Witaj, sprzedaż przez standardowy sklep i poprzez e-sklep podlegają tym samym prawom ochrony własności intelektualnej:
- USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (upaipp)
ochrona z tytułu prawa autorskiego logotypów marek; - USTAWA z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (pwp)
ochrona nazw przedsiębiorstw oraz znaków firmowych; - USTAWA z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (uznk)
upaipp chroni takie
utwory jak logotypy (znaki firmowe) przedsiębiorstw. Może też chronić inne elementy, jak przykładowo firmowe zdjęcia produktów, firmowe opisy, instrukcje obsługi, etc... W ogólności na korzystanie z takich utworów należy posiadać zgodę właściciela
praw autorskich. Oczywiście odnosi się to wykorzystania takich elementów przez, przykładowo, sklep w jakichś banerach, plakatach reklamujących sklep, na stronie www sklepu w celu jej uatrakcyjnienia...
Generalnie, można przyjąć w uproszczeniu, ze prawami autorskimi chronione będą
wszystkie znaki firmowe i logotypy.
Natomiast same nazwy takiej ochronie w ogólności nie podlegają, gdyż nie spełniają warunków bycia
utworem w świetle Art.1. upaipp.
pwp chroni wykorzystanie zarejestrowanych znaków towarowych w
zakresie ich ochrony przewidzianym prawami ochronnymi. Chronione mogą być zarówno znaki znaki firmowe (logotypy), jak i same nazwy. Generalnie na korzystanie z takich znaków w zakresie ich ochrony potrzebne są zgody właścicieli praw ochronnych - więc w praktyce przedsiębiorstw.
Jednakże, w przypadku zastrzeżonych znaków towarowych pwp daje możliwość korzystania z takich znaków bez konieczności uzyskiwania zgody właścicieli praw ochronnych. Można tego dokonywać w określonych okolicznościach określonych pwp -
vide Art.155. ,156.
Cytat:
1. Czy mogę umieszczać w opisie produktu logo jego producenta ( np. automatycznie przez esklep)?
|
zasadniczo powinno się posiadać na takie działanie pozwolenie właściciela praw autorskich, czyli producenta. W określonych sytuacjach można skorzystać z Art.33^3. upaipp. Jeśli nie, niektórzy radzą sobie, umieszczając nazwę producenta drukowaną standardową czcionką - która nie jest chroniona przez upaipp, a pwp zezwala na takie użycie.
Cytat:
2. Czy mam prawo do zrobienia zdjęć produktom które chce sprzedać mimo iż na produkcie znajduje się znak graficzny producenta w postaci loga? Czy mogę zrobić takie zdjęcie z bliska (rzetelne i pełny opis jest wymagany przy sprzedaży na odległość) Zasłanianie czy zamazywanie loga byłoby podejrzaną sprawą - przecież produkty nie są podróbkami a legalnie sprzedawanym towarem.
|
moim zdaniem tak, z uwagi, ze przedstawiasz w tym przypadku produkt, zaś logo jest jego integralną częścią - a nie wykorzystujesz samego znaku. Więcej - Art.33^3. oraz 33^4. upaipp.
Cytat:
3. Czy to samo dotyczy aukcji allegro?
|
zasady są ogólne.
Cytat:
Czy producent ma prawo do decydowania który sprzedawca może sprzedawać z logiem? Czy w takim razie może iść dalej i zabronić użycia podobnego do loga znaku graficznego lub iść na całość i zabronić użycia nazwy producenta w formie pisanej w opisie?
|
może, ma prawo do decydowaniu o wykorzystania swojego znaku firmowego i nazwy wedle swojego uznania. Oczywiście, teoretycznie można by mu próbować zarzucać naruszanie uznk w przypadku szykanowania jakiegoś sprzedawcy, ale to chyba nie tędy droga...