Czy mogę opublikować treści, które napisałem korzystając z książki? - Forum Prawne

 

Czy mogę opublikować treści, które napisałem korzystając z książki?

Witam! Mam pewien problem i proszę o profesjonalną poradę. Założyłem stronę internetową, która ma służyć zarobkom z tytułu umieszczonych reklam Google. Treści jakie na niej przedstawiam, dotyczą pewnego rodzaju zbioru tłumaczeń różnych słów. Korzystam z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
08-02-2011, 01:06  
kedziorekflo
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Czy mogę opublikować treści, które napisałem korzystając z książki?

Witam!

Mam pewien problem i proszę o profesjonalną poradę.

Założyłem stronę internetową, która ma służyć zarobkom z tytułu umieszczonych reklam Google. Treści jakie na niej przedstawiam, dotyczą pewnego rodzaju zbioru tłumaczeń różnych słów. Korzystam z jednej grubej książki, na podstawie której przekształcam te tłumaczenia w innej formie niż widnieją w książce. Na podstawie tych tłumaczeń pisze własne. Odpowiednio skracam, jeśli są długie, podaje najważniejsze cechy jakie są tym słowom przypisanie. Korzystam z tej całej książki i od słowa do słowa każde z nich przekształcam na moje. Żeby zachować sens tych tłumaczeń, istnieje na pewno jakieś podobieństwo do oryginału.

1.Jednak czy to w jakiś sposób narusza jakieś prawa własności?

W książce widnieje klauzula tej treści:
Wszelkie prawa zastrzeżone. Każda reprodukcja lub adaptacja całości lub części niniejszej publikacji - bez względu na zastosowaną technikę reprodukcji - wymaga pisemnej zgody wydawcy.

2. Czy uzyskanie zgody jest jakkolwiek możliwe skoro na stronie będą reklamy?
3. Czy cytując w tym przypadku wszelkie dane o autorach i wydawnictwie tej książki, z których treści korzystałem będzie zrozumiałe i nie złamie prawa?
4. Czy można to wszystko jakoś tak przedstawić gdyby mi bardzo zależało na publikacji, abym nie miał z tego powodu żadnych problemów?

Mam nadzieję, że korzystanie w ten sposób z takich materiałów nie jest niczym złym. Bo przecież nie kopiuje tak jak jest napisane. Wszystko to słowo po słowie piszę z książki czytając ją i pisząc na klawiaturze własna wersje z zachowanie sensu treści. To naprawdę czasochłonna praca. Myślę, że jest to jakiś argument ku temu ehh

Podaje poniżej przykład:

orginał:

Adam i Ewa

Sen, w którym pojawiają się biblijni Adam i Ewa przyodziani - jak ich się zwykle przedstawia - w listki figowe sugeruje, że koledzy z pracy „krad¬ną" ci pomysły. Rzeczy wymyślone przez ciebie są przedstawiane jako po¬mysły kogoś innego. Nie zawsze jesteś tego świadom: rzeczony sen ujawnia to, co wyłania się z twojej podświadomości.
Jeżeli widzisz siebie we śnie w roli „Adama" - możesz spodziewać się niezwykłych, ekscytujących doznań w życiu osobistym. Doznasz zmysło¬wych przyjemności, o istnieniu których nie miałeś dotychczas pojęcia. Na¬wet jeśli uważasz, że masz duże doświadczenie seksualne, sporo jeszcze możesz się nauczyć. Odkryjesz, że to, co dotychczas uważałeś, czy uważałaś (śniący może być równie dobrze kobietą) za zmysłowe i seksualne doznania, to jeszcze nic w porównaniu z tym, co cię czeka.
Jeśli śniący widzi siebie w roli „Ewy", poczucie winy i wyrzuty sumie¬nia sprawią, że osoba ta (generalnie rzecz biorąc, kobieta) popełni błędy, których będzie potem żałowała.
Jeśli widzisz Adama i Ewę jak ich Pan Bóg stworzył (czyli nago), a ich nagość jest dominującym akcentem sceny, sen sugeruje, że jakiejś zdradzie i oszustwu w nieoczekiwany sposób będzie położony kres. Jeśli planujesz oszukanie partnera/partnerki albo już to robisz, możesz spodziewać się różnych niespodzianek, niekoniecznie dla siebie przyjemnych.

