rozbudowa sieci wodnej przez Zakład Komunalny oraz wykonanie przyłącza - kto płaci? - Forum Prawne

 

rozbudowa sieci wodnej przez Zakład Komunalny oraz wykonanie przyłącza - kto płaci?

Witajcie Mam do państwa pewne pytanie/ poradę co zrobić w niżej opisanej sytuacji. Informacje w sieci nie są jednolite i można to dwojako interpretować. Może od początku tej historii. Kilka miesięcy temu kupiłem działkę budowlaną ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Prawo administracyjne


Odpowiedz
 
11-12-2020, 18:57  
sssTOMEKsss
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie rozbudowa sieci wodnej przez Zakład Komunalny oraz wykonanie przyłącza - kto płaci?

Witajcie

Mam do państwa pewne pytanie/ poradę co zrobić w niżej opisanej sytuacji. Informacje w sieci nie są jednolite i można to dwojako interpretować.

Może od początku tej historii.

Kilka miesięcy temu kupiłem działkę budowlaną od 2 właścicieli. Do działki prowadzi droga prywatna której też jestem współwłaścicielem w jakiejś części. Została podzielona przez sprzedających i wraz z sprzedażą gruntu musiałem też odkupić do użytkowania drogę - koszt tego był jakieś 2000 zł. Przy odkupieniu drogi podpisywałem dokument w którym udzieliłem pełnomocnictwa sprzedającym właśnie w celu zapewnienia mediów itp.

W czasie gdy kupowałem działkę budowlaną prąd był już w drodze zrobiony, nie było natomiast wody. Droga gminna gdzie rozchodziła się woda od mojej działki to odległość ok. 50-100 m. Woda miała zostać doprowadzona w ciągu kilkunastu tygodni i tu zaczęły się problemy.

Przed przystąpieniem do rozbudowy sieci wodnej otrzymałem telefon od jednego sprzedającego, że można złożyć wniosek do Zakładu Komunalnego o wykonanie przyłącza.
Wniosek z linku https://pkpleszew.pl/wp-content/uplo...4%84GOWEGO.pdf

Umowny koszt usługi został wpisany 5000zł netto. Miałem pewne opory dlaczego tak duża kwota za samo przyłącze wodne, jednak gdy zapytałem dlaczego aż tyle uzyskałem odpowiedź, że wszyscy inwestorzy też tak mają wpisane i to jest maksymalna kwota i może ona być niższa. Innych właścicieli działek budowlanych było też kilku - bodajże 6 osób.

Rozpoczęły się prace. Pewnego dnia odebrałem telefon od pewnego Pana (chyba pracownik fizyczny) który chciał abym wyznaczył miejsce na działce gdzie ma się znaleźć studnia wodomierzowa z wodomierzem. Pojechałem wbiłem słupek w odległości ok. 2m od granicy z drogą i po kilku dniach studnia już była na swoim miejscu.
Po paru dniach przyszła faktura z opłatą za wykonanie przyłącza wodnego w wysokości 6150 zł.
Zwróciłem fakturę z powrotem do komunalki oraz napisałem pismo do Zakładu Komunalnego z prośbą o przedstawienie szczegółowego kosztorysu, gdyż według mnie kwota za zrobienie samego przyłącza jest zawyżona i powinna być niższa - mój znajomy w innej miejscowości za przyłącze płacił jakieś groszowe sprawy rzędu kilkuset złotych. A przyłącze wykonał ten sam zakład komunalny. W odpowiedzi otrzymałem, że na złożonym wniosku jest wpisana kwota i zgadza się z tym co jest napisane w umowie. No właśnie czy ten wniosek jest w jakikolwiek sposób wiążący? Żadnej umowy z zakładem jeszcze nie podpisywałem.
Od sprzedających dowiedziałem się, że zakład chce przerzucić koszt rozbudowy sieci na inwestorów. Stąd taka duża kwota. Czy ma do tego prawo? Nie wiem jak inni inwestorzy - 2 domy już tam stoją więc podejrzewam, że 2 inwestorów już to opłaciło. Nie wiem jak reszta.
Z opłatą za fakturę się wciąż wstrzymałem. Dwukrotnie ją odsyłałem z pismem o przedstawienie kosztorysu oraz z informacją że nie zgadzam się tak wysoką kwotą. Bez skutku. Ostatnie moje pismo pozostało bez odpowiedzi, przysłali ponaglenie do zapłaty oraz odsetki 15zł oraz w razie braku opłaty skierowanie wniosku do sądu. Proponowałem też ugodę i opłate w wysokości 2000zł jednak bez skutku. Przedstawiałem jaki powinien być szacunkowy koszt przyłącza - studnia z wodomierzem 500zł, projekty i wykopy, wcinki - 1500zł.
Zastanawiam się, czy ich nie uprzedzić i zrobić to pierwszy.
Proszę o poradę. Czy w sądzie mam szanse coś ugrać, po czyjej stronie stoi prawo w takiej sytuacji?
sssTOMEKsss jest off-line  
12-12-2020, 01:20  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.341
Domyślnie RE: rozbudowa sieci wodnej przez Zakład Komunalny oraz wykonanie przyłącza - kto płac

Cytat:
Napisał/a sssTOMEKsss Zobacz post
Czy w sądzie mam szanse coś ugrać
Tego ci nikt nie powie. Jedno jest pewne: sprawa potrwa długo a jej koszty wielokrotnie przekroczą kwotę o jaką może być zawyżona twoja faktura (o ile jest zawyżona czego nie wiemy).
honefoss jest on-line  
12-12-2020, 10:34  
sssTOMEKsss
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: rozbudowa sieci wodnej przez Zakład Komunalny oraz wykonanie przyłącza - kto płac

Rozumiem, ale czy Zakład Komunalny ma prawo przerzucać koszt rozbudowy sieci wodnej na inwestorów?
Jeśli tak to dlaczego w tym przypadku w fakturze jest wpis "opłata za przyłącze wodne" a nie na przykład "rozbudowa sieci wodnej i budowa przyłącza". Dziwne jest też to że nie chcą przedstawić poszczególnych kwot jakie się składają na całą sumę budowy przyłącza.
Nie otrzymałem od nich żadnych papierów, dokumentacji technicznej, projektów, kompletnie nic.
sssTOMEKsss jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Bezpodstawne pobieranie opłat przez zakład komunalny (odpowiedzi: 2) Witam! W moim mieście znajduje się oczyszczalnia ścieków, mój dom nie jest pod nią podłączony ale i tak zostaje pobierania opłata za ścieki przez...
§ Pomocy!!!Bezprawne przejęcie przez gminę sieci wodnej (odpowiedzi: 3) Witam Aby uzyskać pozwolenie na budowę zostałam dosłownie zmuszona do podpisania z gminą iż na własny koszt wybuduje 180mb rurociągu wodnego i...
§ Przejęcie pomieszczenia przez zakład komunalny (odpowiedzi: 10) Żeby było jasne to zacznę od początku. Dwadzieścia-kilka lat temu otrzymaliśmy z sąsiadem pozwolenie na wybudowanie dwóch garaży w podwórzu posesji...
§ Nielegalne przyłacze oraz zajecie działki przez Zakład Wodociagow (odpowiedzi: 0) Witam, bardzo proszę o rade co powinnam w tej sytuacji zrobić. Zakład Wodociagów i Kanalizacji Spółka z o.o. zajął moja działkę bez mojego pozwolenia...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:48.