Radia internetowe - Forum Prawne

 

Radia internetowe 5

Witaj, Ad.1. słownych autorskich nie, pozostaje kwestia dżingli. Za nie powinny być opłaty, chyba, że masz osobną umowy z kompozytorami i wykonawcami. Ad.2. za każdą nadawaną muzykę należy odprowadzać tantiemy. ZAiKS czy STOART chronią zarówno ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Zamknięty temat
 
28-12-2009, 21:18  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Radia internetowe

Witaj,

Ad.1. słownych autorskich nie, pozostaje kwestia dżingli. Za nie powinny być opłaty, chyba, że masz osobną umowy z kompozytorami i wykonawcami.

Ad.2. za każdą nadawaną muzykę należy odprowadzać tantiemy. ZAiKS czy STOART chronią zarówno polskich autorów / kompozytorów / wykonawców, jak i na mocy umów międzynarodowych, również zagranicznych.

Ad.3. zależy, od minuty nadania lub jako procent od przychodu stacji. Kwestia porozumienia.

Ad.4. Jeśli będziesz prowadził działalność w Polsce (redakcja) to naturalnym byłoby podpisanie umów z polskimi OZZ-tami. Ale, możesz również podpisać umowy z organizacjami zagranicznymi - ważne, aby mieć umowy z organizacjami zapewniającymi odprowadzanie tantiem za wszystkie emitowane umowy. Można również podpisywać umowy bezpośrednio z autorami /wykonawcami, ale to trudne logistycznie.
Cytat:
Zapomniałem dodać, będę korzystał z wolnego oprogramowania Open Source i systemu Linux więc w tym wypadku pozwolenia w sprawie programu odpadają?
programów komputerowych? Tak, można je używać komercyjnie. Ale pamiętaj, wprowadzenie takiego oprogramowania do firmy US może traktować jako darowiznę...
_chris_ jest off-line  
28-12-2009, 21:31  
mikar1
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Radia internetowe

Przeszukując teraz internet znalazłem artykuł bodajże Gazety prawnej w którym występuje rozdzielenie na trzy kategorie,
1.Działalność komercyjna w której ponoszę opłaty procentowo od dochodu radia.
2. Radio hobbystyczne, w takim wypadku płacę jedynie od liczby osób jednocześnie słuchających radia, do 50 osób jest to 100zł.
3. e-radio przeznaczone dla rodziny i znajomych niedostępne dla osób postronnych za któro nie muszę płacić.

Jak mam rozumieć ten punkt trzeci w kontekście radia internetowego? Czy za znajomych w takim wypadku można uznać osoby zarejestrowane jako użytkownicy strony. Moja skupia niewielką społeczność kilkudziesięciu osób o wspólnych zainteresowaniach, czy osoby takie mozna uznać formalnie za znajomych i jako osoby które przeszły proces rejestracji na stronie i mają dostęp do większej częsci jej zasobów aniżeli postronny odwiedzający - między innymi wewnętrzny czat na stronie, to czy zapis o rodzinie i znajomych obejmuje te osoby. Czy w ogule taki zapis funkcjonuje?

EDIT

Cytat:
Zgodnie z art. 24 prawa autorskiego publiczne odtwarzanie utworów w miejscu pracy jest dozwolone. Jednak warunkiem jest to, iż nie wiąże się bezpośrednio z osiąganiem korzyści majątkowych za korzystanie z utworów.
Na czym polega ten zapis. Puszczanie muzyki w radiu z którego nie czerpię korzyści możliwego do odsłuchiwania z poziomu strony z której również nie czerpię korzyści gdyż nie umieszczam na niej żadnych reklam bannerów płatnych czy innego rodzaju dochodowych itemów nie prowadzi do osiągnięcia z mojej strony korzyści majątkowej w żaden sposób. Czy to jest martwy przepis?
mikar1 jest off-line  
29-12-2009, 12:15  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Radia internetowe

Cytat:
Napisał/a mikar1 Zobacz post
...3. e-radio przeznaczone dla rodziny i znajomych niedostępne dla osób postronnych za któro nie muszę płacić.