tekst przekształcony:


Adam i Ewa

Adam i Ewa przyodziani w listki figowe:

Sen taki sugeruje, iż w pracy Twoje pomysły są "kradzione" przez Twoich kolegów. Rzeczy wymyślone przez Ciebie są prezentowane jako pomysły kogoś innego.

W śnie jesteś Adamem:

Możesz się spodziewać niezwykłych, ekscytujących doznań osobistych. Zmysłowe przyjemności, o istnieniu których nie miałeś wcześniej pojęcia. Jeśli uważasz się za osobę o bogatym doświadczeniu erotycznym i seksualnym, możesz spodziewać się poszerzenia wiedzy na te tematy. Śnić o byciu Adamem może również kobieta. Przekonasz się, że to co uważałeś za zmysłowe i seksualne doznania, to nic w porównaniu z tym co jeszcze Cię czeka.

W śnie jesteś Ewą:

Oznacza to poczucie winy i wyrzuty sumienia, spowodowane popełnieniem poważnych błędów w swoim życiu.

Nadzy Adam i Ewa:

Jeżeli w śnie nagość Adama i Ewy jest dominującym akcentem sceny to należy oczekiwać, że bliski jest kres zdradzie i oszustwie w związku. Jeżeli masz w planie oszukiwać partnera/ partnerkę albo już to robisz, możesz spodziewać się, że wyjdzie to na jaw. Co wiąże się z dość nieprzyjemnymi dla Ciebie konsekwencjami.

Mam nadzieję, że ten pomysł nie jest całkiem beznadziejny. Bardzo proszę o odpowiedź. Jeszcze nic nie opublikowałem z tych materiałów.

Z góry Dziękuje
kedziorekflo jest off-line  
10-02-2011, 22:11  
kedziorekflo
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Czy mogę opublikować treści, które napisałem korzystając z książki?

Dlaczego nie można liczyć na żadną podpowiedź dotyczącą mojego tematu?
Bardzo proszę o jakąś pomoc ze strony administratorów obeznanych w tematach prawnych. Pozdrawiam
kedziorekflo jest off-line  
11-02-2011, 11:43  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: Czy mogę opublikować treści, które napisałem korzystając z książki?

Wszystko sprowadza się do zakwalifikowania Pana działania pod opracowanie utworu pierwotnego i stworzeniu przez Pana utworu zależnego, albo jedynie Pan się inspiruje danym dziełem i powstaje utwór niezależny.
Trzeba by się zastanowić, jakie w danym utworze pierwotnym są elementy twórcze o indywidualnym charakterze. Niewątpliwie są to m.in interpretacje danych snów, zjawisk w taki sposób aby wyjaśnić ich znaczenie, dostosować do rzeczywistości. Pan na dobrą sprawę, czerpie to z tej książki, ew. zmienia szyk zdań lub skraca te zdania - aczkolwiek sens pozostaje taki sam. W moim przekonaniu jest to opracowanie danego dzieła na które wymagana jest zgoda autora utworu pierwotnego.
Cytat:
1.Jednak czy to w jakiś sposób narusza jakieś prawa własności?
W moim przekonaniu tak.
Cytat:
2. Czy uzyskanie zgody jest jakkolwiek możliwe skoro na stronie będą reklamy?
Reklamy tu nie mają znaczenia, bo zgoda jest wymagana zarówno jeśli dany utwór zależy ma charakter zarobkowy jak i non-profit. Ważne, że zostaje rozpowszechniony.
Cytat:
3. Czy cytując w tym przypadku wszelkie dane o autorach i wydawnictwie tej książki, z których treści korzystałem będzie zrozumiałe i nie złamie prawa?
Zrozumiałem będzie, bo ten nakaz wynika wprost z ustawy (art. 34) - jednak nie sprawia to, że nie ma naruszenia.
Cytat:
4. Czy można to wszystko jakoś tak przedstawić gdyby mi bardzo zależało na publikacji, abym nie miał z tego powodu żadnych problemów?
Oczywiście może Pan bronić się, że jest to tylko inspiracja, ale na podanym przez Pana przykładzie będzie to trudne. Oczywiście wszystko trzeba by przeanalizować całościowo jeśli doszłoby do sporu. Wszystko też zależy, jak zinterpretuje to autor dzieła pierwotnego.

