Filmy i muzyka - co legalne a co nie? - Forum Prawne

 

Filmy i muzyka - co legalne a co nie? 10

Właśnie mam ten sam problem. Słyszałem gdzieś, że pliki ściągnięte za pośrednictwem sieci p2p nie są całkowicie legalne ponieważ nie ma regulacji prawnych na ten temat, czyli NIE JEST TO ANI DOZWOLONE ANI ZABRONIONE! Co ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Zamknięty temat
 
24-12-2006, 14:43  
Krushek
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie

Właśnie mam ten sam problem.

Słyszałem gdzieś, że pliki ściągnięte za pośrednictwem sieci p2p nie są całkowicie legalne ponieważ nie ma regulacji prawnych na ten temat, czyli NIE JEST TO ANI DOZWOLONE ANI ZABRONIONE!

Co innego tyczy się rozpowszechniania. Tutaj jest to wg moich informacji niezgodne z prawem i karalne.

Teraz PYTANIE dot. BSA, czyli organizacji zajmującej się tropieniem nielegalnego oprogramowania. Czy mogą mi wejść do domu i przeszukać go? Bo z tego co mi brat mówi to musieliby mieć nakaz osobistej mojej rewizji/domu a takiegoby na pewno nie posiadali... Jedna tylko moja wątpliwość jest dotycząca sił pPolicji. Czy zasłaniając się tym uniknę przeszukania w domu, czy też ci 'panowie' się mogą tym nie przejąć i stwierdzić, iż mają inne regulacje prawne, które pozwalają im wejść na mój teren??
Bo mi to zaczyna pachnieć Sindicate Wars, gdzie oprócz Policji trzeba było stawiać się Kartelom, z którymi policja nie mogła sobie poradzić!!! Inaczej, że mimo braku odpowiedniego prawnego nakazu ci goście mogą i tak wejść mi do domu, bo oni Prawo mają w głębokim poważaniu!! Help...
Krushek jest off-line  
24-12-2006, 21:52  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.389
Domyślnie

Poza policją (czy tym podobnymi służbami) nikt nie ma prawa wtargnąć do Twojego domu. W USA można takiego kogoś zastrzelić
Rubisz jest off-line  
24-12-2006, 22:32  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.770
Domyślnie

Pozatym BSA tak na dobrą sprawe nie ma żadnych uprawnień ustawowych, nawet nie jest organizacja zarzadzającą prawami autorskimi bo od tego w tym zakresie jest PRO - co nie znaczy ze może ono przeszukiwać. Przeszukania mogą dokonąc organy ścigania (Policja, prokuratora etc), ewentualnie zdarza się ze ludzie z tych organizacji sa jako osoby przybrane przy przeszukaniu - o czym tutaj
Colder jest off-line  
28-12-2006, 17:46  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.770
Domyślnie

Z okazji ze zbliza się Nowy Rok to cos dla rozweselenie wszystkich a jednoczenie wykazania absurdów zarzutów stawianych i faktu braku fachowej (nawet pół-fachowej) obrony skutkuje poważnymi konsekwencjami.

Click Me
Colder jest off-line  
30-12-2006, 00:02  
michal1986
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie

zapoznałem się z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r
o prawie autorskim i prawach pokrewnych
i mam wątpliwości...

czy można na stronie www publikować materiał nagrany z TVP
strona jest niekomercyjna, materiał byłby dodatkiem
(wiem, że strona nie może się opierać tylko na cytatach, filmach itp. itd.)

taki przykład jak inni sobie korzystają
http://www.lublinianka.net/infopage.php?id=37
zaznaczyli, że źródło to TVP3 Lublin...

czy to jest legalne?
czy trzeba np. uzyskać zgodę TVP do publikacji tego typu materiałów?

