Logo producenta w esklepie i na aukcjach internetowych. - Forum Prawne

 

Logo producenta w esklepie i na aukcjach internetowych.

Witam wszystkich! Prowadzę sklep internetowy oraz sprzedaż tradycyjną (sklep tradycyjny istnieje ok 15 lat) - normalna działalność gospodarcza. Dodatkowo wspieram ehandel poprzez aukcje allegro. Wszystkie moje produkty pochodzą z legalnych źródeł oraz są oryginalne. W ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
28-05-2010, 13:35  
db2000
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Logo producenta w esklepie i na aukcjach internetowych.

Witam wszystkich!
Prowadzę sklep internetowy oraz sprzedaż tradycyjną (sklep tradycyjny istnieje ok 15 lat) - normalna działalność gospodarcza. Dodatkowo wspieram ehandel poprzez aukcje allegro. Wszystkie moje produkty pochodzą z legalnych źródeł oraz są oryginalne.
W esklepie istnieje opcja wprowadzenia producenta oraz jego loga w celu sprawnego filtrowania i odnajdywania produktów . Esklep wstawia też owe loga automatycznie do szablonów aukcji.
Przykład (nie reklama):
GŁOWICA TERMOSTATYCZNA + ZAWOR GRZEJNIKOWY KATOWY (1051415483) - Aukcje internetowe Allegro

1. Czy mogę umieszczać w opisie produktu logo jego producenta ( np. automatycznie przez esklep)? Przy kilku tysiącach produktów oraz kilkuset producentach musiałbym poświęcić mnóstwo czasu i energii aby formalnie takie zgody otrzymać od każdego z producentów.

2. Czy mam prawo do zrobienia zdjęć produktom które chce sprzedać mimo iż na produkcie znajduje się znak graficzny producenta w postaci loga? Czy mogę zrobić takie zdjęcie z bliska (rzetelne i pełny opis jest wymagany przy sprzedaży na odległość) Zasłanianie czy zamazywanie loga byłoby podejrzaną sprawą - przecież produkty nie są podróbkami a legalnie sprzedawanym towarem.

3. Czy to samo dotyczy aukcji allegro?

W opisie aukcji oprócz zdjęć produktu i opisu słownego umieściłem logo producenta. Od kilku lat sprzedaje tak towary (jak setki tysięcy innych użytkowników allegro). Ostatnio jednak producent X doprowadził dwukrotnie do usunięcia aukcji gdzie są użyte zdjęcia produktu i jego logo.

Uzasadnienie ze strony Allegro:

Uprzejmie informuję, że aukcje zostały usunięte, ponieważ w ich opisach naruszone zostały prawa własności firmy XYZ , do której należy marka XYZ. Firma ta jest właścicielem logo użytego w opisach aukcji bez pozwolenia.

Przypominam, że elementy opisu przedmiotu nie mogą naruszać praw autorskich twórców. Zdjęcia i teksty innych Użytkowników można wykorzystywać tylko za ich zgodą.

Zgodnie z art. 4.1 Regulaminu Allegro:

"Sprzedający zobowiązują się do niewystawiania na Aukcji Towarów, którymi obrót narusza obowiązujące przepisy prawa lub uprawnienia osób trzecich (w szczególności prawa autorskie i inne prawa własności intelektualnej), jak również których wystawienie może być uznane za naruszające dobre obyczaje"

oraz zgodnie z punktem 17 Załącznika nr 2 do Regulaminu Allegro:

"Elementy opisu Aukcji nie mogą naruszać praw osób trzecich, w tym praw autorskich. Wykorzystywanie zdjęć i tekstów należących do innych osób wymaga uzyskania ich zgody. W opisie Aukcji zabronione jest stosowanie znaków graficznych lub innych, do których używania Użytkownik nie jest uprawniony".

W związku z powyższym proszę o niewykorzystywanie w opisach aukcji materiałów, których nie jest Pani autorką.
W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę nawiązać kontakt z przedstawicielem firmy XYZ, pisząc na podany adres e-mailowy:

Do tego czasu proszę nie zamieszczać logo firmy w opisach aukcji.


Czy producent ma prawo do decydowania który sprzedawca może sprzedawać z logiem? Czy w takim razie może iść dalej i zabronić użycia podobnego do loga znaku graficznego lub iść na całość i zabronić użycia nazwy producenta w formie pisanej w opisie?
db2000 jest off-line  
28-05-2010, 20:45  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Logo producenta w esklepie i na aukcjach internetowych.

Witaj, sprzedaż przez standardowy sklep i poprzez e-sklep podlegają tym samym prawom ochrony własności intelektualnej:
  • USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (upaipp)
    ochrona z tytułu prawa autorskiego logotypów marek;
  • USTAWA z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (pwp)
    ochrona nazw przedsiębiorstw oraz znaków firmowych;
  • USTAWA z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (uznk)
upaipp chroni takie utwory jak logotypy (znaki firmowe) przedsiębiorstw. Może też chronić inne elementy, jak przykładowo firmowe zdjęcia produktów, firmowe opisy, instrukcje obsługi, etc... W ogólności na korzystanie z takich utworów należy posiadać zgodę właściciela praw autorskich. Oczywiście odnosi się to wykorzystania takich elementów przez, przykładowo, sklep w jakichś banerach, plakatach reklamujących sklep, na stronie www sklepu w celu jej uatrakcyjnienia...
Generalnie, można przyjąć w uproszczeniu, ze prawami autorskimi chronione będą wszystkie znaki firmowe i logotypy.
Natomiast same nazwy takiej ochronie w ogólności nie podlegają, gdyż nie spełniają warunków bycia utworem w świetle Art.1. upaipp.

pwp chroni wykorzystanie zarejestrowanych znaków towarowych w zakresie ich ochrony przewidzianym prawami ochronnymi. Chronione mogą być zarówno znaki znaki firmowe (logotypy), jak i same nazwy. Generalnie na korzystanie z takich znaków w zakresie ich ochrony potrzebne są zgody właścicieli praw ochronnych - więc w praktyce przedsiębiorstw.

