Prawa autorskie - czy wymagana jest zgoda przy nagrywaniu CD... - Forum Prawne

 

Prawa autorskie - czy wymagana jest zgoda przy nagrywaniu CD...

Witam Być może na forum był już poruszany ten temat ale nie mogę znaleźć. Jestem animatorem zespołu ludowego, chcemy nagrać płytę CD z wykonaniami zespołu. Oczywiście nie wszystkie utwory będą własnej kompozycji! Stąd moje pytanie: ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
16-02-2010, 12:19  
olo76
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Prawa autorskie - czy wymagana jest zgoda przy nagrywaniu CD...

Witam
Być może na forum był już poruszany ten temat ale nie mogę znaleźć.
Jestem animatorem zespołu ludowego, chcemy nagrać płytę CD z wykonaniami zespołu.
Oczywiście nie wszystkie utwory będą własnej kompozycji! Stąd moje pytanie:
Płyta nie będzie przedsięwzięciem komercyjnym a raczej prezentem – ciekawostką rozdawaną gościom gminy w której działa zespół.
Czy w związku z tym wymagana jest zgoda autorów?
I jeśli tak to jak ją uzyskać?
olo76 jest off-line  
16-02-2010, 12:38  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Prawa autorskie - czy wymagana jest zgoda przy nagrywaniu CD...

Cytat:
Napisał/a olo76 Zobacz post
Płyta nie będzie przedsięwzięciem komercyjnym a raczej prezentem – ciekawostką rozdawaną gościom gminy w której działa zespół.
Czy w związku z tym wymagana jest zgoda autorów?
generalnie w świetle Art.17. USTAWY z dnia 4 lutego 1994 r. "o prawie autorskim i prawach pokrewnych" (dalej zwanej upaipp) na wykorzystanie utworu powinno się posiadać zgodę autora bądź właściciela (majątkowych) praw autorskich do tegoż utworu.Czasami można skorzystać z prawa do korzystania z utworów chronionych bez konieczności uzyskiwania zgody autora / właściciela(majątkowych) praw autorskich - więcej w tym temacie: http://forumprawne.org/prawo-autorsk...wo-cytatu.html - tylko, że w tym przypadku nie widzę podstawy do skorzystania z tego prawa.

Inna rzecz, czy wszystkie kompozycje / teksty chronione są prawami autorskimi. Część twórczości ludowej nie jest chroniona z uwagi na jej specyficzny charakter (choćby samorzutną zmienność utworu w czasie), dla części być może wygasły już prawa autorskie - Art.36. upaipp (70 lat od śmierci autora lub 70 lat od pierwszego rozpowszechnienia utworu, gdy autor pozostał nieznany).
Cytat:
I jeśli tak to jak ją uzyskać?
trzeba samodzielnie szukać właścicieli praw autorskich (autorzy, spadkobiercy, osoby, na które przeniesiono majątkowe prawa autorskie) i/lub skontaktować się z Organizacjami Zbiorowego Zarządzania - jak ZAiKS, STL, etc.
_chris_ jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wykonanie przyłącza do działki budowlanej czy wymagana jest zgoda sąsiadów. (odpowiedzi: 3) Witam mam problem może ktoś mi pomoże. Problem dotyczy postawionego słupa i wykonania przyłącza energetycznego do działki budowlanej moich...
§ Prawa autorskie a zgoda na wykorzystywanie (odpowiedzi: 2) Jestem grafikiem i spisując umowę o dzieło klient chce zaznaczenia, że nie będę rościł w przyszłości o żadne dodatkowe korzyści majątkowe oprócz...
§ Prawa autorskie i zgoda twórcy (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, od dwóch dni szukam potwierdzenia swoich tez jednak bezskutecznie co i raz pojawia się nowe wątpliwości. W związku z powyższym...
§ Przedszkole czy wymagana zgoda ojca??? (odpowiedzi: 4) Witam Jestem po pierwszej sprawie rozwodowej. Mam 5cioletniego synka zamierzam się wyprowadzić z miasta w którym mieszkałam i żyłam z dzieckiem i...
§ Nagrywanie przebiegu lekcji - czy wymagana jest zgoda nauczyciela? (odpowiedzi: 9) Witam Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sprawa dotycząca nagrywania przebiegu lekcji na dyktafon, tel.komórkowy w pliku dźwiękowym(AUDIO). Czy...
§ Produkcja modeli samochodów - wymagana zgoda? (odpowiedzi: 2) Witam! Chciałbym produkować zabawki, modele samochodó, np. radiowóz policyjny POLONEZ. Czy muszę zwrócić się do FSO bądź innego właściciela praw...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:01.