słyszałem, że oni nie odpowiadają na takie pytania :/
jak to jest??
michal1986 jest off-line  
30-12-2006, 00:02  
sekla
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

a mnie zastanawia tylko, czy na pierwszych stronach tematu, kiedy byla jeszcze mowa o glownie o art. 23, to rozpatrywalismy ustawe z 1994 roku czy juz te z nowelizacja z 2004 roku? bo ta nowelizacja troche mi tu brudzi i nie pasuje... takze prosilbym o sprecyzowanie. Bo czytalem, ze ta nowelizacja wprowadzila jakies zmiany odnosnie "pojedynczych utworow" i teraz nagranie plyty dla kolegi to juz jednak przestepstwo... Nie pamietam juz dokladnie, o co chodzilo, po pieciu godzinach czytania o temacie, o ktorym dotad mialem niewielkie pojecie + prawie zero dotychczasowej stycznosci z zapisami prawnymi poskutkowalo u mnie bolem glowy wiec zwracam uwage na te nowelizacje i prosze o odpowiedz, czy w zwiazku z ta nowelizacja wszystko, co przeczytalem na tych 10 stronach tematu nadal jest prawda?

Pozdrawiam
sekla jest off-line  
30-12-2006, 00:39  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.770
Domyślnie

@michał1986
Cytat:
czy trzeba np. uzyskać zgodę TVP do publikacji tego typu materiałów?
Trzeba, tutaj fakt ze jest niekomercyjne nie ma znaczenia. Do tej strony moga miec dostęp wszyscy, wiec pozwolenie jest konieczne.
Nie wiem czy podana strona ma pozwolenie, jesli nie to jest to nielegalne.

@sekla
Treści pierwszych stron już nie pamietam tak dokładnie, ale temat jest ze stycznia 2006 wiec juz po drugiej nowelizacji. Ostatnia była 2004.05.01, potem już tylko tekst jednolity został ogłoszony pod koniec maja 2006. Trudno mi uwierzyć zeby nie odnosiło się do nowelizacji, więc jeśli masz wątpliwości do jakieś wypowiedzi to najlepiej będzie ja przytoczyć.
Colder jest off-line  
30-12-2006, 00:53  
sekla
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

pierwsza strona tematu:
pytania:
Cytat:
3. Czy mogę ściągnąć ten sam film z internetu albo od kogoś znajomego?
4. Czy mogę pożyczyć od kogoś na dvd dołączonym do gazety ten sam film i go sobie nagrać?
odpowiedzi:
Cytat:
3. TAK
4. TAK
Wszystkie są legalne pod warunkiem, że jest to użytek prywatny nie wykraczający poza krąg osób pozostających w stosunku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
pytania:
Cytat:
No i wygląda na to, że na własny użytek mogę mieć nawet 1000 płyt ale w 1 kopii na dany film czy album muzyczny. Wydawało mi się, że jakiś czas temu w TV mówili o tym, że nawet na własny użytek nie można mieć żadnej takiej płyty dlatego zaczęłam ten temat.
odpowiedzi:
Cytat:
Różne interpretacje, lobby przekonujące, że to jest nielegalne, RIAA w USA - przede wszystkim o tym się mówi. Nigdy nie słyszałem o tym, że są możliwości legalnego, nieodpłatnego ściągania utworów. Czytałem natomiast książki cenionych prawników z tej dziedziny i tego się trzymam.
na drugiej stronie dowiadujemy sie jeszcze:
Cytat:
Tak bo naruszeniem prawa autorskiego jest rozpowszechnianie utworów, muzyki, grafiki, tekstów, filmów, które są chronione prawem autorskim, jak również programów komputerowych. Nadmieniam także, czego wcześniej nie powiedziałem, dozwolone ściągnie nie obejmuje programów komputerowych(!)