Jak mam rozumieć ten punkt trzeci w kontekście radia internetowego? Czy za znajomych w takim wypadku można uznać osoby zarejestrowane jako użytkownicy strony. Moja skupia niewielką społeczność kilkudziesięciu osób o wspólnych zainteresowaniach, czy osoby takie mozna uznać formalnie za znajomych i jako osoby które przeszły proces rejestracji na stronie i mają dostęp do większej częsci jej zasobów aniżeli postronny odwiedzający - między innymi wewnętrzny czat na stronie, to czy zapis o rodzinie i znajomych obejmuje te osoby.
masz na myśli Art.23. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 1994 roku:
Przepis prawny:
Art. 23.
...
2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
nie ma ściśle zdefiniowanego owego stosunku towarzyskiego. Generalnie można by powiedzieć, że chodzi o zamknięty krąg znajomych z którymi utrzymuje się stałe kontakty towarzyskie. Ale to mgliste i nieostre. Zawsze można przyjąć, że taki zamknięty krąg słuchaczy danego e-radia stanowi właśnie ów krąg towarzyski, ale trzeba pamiętać, że w czasie ewentualnego konfliktu trzeba to będzie udowodnić, co najprościej mówiąc, może sprowadzić się do pojedynku prawników przed sądem, czy aby na pewno wszyscy słuchacze są znajomymi osoby nadającej radio... Ot, taki przyziemny dylemat
Cytat:
Zgodnie z art. 24 prawa autorskiego publiczne odtwarzanie utworów w miejscu pracy jest dozwolone. Jednak warunkiem jest to, iż nie wiąże się bezpośrednio z osiąganiem korzyści majątkowych za korzystanie z utworów.
to inne zagadnienie, chodzi tu na przykład, o kwestie odsłuchu radia przez pracowników pubu (czyli dozwolony użytek osobisty chronionych utworów), ale tak, by nie słyszeli tego goście (co byłoby już wykorzystaniem komercyjnym). Zapis jest jak najbardziej żywy, toczą się boje przed sądami o jego zastosowanie...
_chris_ jest off-line  
29-12-2009, 14:03  
mikar1
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Radia internetowe

to już zupełnie ostatnie pytanie

Nawet jeśli nagranie takie nie zostało wydane w kraju z którego nadaję rozgłośnia - przyjmijmy w Polsce - nadal obowiązuje mnie posiadanie oryginalnego wydawnictwa, czyli muszę powiedzmy przez internet bądź w inny sposób takie nagranie na nośniku oryginalnym zdobyć i przywieźć.
Dzięki za cierpliwość.
mikar1 jest off-line  
29-12-2009, 14:12  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Radia internetowe

najważniejsza jest licencja, nośnik to Twoja sprawa - chyba, że kwestie nośnika będzie regulowała sama umowa licencyjna.
_chris_ jest off-line  
17-01-2010, 15:50  
gejm
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: Radia internetowe

A w przypadku gdy sama muzyka jest na licencji CC - nadawanie jest legalne?
gejm jest off-line  
17-01-2010, 20:36  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Radia internetowe

jeśli na CC, to tak - ale należy dokładnie zapoznać się z daną licencją CC i upewnić się, że zezwala ona na nadawanie (komercyjne) w radiu.
_chris_ jest off-line  
07-02-2010, 13:19  
MariuszM127
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Radia internetowe

Witam ! Nie wiem gdzie to napisać, więc piszę tutaj.

Posiadam radio internetowe. Chcę nadawać legalnie, ale nie chcę płacić licencji.
Czy w takim razie wystarczy dogadać się z autorem danego utworu muzycznego i podpisać z nim następującą umowę? :

--------------------------------------------------------------------------
UMOWA NIEODPŁATNEGO PRZENIESIENIA AUTORSKICH PRAW MAJĄTKOWYCH

Zawarta w dniu ………………… pomiędzy
Radiem internetowym „Club Radio” reprezentowanym przez Mariusza Malik, właściciela, zwanego dalej przejmującym
a
…………………………….……...., zwanym dalej przenoszącym, będącym autorem utworu muzycznego lub słowno – muzycznego.
§ 1

