Kręcenie wideo w miejscach publicznych - Forum Prawne

 

Kręcenie wideo w miejscach publicznych

Witam, Chciałbym się zapytać, czy można kręcić wideo w miejscach publicznych bez - pozwolenia? Chciałbym nakręcić wywiad z ludźmi na ulicy....



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
15-10-2010, 20:09  
hazard
Użytkownik
 
Posty: 123
Domyślnie Kręcenie wideo w miejscach publicznych

Witam,
Chciałbym się zapytać, czy można kręcić wideo w miejscach publicznych bez - pozwolenia?

Chciałbym nakręcić wywiad z ludźmi na ulicy.
hazard jest off-line  
16-10-2010, 08:11  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: Kręcenie wideo w miejscach publicznych

Jak rozumiem,trzeba się liczyć późniejszym rozpowszechnieniem wywiadu, czy to w internecie czy w inny sposób.
Przepis prawny:
Art. 81. [Wizerunek]


1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.


2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:

1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;

2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.


Jeśli chodzi jednak o samo kręcenie i prawa do poszanowania wizerunku to art. 23 i 24 kc. Tak więc przechodni mogą się nie zgodzić aby zostać ujętym w obiektywie kamery i nie można na siłę ich do tego przymusić.

Przepis prawny:
Art. 23. [Ochrona dóbr osobistych]

Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.
Przepis prawny:


Art. 24. [Środki ochrony]


§ 1. [9] Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.


§ 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.


§ 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.
Colder jest off-line  
16-10-2010, 08:45  
hazard
Użytkownik
 
Posty: 123
Domyślnie RE: Kręcenie wideo w miejscach publicznych

Znajomy kamerzysta został wylegitymowany przez policjanta i zapytany czy ma pozwolenie prasowe na kręcenie wideo w miejscach publicznych.

Z tego co napisałeś wynika, że nie trzeba żadnego pozwolenia prasowego, a pozwolenie osobiste osoby, która będzie nagrywana, a jej wizerunek zostanie opublikowany.

Osób publicznych powyższa zasada nie dotyczy.

Czy wszystko się zgadza?

P.S A co w sytuacji, gdy Pani X z chęcią odpowie przed kamerą na zadane pytanie, wyrazi zgodę na publikację, a po kilku dniach rozmyśli się i zaskarży nas :>
hazard jest off-line  
16-10-2010, 09:09  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.452
Domyślnie RE: Kręcenie wideo w miejscach publicznych

Cytat:
Napisał/a hazard Zobacz post
co w sytuacji, gdy Pani X z chęcią odpowie przed kamerą na zadane pytanie, wyrazi zgodę na publikację, a po kilku dniach rozmyśli się i zaskarży nas :>
Zgoda musi być na piśmie!
cedwah jest off-line  
16-10-2010, 09:41  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: Kręcenie wideo w miejscach publicznych

Nie musi być na piśmie, ale ze względów dowodowych dobrze aby tak była udzielona.

Cytat:
Osób publicznych powyższa zasada nie dotyczy.
ale "jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych".
Colder jest off-line  
16-10-2010, 09:59  
hazard
Użytkownik
 
Posty: 123
Domyślnie RE: Kręcenie wideo w miejscach publicznych

Reasumując:

Dla bezpieczeństwa po udzielonym "wywiadzie" z każdą osobą na ulicy, prosić ją o podpisanie dokumentu - "wyrażam zgodę..."

Nie potrzebuje żadnej licencji do nagrywania.
hazard jest off-line  
16-10-2010, 10:24  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.452
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a Colder Zobacz post
Nie musi być na piśmie, ale ze względów dowodowych dobrze aby tak była udzielona.
No właśnie dlatego użyłem sformułowania "musi". Nie wyobrażam sobie publikowania na podstawie ustnej zgody.