One objęte są odrębną regulacją i art. 23 ustawy, który mówi o dozwolonym użytku prywatnym ich nie dotyczy.
I wlasnie odpowiedzi na pytania wydaja mi sie wiazac z ustawa sprzed nowelizacji. Na dodatek te ksiazki cenionych prawnikow. Nowelizacja byla niecale dwa lata przed wypowiedziami Rubisza. Mysle, ze nie mial on jeszcze dostepu do odpowiedniej znowelizowanej literatury.

cdn.
sekla jest off-line  
30-12-2006, 00:58  
sekla
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

musze dac kolejnego posta, zeby skonczyc mysl

zalezy mi na tym, zeby najlepiej Rubisz powiedzial, na jakiej podstawie jakiej ustawy mowil o tym, ze mozna nagrywac plyty. Czy na podstawie tej z 1994 czy tej z 2004? Bo ta z 2004 mowila cos o plytach, jednak nie mam nigdzie pod reka jej brzmienia (nie wiem nawet jak i gdzie szukac...). Zreszta trzeci z cytatow podanych przeze mnie w poscie powyzej sugeruje ze cos sie zmienilo i w sumie jasnej odpowiedzi na to pytanie brak (chodzi o to co mowili w TV )
sekla jest off-line  
30-12-2006, 01:45  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.770
Domyślnie

Cytat:
Czy na podstawie tej z 1994 czy tej z 2004? Bo ta z 2004 mowila cos o plytach, jednak nie mam nigdzie pod reka jej brzmienia (nie wiem nawet jak i gdzie szukac...)
Nie za bardzo rozumie, w 2004 jest nowelizacja więc tekst najnowszy będzie zawierał to co ona wprowadziła (chyba ze wyszła nowelizacja nowelizacji ale od 2004 nie wyszło nic takiego dotyczące art 23). Tekst ustawy ujednolicony mozna najlepiej z sejmowych stron, ale ja korzystam z powodzeniem tez z tego serwisu

Zarówno ta z 1994 jak i 2004 nic nie mówiła o nagrywaniu płyt w dozwolonym prywantym uzytku.
Dla porównania:
Art 23 ust w wersji pierwotnej
Cytat:
*Zakres własnego użytku osobistego obejmuje krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
oraz po nowelizacji
Cytat:
Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
W uzasadnieniu projktu napisane jest tylko
Cytat:
doprecyzowano art. 23 akcentując, że zakres własnego użytku osobistego obejmuje jedynie korzystanie z pojedyńczych egzemplarzy utworu
Więc żadne uzasadnienie. Prace nad ta nowelizacja możesz prześledzić tutaj. Dyrektywa EU 2001/29/WE też nic w tej kwestii nie wyjaśnia, a orzecznictwa brak

A chodzi o to ze jednocześnie można korzystac tylko z jednego (więc używania/pozyczania kopii odpada wg mnie). Z drugiej strony zastanawia uzycie liczby mnogiej a nie "pojedynczego egzemplarza".
Colder jest off-line  
30-12-2006, 02:02  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.770
Domyślnie

Uzycie liczby mnogiej wg mnie samo w sobie nie zakazuje nam robienia kopii byle nie była uzywana jednocześnie.
Nie wiem co mówili w TV, ale też nie we wszystko wierze. Dobrze bybyło poznac argumenty tam podane może bym zmienił zdanie.

Dlatego jednej kopii bo kopia jest tylko na wypadek bezpieczeństwa (utrata, zarysowanie etc), większa ilość kopii nie jest nam potrzebna, mogła by zostać sprzedana, komuś dana a to juz grozi w "słuszne interesy twórcy".

Co do ostatniego cytatu to rozpowszechnianie było nielegalne w 1994, a jesli chodzi o programu komputerowe to sa poprostu wyłaczone z art 23 o czym mowi art 77.