1. PRZENOSZĄCY przenosi nieodpłatnie na PRZEJMUJĄCEGO pełne prawa autorskie w zakresie odtwarzania utworów z radiu internetowym „ Club Radio”.
2. Przejście pełnych nieodpłatnych praw autorskich następuje z chwilą podpisania niniejszej umowy.
3. Przenoszący oświadcza, że w chwili wykonania dzieła był jego jedynym autorem.
4. PRZENOSZĄCY przenosi nieodpłatnie na PRZEJMUJĄCEGO utwór w formie elektronicznej (mail).
5. PRZEJMUJĄCY oświadcza, że przekazane utwory nie będą wykorzystywane w innym zakresie, niż odtwarzanie w radiu internetowym „Club Radio”
§ 2
1. PRZENOSZĄCY wyraża zgodę odtwarzanie jego utworów w radiu internetowym „Club Radio”.
2. W przypadku roszczeń zgłoszone przez osoby trzeci wskazujących, że dzieło narusza prawa autorskie, PRZENOSZĄCY ponosi wszelkie konsekwencje prawne oraz koszty dla instytucji chroniących prawa autorskie ( ZAIKS, ZPAV, STOART, SAWP).

§ 3
Wszelkie zmiany w umowie wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 4
Lista utworów muzycznych i/lub słowno – muzycznych, które obejmuje umowa:


-------------------------------------------------------------------------

Proszę od razu o rady, co można by dodac/zmienić w tej umowie, ażeby nikt się do niczego nie przyczepił.
Z góry dziękuję, pozdrawiam
MariuszM127 jest off-line  
08-02-2010, 19:27  
rasberryrain
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Radia internetowe

inna sprawa przy okazji mnie interesuje: jeśli radio interentowe nadaje muzykę i można to nagrywać, to nagranie kawałka audycji z tym utworem będzie naruszeniem prawa autorskiego radia do audycji czy wykonawcy do utworu?
rasberryrain jest off-line  
08-02-2010, 20:30  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Radia internetowe

@ rasberryrain: jeśli nagranie dokonywane jest przez osobę dla celów osobistych w ramach dozwolonego użytku chronionych utworów (Art.23. upaipp) to nie będzie naruszenia żadnych praw autorskich.
_chris_ jest off-line  
16-02-2010, 04:28  
Sim00n
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Radia internetowe

Witam, również interesuje się zagadnienie radio internetowego i zamierzam takie założyć. Przedstawię Wam moją sytuację i opinie jakie usłyszałem.
Kilka informacji:
Moja stacja radiowa będzie nadawana przez serwer ShoutCast do 50 slotów.
Jeden z DJ'ów mieszka w USA ale jest Polakiem.
Drugi z DJ'ów mieszka w Austrii ale jest Polakiem.
Serwer będzie prawdopodobnie poza granicami Polski.
Radio będzie miało swoją stronę.
Radio nie podlega żadnej Działalności Cywilno Prawnej.

Moje pytanie brzmi czy:
1. Jeżeli napiszę w głównych postanowieniach regulaminu strony, że radio jest zatytułowane do odbiorców poza granicami Polski, oraz prezenterzy mieszkają poza granicami Polski oraz serwer jest poza granicami Polski czy wtedy podlegam pod opłaty ZAIKS oraz innych organizacji wcześniej wymienionych.
2. Co jeżeli wszystko powyższe pozostanie takie samo ale serwer będzie w Polsce ?
3. Co jeżeli nazwał bym całe radio społecznością programistów (bo taką tworzę) która ma dla swojego wąskiego grona radio internetowe (mówię tu o bodajże 21 punkcie gdzie jest mowa o radiu dla rodziny/przyjaciół).
4. Chodzą też plotki, że można obejść przepisy deklarując, że to serwerownia jest odpowiedzialna za to co jest odtwarzane przez ich serwery. Prawdopodobnie w najgorszym przypadku może się skończyć na zamknięciu radia (dobrowolnym) bez ryzyka kary finansowej lub prawnej.

Proszę o odpowiedź co do każdego punktu mojej wypowiedzi, oraz z góry dziękuję za zainteresowanie. Pozdrawiam, Sim00n.
PS Jeżeli popełniłem gdzieś błąd to przepraszam, ale mieszkam za granicą i Polski powoli daje się we znaki
Sim00n jest off-line  
16-02-2010, 09:25  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.109
Domyślnie RE: Radia internetowe

Cytat:
Napisał/a Sim00n Zobacz post
.
Radio nie podlega żadnej Działalności Cywilno Prawnej.
Nie wiem co chciałeś przez to powiedzieć, ale biorąc Twe słowa literalnie - nie jest to prawda.