Garść przepisów

Przepis prawny:
Art. 2.
[Opracowanie utworu. Autorskie prawa do zezwalania na realizację prawa zależnego do utworu.]

1. Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego.

2. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły. W przypadku baz danych spełniających cechy utworu zezwolenie twórcy jest konieczne także na sporządzenie opracowania.

3. Twórca utworu pierwotnego może cofnąć zezwolenie, jeżeli w ciągu pięciu lat od jego udzielenia opracowanie nie zostało rozpowszechnione. Wypłacone twórcy wynagrodzenie nie podlega zwrotowi.

4. Za opracowanie nie uważa się utworu, który powstał w wyniku inspiracji cudzym utworem.

5. Na egzemplarzach opracowania należy wymienić twórcę i tytuł utworu pierwotnego.

http://forumprawne.org/prawo-autorsk...okrewnych.html
Colder jest off-line  
04-03-2011, 11:41  
kedziorekflo
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Czy mogę opublikować treści, które napisałem korzystając z książki?

Dziękuje za odpowiedź. Postanowiłem popracować jeszcze nad tymi materiałami, tak aby jak najbardziej zbliżone były do moich własnych. Pozdrawiam
kedziorekflo jest off-line  
05-03-2011, 10:00  
Depi
Stały bywalec
 
Posty: 812
Domyślnie RE: Czy mogę opublikować treści, które napisałem korzystając z książki?

Moim zdaniem w przypadku korzystanie z jednego dzieła w ten sposób będzie trudno mówić o inspiracji. To czystej wody opracowanie. Utworem inspirowanym stanie się dopiero, jak dodasz tam coś od siebie, istotne wartości, których nie zawierał oryginał. Musisz stworzyć nową jakość, a nie jedynie skrócić to, co napisał ktoś inny.
Depi jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pismo od firmy - czy mogę opublikować? (odpowiedzi: 1) Witam Wydaje mi się że mogę bo już tutaj czytałem podobne tematy ale wolę zapytać jeszcze raz. Mam pismo od pewnej firmy w której to jest...
§ Treśc książki na blogu (odpowiedzi: 1) Witam, Chciałabym założyć bloga, którego treść stanowiłaby trudno dostępna książka. Pozycja została wydana tylko raz, w roku 1967, autor książki nie...
§ Treść książki w blogu (odpowiedzi: 1) Witam, Chciałabym rozpocząć prowadzenie bloga. Jednakże jego treść miałaby się opierać tylko i wyłącznie na treści książki, jest to poradnik. ...
§ Czy mogę opublikować taki film? (odpowiedzi: 2) 1.Witam. Jeżeli posiadam film do którego posiadam prawa autorskie( dostałam od detektywa) a na filmie jest pokazana usługa prostytutki (striptiz oraz...
§ Czy mogę opublikować nagrania oraz zdjęcia z koncertu (odpowiedzi: 1) Witam Czy jeśli koncert był imprezą publiczną - scena była na placu, była to impreza publiczna wejście darmowe to czy nagrania 4 utworów z półtora...
§ Napisałem książkę i chcę ją wydać (odpowiedzi: 3) 1) napisałem książkę 2) zredagowałem ją i złożyłem z pomocą znajomych 3) zebrałem fundusze potrzebne na jej wydanie 4) udało mi się odnaleźć...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:30.