Filmy i muzyka - co legalne a co nie? - Forum Prawne

 

Filmy i muzyka - co legalne a co nie? 15

Trzeba by spisać wszystko jako przystępne FAQ a temat zamknąć albo co I jeszcze jedno. Na pewnym forum toczy się dyskusja o prawach autorskich i jeden z uczestników twierdzi, że ten cytat: Zakres własnego użytku ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Zamknięty temat
 
17-04-2007, 00:37  
Jenek2
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

Trzeba by spisać wszystko jako przystępne FAQ a temat zamknąć albo co

I jeszcze jedno. Na pewnym forum toczy się dyskusja o prawach autorskich i jeden z uczestników twierdzi, że ten cytat:
Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy
utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w
szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

dotyczy osób tylko z jednego domostwa, więc jeśli np. pożyczam siostrze, która już z nami nie mieszka, kopie filmu, to jest to niby już nielegalne.

I nie chce zaakceptować, że nie o to chodzi... jakoś to można przystępnie udowodnić?

A i kolejna sprawa
Jakie przysługują mi prawa gdy kupie oryginalny film na dvd, a jakie mam prawa gdy mam nagrany ten film na płytę po ściągnięciu go/skopiowaniu od kolegi.. bo tak właściwie to za co płace te 99pln?
Jenek2 jest off-line  
17-04-2007, 06:55  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.770
Domyślnie

A kto powiedział, że dotyczy to osób z jednego domostwa? Nic w tym stylu.

Płaci Pan za dany egzemplarz. Nie zawsze jest możlwiosć pozyczyć od kogoś, z kim pozostajemy w związku osobistym. A internet? Nie był tak popularny jak pisano tą ustawę, może dlatego tak trudno to zinterpretować pod tym kątem.
Colder jest off-line  
19-04-2007, 22:21  
horny88
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Czyli seriale z TV na kompie można mieć?? Mówie o tych plikach ktore juz maja pousuwane reklamy Oczywiscie nie sprzeaje i nie udostpniam.
horny88 jest off-line  
19-04-2007, 22:41  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.770
Domyślnie

Tak, można.
Colder jest off-line  
21-04-2007, 15:35  
horny88
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Przechowywanie na dysku teledysków i filmów z TV z obcietymi reklamami i znaczkiem telewizyjnym jest legalne??
horny88 jest off-line  
17-05-2007, 19:52  
piotr341
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Hmm pisząc, że mogę posiadać pliki z TV z usuniętymi reklamami ectr. oznacza to, że posiadanie pobranych z internetu seriali np. lost nagranych z amerykańskich stacji z usuniętymi reklamami jest zgodne z prawem, to samo z filmami czyż nie?
piotr341 jest off-line  
18-05-2007, 08:38  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.770
Domyślnie

Ale co to za różnica? Ważne ze nie udostępniasz dalej.
Colder jest off-line  
18-05-2007, 12:22  
piotr341
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Czyli innymi słowy mogę pobierać, ale nie udostępniać. Więc w razie kontroli, jeśli na dysku zostaną znalezione filmy i nie potrafią mi udowodnić, że pobierając je równocześnie udostępniałem, nie mają żadnego ale to żadnego prawa mnie karać?

Edit. Czy to samo odnosi się np. do gier komputerowych? Istnieją sposoby zablokowania wysyłania w programach p2p. Jeżeli udowodnię im, że pliki przeze mnie pobierane nie były nigdy udostępniane mogą postawić mi zarzuty?

Polskie prawo jest genialne. Ciekawe czy Partia Piratów coś zawojuje
piotr341 jest off-line  
18-05-2007, 12:40  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.389
Domyślnie

[cytat="piotr341"]Czyli innymi słowy mogę pobierać, ale nie udostępniać.[/cytat]
Do takiego wniosku dochodzi mniej więcej na każdej z piętnastu już stron tego wątku. Gry komputerowe, jak też już zostało to wielokrotnie powiedziane, jako programy komputerowe nie podlegają tym samym co mp3 czy filmy regulacjom w zakresie dozwolonego użytku prywatnego.

Polskie prawo genialne może nie jest, ale póki co, tak jak i inne ustawodawstwa na świecie, gwarantuje interesy konsumentów - dostęp do informacji, dóbr kultury i sztuki. Piotr to jest także zapisane w dyrektywie UE. Prawo jednak ma tą jedną wadę, że poprzez różne naciski odpowiednich lobby może być zmieniane. Tak też pewnie wkrótce będzie. Dopóki jednak obowiązują te przepisy co obecnie, temat moim zdaniem został całkowicie wyczerpany i oficjalnie go zamykam.

Nie zadawaj zatem użytkowniku pytań na ten temat w osobnych wątkach, tylko po prostu przeczytaj ten w całości.
Rubisz jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ACTA a filmy i muzyka (odpowiedzi: 5) Witajcie. Z tego co wyczytałem na wielu forach i stronach, legalne jest posiadanie filmów oraz muzyki na komputerze oraz ich ściąganie (ale nie...
§ Muzyka i filmy - linki na forum (odpowiedzi: 1) Witam, czy legalne jest umieszczanie linków do muzyki (pojedyncze utwory lub całe albumy) i filmów na forum wielotematycznym? Rozmawiałem z pewnym...
§ Filmy, muzyka, programy ściągnięte z internetu (odpowiedzi: 2) Witam Swego czasu w jakiejś gazecie komputerowej napotkałem zapis że dla własnego użytku można ściągać z sieci filmy i muzykę. Czy jest to prawdą...
§ Filmy, muzyka i gry z rynku i z sieci (odpowiedzi: 28) Witam, Dziś przeczytałem, że kupowanie pirackich filmów, muzyki, itp; na rynku lub ich ściąganie z Internetu to paserstwo i jest karalne karą...
§ Filmy i muzyka z Internetu (odpowiedzi: 2) Który artykuł prawa autorskiego pozwala na ściąganie z sieci, a który zabrania ich rozpowszechniania w sieci?
§ Filmy i muzyka - legalne, ale co zrobić gdy przyjdzie policja + inne pytania (odpowiedzi: 12) Witam serdecznie. Przeczytałem wszystkie posty w temacie przyklejonym "Filmy i muzyka - co legalne a co nie?", mam jednak jeszcze takie pytania: ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:51.