Działalność Gospodarcza Pod VAT w kontekście prawa autorskiego - Forum Prawne

 

Działalność Gospodarcza Pod VAT w kontekście prawa autorskiego

Witam Jestem storyboardzista i rysownikiem. Od jakiegos czasu swoje uslugi sprzedaje na podstawie ustawy o podatku od towarow i uslug, ktora daje mi mozliwosc prowadzenia tzw. dzialalnosci gospodarczej pod VAT jako OSOBA FIZYCZNA (nie mylic ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
08-02-2010, 18:17  
broadway1973
Początkujący
 
broadway1973 na Forum Prawnym
 
Posty: 2
Domyślnie Działalność Gospodarcza Pod VAT w kontekście prawa autorskiego

Witam
Jestem storyboardzista i rysownikiem. Od jakiegos czasu swoje uslugi sprzedaje na podstawie ustawy o podatku od towarow i uslug, ktora daje mi mozliwosc prowadzenia tzw. dzialalnosci gospodarczej pod VAT jako OSOBA FIZYCZNA (nie mylic z dzialalnoscia gospodarcza w kontekscie podatku dochodowego). Nie posaidam wiec REGON-u ani dodatkowego NIP-u. Posluguje sie swoimi danymi personalnymi, w tym NIP-em.

Jest to szalenie wygodna forma, gdyz zamiast wiec podpisywac umowy o dzielo, wystawiam faktury VAT na uslugi (gdyz tylko uslugi sa zwolnione z VAT wewnatrz UE i nie tylko) wraz z przeniesieniem majatkowych praw autorskich. Mam taka mozliwosc gdyz uslugi te sa albo ZWOLNIONE Z VAT albo naleza to uslug NIE OBJETYCH VAT (nie mylic z zerowa stawka VAT). Musze jedynie podac nr wylaczenia wedlug PKWiU z 1997 roku (w tym przypadku jest to nr 92). Nie chce pisac jak wiele czasu zabralo mi zdobycie tych informacji i stworzenie wlasnego wzoru umowy. MOge jedynie powiedziec, ze nawet naczelnik VAT w urzedzie skarbowym byl zaskoczony, ze istnieje taka mozliwosc. Ale to tylko swiadczy o kompetencji urzednikow.

A wiec sprzedaje swoje uslugi wszedzie, zarowno w Polsce jak i za granica zmieniajac jedynie kwalifikacje uslugi (uslugi ZWOLNIONE Z VAT lub USLUGI NIE OBJETE VAT). PODATEK OPLACA KUPUJACY, a wynosi on ZERO PROCENT. Jest to bardzo wazne, gdyz czy to Polska, czy kraj UE czy tzw. kraj trzeci rzadza sie innymi prawami. Z urzedem skarbowym rozliczam sie za pomoca Deklaracji VAT-7, ktora skladam co miesiac.

Dzialalnosc taka w kontekscie podatku dochodowego uniemozliwia mi sprzedaz uslug ARTYSTCZNYCH w inny sposob. Nie moge juz podpisac umowy o dzielo. Nie moge rowniez zalozyc klasycznej dzialalnosci gospodarczej gdyz wobec prawa jestem platnikiem VAT w osobie fizycznej.

PYTANIE:
Czy w mojej sytuacji mam MOZLIWOSC sprzedazy uslug w postaci PLIKOW w internecie (pliki graficzne) skoro kazdy UTWOR (jego stworzenie) musi byc sprzedane z przeniesieniem majatkowych praw autorskich. Znaczy to, ze nie moge sprzedac tego samego utworu/dziela innym osobom. Zeby to zrobic musialbym kazdorazowo cos zmieniac w UTWORZE by roznil sie od tego, ktory sprzedalem.

Chcialbym natomiast czerpac korzysci ze sprzedazy wielokrotnej mojego dziela poprzez internet. Czy jest to mozliwe? A jesli tak, to jak kupujacy podpisywalby umowe przeniesienia tychze praw, tudziez inna umowe (a moze LICENCJE) skoro ja musze tak a nie inaczej rozliczac sie z urzedem skarbowym i tak, anie inaczej z moimi klientami (faktura VAT z przeniesieniem m.p.a.)?

Dla ulatwienia podam konkretny przyklad:
1. Rysuje serie obrazkow.
2. Pliki sa w dobrej rozdzielczosci. Jakosc ich pozwala na profesjonalne wydrukowanie.
3. Umieszczam je na mojej stronie internetowej (nie wnikamy w kwestie funkcjonalnosci strony).
4. Pan John z Los Angeles, pani Czen Hung Li z Chin czy pan Jacques z Paryza wchodzi na moja strone i widzi te rysunki. Chce je pobrac i zaplacic za nie co wiaze sie z pobraniem ich na swoj dysk.
5. Musza czy nie musza podpisac umowe przeniesienia i podac swoje dane (w zaleznosci czy to osoba fizyczna czy firma podaje swoj nr, dzieki ktoremu rozlicza sie z urzedem podatkowym - VAT ID, Feredal ID i inne ID's w zaleznosci od kraju.). Jak na razie tworze na zamowienie, a wiec KAZDY MUSI podpisac umowe przeniesienia, a potem wystawiam fakture. Poza tym kazdy otrzymuje dzielo, ktore jest jego wlasnoscia, nikt poza nim go pozniej nie otrzyma.
6. JAk z faktura? JAka faktura? Czy w ogole FAKTURA? Bo moze moge zrobic to inaczej?