Cytat:
1. Jeżeli napiszę w głównych postanowieniach regulaminu strony, że radio jest zatytułowane do odbiorców poza granicami Polski, oraz prezenterzy mieszkają poza granicami Polski oraz serwer jest poza granicami Polski czy wtedy podlegam pod opłaty ZAIKS oraz innych organizacji wcześniej wymienionych.
Wtedy radio będzie zapewne podlegać pod regulacje dotyczące praw autorskich jakie są w tych innych krajach.

Cytat:
Prawdopodobnie w najgorszym przypadku może się skończyć na zamknięciu radia (dobrowolnym) bez ryzyka kary finansowej lub prawnej.
Jeśli będziesz naruszać cudze prawa autorskie to odszkodowanie wcale nie będzie z góry wykluczone.
kadi jest off-line  
16-02-2010, 10:27  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Radia internetowe

Rozszerzając to, co napisał kadi:
Cytat:
Napisał/a Sim00n Zobacz post
1. Jeżeli napiszę w głównych postanowieniach regulaminu strony, że radio jest zatytułowane do odbiorców poza granicami Polski, oraz prezenterzy mieszkają poza granicami Polski oraz serwer jest poza granicami Polski czy wtedy podlegam pod opłaty ZAIKS oraz innych organizacji wcześniej wymienionych.
W sumie nie jest tak istotne, co się napisze, ale jakie będą fakty wynikające z tej działalności. Opłaty (tantiemy) z tytułu wykorzystywania nadawanych utworów posiadających ochronę prawno - autorską należą się w ogólności autorom bądź innym osobom posiadającym prawa autorskie. To, gdzie i komu będzie się odprowadzało tantiemy, jest w gruncie rzeczy kwestią techniczną. Z reguły przyjmuje się, że tantiemy odprowadza się do odpowiedniej organizacji reprezentującej autorów znajdującej się w kraju będącym siedzibą redakcji bądź osoby nadającej owo radio. Można również zawrzeć umowę bezpośrednio z autorami / właścicielami praw autorskich do nadawanych utworów - wtedy nie ma już obowiązku odprowadzania tantiem do organizacji zbiorowego zarządzania - ale jest się wtedy skazanym WYŁĄCZNIE na emisję tych utworów.

To, w wielkim skrócie, dla prawa polskiego. W innych krajach może być inaczej, choć w większości jest podobnie. Trzeba po prostu sprawdzić prawo lokalne.
Cytat:
2. Co jeżeli wszystko powyższe pozostanie takie samo ale serwer będzie w Polsce ?
jak wyżej, generalnie znaczenie ma siedziba nadawcy.
Cytat:
3. Co jeżeli nazwał bym całe radio społecznością programistów (bo taką tworzę) która ma dla swojego wąskiego grona radio internetowe (mówię tu o bodajże 21 punkcie gdzie jest mowa o radiu dla rodziny/przyjaciół).
Jeśli tak, to w Polsce można wykorzystać Art.23. USTAWY z dnia 4 lutego 1994 r. "o prawie autorskim i prawach pokrewnych" (dalej zwana upaipp) w zakresie dozwolonego użytku osobistego chronionych utworów.
Cytat:
4. Chodzą też plotki, że można obejść przepisy deklarując, że to serwerownia jest odpowiedzialna za to co jest odtwarzane przez ich serwery
Plotki. Hosting nie jest odpowiedzialny za działania użytkowników - vide USTAWA z dnia 18 lipca 2002 r. "o świadczeniu usług drogą elektroniczną" - Art. 12. do 15. (to w Polsce). Co do zasady użytkownik odpowiada za swoje działania osobiście.
Cytat:
Prawdopodobnie w najgorszym przypadku może się skończyć na zamknięciu radia (dobrowolnym) bez ryzyka kary finansowej lub prawnej.
No to poczytaj sobie dokładnie, jak to jest w Polsce - upaipp:

- Rozdział 9 Ochrona autorskich praw majątkowych Art. 79. do 80. [odpowiedzialność cywilna]

