Radia internetowe - Forum Prawne

 

Radia internetowe

Założenie radia internetowego nie wymaga uzyskania koncesji udzielanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Narazie. KRRiT w nowym wydaniu pragnie jednak to zmienić. Zobacz tu: http://newsroom.chip.pl/news_archive.php?b=53231 Jeżeli chcesz w swoim radiu emitować muzykę tak jak ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Zamknięty temat
 
05-03-2006, 13:33  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.389
Domyślnie Radia internetowe

Założenie radia internetowego nie wymaga uzyskania koncesji udzielanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Narazie. KRRiT w nowym wydaniu pragnie jednak to zmienić. Zobacz tu:
http://newsroom.chip.pl/news_archive.php?b=53231

Jeżeli chcesz w swoim radiu emitować muzykę tak jak inne rozgłośnie, musisz posiadać licencje na wykorzystywanie cudzych utworów. Możesz je uzyskać na dwa sposoby:

1. Bezpośrednio od twórcy jeżeli masz do niego dostęp. Licencję zawsze powinieneś mieć na piśmie. Twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia, którego wysokość ustalacie w warunkach licencji.

2. Najczęstszy model to jednak pośrednictwo organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, które podpiszą z Tobą umowę licencyjną na wykorzystywane utwory oraz pobiorą odpowiednie opłaty (tantiemy), które następnie rozdystrybuują wśród twórców, także zagranicznych.

Tantiemy, o których mowa w pkt 2 należą się więcej niż jednej organizacji. Będzie to zapewne ZAiKS (prawa twórców i kompozytorów), STOART (od artystycznych wykonań), ZPAV (prawa właścicieli fonogramów, czyli producentów).

Wysokość tantiemów jest różna i zależy od ilości słuchaczy, repertuaru i organizacji. Przykładowe stawki ZPAV:
- do 50 potencjalnych jednoczesnych użytkowników - 100 PLN/mies.
- od 51 do 100 potencjalnych jednoczesnych użytkowników - 200 PLN/mies.
- od 101 do 200 potencjalnych jednoczesnych użytkowników - 300 PLN/mies.
- od 201 do 500 potencjalnych jednoczesnych użytkowników - 400 PLN/mies.
- powyżej 500 potencjalnych jednoczesnych użytkowników - 25 PLN mies za każde
rozpoczęte 100 powyżej 101 potencjalnych jednoczesnych użytkowników.
Stawki dostępne na stronie http://www.zpav.pl/downloads.asp?lang=pl
gdzie znajduje się również wzór umowy, jaką należy podpisać ze ZPAV.

Jeśli chodzi o pozostałe organizacje to należy dowiadywać się u źródła, ale jak widać interes nie jest tani.

Nie jest dozwolone emitowanie muzyki dla celów promocyjnych, edukacyjnych, poznawczych czy informacyjnych. Nie ma znaczenia czy emisja będzie odbywać się do niewielkiej grupy osób. Każde tego typu rozpowszechnianie bez zezwolenia uprawnionych podmiotów będzie naruszeniem prawa autorskiego.


© 2006. Niektóre prawa zastrzeżone. Opracowanie może być wykorzystywane w dowolny sposób, jedyne wymaganie do podanie źródła, czyli http://forumprawne.org/o,23488.html
Rubisz jest off-line  
28-04-2006, 18:22  
slu
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie

Radio ClubbFM.net prezentuje na antenie utwory o obniżonej jakości dźwiękowej w celu popularyzacji ich autorów i zachęcenia słuchaczy do zakupienia oryginalnej płyty CD z muzyką prezentowanych wykonawców co jest zgodne z ustawą o prawie autorskim z dnia 1 Sierpnia 2000 roku.

a co o tym sądzicie?
slu jest off-line  
06-06-2006, 12:43  
Pasja
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie

@slu,
[cytat:65vzf0n9]Każde tego typu rozpowszechnianie bez zezwolenia uprawnionych podmiotów będzie naruszeniem prawa autorskiego.[/cytat:65vzf0n9]
Pasja jest off-line  
27-06-2006, 11:18  
bbbehemot
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Re: Radia internetowe

[cytat="Rubisz"]Możesz je uzyskać na dwa sposoby:

1. Bezpośrednio od twórcy jeżeli masz do niego dostęp. Licencję zawsze powinieneś mieć na piśmie. Twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia, którego wysokość ustalacie w warunkach licencji.

