umowa o SPRZEDAŻY autorskich praw majątkowych?! - Forum Prawne

 

umowa o SPRZEDAŻY autorskich praw majątkowych?!

Witam! Mam pytanie, czy umowa o sprzedaży autorskich praw majątkowych do dzieła to to samo co umowa o przeniesieniu autorskich praw majątkowych(lub może zawiera się w tej kategorii "sprzedaży" także autorska umowa licencyjna o korzystaniu ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
11-02-2011, 21:04  
Publicystka
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie umowa o SPRZEDAŻY autorskich praw majątkowych?!

Witam! Mam pytanie, czy umowa o sprzedaży autorskich praw majątkowych do dzieła to to samo co umowa o przeniesieniu autorskich praw majątkowych(lub może zawiera się w tej kategorii "sprzedaży" także autorska umowa licencyjna o korzystaniu z utworu przez "kupującego")? Czy w wyniku podpisania umowy o sprzedaży autorskich praw majątkowych, tracę takie prawa do mojego dzieła, jak autorstwo tzn. np. moje dzieło (konkretnie utwór publicystyczny) może nie być sygnowane moim nazwiskiem przez publikującego go? Wreszcie, czy mogę sprzedawać swoje dzieła, w ramach takiej umowy, będąc osobą bezrobotną, tak jak inne rzeczy, których sprzedaż nie koliduje ze statusem osoby bezrobotnej, jeśli nie przekracza pewnej kwoty? Będę bardzo wdzięczna za poradę.
Pozdrawiam
Publicystka jest off-line  
11-02-2011, 21:43  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: umowa o SPRZEDAŻY autorskich praw majątkowych?!

Już Pani pisałem, że to jak strony nazwą umowę jest drugorzędne. Liczy się jej treść i to ona przesądza o tym czy prawa autorskie zostały przeniesione czy nie.

Nie traci się autorstwa, bo prawa autorskie osobiste (art. 16) są niezbywalne!
Colder jest off-line  
11-02-2011, 23:40  
Publicystka
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: umowa o SPRZEDAŻY autorskich praw majątkowych?!

Bardzo dziękuję za odpowiedź! Pana interpretacje, choć wyrażone w lapidarnej formie, są bardzo konkretne i rzeczowe, dlatego będę naprawdę bardzo wdzięczna jeśli ustosunkuje się Pan do sprawy. Mój problem polega na tym, że w najbliższym czasie nie będę mogła PRACOWAĆ, gdyż będę bezrobotna. Nie chciałabym jednak rezygnować z możliwości SPRZEDAŻY swoich "utworów", na takich zasadach jak sprzedaje się inne RZECZY, co nie wadzi Urzędowi Pracy. Zwłaszcza, że chcę sprzedać "dzieła" popełnione przed zarejestrowaniem się jako bezrobotna w Urzędzie Pracy. Czy taka opcja jest w ogóle możliwa? Czy mogę po prostu sprzedawać swoje "dzieła" (popełnione wcześniej, przed rejestracją w UP) bez konieczności spisywania umów o dzieło, czyli dzieł nie wykonywanych na podstawie jednostkowych zamówień? Jaką formę powinna mieć taka umowa o przekazaniu/sprzedaży autorskich praw majątkowych, aby uniknąć słowa "zamówienie" a w konsekwencji "praca nad dziełem" w ramach umowy autorskiej? Zdaję sobie sprawę, że być może w świetle prawa, wyrażam się bardzo niejasno, jednak zawiłości, o których piszę są podyktowane konkretną sytuacją, w jakiej się znajduję. W internecie znalazłam wzór "umowy sprzedaży autorskich praw majątkowych do programu komputerowego". Tego typu umowa byłaby dla mnie bardzo korzystna, gdyż nie ma w niej mowy o żadnym zamówieniu, ani pracy, wykonanej z tego tytułu. Jest to umowa zawarta pomiędzy "kupującym" i "sprzedającym", który przenosi na rzecz kupującego prawa autorskie do dzieła a przedmiotem umowy jest sprzedaż praw autorskich do dzieła. Czy można zastosować taką umowę w mojej sytuacji?
Będę ogromnie wdzięczna za poradę. Pozdrawiam
Publicystka jest off-line  
12-02-2011, 00:10  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: umowa o SPRZEDAŻY autorskich praw majątkowych?!

Cytat:
Tego typu umowa byłaby dla mnie bardzo korzystna, gdyż nie ma w niej mowy o żadnym zamówieniu, ani pracy, wykonanej z tego tytułu. Jest to umowa zawarta pomiędzy "kupującym" i "sprzedającym", który przenosi na rzecz kupującego prawa autorskie do dzieła a przedmiotem umowy jest sprzedaż praw autorskich do dzieła.
To jest umowa przenosząca prawa autorskie do danego dzieła, które wcześniej zostało zrobione - więc jest konsekwencją umowy o dzieło. W moim przekonaniu mieści się to w zakresie "pracy zarobkowej" z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Przepis prawny:
innej pracy zarobkowej - oznacza to wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych

To, że Pani nazwie jakoś inaczej tą umowę nie sprawi, że nie będzie to umowa cywilno-prawna - podlegająca pod jakieś z reżimów z kc
Colder jest off-line  
12-02-2011, 00:53  
Publicystka
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: umowa o SPRZEDAŻY autorskich praw majątkowych?!

Bardzo dziękuję za odpowiedź i konkrety!!! Pozdrawiam
Publicystka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Licencja przed sprzedażą autorskich praw majątkowych (odpowiedzi: 1) Witam, Jako twórca udzielałem niewyłącznej licencji różnym podmiotom do korzystania z utworu, w umowie licencyjnej był zapis, że licencja jest...
§ Sprzedaż praw autorskich majątkowych (odpowiedzi: 1) Witam Czy żeby dokonać sprzedaży praw autorskich majątkowych (w ramach spisania odpowiedniej umowy z nabywcą) autor musi mieć zarejestrowaną jakąś...
§ Umowa na przejęcie majątkowych praw autorskich (odpowiedzi: 2) Witam Mam problem z umową na przejęcie majątkowych praw autorskich do strony www. Strona została stworzona przez firmę zewnętrzną. Teraz chcemy...
§ Sprzedaż autorskich praw majątkowych przez internet (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich! Przeczytałem gdzieś, że przeniesienie majątkowych praw autorskich - bez względu na jego formę - musi odbyć się na piśmie, pod...
§ sprzedaż majątkowych praw autorskich bez zgody autora (odpowiedzi: 4) Witam wszystkich, przez ostatni rok wykonywałam projekty graficzne dla studia graficznego, z którym nie miałam żadnej umowy. Otrzymywałam...
§ Sprzedaż autorskich praw majątkowych (odpowiedzi: 1) Witam, stworzyłem program komputerowy dla zleceniodawcy, który zamierza wdrożyć ten program w innej firmie. Na podstawie dodatkowej umowy mam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:01.