- Rozdział 14 Odpowiedzialność karna Art. 115. do 123.
_chris_ jest off-line  
16-02-2010, 14:59  
Sim00n
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Radia internetowe

Dziękuję panom za odpowiedź.
Poprzez punkt pierwszy mam na myśli, że radio nie jest zarejestrowane jako spółka cywilno prawna ani nie podlega żadnej firmie.
Co do wypowiedzi _chris_ po 3 cytacie,
Jeżeli zrobiły bym tak:
Założył stronę na której ludzie mogą wklejać kody (chodzi głównie o serwis typu wklej.org)
Do tego stronę współpracującą do wklejania zdjęć (chodzi głównie o serwis typu imageshack.us)
Oraz Radio Internetowe
Teraz zrobił jakąś stronę główną, a wszystko to nazwał mała społecznością.
Czy w tym wypadku można założyć radio do 50 slotów z jakością 56kb/s i nazywać je radiem dla przyjaciół z tej społeczności.

Co jeżeli do tego co powyżej dojdzie patronat pięciotysięcznego forum internetowego ale ciągle radio ma tylko 50 slotów (dla zarejestrowanych na społeczności) i ciągle jest to tylko patronat czyli reklama na tym forum. Dodatkowo nikt za nic nie bierze pieniędzy, ani za reklamy, ani za audycje, ani za pozdrowienia.

Pozdrawiam, Sim00n.
Sim00n jest off-line  
16-02-2010, 15:21  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Radia internetowe

Cytat:
Napisał/a Sim00n Zobacz post
Teraz zrobił jakąś stronę główną, a wszystko to nazwał mała społecznością. Czy w tym wypadku można założyć radio do 50 slotów z jakością 56kb/s i nazywać je radiem dla przyjaciół z tej społeczności.
wzystko można, tylko chcąc się powoływać na Art.23.upaipp o dozwolonym użytku osobistym, to musieliby to być faktyczni znajomi z kręgu towarzyskiego nadawcy - i musiałby on to udowodnić przed sądem w razie czego. Znajomym nie będzie w ogólności ktoś, kto się dopiero co zarejestrował na forum...
Cytat:
Co jeżeli do tego co powyżej dojdzie patronat pięciotysięcznego forum internetowego ale ciągle radio ma tylko 50 slotów (dla zarejestrowanych na społeczności) i ciągle jest to tylko patronat czyli reklama na tym forum. Dodatkowo nikt za nic nie bierze pieniędzy, ani za reklamy, ani za audycje, ani za pozdrowienia.
w ogólności, prawo autorskie abstrahuje od sposobu wykorzystania utworów - jeśli nie ma możliwości korzystania z dozwolonego użytku osobistego - pozwolenie na emisję należy posiadać.
_chris_ jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Reklamacja radia (odpowiedzi: 12) Witam Zakupiłem radio samochodowe w sklepie dnia 19.07.2013. 28.10.2014 oddałem radio na gwarancję do sklepu i dostałem od nich druk gwarancyjny...
§ Telefon z radia (odpowiedzi: 7) Witam Sprawa wygląda tak, że 17 października wysłałam przepis do konkursu kulinarnego w radiu i oddzwonili do mnie o 16-tej. Moim zadaniem było...
§ Kradziez radia (odpowiedzi: 20) Okradłem auto z radia i złapała mnie policja czy gdy właściciel auta powie na policji ze nic mu nie zginęło i auto wygląda tak samo jak przed...
§ Konkurs Radia ZET (odpowiedzi: 1) Na wstępie witam wszystkich forumowiczów! :beer: Od zeszłego piątku nurtuje mnie pewna sprawa. Otóż w zeszły piątek wziąłem udział w konkursie...
§ Homologacja CB Radia (odpowiedzi: 4) Witam, jestem posiadaczem CB radia President Harry, i ostatnio spotkała mnie taka sytuacja: Byłem odebrać radio z serwisu gwarancyjnego, no i...
§ Nagrywanie z radia (odpowiedzi: 1) Hej mam takie pytania: 1. Czy można nagrywać piosenki z radia internetowego, chodzi mi tutaj o np. radio party, w którym np. jest transmitowana...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:27.