Jak sprzedac WIELE RAZY to samo dzielo? Czy w tym przypadku w ogole mam mozliwosc umieszczenia gdziekolwiek swojego dziela i sprzedaz badz udzielenie licencji wielu kupujacym niezaleznie od pol eksploatacji (moge wymienic ile tylko mi przyjdzie do glowy) i zasiegu terytorialnego (caly swiat)???

Nie moge zmienic sposobu rozliczania sie z Urzedem Skarbowym i nie chce zmieniac formy prowadzenia mojej dzialalnosci w kontekscie podatku. Daje mi to mozliwosc wspolnego rozliczania sie z malzonka, a jednoczesnie pozwala mi zatrudnic sie na etacie i podpisywac umowe o prace ALE Z WYLACZENIEM dzialalnosci artystycznej, gdyz tutaj musze rozliczac sie JEDYNIE na podstawie deklaracji VAT, a potem rozliczac sie z malzonka wpisujac swoje dochody w odpowiednie rubryki (50-procentowe koszty uzyskania z tytulu dzialalnosci artystycznej).

Nie wiem tylko czy nie zamknalem sobie calkowicie furtki do wlasnie takiej sprzedazy, o jaka pytam. Wydaje mi sie, ze moge jeynie udzielic LICENCJI (jak z okresem i jak z zasiegiem terytorialnym). Ale jak to rozwiazac? JAk musialaby byc spisana taka licencja. NIe jestem wydawnictwem, nie sprzedaje towaru tylko USLUGE, nie jestem bankiem zdjec, ktory dziala w inny sposob, gdyz kupuje licencje. Ja jestem TWORCA/ARTYSTA.

Jesli zbyt wiele pytan, prosze o kontakt napod prywatny adres email.

Z gory dziekuje za pomoc.
Adam
broadway1973 jest off-line  
08-02-2010, 22:20  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.499
Domyślnie RE: Działalność Gospodarcza Pod VAT w kontekście prawa autorskiego

Cytat:
Napisał/a broadway1973 Zobacz post
Jest to szalenie wygodna forma, gdyż zamiast wiec podpisywać umowy o dzieło, wystawiam faktury VAT na usługi (gdyż tylko usługi są zwolnione z VAT wewnątrz UE i nie tylko) wraz z przeniesieniem majątkowych praw autorskich.
A czy ustawa przewiduje zwolnienie takiej usługi z podatku VAT zarówno w przypadku przeniesienia majątkowych praw autorskich, jak i udzielenia licencji na korzystanie z egzemplarza dzieła?
_chris_ jest off-line  
08-02-2010, 23:21  
broadway1973
Początkujący
 
broadway1973 na Forum Prawnym
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Działalność Gospodarcza Pod VAT w kontekście prawa autorskiego

Niestety nie wiem tego. Wiem, ze przewiduje zwolnienie z VAT w przypadku przeniesienia m.p.a. Na tym wlasnie oparlem swoja dzialalnosc. Znalazlem natomiast ponizsza informacje, z ktorej wynika, ze Ustawa przewiduje jak wyzej (o ile dobrze ruzumuje). Potwierdza to, o czym mowilem, ze przeniesienie jest usluga, ktora to moze byc wylaczona z podatku VAT. Ale i udostepnienie licencji, czyli pobieranie oplaty za wykorzystanie egzemplarza dziela tez moze nia byc:
Przeniesienie praw autorskich – skutki w podatku od towarów i usług

Autor: Adam Czekalski
"Stosownie do postanowień art. 17 p.a.p.p., twórcy przysługuje prawo do korzystania z utworu i rozpowszechniania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Jedynym sposobem przenoszenia praw autorskich jest umowa, która obejmuje pola eksploatacji. Umowa taka wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Umowa może dotyczyć przeniesienia autorskich praw majątkowych lub korzystanie z utworu. Jeżeli z umowy nie wynika, że przeniesienie praw autorskich nastąpiło nieodpłatnie, twórca ma prawo do wynagrodzenia. Co do zasady, kwota należnego wynagrodzenia powinna być określona w umowie. Jeżeli wynagrodzenie twórcy (autora) zależy od wysokości wpływów z korzystania z utworu, twórca ma prawo do informacji i wglądu w koniecznym w zakresie do dokumentacji mającej istotne znaczenie dla określenia wysokości tego wynagrodzenia. Natomiast w przypadku, gdy wynagrodzenie twórcy jest określone procentowo od ceny sprzedaży egzemplarza utworu, a cena ta ulega podwyższeniu, twórcy należy się umówiony procent od egzemplarzy sprzedanych po podwyższonej cenie.