2. Najczęstszy model to jednak pośrednictwo organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, które podpiszą z Tobą umowę licencyjną na wykorzystywane utwory oraz pobiorą odpowiednie opłaty (tantiemy), które następnie rozdystrybuują wśród twórców, także zagranicznych.[/cytat]

Czy jeżeli twórca (niezrzeszony w ZAiKSie) żąda zbyt wysokich stawek w licencji, to można go "olać" i odprowadzać bezpośrednio do ZAiKSu, a ten i tak mu przekaże, czy trzeba koniecznie się z nim dogadać?
bbbehemot jest off-line  
07-07-2006, 22:09  
Xelo
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie

Art. 31.
Wolno nieodpłatnie wykonywać publicznie opublikowane utwory literackie,
muzyczne i słowno-muzyczne, jeżeli nie łączy się z tym osiąganie korzyści majątkowych.
Dotyczy to w szczególności okazjonalnego wykonywania na żywo,
związanego ze sprawowaniem kultu religijnego, uroczystościami państwowymi,
szkolnymi, obchodami i imprezami powszechnie dostępnymi, z wyłączeniem
jednak imprez reklamowych, promocyjnych i wyborczych.

według tego moge sobie zapuścić muzyke
Xelo jest off-line  
08-09-2006, 13:54  
zwierzak
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie

No to drodzy prawnicy - ja nim nie jestem więc prosze o interpretacje
Art.31. 0 tylko nie wiem z jakiej ustawy - jakie jest teraz prawo - moge założyć swoje radio czy nie, nie pobierając zadnych opłat za puszczanie muzyki.
zwierzak jest off-line  
08-09-2006, 17:47  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.389
Domyślnie

Prawo autorskie w Polsce to upapp.
Radio oczywiście możesz sobie założyć, nie ma z tym problemu. Jednak na nadawanie pewnych utworów musisz mieć pozwolenie. Jeżeli nie możesz dotrzeć do autorów, zwrócić się musisz do organizacji ziobrowego zarządu (patrz mój pierwszy post).
Rubisz jest off-line  
10-09-2006, 15:35  
zwierzak
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie

Dziękuje za odpowiedź, ale mam pytanie do Ciebie, Rubiszu a także do innych użytkowników tego forum, a mianowicie czy uważacie że "jest tak jak być powinno" w internecie znalazłem sporo radi które działają na zasadzie "puszczamy muzyke o obniżonej jakokości i z tego powodu mogą puszczać muzyke za darmo, bez licencji, jednak po wczytaniu się w ustawe i wszystkie poprawki, nie znalazłem nic o tym, w dodatku dlaczego nie można puszczać muzyki tak jak właśnie te radia, one nic nie reklamują, ani swojej strony www ani żadnej innej (nawet za darmo), DJ-e wykorzystują swój sprzęt za własne pieniadze i nie pobierają za użytkownie radia ani grosza, a autor utworu i tak ma reklame, zastanówmy się:

Jeżeli ktoś usłyszy utwór w moim radiu i mu sie spodoba utwór, to zapewne kupi płyte z tym utworem w sklepie, niektóre organizacje zbiorowego zarządzania tłumaczą się że za każdy utwór powinno się płacić bo to nie jest żadna reklama, a więc oni myślą że "słuchacz nie kupi utworu ponieważ może słuchać tego za darmo w radiu, które również nie płaci", ale gdyby przecież słuchacz chciał koniecznie słuchać tej muzyki to by nie siedział non stop przy kompie i nasłuchiwał czekając na swój ulubiony utwór!! nawet jeżeli nie ma pieniędzy na płyty (szczególnie na zagraniczne) to i tak ściągnie z programów np. E-mule, bear czy kazzy więc wystarczy chwile pomyśleć i uszczęśliwić obydwie strony:

Organizacje zbiorowego zarządzania (ich podopieczni dostaną pieniądze za sprzedaną płyte)

Dj-ów: będą mogli wykonywać swoją pasje,

Kto na tym traci ?! Tak jak pisałem, jeżeli ktoś nie ma pieniędzy to i tak i tak ściągnie nielegalnie a takto chociaż może DJ-e zachęcą słuchaczy do kupienia.

Co o tym sądzicie- da sie zmienić sytuacje ?
zwierzak jest off-line  
10-09-2006, 16:03  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.389
Domyślnie

Jak chcesz zmienić sytuację to musisz kandydować do sejmu. Nie wiem czy cokolwiek jednak to da, bo lobby producencko artystyczne jest dość silne. Ponadto Polska związana jest umowami międzynarodowymi. Korzystanie z utworu wymaga zezwolenia i koniec, tego nie zmienisz.

Ściąganie mp3 poprzez e-mule czy inne nie jest naruszeniem prawa autorskiego, o ile nie udostępniasz innych utworów (także ebooków, filmów, fotek chronionych prawem autorskim). Naruszeniem prawa jest bowiem samo rozpowszechnianie bez zezwolenia. Na temat ściągania z Internetu - legalnego zresztą, było na tym forum już wiele i proszę nie rozwijaj wątku nawet wśród wyróżnionych jest coś o tym chyba.
Rubisz jest off-line  
11-09-2006, 22:55  
zwierzak
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie

"© 2006. Niektóre prawa zastrzeżone. Opracowanie może być wykorzystywane w dowolny sposób, jedyne wymaganie do podanie źródła, czyli http://forumprawne.org/o,23488.html"

Rubiszu, to w końcu jaką muzyke moge puszczać bez licencji ?
Czy wogóle jest taka możliwość jeżeli podam autora utworu i jego tytuł?Jeżeli uważasz że nie powinienem tego tutaj pisać chętnie moge popisać na jakimś komunikatorze (np.gg) lub na jakimś czacie, jeżeli byś się zgodził to chciałbym i tak z Tobą o tym podsyskutować przedstawiając argumenty za i przeciw, rozmowe byśmy mogli wsadzić tutaj a topic by sie dalej nie ciągnął i może by nie powstawały nowe.

pozdrawiam!
zwierzak jest off-line  
13-09-2006, 09:31  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.389
Domyślnie

Napiszę zatem ostatni raz:
Możesz puszczać muzykę, do której prawa autorskie już wygasły. Dzieje się tak 70 lat po śmierci twórcy. Będzie to zatem np. muzyka klasyczna - Szopen, Beethoven, Mozart. Rozpowszechnianie innych utworów bez licencji będzie naruszeniem prawa autorskiego.
Rubisz jest off-line  
13-09-2006, 16:15  
zwierzak
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie

A gdy serwer mieści się za granicą a konkretnie w holandi ?

