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:14.