Dodatkowo należy podkreślić, że przeniesienie własności egzemplarza utworu nie powoduje przejścia autorskich praw majątkowych do utworu, jeżeli umowa nie stanowi inaczej. Na analogicznych zasadach, przejście autorskich praw majątkowych nie powoduje przeniesienia na nabywcę własności egzemplarza utworu. Na mocy art. 63 p.a.p.p., jeżeli umowa obejmuje sporządzenie egzemplarzy przeznaczonych do udostępnienia publiczności, twórcy należą się egzemplarze autorskie w liczbie określonej w umowie.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT6), świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej. Należy dodać, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji7), z wyjątkiem usług elektronicznych. Z powyższego jednoznacznie wynika, że przeniesienie praw autorskich jest usługą w świetle przepisów o VAT, co powoduje objęcie ich zakresem przedmiotowym ustawy o VAT ."

Caly artykul:
http://e-rachunkowosc.pl/artykul.php?view=585

Ja robie dokladnie tak samo:
WYkonuje dzielo, sprzedaje usluge z przeniesieniem m.p.a., wystawiam fakture, VAT, skladam deklaracje VAT-7.

Moja faktura zawiera wszystko, co powinna: w zalaczeniu JPG


Ale nadal jestem w kropce co, jesli chce umiescic rysunki w formie elektronicznej (nie udostepniam wiec oryginalu dziela, o ile jest on w formie papierowej. Ale w koncu dzielo moze byc wykonane przy pomocy komputera jak i zwyklych technik. Forma ostateczna zas jest plik, ktory stanowi EGLEMPLARZ dziela, tutaj tez jest jego oryginalem. Tak jak np. miedzioryt, drzeworyt, ktorych kazda kopia to oryginal) i je sprzedawac chocby za udzieleniem licencji (jesli tak, to jakiej i na jaki okres, pola eksploatacji czy o jakim zasiegu? A zalezy mi na zasiegu globalnym i jak najdluzszym okresie by jak najwiecej ludzi to kupilo.).
Co Pan o tym sadzi?

Dziekuje z gory za pomoc.
Adam
Załączone pliki
Rodzaj pliku: zip faktura.zip (79,2 KB, 20 wyświetleń)
broadway1973 jest off-line  
24-03-2010, 15:55  
overmind
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Działalność Gospodarcza Pod VAT w kontekście prawa autorskiego

Cytat:
Nie chce pisac jak wiele czasu zabralo mi zdobycie tych informacji i stworzenie wlasnego wzoru umowy. MOge jedynie powiedziec, ze nawet naczelnik VAT w urzedzie skarbowym byl zaskoczony, ze istnieje taka mozliwosc. Ale to tylko swiadczy o kompetencji urzednikow.
a możesz przesłać coś więcej o tej metodzie ??

bo sam chce podobnie sprzedawać usługi konkretnie tłumaczenia dla firm zagraniczny tylko że oni chcą fakturę vat a ja nie chce prowadzić działalności tylko chce podpisywać umowę zlecenie jako osoba fizyczna.
I z twojego opisu wynika że jest to możliwe więc proszę o zamieszczenie tych cennych materiałów albo przesłanie ich na over_mind@o2.pl
overmind jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Działalność gospodarcza a miejsce wykonywania działalności (odpowiedzi: 2) Witam, zajmuje się działalnością gospodarczą polegającą na sprzedaży drogą elektroniczną wyłącznie, nie jestem vatowcem. Obecnie się przeprowadziłem...
§ konsekwencje prawne w kontekście prawa autorskiego. (odpowiedzi: 1) Witam, Czy mógłby mi ktoś pomóc w omówieniu danej kwesti? "Twórca jest członkiem organizacji zbiorowego zarządzania działającej w formie...
§ student prawa, a działalność gospodarcza (odpowiedzi: 3) Witam. Mam pytanie odnośnie działaności gospodarczej ,a mianowicie doszły mnie słuchy, że studenci prawa nie mogą prowadzić działalności gospodarczej...
§ Działalność strony a działalność gospodarcza (odpowiedzi: 1) Witam. Piszę w dość ważnej sprawie. Jestem 16-letnim uczniem gimnazjum, zajmuję się od 6 lat informatyką. Od niedawna zaczynam zwiększać swoje...
§ działalnośc gospodarcza,caly etat.pol etatu i zwolnienie,bez prawa do zasiłku (odpowiedzi: 3) Witam! Mam pytanie pracowalam we firmie najpierw na czarno potem na dzialalnosci gospodarczej po kilku latach przyjęli mnie na stale(caly etat) po...
§ Pojęcie przedsiębiorcy w kontekście działalności regulowanej np. Agencji Pracy Tymcza (odpowiedzi: 1) Witam, chciałam prosić Was o pomoc. Muszę napisać pracę na temat: Pojęcie przedsiębiorcy w kontekście działalności regulowanej na przykładzie Agencji...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:13.