Jak rozliczać Tantiemy - Forum Prawne

 

Jak rozliczać Tantiemy

Witam! Prosiłbym o zweryfikowanie moich domyśleń*po kilku godzinach szukania informacji, jeżeli są błędne prosiłbym o skorygowanie ich. Poniżej piszę w krokach, co po czym następuje, żeby nikt się nie pogubił, nie są to osobne pytania. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie

Prawo autorskie - aktualne tematy:

  • § Naruszenie praw autorskich
    Witam. Znalazłem forum na internecie a potrzebuję pilnie odpowiedzi, ponieważ dostałem wezwanie do zaniechania...
  • § Modyfikacja video
    Witam, czy mozecie mi pomoc w nastepujacej sprawie ?... otoz rok temu otrzymalam od znajomego gotowe zmontowane...
  • § kupno nielegalnego oprogramowa...
    Witam, co grozi za kupno pirackiej płyty na allegro? Płyta z programem wartym ok 2000zł Sprawa w sądzie już jest i...

Odpowiedz
 
19-09-2010, 20:23  
Krzysztof_r
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Jak rozliczać Tantiemy

Witam!

Prosiłbym o zweryfikowanie moich domyśleń*po kilku godzinach szukania informacji, jeżeli są błędne prosiłbym o skorygowanie ich.

Poniżej piszę w krokach, co po czym następuje, żeby nikt się nie pogubił, nie są to osobne pytania.

1. Załóżmy, że będę otrzymywał 2000zł miesięcznie i jest to zysk związany z prawem autorskim. Jestem autorem dzieła - programu komputerowego.
2. Jako, że program wykonam w ciągu np. tygodnia - nie ma tutaj żadnej ciągłości, po prostu dzięki temu tygodniowi będę otrzymywał 2000zł miesięcznie, jak autor krótkiej książki - napisze w tydzień i potem non stop siedzi w księgarniach jego książka. A skoro nie ma ciągłości mojej pracy, nie muszę robić tego w ramach działalności gospodarczej, mogę prywatnie/indywidualnie - nie firmowo.
3. Wysyłając co rok PIT-36 wpisuje w miejscu "Prawa autorskie i inne prawa...", jako przychód kwotę ok. 24000 - 2tys x 12 msc zależności jak się uda.
4. W miejscu koszt uzyskania przychodów - wpisuje 12 tys czyli 50%, zgadza się?
5. W miejscu dochód wpisuje przychód - koszt uzyskania przychodów, czyli 12 tys.
6. Czy i co wstawiam w Strata i należna zaliczka?

Czy tantiemy liczone są zawsze podatkiem 18%, (chociaż jak dla mnie wygodniej mówić, że 9% skoro 50% można odjąć). Załóżmy, że np. zamiast 2*000zł, byłoby 20*000zł. Czy przekraczając próg, coś*ok. 80tys płacę automatycznie za tantiemy stawkę*32%? Jeżeli nie, czy jakkolwiek tantiemy wpływają na wysokość podatku dochodowego z innych przychodów?

Pozdrawiam
Krzysztof
Krzysztof_r jest off-line  
19-09-2010, 21:44  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.384
Domyślnie RE: Jak rozliczać Tantiemy

No ale formalnie jak by to było? Umowa o dzieło (jeśli mówimy o 50% kosztach) nie bardzo bo to jednorazowa sprawa. Chyba że podpisywana co miesiąc?
Rubisz jest off-line  
19-09-2010, 21:48  
Krzysztof_r
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Jak rozliczać Tantiemy

Umowa? Co miesiąc? Nie. Po prostu co miesiąc puszczany jest mi zbiorczy przelew z konta firmy, która zajmuje się hostingiem i dystrybucją.
Krzysztof_r jest off-line  
19-09-2010, 22:03  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.384
Domyślnie RE: Jak rozliczać Tantiemy

50% kosztów liczysz wtedy gdy faktycznie wykonywana jest praca: dochodzi do powstania dzieła w rozumieniu p.a. Sam piszesz, że nie ma ciągłości.

Ale coś ta forma mi się nie widzi. Jaką umowę zawierają strony?
Rubisz jest off-line  
19-09-2010, 22:09  
Krzysztof_r
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Jak rozliczać Tantiemy

Sklep stworzony przez Apple, specjalnie dla iPhonów i iPadów itp, nazywa się*App Store.

Aby umieszczać swoje aplikację w App Store kupujesz od Apple coś*co można nazwać subskrypcją - na rok masz możliwość umieszczania aplikacji/utrzymywania ich na serwerze.

Apple samo to dystrybuuje i puszcza przelewy na konto po miesiącu za cały miesiąc.

