[layout] Projektowanie layoutu; - Forum Prawne

 

[layout] Projektowanie layoutu;

Witam serdecznie, starałem się znaleźć odpowiedź na moje pytanie za pomocą "szukajki" ale się nie udało. Tworzę więc nowy temat. Projektuję stronę internetową dla jednej z firm budowlanych. Nie bardzo miałem "wenę" więc postanowiłem się ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
16-02-2011, 15:00  
darknoid
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie [layout] Projektowanie layoutu;

Witam serdecznie, starałem się znaleźć odpowiedź na moje pytanie za pomocą "szukajki" ale się nie udało. Tworzę więc nowy temat.

Projektuję stronę internetową dla jednej z firm budowlanych. Nie bardzo miałem "wenę" więc postanowiłem się wzorować na stworzonym projekcie. Przeszukałem kilkadziesiąt stron i znalazłem taki, który mnie interesuje. Tworzę więc layout na podobiznę innego, czy to jest łamanie praw autorskich? Całą grafikę tworzę sam, sam piszę kod strony zupełnie się nie opierając o źródło tamtej strony. Layout jest podobny kolorystycznie, ma podobny układ menu, grafik etc., podobieństwo bym oszacował na jakieś 80%.

z innej strony...

Co w sytuacji gdy np. mając pomysł stworzył bym taki podobny layout, nie mając pojęcia, że gdzieś już taki istnieje? Sprawdzenie czy taki istnieje graniczy z cudem.

Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam;
darknoid jest off-line  
16-02-2011, 15:04  
Guardian Angel
Przyjaciel forum
 
Guardian Angel na Forum Prawnym
 
Posty: 6.731
Domyślnie RE: [layout] Projektowanie layoutu;

Przy takim podobieństwie trudno mówić wyłącznie o inspiracji ...
Przepis prawny:
Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Art. 2.
1. Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego.
2. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły. W przypadku baz danych spełniających cechy utworu zezwolenie twórcy jest konieczne także na sporządzenie opracowania.
3. Twórca utworu pierwotnego może cofnąć zezwolenie, jeżeli w ciągu pięciu lat od jego udzielenia opracowanie nie zostało rozpowszechnione. Wypłacone twórcy wynagrodzenie nie podlega zwrotowi.
4. Za opracowanie nie uważa się utworu, który powstał w wyniku inspiracji cudzym utworem.
5. Na egzemplarzach opracowania należy wymienić twórcę i tytuł utworu pierwotnego.
Uwierz mi, że większym cudem, niż sprawdzenie czy taka grafika istnieje, jest wykonanie grafiki, która narusza prawa autorskie nie wzorując się na żadnej.

Pozdrawiam
Guardian Angel jest off-line  
16-02-2011, 17:03  
darknoid
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: [layout] Projektowanie layoutu;

Masz rację nt. "cudów"

Przyglądając się bliżej problemowi domyślam się, (niestety tylko domyślam), że to dość sporna sprawa. Okay, podejrzewam również, że co do zasady lepiej nie stosować takich technik wzorowania się na innych (ogólnie mówiąc) bo może to budzić podejrzenia, sytuacje sporne etc. ale...

Poruszyłeś ciekawy termin, na który wcześniej nie wpadłem, chodzi mi o INSPIRACJE, warto to zgłębić, ciekawy jestem jaka ustawa normuje ten termin? No bo w sumie inspiracji (raczej) nikt nie może zabronić.

przytoczony art. 2. pkt. 1 "Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego." no tak... ale czym jest "opracowanie", "przeróbka", "adaptacja"... w moim odczuciu te terminy mówią o pracy "na" tym (w tym przypadku) projekcie. Tzn. chodzi mi o taką sytuację, w której kopiuję źródło wklejam i zaczynam przerabiać. Natomiast ja tylko zobaczyłem, spodobało mi się i zacząłem tworzyć to samemu. Kurcze wiem, że to dość "śliska" sprawa, która faktycznie może ocierać się o przywłaszczenie pomysłu.

podobieństwa:

- kolorystyka (czerń, biel, czerwień);
- układ strony, ale w sensie wizualnym, mój kod jest pisany zupełnie inaczej;
- krój czcionki;
- transparentne grafiki;

Powiem szczerze, że z jednej strony jestem przekonany, że tak nie mogę zrobić, z drugiej strony robię to sam.

Czy sytuacja, w której artysta wykonuje kopię obrazu innego autora, sam, własnoręcznie, łamie prawo? Czy te sytuacje są do siebie podobne?

pozdrawiam.
darknoid jest off-line  
16-02-2011, 18:49  
Guardian Angel
Przyjaciel forum
 
Guardian Angel na Forum Prawnym
 
Posty: 6.731
Domyślnie RE: [layout] Projektowanie layoutu;

Może inaczej i od początku ... przedmiotem prawa autorskiego jest utwór = każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, utrwalony / wyrażony w "jakiś" sposób (musi być wyrażony - pomysł nie jest utworem mimo, że może posiadać indywidualny charakter).

Teraz powinieneś "łapać" różnice ...
- kopiując czyjś utwór i jedynie go przerabiając,
- robiąc wszystko od początku ale stale w oparciu o dany wzór,
... to co wykonasz nie będzie posiadało tego "indywidualnego charakteru".

Będzie to co najwyżej opracowanie

Niestety to czy mamy do czynienia z opracowaniem utworu pierwotnego czy z nowym utworem, który powstał w wyniku inspiracji, należy ocenić samemu ... co nie jest łatwe. Jednak skoro samemu oceniłeś "podobieństwo (...) na jakieś 80%" ... to mi bliżej jest do stwierdzenia, że Twoja grafika to opracowanie utworu a nie utwór sam w sobie.

Pozdrawiam
Guardian Angel jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kradzież Layoutu gazety (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie. Mam problem i szukam najlepszego go rozwiązania. Mianowicie współpracowałem z firmą Point Group, która jest wydawcą magazynu...
§ Kradzież layoutu (odpowiedzi: 1) Witam, Mam taką sprawę. Jakieś pół roku temu wykonałem layout dla pewnego forum. Bodajże w ubiegłym tygodniu zauważyłem, że moja templatka jest...
§ Layout strony + logo (odpowiedzi: 2) Witam, w przypadku gdy layout strony, oraz logo sklepu dla pewnej firmy zostało wykonane przez freelancera przy użyciu nielicencjonowanej wersji...
§ [Layout] Strona WWW - Wygląd (odpowiedzi: 2) Witam.. Robię stronę internetową dla salonu kosmetycznego. Mam pytanie dotyczące wyglądu. Oto layout (flashmo 029 design - Free Flash Template),...
§ Projekt layoutu czasopisma a prawo autorskie (odpowiedzi: 5) Witam, Wykonałem layout (projekt graficzny) jednego z ogólnopolskich magazynów. Layout ten wykonany został nieodpłatnie na poczet stałej wspólpracy...
§ kopiowanie layoutu stron internetowych (odpowiedzi: 1) Zostałem poproszony o napisanie strony internetowej dla przedstawiciela jednej ze znanych firm ubezpieczeniowych. Mój wstępny projekt jest dość...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:54.