Rejestracja auta z Bułgarii - Forum Prawne

 

Rejestracja auta z Bułgarii

Proszę o pomoc w ustaleniu kolejności działania i sposobu załatwienia sprawy. Kupiłem w Niemczech od Autohausu samochód osobowy, uszkodzony. Autohaus wystawił Rechnung na to auto, na pełna kwotę zakupu. Okazało się, że to auto, kupione ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Prawo administracyjne


Odpowiedz
 
29-11-2020, 21:25  
Leemarvin
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Rejestracja auta z Bułgarii

Proszę o pomoc w ustaleniu kolejności działania i sposobu załatwienia sprawy.
Kupiłem w Niemczech od Autohausu samochód osobowy, uszkodzony. Autohaus wystawił Rechnung na to auto, na pełna kwotę zakupu. Okazało się, że to auto, kupione w Niemczech pochodzi jednak z Bułgarii i tam było zarejestrowane. Do rachunku Niemiec dołączył bułgarski Dowód rejestracyjny część I (pierwsza). Nie ma natomiast czesci II (drugiej) i nie wiadomo gdzie jest.
Czy jest szansa skorzystania z ustawowej opcji, aby to wydział komunikacji zajął się pozyskaniem zaświadczenia pisemnego lub elektronicznego o zarejestrowaniu tegoż pojazdu na terytorium państwa członkowskiego UE (Bułgarii) i na tej podstawie dokonał rejestracji auta w Polsce? Co jeśli auto zostało już w Bułgarii wyrejestrowanie/ wykasowane?
Leemarvin jest off-line  
30-11-2020, 18:52  
FeekUp
Użytkownik
 
Posty: 78
Domyślnie RE: Rejestracja auta z Bułgarii

Witam serdecznie,

To że pojazd został wyrejestrowany z innym kraju - nie ma znaczenia. Na to jest jedno rozwiązanie, tutaj możesz sobie wszystko przeczytać co i jak należy zrobić w takiej sytuacji - ***mod***
FeekUp jest off-line  
30-11-2020, 19:06  
Leemarvin
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Właśnie z tego zapisu rozporządzenia chciałem skorzystać. Byłem dziś w krakowskim WK i odpowiedź była prosta, mam mieć komplet dwóch dowodów i wydział nie będzie nic robił w tej sprawie. Jak zapytałem o możliwość skorzystania z zapisu w rozporządzeniu to pani grzecznie wstała i odeszła z tekstem, że skoro wiem lepiej to mogę złożyć papiery.
Co udało mi się ustalić, to że auto miało szkodę całkowita w Bułgarii i dowód został zabrany na wniosek ubezpieczyciela, aby wypłacić odszkodowanie. Zgodnie z bułgarskiej prawem ubezpieczeniowym nie ma już możliwości zarejestrowania tego auta na terytorium Bułgarii. Ale co z resztą Europy? Przecież ubezpieczyciel zlicytowal auto, które opuściło Bułgarię bez tablic. Napisałem do tamtejszego wydziału komunikacji o wysłanie kopii lub zaświadczenia o rejestracji na terenie BG, aby polski WK miał z czego rejestrować. Zobaczę co z tego będzie.
Leemarvin jest off-line  
30-11-2020, 19:26  
FeekUp
Użytkownik
 
Posty: 78
Domyślnie RE: Rejestracja auta z Bułgarii

Złóż dokumenty na dziennik podawczym i się niczym nie przejmuj. Przepis dopuszcza taka sytuacje, wiec nalezy z niej skorzystać. Jeżeli dostanie Pan decyzje odmowną z urzędu gdzie Pan skłąda dokumenty to nalezy się odwołać do SKO (Samorządowego Kolegium Odwoławsczego) a na 99% SKO uwali tą decyzje i Pan zarejestruje.