Prosiłbym o więcej informacji, kiedy moja praca jest dziełem? I kto o tym decyduje? Mogę przecież napisać*niesamowitą aplikację, mogę napisać także tandetny kicz i tak czy siak ja jestem tego autorem. A w niektórych przypadkach dobry kicz może sprawić, że oprogramowanie się*przyjmie.
Krzysztof_r jest off-line  
19-09-2010, 22:21  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.384
Domyślnie RE: Jak rozliczać Tantiemy

No to teraz już wiem o co chodzi. Podobny problem był niegdyś - i chyba nadal jest - z opodatkowaniem przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej google adsense. W tym wypadku mamy do czynienia z udzieleniem przez Ciebie jak sądzę pewnego rodzaju licencji właścicielowi sklepu. Być może można by uznać te 50%-owe koszty, ale raczej jednorazowo. A analogia z adsense polega na dość problematycznym rozliczaniu tego. Właściwie chyba najbardziej prawidłową formą to właśnie działalność gospodarcza, bo faktycznie pracy nie wykonujesz cały czas, ale dochód masz stały i co miesięczny.

Niektórzy tego typu dochody zgłaszali jako te uzyskiwane z zagranicy płacąc jedynie dochodowy od osób fizycznych. Najbezpieczniej będzie złożyć zapytanie do Twojego oddziału urzędu skarbowego, ich odpowiedź będzie dla Ciebie wiążąca.
Rubisz jest off-line  
19-09-2010, 22:37  
Krzysztof_r
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Jak rozliczać Tantiemy

Jakby to powiedzieć i chyba nikt nie powinien się dziwić... Nienawidzę prowadzić jakichkolwiek rozmów/korespondencji z urzędnikami, biurokracją itp. Ledwo wysłałem pismo do Ministra finansów, żeby mi odpowiedział na dręczące mnie pytania. Dostałem odpowiedź - że muszę sprecyzować mój list o informację, w jakim kraju mieszkam...

Przedstawię sprawę jasno. Nie chcę robić żadnych dziwnych rzeczy, jak rejestrować się w rajach podatkowych, siedzieć gdzieś 180 dni. Chcę zrobić wszystko w Polsce, ale żeby wyszło jak najbardziej ekonomicznie dla mnie.

Co zmienia się, jeżeli zaznaczę w formularzu, że nie jestem osobą indywidualną tylko firmą?

Stwierdziłeś "niektórzy tego typu dochody zgłaszali jako te uzyskiwane z zagranicy płacąc jedynie dochodowy..." - czy niektórzy mogą spać spokojnie, czy cały czas się martwią, aby fiskus nie zapukał do ich drzwi?


I jeszcze jedno. Dlaczego nic nie piszesz o tantiemach? Właśnie głównie chciałbym zrozumieć o co dokładnie w tym temacie chodzi, bo niestety google, na jakiekolwiek sprawy związane z podatkiem i tantiemy, zwraca wyniki typu "tantiemy dla ZAIKS bo mam radio w salonie fryzjerskim".
Krzysztof_r jest off-line  
20-09-2010, 10:31  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.384
Domyślnie RE: Jak rozliczać Tantiemy

Ci niektórzy niestety się martwią, chyba że mają potwierdzenie swojej interpretacji przepisów podatkowych z u.s. Swego czasu uczestniczyłem na forum Pozycjonowania i Optymalizacji (stron www) i był jeden wielki wątek o opodatkowaniu adsense. Okres trwa 5 lat...

Tantiema to opłata na rzecz uprawnionego z tytułu autorskich praw majątkowych, więc możesz tak ten dochód nazwać. Podobnie jak słowo plagiat, "tantiema" nie jest użyta przez ustawodawcę. Jest ona kojarzona właśnie z organizacjami typu ZAiKS bo one głównie te tantiemy pobierają od korzystających z utworów.
Rubisz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Tantiemy w lokalu gastronomicznym (odpowiedzi: 2) Witam i mam takie pytanie: W styczniu tego roku odwiedził lokal gastronomiczny inspektor ZAiKSU celem podpisania Umowy na opłacanie tantiem z tytułu...
§ Spółka akcyjna - tantiemy (odpowiedzi: 2) Mam problem i nie wiem jak go rozwiązać. Co jeżeli zarząd spółki akcyjnej postanowi przyznać tantiemy członkom Rady Nadzorczej tej spółki, a...
§ Tantiemy (odpowiedzi: 1) Witam Czy mógłbym od Państwa dowiedzieć się czegoś więcej na temat Tantiemów poniewaz na stranie Zaiks jest to troche niejasne, w jaki sposób są one...
§ tantiemy (odpowiedzi: 4) Mam pytanie mama prowadzi mały barek , w barku ma radio i telewizor. Telewiajie ma z Cyfru+ wiem że musi oplacać tantiemy , ale czy istnieje jedna...
§ wynagrodzenie za udzielenie licencji a tantiemy (odpowiedzi: 23) Witam Czy wpłata przez wydawcę (licencjobiorcę) odpowiedniej kwoty do ZAiKSu za dokopiowanie kolejnej partii CD bez podpisania nowej umowy...
§ Tantiemy a działalność charytatywna (odpowiedzi: 2) Witam bardzo serdecznie! Doskonale wiem, że gdy publicznie używamy utworów muzycznym musimy za to zapłacić odpowiedniej organizacji(np. ZAiKS)....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:53.