Ja mam wynajęty serwer właśnie w tym kraju jednak byłem zbyt pochopony i przed wynajęciem nie sprawdzałem czy moge grać bez licencji ...
zwierzak jest off-line  
13-09-2006, 20:05  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.389
Domyślnie

Serwer może być nawet w Burkina Faso
Rubisz jest off-line  
13-09-2006, 21:57  
zwierzak
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie

he, myślałem, Rubiszu że mnie zrozumiesz, dlatego podam jeszcze raz info bardziej szczegółowe:

Mam serwer w holandi i chciałbym puszczać muzyke (radio internetowe)
czy wtedy moge puszczać bez licencji ??

Cytuje e-mail dostawcy serwa:

"Nasze serwery mieszcza sie w Holandii, o ile wiem ZAIKS nie moze pobierac w tym wypadku oplat.
Jednakze Pan odpowiada w pelni za tresci nadawane przez radio"


Co o tym sądzisz ?Cytuje wypowiedź Xelo
"Art. 31.
Wolno nieodpłatnie wykonywać publicznie opublikowane utwory literackie,
muzyczne i słowno-muzyczne, jeżeli nie łączy się z tym osiąganie korzyści majątkowych.
Dotyczy to w szczególności okazjonalnego wykonywania na żywo,
związanego ze sprawowaniem kultu religijnego, uroczystościami państwowymi,
szkolnymi, obchodami i imprezami powszechnie dostępnymi, z wyłączeniem
jednak imprez reklamowych, promocyjnych i wyborczych.
"


Wdłg. tego moge puszczać muzyke w radiu internetowym jeżeli nie będe pobierał za to żadnych pieniędzy lub innych korzyści majątkowych...
zwierzak jest off-line  
14-09-2006, 20:23  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.389
Domyślnie

Doskonale Cię zrozumiałem.
[cytat:3f03zhe3]"Nasze serwery mieszcza sie w Holandii, o ile wiem ZAIKS nie moze pobierac w tym wypadku oplat.
Jednakze Pan odpowiada w pelni za tresci nadawane przez radio"[/cytat:3f03zhe3]
Bzdura. Jesteś Polakiem, puszczasz też dla Polaków, polskie jest ZAiKS, który pobiera za to polskie pieniądze.

Co do przytoczonego przez Ciebie artykułu prawa autorskiego - polecam zapoznanie się z aktualną ustawą, a nie tą sprzed lat Albo nie, wyręczę Cię:
[lex:3f03zhe3]Art. 31. Wolno nieodpłatnie wykonywać publicznie rozpowszechnione utwory podczas ceremonii religijnych, imprez szkolnych i akademickich lub oficjalnych uroczystości państwowych, jeżeli nie łączy się z tym osiąganie pośrednio lub bezpośrednio korzyści majątkowych i artyści wykonawcy nie otrzymują wynagrodzenia, z wyłączeniem imprez reklamowych, promocyjnych lub wyborczych.[/lex:3f03zhe3]
Rubisz jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Reklamacja radia (odpowiedzi: 12) Witam Zakupiłem radio samochodowe w sklepie dnia 19.07.2013. 28.10.2014 oddałem radio na gwarancję do sklepu i dostałem od nich druk gwarancyjny...
§ Telefon z radia (odpowiedzi: 7) Witam Sprawa wygląda tak, że 17 października wysłałam przepis do konkursu kulinarnego w radiu i oddzwonili do mnie o 16-tej. Moim zadaniem było...
§ Kradziez radia (odpowiedzi: 20) Okradłem auto z radia i złapała mnie policja czy gdy właściciel auta powie na policji ze nic mu nie zginęło i auto wygląda tak samo jak przed...
§ Konkurs Radia ZET (odpowiedzi: 1) Na wstępie witam wszystkich forumowiczów! :beer: Od zeszłego piątku nurtuje mnie pewna sprawa. Otóż w zeszły piątek wziąłem udział w konkursie...
§ Homologacja CB Radia (odpowiedzi: 4) Witam, jestem posiadaczem CB radia President Harry, i ostatnio spotkała mnie taka sytuacja: Byłem odebrać radio z serwisu gwarancyjnego, no i...
§ Nagrywanie z radia (odpowiedzi: 1) Hej mam takie pytania: 1. Czy można nagrywać piosenki z radia internetowego, chodzi mi tutaj o np. radio party, w którym np. jest transmitowana...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:05.