Produkcja a patent - Forum Prawne

 

Produkcja a patent

Witam, chciałbym zapytać jak wygląda procedura postępowania jeśli chciałbym produkować pewną rzecz (teoretycznie załóżmy że są to klapki) o określonym wzorze (typie) którego nie ma jeszcze w Polsce ale jest za granica? Jak sprawdzić czy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
12-01-2011, 09:56  
rgs
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Produkcja a patent

Witam, chciałbym zapytać jak wygląda procedura postępowania jeśli
chciałbym produkować pewną rzecz (teoretycznie załóżmy że są to
klapki) o określonym wzorze (typie) którego nie ma jeszcze w Polsce
ale jest za granica? Jak sprawdzić czy firma za granica ma na ten
produkt patent i jak się to ma do produkcji tej rzeczy w Polsce? Co
jeśli produkt (tak jak w założeniu klapki) będzie się różnił
niewielkim szczegółem od tego produkowanego za granica?
rgs jest off-line  
23-09-2011, 14:21  
nTo
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Produkcja a patent

Odnawiam pytanie.

Gdzie można sprawdzić patenty po numerze?

Dziękuję
nTo jest off-line  
25-09-2011, 15:35  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Produkcja a patent

Przede wszystkim na wzory nie uzyska się prawa z patentu tylko prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Prawa wyłączne wynikające z ustawy prawo własnbości przemysłowej cechują się terytorialnością. To znaczy, że rozszczenia o nadużycie, bezprawne wykorzystanie itp., na podstawie praw wyłącznych (patenty, prawo ochronne i z rejestracji) wynikających z ustawy o własności przemysłowej bądź innych odpowiednich aktów, można dochodzić tylko na terytorium kraju/obszaru, na którym się uzyskało ochronę.

Oczywiście nie wyłącza to możliwości dochodzenia roszczeń na podstawie innych aktów (np. praw autorksich, kodeksu cywilnego, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji itp.), a co za tym idzie na terytorium kraju gdzie nie ma się praw wyłącznych wynikających z ustawy prawa przemysłowego bądź innych aktów prawa międzynarodowego bedziemy te elementy wykorzystywać.
Midzu jest off-line  
25-09-2011, 15:50  
nTo
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Produkcja a patent

Dziękuję za odpowiedź.
Jednak w moim wypadku jest to jednak patent, który wykorzystywany jest do produkcji produktów, którymi jestem zainteresowana. Pomysł lub produkt jest opatentowany (informacja zawarta jest na produkcie PATENTED i numer). Znalazłam go też na espacenet - Home page Rozumiem, że jeśli jakiś produkt został wykonany np. w Niemczech to chroniony jest jedynie na terenie tego kraju i można go produkować na terenie innego kraju? Co w sytuacji, gdy produkt jest opatentowany/zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej? Numer zaczyna się zaczyna się Ep jest unijny?? Czy mogę produkować podobną rzecz z małą zmianą w wyglądzie lub z zmianą zasady działania, ale produkt będzie służył do tego samego celu? Czy raczej taka zmiana nie pozwoli mi na produkcję podobnego opatentowanego pomysłu?

Dziękuje
nTo jest off-line  
25-09-2011, 15:56  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Produkcja a patent

Co się tyczy sprawdzalności posiadania praw wyłącznych. Jeśli chodzi o Polskę to na stronie Urzędu Patentowe RP są odpowiednie działy, publikacje w których znajdują się informacje o udzielanych prawach wyłącznych w zakresie prawa własności przemysłowej. Są to informacje jawne. Znajdują się tam również bazy danych. Można takie poszukiwania zlecić rzecznikowi patentowemu. Jednocześnie jeśli dana chwila się chwali posiadaniem takiego prawa można się zwrócić z prośbą o podanie numeru prawa i sprawdzenie następnie w bazie danych. Zaznaczam, że takie dane są jawne.

Strona główna - Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej
Midzu jest off-line  
25-09-2011, 16:01  
nTo
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Produkcja a patent

Niestety jest opatentowany - sprawdziłam, wszystko się zgadza, jest pełny opis+ rysunki. Dlatego ponownie pytam czy mimo patentu mogę produkować podobną rzecz z małą zmianą w wyglądzie lub z zmianą zasady działania, ale produkt będzie służył do tego samego celu?
Na myśl przychodzi mi jeszcze prośba o pozwolenie na produkcję i licencję. Czy dobrze myślę?
Dziękuję
nTo jest off-line  
25-09-2011, 16:27  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Produkcja a patent

Jeżeli uprawniony uzyskał na produkt prawo z patentu na całej Unii Europejskiej to nie można jego produkować bez zgody uprawnionego do patentu. Można uzyskać stosowną licencję i wtedy na jej podstawie rozpocząć produkcję.

Co zaś się tyczy podobieństwa produktów (ich składu itp.) nie będę się wypowiadał bo kwestia jest często skomplikowana a ja na chwilę obecną nie posiadam praktycznej wiedzy by coś na ten temat napisać.

Napisałeś:

"Jednak w moim wypadku jest to jednak patent, który wykorzystywany jest do produkcji produktów"

To chodzi o urządzenie na które uzyskano patent, dzięki, któremu się produkt robi, czy o produkt, a może o jedno i drugie?
Midzu jest off-line  
25-09-2011, 16:30  
nTo
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Produkcja a patent

Bardzo proste urządzenie, które jest bazą do produkcji produktów wykorzystywanych w jednym celu.
nTo jest off-line  
25-09-2011, 16:42  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Produkcja a patent

Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że prawo z patentu na urządzenie techniczne jest odrębnym prawem od prawa z patentu na produkt (jego skład chemiczny, techniczny itp.). Nie można tego mylić.

Co zaś się tyczy urządzenia o którym piszesz, jeżeli kupujesz to urządzenie od dystrybutora, który je sprzedaje do wykorzystywania w wiadomym celu, ty już wtedy nie musisz prosić o zgodę uprawnionego do urządzenia ponieważ w wypadku gdy dystrybutor wprowadza na rynek urządzenie za zgodą uprwnionego jego prawo wygasa.
Midzu jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Patent (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, proszę o informację nt. tego gdzie szukać pomocy w sprawie rejestracji patentu? Czy odpowiednią osobą będzie Rzecznik Patentowy...
§ Patent USA a polski patent (odpowiedzi: 3) Witam, chciałem na wstępie zaznaczyć, że jestem zielony jeśli chodzi o prawa patentowe dlatego też postanowiłem zasięgnąć Waszej rady. Do rzeczy. ...
§ Patent (odpowiedzi: 10) Razem z kolegami wynalazłeś lek przeciw zawałom serca (działający ze 100% skutecznością). Twoi koledzy zdecydowali opublikować opis lekarstwa i...
§ Patent (odpowiedzi: 1) Witam, To mój pierwszy post - pytanie na tym forum, więc mam nadzieję, że umieszczam swoje pytanie w odpowiednim dziale. Pytanie dotyczyć...
§ Patent (odpowiedzi: 2) Witam, już od dłuższego czasu pracuję nad pewnym projektem. Jakie są koszty opatentowania wynalazku? Gdzie mogę go opatentować?
§ Patent? (odpowiedzi: 1) Mam pytanie dotyczace patentu. Pewien wynalazek zostal opatentowany w Polsce. Patent oznacza ze nie mozna produkowac takiej samej maszyny tak?...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:33.