Aha pragne dodac ze @Rubisz'em nie jestem więc się wypowiadam w swoim imieniu i to moja interpretacja jego słów oraz podanych artykułów - oczywiście co On miał namysli dokładnie niech powie sam. Co do cenionych prawników, to jak mniemam wiem o kogo chodzi. Komentarz ich do nowelizacji teraz nie mam, zobaczymy wieczorem
Colder jest off-line  
30-12-2006, 13:28  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.389
Domyślnie

Skoro zostałem wywołany do odpowiedzi
Sekla mimo, że ustawa była nowelizowana w 2004 r. to nadal jest to ustawa z roku 1994
Ostatnio w "Wyborczej" był artykuł, w którym autor stwierdził, że użycie słów "pojedyncze egzemplarze utworów" nie pozwala nam na przegranie sobie całej płytki CD. Jak zauważył n00b (podobnie jak "cenieni prawnicy"), użycie tutaj liczby mnogiej właściwie sprawę jeszcze bardziej mota i teza postawiona przez autora tego artykułu mnie nie przekonuje i nadal twierdzę, że na użytek własny możesz robić z własnym egzemplarzem CD co zechcesz, nawet wyrzucić go na śmietnik. Korzystałem zatem z aktualnej ustawy i aktualnej literatury (stan prawny na 2005 r. kiedy treść art. 23 była taka sama jak obecnie).
Rubisz jest off-line  
30-12-2006, 16:32  
sekla
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

dziekuje Wam bardzo, teraz juz chyba wszystko jasne zreszta bylo juz po tym cytacie:
[cytat:e0y8iyy7]Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.[/cytat:e0y8iyy7]

nie mialem sily juz w nocy szukac tresci tego artykulu, a pewnie i tak bym go wtedy nie zrozumial w kazdym razie jak teraz to przeczytalem, to zrozumialem dokladnie, o co mi chodzilo ten pogrubiony fragment byl wlasnie tym, o co mi chodzilo, to znaczy wprowadzil zamieszanie i na pierwszy rzut oka to mnie tez sie wydaje, ze jednak plyty nie wolno calej przegrac bratu, bo to nie sa pojedyncze utwory. Ale jak sie przyjrzec drugi raz, to to juz takie oczywiste nie jest, bo:
Primo: wlasnie uzycie liczby mnogiej tutaj miesza, o czym juz pisaliscie
Secundo: hm... zastanawiam sie, czy np. plyty z muzyka nie mozna uznac za egzemplarz dziela (a wiec raczej tez utworu) jako calosc. Ale do konca nie jestem tego pewien, zreszta nie mam pojecia, jak sie takie rzeczy fachowo interpretuje. W kazdym razie dochodzimy do wniosku, ze:

1. moge miec na plytach filmy w divx i dvd, ktore posciagalem z internetu i NIE jest to nielegalne (czy legalne, to nie rozstrzygamy, w kazdym razie nie mozna za to karac ) - wszak film to calosc - pojedynczy egzemplarz utworu
2. moge miec nawet wiecej kopii tych filmow, ale: w roznych formatach, wersjach jezykowych czy w kopiach znacznie rozniacych sie jakoscia.
3. moge sobie miec na plytkach nagrane posciagane z sieci mp3 i tez nie ma w tym nic zlego

i teraz mi jeszcze cos przyszlo do glowy, ale o tym w nastepnym poscie, bo tu juz sie nie miesci w ogole to da sie zdjac to ograniczenie ilosci znakow?
sekla jest off-line  
30-12-2006, 16:42  
sekla
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

moze te pojedyncze egzemplarze utworow trzeba interpretowac tak, ze nie chodzi o pojedyncze utwory a pojedyncze egzemplarze. Czyli wolno mi puscic rodzince piosenke z wiezy, ale nie wolno mi kazdemu z osobna wgrac mp3 do odtwarzacza i niech sobie sluchaja na sluchawkach przy mnie, nawet, jak to usuna zaraz po odsluchaniu. Moze to po prostu o to chodzi? troche to zabawne dla mnie, ale przepis jest tak sformulowany W takim rozumieniu tez nie wolno byloby mi puscic sobie tej samej piosenki naraz z wiezy i z komputera (bo na przyklad chcialbym miec ciekawy efekt akustyczny i niezla glosnosc), kiedy w wiezy siedzialaby oryginalna plytka, a w kompie jej kopia.

