sprzedaż majątkowych praw autorskich bez zgody autora - Forum Prawne

 

sprzedaż majątkowych praw autorskich bez zgody autora

Witam wszystkich, przez ostatni rok wykonywałam projekty graficzne dla studia graficznego, z którym nie miałam żadnej umowy. Otrzymywałam wynagrodzenie wg. ilości wypracowanych godzin. Jednym z klientów była duża spółka ubezpieczeniowa. Okazało się, ze studio dla ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
31-10-2010, 16:01  
olgucha
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie sprzedaż majątkowych praw autorskich bez zgody autora

Witam wszystkich,
przez ostatni rok wykonywałam projekty graficzne dla studia graficznego, z którym nie miałam żadnej umowy. Otrzymywałam wynagrodzenie wg. ilości wypracowanych godzin. Jednym z klientów była duża spółka ubezpieczeniowa. Okazało się, ze studio dla którego pracowałam sprzedało owej spółce majątkowe prawa autorskie do wszystkich projektów dla nich wykonanych, bez uprzedniego pozyskania tych praw ode mnie. 2tygodnie temu zakończyłam tą współpracę i wtedy właściciele firmy zorientowali się, że nie posiadają praw autorskich do wykonanych przeze mnie projektów i zarządali ode mnie podpisania umowy o współpracy, w której przekazuje im te prawa. Umowa, którą miałabym podpisać posiada datę wstęczną sprzed roku. Oczywiście nie podpisałam jej. Czy mogę ubiegać się o jakies odszkodowanie z racji tego, że studio sprzedało prawa autorskie bez nabycia ich ode mnie? Albo jakiej kwoty mogę żądać za sprzedaż tych praw teraz? Projektów było sporo, od ulotek i wizytówek po plakaty i bannery, wszystkie w jednej linii projektowej. Bardzo chciałabym dowiedzieć się czegoś zanim pójdę z tym do prawnika.
Pozdrawiam
olgucha jest off-line  
31-10-2010, 16:42  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: sprzedaż majątkowych praw autorskich bez zgody autora

Jak rozumiem, pracowałeś na umowę zlecenie tylko w formie ustnej, tak?
Jaka była umowa co do Pana prac - ta ustna?

Oczywiście oni nie mieli praw przekazać praw autorskich majątkowych do tych dzieł bo... sami takich praw nie posiadali, a więc zgodnie z zasadą nemo plus iuris ad alium transferre potest quam ipse habet jest to niedopuszczalne, a sama czynność jest nieskuteczna.

Pan ma prawo do żądania odszkodowania zarówno od osób u których robił Pan projekty, jak i od tych firm które potem korzystają z tych dzieł.

Art. 79-80 w zw. z art. 17 http://forumprawne.org/prawo-autorsk...okrewnych.html
Colder jest off-line  
31-10-2010, 16:52  
olgucha
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: sprzedaż majątkowych praw autorskich bez zgody autora

Dziękuję za odpowiedź. Dla sprostowania - jestem kobietą ;]
olgucha jest off-line  
01-11-2010, 07:00  
olgucha
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: sprzedaż majątkowych praw autorskich bez zgody autora

Tak naprawdę nie było żadnej umowy. Przez cały okres współpracy prosiłam o umowę o pracę ale nie doprosiłam się.
Robiłam projekty, wypuszczałam je do druku i dostawałam pieniądze na konto za wykonaną pracę. Klienci otrzymywali gotowy produkt w postaci wydruku, nie pliki które mogą edytować. Jednak jedna firma zażyczyła sobie praw majątkowych oraz plików otwartych więc mój pracodawca sprzedał im te prawa...
olgucha jest off-line  
01-11-2010, 07:17  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: sprzedaż majątkowych praw autorskich bez zgody autora

Sprzedał, ale nie miał podstaw aby sprzedać bo tych praw nie posiadał. Jakby była umowa o pracę to byłoby zupełnie inaczej - patrz. art. 12

Umowa o pracę musi zostać potwierdzona na piśmie najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika vide art. 29 § 2 kp - więc nie ma żadnej umowy o pracę w tym przypadku.
Colder jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Licencja przed sprzedażą autorskich praw majątkowych (odpowiedzi: 1) Witam, Jako twórca udzielałem niewyłącznej licencji różnym podmiotom do korzystania z utworu, w umowie licencyjnej był zapis, że licencja jest...
§ Sprzedaż praw autorskich majątkowych (odpowiedzi: 1) Witam Czy żeby dokonać sprzedaży praw autorskich majątkowych (w ramach spisania odpowiedniej umowy z nabywcą) autor musi mieć zarejestrowaną jakąś...
§ Sprzedaż autorskich praw majątkowych przez internet (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich! Przeczytałem gdzieś, że przeniesienie majątkowych praw autorskich - bez względu na jego formę - musi odbyć się na piśmie, pod...
§ dot.umowy sprzedaży autorskich praw majątkowych do grafiki strony internetowej (odpowiedzi: 3) Witam! Sprawa dot.umowy podpisanej przez moja córkę 15-letnią (wykonała grafikę strony internetowej)a prywatną osobę pełnoletnią, która...
§ umowa o SPRZEDAŻY autorskich praw majątkowych?! (odpowiedzi: 4) Witam! Mam pytanie, czy umowa o sprzedaży autorskich praw majątkowych do dzieła to to samo co umowa o przeniesieniu autorskich praw majątkowych(lub...
§ Sprzedaż autorskich praw majątkowych (odpowiedzi: 1) Witam, stworzyłem program komputerowy dla zleceniodawcy, który zamierza wdrożyć ten program w innej firmie. Na podstawie dodatkowej umowy mam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:01.