Jednakże, w przypadku zastrzeżonych znaków towarowych pwp daje możliwość korzystania z takich znaków bez konieczności uzyskiwania zgody właścicieli praw ochronnych. Można tego dokonywać w określonych okolicznościach określonych pwp - vide Art.155. ,156.
Cytat:
1. Czy mogę umieszczać w opisie produktu logo jego producenta ( np. automatycznie przez esklep)?
zasadniczo powinno się posiadać na takie działanie pozwolenie właściciela praw autorskich, czyli producenta. W określonych sytuacjach można skorzystać z Art.33^3. upaipp. Jeśli nie, niektórzy radzą sobie, umieszczając nazwę producenta drukowaną standardową czcionką - która nie jest chroniona przez upaipp, a pwp zezwala na takie użycie.
Cytat:
2. Czy mam prawo do zrobienia zdjęć produktom które chce sprzedać mimo iż na produkcie znajduje się znak graficzny producenta w postaci loga? Czy mogę zrobić takie zdjęcie z bliska (rzetelne i pełny opis jest wymagany przy sprzedaży na odległość) Zasłanianie czy zamazywanie loga byłoby podejrzaną sprawą - przecież produkty nie są podróbkami a legalnie sprzedawanym towarem.
moim zdaniem tak, z uwagi, ze przedstawiasz w tym przypadku produkt, zaś logo jest jego integralną częścią - a nie wykorzystujesz samego znaku. Więcej - Art.33^3. oraz 33^4. upaipp.
Cytat:
3. Czy to samo dotyczy aukcji allegro?
zasady są ogólne.
Cytat:
Czy producent ma prawo do decydowania który sprzedawca może sprzedawać z logiem? Czy w takim razie może iść dalej i zabronić użycia podobnego do loga znaku graficznego lub iść na całość i zabronić użycia nazwy producenta w formie pisanej w opisie?
może, ma prawo do decydowaniu o wykorzystania swojego znaku firmowego i nazwy wedle swojego uznania. Oczywiście, teoretycznie można by mu próbować zarzucać naruszanie uznk w przypadku szykanowania jakiegoś sprzedawcy, ale to chyba nie tędy droga...
_chris_ jest off-line  
26-09-2013, 10:03  
LUKatm
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Logo producenta w esklepie i na aukcjach internetowych.

Witam, ja nawiąże do kilka lat temu omawianego tematu.

Jestem początkującym fotografem reklamowym, produktowym, chce właśnie opublikować swoje portfolio, w którym pragę uwzględnić kilka PRZYKŁADOWYCH, prezentacyjnych POTENCJALNE fotografie produktów takich jak kosmetyki, perfumy, alkohol. Na tych zdjęciach widnieją pełne etykiety producentów wraz z logiem (znakiem towarowym). Pytanie czy po usunięci z takiego zdjęcia (fotografie studyjne na białym tle) samego loga i nazwy producenta wystarczy aby zamieścić je w prywatnym portfolio legalnie? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź!
LUKatm jest off-line  
26-09-2013, 12:12  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.675
Domyślnie RE: Logo producenta w esklepie i na aukcjach internetowych.

Nie musisz usuwać loga z produktu, fotografia produktu na którym są umieszczone znaki towarowe nie narusza niczyich praw.
LeszsekS jest off-line  
26-09-2013, 19:37  
LUKatm
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Logo producenta w esklepie i na aukcjach internetowych.

Dzięki za informacje. Pozdrawiam.
LUKatm jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Oszutstwo na aukcjach internetowych (odpowiedzi: 7) Witam, jakieś 2-3 lata temu zakupiłem telefon na allegro za kwotę 416 zł. Nie dostałem telefonu ani zwrotu pieniędzy złożyłem więc sprawę na...
§ Wmieszanie w oszustwa na aukcjach internetowych (odpowiedzi: 1) Witam Zostałam zamieszana w oszustwa internetowe na aukcjach allegro a mianowicie dostawalam pieniądze na konto, które następnie p rzekazywalam...
§ Windows na aukcjach internetowych.. (odpowiedzi: 3) Witam Chciałbym się podpiąć pod temat Ostatnimi czasy Allegro osunęło 3 moje aukcje, na których sprzedawałem Windowsy w wersji OEM. Wszystkie...
§ Sprzedaz na zagranicznych aukcjach internetowych (odpowiedzi: 3) Witam:) Potrzebuje fachowej porady. Mianowicie odpowiedzi na kilka pytan. Bylabym wdzieczna jesli ktos moglby mi pomoc. Za kilka tygodni zakladam...
§ Sprzedaż z zyskiem na aukcjach internetowych!!! (odpowiedzi: 3) Witam!! To mój pierwszy post.. Od dłuższego czasu zajmuję się handlem na aukcjach internetowych.. tylko teraz chciałbym zwiększyć...
§ (Nie)legalny Windows na aukcjach internetowych.. (odpowiedzi: 8) Witam, Wiele ostatnio mówi się o nielegalnych systemach operacyjnych sprzedawanych m.in. na Allegro jako legalne. Po lekturze tego:...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:31.