nie wiem, moze to tak w kazdym razie prosilbym o potwierdzenie po kolei wszystkich trzech punktow z poprzedniego postu

Bardzo Wam dziekuje, za wyczerpujace odpowiedzi. Ten watek sie niebezpiecznie rozrasta i do tego dochodza do czytania jeszcze zalaczane linki, ale dzieki temu co nieco sie w glowie rozjasnia, szczegolnie, jak po przerwie usiadze sie do tego znowu i przemysli juz na spokojnie Niestety, w czasie, kiedy nie mozemy liczyc na media, a policja i dziennikarze uzywaja slowa "nielegalne" jak im sie podoba, taki watek jest jak znalazl. Trzeba sie uswiadamiac, zeby nam tworcy na glowe nie weszli A co do tego "nielegalnego", to bawi mnie to, ze ktos zostal zatrzymany za "sciaganie nielegalnych plikow" - bo przeciez utwory sa legalne, tak samo np. format mp3, jedyne, co moze byc nielegalne (ale, jak widzimy, nie jest ), to sciaganie tych plikow z sieci. Albo ze ktos "zostal zatrzymany, bo korzystal z nielegalnych programow p2p" - kolejny absurd, a byl w ktoryms oswiadczeniu policji... Lobby wydawcow robi wode z mozgow dziennikarzom, policjantom i, co za tym idzie, nam, zwyklym konsumentom...
sekla jest off-line  
30-12-2006, 17:19  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.770
Domyślnie

Aby nie być gołosłownym to komentarz dr hab. Elżbiety Trample (profesor UJ), równiez wspomina o tym co powiedziałem wcześniej, że większa ilośc kopii nie miesci się już w użytku prywatnym, jednak jak wiadomo nie ma dookreslonej ilosci tych kopii. To tak w skrócie.

Jeśli chodzi o jednoznaczną interpretacje to trzeba poczekac do jakiegoś orzeczenie SN, czas pokaże. Narazie nam pozostaje trzymać się tej wersji.

Co do "nielegalności" ściągania, programów p2p to już o tym było i nie ma poprostu na to podstaw aby to stwierdzić ze jest to nielegalne. Jak to mówia co nie jest zabronione jest dozwolone
Colder jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ACTA a filmy i muzyka (odpowiedzi: 5) Witajcie. Z tego co wyczytałem na wielu forach i stronach, legalne jest posiadanie filmów oraz muzyki na komputerze oraz ich ściąganie (ale nie...
§ Muzyka i filmy - linki na forum (odpowiedzi: 1) Witam, czy legalne jest umieszczanie linków do muzyki (pojedyncze utwory lub całe albumy) i filmów na forum wielotematycznym? Rozmawiałem z pewnym...
§ Filmy, muzyka, programy ściągnięte z internetu (odpowiedzi: 2) Witam Swego czasu w jakiejś gazecie komputerowej napotkałem zapis że dla własnego użytku można ściągać z sieci filmy i muzykę. Czy jest to prawdą...
§ Filmy, muzyka i gry z rynku i z sieci (odpowiedzi: 28) Witam, Dziś przeczytałem, że kupowanie pirackich filmów, muzyki, itp; na rynku lub ich ściąganie z Internetu to paserstwo i jest karalne karą...
§ Filmy i muzyka z Internetu (odpowiedzi: 2) Który artykuł prawa autorskiego pozwala na ściąganie z sieci, a który zabrania ich rozpowszechniania w sieci?
§ Filmy i muzyka - legalne, ale co zrobić gdy przyjdzie policja + inne pytania (odpowiedzi: 12) Witam serdecznie. Przeczytałem wszystkie posty w temacie przyklejonym "Filmy i muzyka - co legalne a co nie?", mam jednak jeszcze takie pytania: ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:47.