Kod źródłowy a aplikacja - Forum Prawne

 

Kod źródłowy a aplikacja

Witam, zawarliśmy z klientem umowę na wykonanie aplikacji. Było to jakiś czas temu, projekt został wykonany - klient podpisał protokół odbiorczy. Obecnie podmiot ten próbuje wykorzystywać aplikację na własną rękę i bez naszej zgody, tzn ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
25-06-2010, 11:37  
NewP
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Kod źródłowy a aplikacja

Witam,

zawarliśmy z klientem umowę na wykonanie aplikacji. Było to jakiś czas temu, projekt został wykonany - klient podpisał protokół odbiorczy.

Obecnie podmiot ten próbuje wykorzystywać aplikację na własną rękę i bez naszej zgody, tzn chce ją dalej modyfikować bez naszej wiedzy. W tym celu będzie potrzebował dostępu do/kopii kodów źródłowych aplikacji. W umowie którą z nim podpisaliśmy zawarte były punkty o przekazaniu praw "majątkowych" oraz "autorskich" do "wykonanego dzieła". Czy przy takim sformułowaniu klient na prawo żądać od nas przekazania kodów aplikacji, czy może jego własnością jest jedynie instancja aplikacji uruchomiona na serwerze (produkt)? Czy jeżeli wykorzysta on wykonane przez nas źródła aplikacji bez naszej wiedzy, to możemy się domagać od niego jakiegoś zadośćuczynienia?

Wydaje nam się, iż prawa autorskie nie mogą być przekazane, a więc punkt ten jest niewiążący. Dodatkowo w umowie ani razu nie wystąpiło odwołanie się do "kod źródłowy". Umowa zawarta była na wykonanie aplikacji internetowej.

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
NewP jest off-line  
25-06-2010, 11:55  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Kod źródłowy a aplikacja

Cytat:
Napisał/a NewP Zobacz post
Obecnie podmiot ten próbuje wykorzystywać aplikację na własną rękę i bez naszej zgody, tzn chce ją dalej modyfikować bez naszej wiedzy.
jeśli przeniesiona została całość majątkowych praw autorskich - to ma takie prawo.
Cytat:
W umowie którą z nim podpisaliśmy zawarte były punkty o przekazaniu praw "majątkowych" oraz "autorskich" do "wykonanego dzieła"
podaj dokładne brzmienie tego zapisu o przeniesieniu (majątkowych) praw autorskich.
Cytat:
Czy przy takim sformułowaniu klient na prawo żądać od nas przekazania kodów aplikacji, czy może jego własnością jest jedynie instancja aplikacji uruchomiona na serwerze (produkt)?
jeśli nastąpiło przeniesienie majątkowych praw autorskich zamawiający powinien otrzymać również kody źródłowe.
Cytat:
Wydaje nam się, iż prawa autorskie nie mogą być przekazane, a więc punkt ten jest niewiążący.
to źle się wam wydaje. Prawa autorskie składają się z trzech odrębnych rodzajów:
  • osobiste prawa autorskie - Art.16.upaipp. - te nie mogą być przenoszone na inną osobę.
  • majątkowe prawa autorskie - Art.17.upaipp. - te mogą być przenoszone na inną osobę.
  • prawa do zezwalania na realizację praw zależnych - Art.2. - dla programów komputerowych - Art.74.upaipp. - te mogą być przenoszone na inną osobę.
_chris_ jest off-line  
25-06-2010, 12:03  
NewP
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Kod źródłowy a aplikacja

Dziękuję za odpowiedź.

Te punkty brzmią następująco:
"Wykonawca zobowiązuje się do przekazania praw autorskich do wykonanego dzieła na rzecz Zamawiającego"

"Wykonawca przenosi na Zamawiającego prawa majątkowe do określonego w punkt 1 przedmiotu umowy"; punkt 1 to "... do wykonania serwis internetowy (tu_nazwa)."


"Zamawiającey zobowiązuje się do respektowania integralności dzieła oraz dóbr osobistych Wykonawcy."
NewP jest off-line  
25-06-2010, 12:34  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Kod źródłowy a aplikacja

Czyli zostało dokonane przeniesienie majątkowych praw autorskich (w domyśle - całości) na zamawiającego, a więc otrzymał on również prawo do wykonywania opracowań waszego oprogramowania.

Ale - umowa była w formie pisemnej (czyli osobiście podpisana obustronnie) lub w formie mailowej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym? Jeśli tak, to przeniesienie jest skuteczne.
Cytat:
"Zamawiający zobowiązuje się do respektowania integralności dzieła oraz dóbr osobistych Wykonawcy."
To jest w tym przypadku trochę sprzeczne z przeniesieniem majątkowych praw autorskich, a w tym praw do modyfikacji utworu, ale moim zdaniem mogą dokonywać modyfikacji - gdyż jest to szczególna właściwość utworów w rodzaju programów komputerowych - potwierdzana Art.74.upaipp.
_chris_ jest off-line  
25-06-2010, 12:41  
NewP
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Kod źródłowy a aplikacja

Tak, była to umowa pisemna...

No nic... człowiek uczy się na swoich błędach. Dziękuję za odpowiedzi.
NewP jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Aplikacja (odpowiedzi: 1) Z góry przepraszam jeżeli umieściłem w złym dziale :) Witam! Jestem uczniem 2 klasy LO. Bardzo poważnie myślę o studiowaniu prawa (nie mam...
§ Aplikacja? (odpowiedzi: 1) Witam, zostało niewiele czasu do matury (niecały rok), a więc zastanawiałam się nad wyborem studiów. Pojawiła się opcja prawa i z tego co wiem , po 5...
§ Aplikacja adwokacka a aplikacja na rzecznika patentowego (można robić równocześnie?) (odpowiedzi: 1) Mam pytanie czy można równocześnie robić aplikację adwokacką i na rzecznika patentowego? Aplikacja rzecznikowska nie jest robiona co roku i z tego...
§ Aplikacja (odpowiedzi: 25) Czytałem, że studia robi się 5 lat, a po studiach aplikacje na dany zawód, które trwają od roku do 3 lat. Teraz moje pytanie, jak odbywają się te...
§ Aplikacja radcowska // aplikacja sądowa(ogólna) (odpowiedzi: 4) Drodzy forumowicze !!! Czy jest możliwe odbywanie 2 aplikacji? np po 1 roku radcowskiej wziąć urlop na 2 lata dokończyć ogólna w tym czasie, potem...
§ aplikacja (odpowiedzi: 1) Hej Czy zdajac na aplikacje np. w Warszawie trzeba być zameldowanym w okręgu odpowiedniej ORA??


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:24.