Wykorzystanie zdjęć na potrzeby wewnętrzne firmy - Forum Prawne

 

Wykorzystanie zdjęć na potrzeby wewnętrzne firmy

Witam, Proszę o informację czy chcąc zrobić zdjęcia osobom pracującym wystarczy podpisać Oświadczenie że zdjęcia będą wykorzystane wyłącznie na potrzeby wewnętrzne firmy związane z prowadzoną akcją promocyjną? Jak ono powinno brzmieć? Czy oświadczenie powinno być ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
05-05-2010, 11:36  
yria1
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Wykorzystanie zdjęć na potrzeby wewnętrzne firmy

Witam,

Proszę o informację czy chcąc zrobić zdjęcia osobom pracującym wystarczy podpisać Oświadczenie że zdjęcia będą wykorzystane wyłącznie na potrzeby wewnętrzne firmy związane z prowadzoną akcją promocyjną?
Jak ono powinno brzmieć? Czy oświadczenie powinno być napisane przez firmę czy lepiej napisać zgodę na wykorzystanie zdjęć od osób, które na nich będą?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
yria1 jest off-line  
05-05-2010, 12:17  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Wykorzystanie zdjęć na potrzeby wewnętrzne firmy

Witam,

rozpowszechnianie wizerunku osoby wymaga, zgodnie z USTAWĄ z dnia 4 lutego 1994 r. "o prawie autorskim i prawach pokrewnych", uzyskania zgody danej osoby - niezależnie od celu, w jakim rozpowszechnianie to ma się dokonywać:
Przepis prawny:
Art. 81.
1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
Jeśli nie zachodzi któreś z wyłączeń, taką imienną zgodę trzeba więc posiadać - oczywiście najlepiej pisemną. A kto ma ją napisać - zapewne zainteresowany (czyli zakład).
_chris_ jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Testy wewnętrzne w firmie (odpowiedzi: 1) Witam, czy pracodawca ma prawo wykonywac testy wewnetrzne w firmie z wiedzy o sprzedawanych towarach. Obciazajace premie dana za osiagniecie np....
§ Wewnętrzne przepisy firmy a prawo pracy (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, Jestem w sytuacji zatrudnienia przez agencję promocji (umowa zlecenie). Pracę moją jednak wykonuję na terenie jednego z...
§ Zdjęcie opublikowane w miesięczniku wewnętrznym firmy (odpowiedzi: 2) Witam Wszystkich! Zdjęcie o które mi chodzi zrobiłem w latach 80-tych będąc pracownikiem pewnej firmy, miałem umowę zlecenie na wykonywanie zdjęć....
§ Przetargi wewnętrzne firmy budowlanej z dotacji UE (odpowiedzi: 6) Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie pewnych kwestii związanych z przetargami wewnętrznymi firmy, która czerpie dotacje z Unii Europejskiej. - Czy...
§ Policja a drogi wewnętrzne (odpowiedzi: 4) Witam... Z dniem 1.10.2010 w mojej szkole wprowadzają zakaz parkowania na parkingu szkolnym i straszą że jeżeli ktoś stanie na parkingu wezwą...
§ Drzwi wewnętrzne w mieszkaniu (odpowiedzi: 1) Witam, Potrzebuje informacji czy wg polskich norm drzwi wewnetrzne w mieszkaniu muszą być, czy moze byc pozostawione jedynie miejsce na nie. ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:39.