Cytat:
Napisał/a hazard Zobacz post
Reasumując:

Dla bezpieczeństwa po udzielonym "wywiadzie" z każdą osobą na ulicy, prosić ją o podpisanie dokumentu - "wyrażam zgodę..."
W przypadku zamiaru publikacji TAK. Niektórzy praktykują zadawanie pytania o zgodę na końcu wywiadu - wycinają to później oczywiście.
cedwah jest off-line  
16-10-2010, 11:40  
hazard
Użytkownik
 
Posty: 123
Domyślnie RE: Kręcenie wideo w miejscach publicznych

Ale nie uważacie, że to trochę głupie?
Ktoś kto decyduje się odpowiedzieć na moje pytanie i staje przed kamerą automatycznie wyraża zgodę na publikacje :/
hazard jest off-line  
16-10-2010, 13:06  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.452
Domyślnie RE: Kręcenie wideo w miejscach publicznych

Nie widzę tu żadnego automatyzmu. Zgoda na udzielenie wywiadu - to jedno, a zgoda na to żeby to publikować to drugie. Na podstawie wywiadów - traktując je jak sondaż - można np. opracować jakieś wyniki i podać je do publicznej wiadomości - bez publikowania zarejestrowanych wywiadów.
cedwah jest off-line  
16-10-2010, 13:21  
hazard
Użytkownik
 
Posty: 123
Domyślnie RE: Kręcenie wideo w miejscach publicznych

Jeśli idę z kamerą na ulice, to samo przez się mówi, że nagrany materiał zostanie lub może zostać opublikowany.
Natomiast sondaż o którym wspomniałeś nie wymaga użycia kamery. Nie wyobrażam sobie nagrywanie ludzi tylko po to, aby później opracować na podstawie ich opinii jakąś statystykę i na łamach gazety, strony internetowej czy telewizji napisać kilka zdań nie uwzględniając przy tym nagranego materiału :/

Mniejsza z tym...

Otrzymałem odpowiedź której szukałem. Żadnej licencji ani pozwolenia nie potrzebuję.
hazard jest off-line  
16-10-2010, 14:08  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: Kręcenie wideo w miejscach publicznych

W mojej ocenie nie mówi "samo przez się". Nie wiadomo komu ta zgoda domyślnie byłaby udzielona, w jakim programie miałby być rozpowszechniany... a takie rzeczy są ważne dla osoby udzielającej zgodę.
NIemniej domniemań w tej kwestii nie ma - zgoda musi być udzielona (chyba, że osoba dostałą zapłatę za pozowanie).
Colder jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ E-papierosy w miejscach publicznych (odpowiedzi: 5) Witam. Mam 15 lat i zastanawia mnie to czy moge palic e papierosa w miejscu publicznym.
§ Zdjęcia w miejscach publicznych (odpowiedzi: 2) Witam, Ostatnio czytałem artykuł na jednym największych portali internetowych o m.in robieniu zdjęć w sklepach. Wynikało z niego, że sklep nie...
§ Nagrywanie w miejscach publicznych. (odpowiedzi: 21) Witam tutaj serdecznie wszystkich. Mam małe pytanko, czy jeżeli posiadam mikro kamerę w postaci guzika, i będę ją używał, grozi mi coś? Jeżeli będę...
§ spanie w miejscach publicznych (odpowiedzi: 2) Witam. Chcialbym dowiedziec się, czy spanie w miejscach publicznych ale nie pod wplywem alkoholu (lawka w parku, dworzec autobusowy, poczekalnia...
§ Filmy w miejscach publicznych (odpowiedzi: 1) Witam. jest kilka pytań do dwóch projektów jakie współtworzę. Pierwsza rzecz: pracuję nad projektem do dwudziestu-trzydziestu minut, obejmującym...
§ Korzystanie z prądu w miejscach publicznych (odpowiedzi: 3) Mam pytanie(może i głupie:D) czy jest prawo określające to, czy każdy ma prawo korzystać z prądu w miejscach publicznych typu szkoła, dworzec, czy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:25.