Poza tym Kodeks Postepowań Administracyjnych (KPA) zawsze stoi po stronie obywatela, a tam:
Cytat:
Art. 7. W toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności, z urzędu lub na wniosek stron podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli.
FeekUp jest off-line  
30-11-2020, 23:02  
Leemarvin
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Rejestracja auta z Bułgarii

Niby tak, tylko zastanawia mnie ewentualny problem z rejestracją z powodu szkody całkowitej. Chociaż myślę, że większym problemem byłby wpis w DR o kasacji, a nie szkodzie całkowitej. Czy może być problemem szkoda całkowita do procesu rejestracji w Polsce? Teoretycznie chyba nie ma takich obostrzen w rozporzadzeniach.
Czekam cierpliwie co odpisza z bulgarskiego wydziału komunikacji w tej sprawie.
Leemarvin jest off-line  
01-12-2020, 16:35  
FeekUp
Użytkownik
 
Posty: 78
Domyślnie RE: Rejestracja auta z Bułgarii

To że ma szkodę całkowitą nie ma większego znaczenia - a dlaczego? Bo kazdy pojazd można naprawić, gdyby była informacja że został przekazany na złom to tu byłby problem.

Bułgarzy albo odpiszą że nie ma przeciwwskazań albo że są i wskażą jakie (mogą napisać np. że decyzja zależy od organu rejestrującego w Polsce albo że może być zarejestrowany po przejściu specjalistycznych badań).
FeekUp jest off-line  
03-12-2020, 01:35  
Leemarvin
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Rozumiem, że te specjalistyczne badania to chodzi o badanie pokolizyjne na OSKP? Plus pewnie dodatkowo jeszcze badanie uzupełniające w celu ustalenia parametrów, których brakuje w bulgarskim dowodzie. Tylko nie rozumiem dlaczego WK nie bierze tych parametrów z homologacji? A dokładniej to jeden WK bierze, w innym trzeba jechać na OSKP w celu ustalenia brakujących danych.
Leemarvin jest off-line  
03-12-2020, 16:19  
FeekUp
Użytkownik
 
Posty: 78
Domyślnie RE: Rejestracja auta z Bułgarii

Cytat:
Rozumiem, że te specjalistyczne badania to chodzi o badanie pokolizyjne na OSKP?
Dokładnie tak, chodzi o badanie dodatkowe.

Cytat:
Plus pewnie dodatkowo jeszcze badanie uzupełniające w celu ustalenia parametrów, których brakuje w bulgarskim dowodzie. Tylko nie rozumiem dlaczego WK nie bierze tych parametrów z homologacji? A dokładniej to jeden WK bierze, w innym trzeba jechać na OSKP w celu ustalenia brakujących danych.
W homologacji nie ma roku produkcji, jest nacisk nacisk na oś wyrażony w kg (u nas jest wpisywany w kN), organ rejestrujący nie może sobie przeliczać tych danych z uwagi na to, iż oni rejestrują na podstawie złożonych dokumentów - chyba że w katalogach ITS są dane homologacyjne pojazdu. Natomiast rok produkcji dla niektórych diagnostów jest wyzwaniem - aż dziwne że tak mało było cofnieć uprawnień z tego powodu.
FeekUp jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Firma w Bułgarii, czy to ma sens? (odpowiedzi: 3) Witam, Noszę sie z zamiarem otwarcia jednoosobowej działalności gospodarczej. Mam zamiar kupować towar w Polsce i sprzedawać go do Bułgarii. ...
§ Spółka w bułgarii (odpowiedzi: 0) Witam mam takie pytanko, moze ktoś się orientuje.. Czy będąc wiekszościowym udziałowcem w spółce bułgarskiej będę widoczny dla polskiego us?
§ Zwrot kosztów za leczenie w Bułgarii (odpowiedzi: 1) Witam, serdecznie zwracam się z prośbą o poradę. Sprawa wygląda następująco: W 26.07.2008 r wykupiłam z mężem wycieczkę do Bułgarii, (wraz z...
§ przewóz dopalaczy z Polski do Bułgarii (odpowiedzi: 0) Witam, niedługo wylatuję do Bułgarii i zastanawia mnie jedna kwestia, mianowicie jak wygląda status prawny substancji psychoaktywnych...
§ Spadek w Bułgarii (odpowiedzi: 0) Witam, mam prośbę. Dzisiaj dowiedziałem się dzwoniąc do Ambasy Polskiej w Sofii że zmarł mój ojciec. I tutaj zaczynaja sie schody. Podczas rozmowy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:42.