Patent - Forum Prawne

 

Patent

"Wzór jest chroniony prawem z rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" taka informacja widnieje na gazetce reklamowej GAZETOS APETITOS | Reklama na papierowych torebkach do pieczywa! i chciałbym się dowiedzieć co to oznacza ? Jeśli dobrze ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
08-04-2011, 11:56  
letmeknow
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Patent

"Wzór jest chroniony prawem z rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" taka informacja widnieje na gazetce reklamowej GAZETOS APETITOS | Reklama na papierowych torebkach do pieczywa! i chciałbym się dowiedzieć co to oznacza ? Jeśli dobrze rozumiem ,że nikt inny nie może prowadzić takiej reklamy w Polsce ? Czy jest jakaś możliwość ,żeby obejść ten patent np. zmiana rozmiarów gazetki lub zmiana rodzaju papieru ?

proszę o pomoc
letmeknow jest off-line  
08-04-2011, 15:08  
Depi
Stały bywalec
 
Posty: 812
Domyślnie RE: Patent

To nie patent tylko wzór przemysłowy. Nie rozumiem dokładnie o co chodzi - gazetak to jest czy torebka czy co - ale tyle można stwierdzić.

Ust prawo własności przemysłowej:
Przepis prawny:

Art. 102. 1. Wzorem przemysłowym jest nowa i oryginalna, nadająca się do wielokrotnego odtwarzania, postać wytworu, przejawiająca się w szczególności w jego kształcie, właściwościach powierzchni, barwie, rysunku lub ornamencie.
2. Nie stanowi wzoru przemysłowego postać wytworu uwarunkowana wyłącznie względami technicznymi lub funkcjonalnymi.


Jeżeli to wzór, to jak twój będzie wystarczająco inny, to OK. W szczególności sama IDEA umieszczenia reklamy na torebce moim zdaniem nie może być chroniona.
Depi jest off-line  
08-04-2011, 19:36  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Patent

Jak już przedmówca rzekł nie będzie tu mowy o wynalazku tylko o wzorze przemysłowym.

"Jeśli dobrze rozumiem ,że nikt inny nie może prowadzić takiej reklamy w Polsce" - nikt nie może zabronić prowadzenia takiej reklamy.

Omawiana koncepcja reklamy nie podlega ochronie prawnej tylko sposób jej realizacji (przykładowo reklama TV Pepsi lub Coca Coli podlega prawom ochronnym). Jeżeli prowadzona koncepcja przez Pana/Panią będzie w swym wykonaniu zupełnie inna od tu przedstawionej nikt nie może tu rościć sobie jakichkolwiek praw.

Reklama ma na celu informację potencjalnego nabywcę o produkcie, wywołanie określonych skojarzeń zachęcających do nabycia produktu/usługi, albo inaczej ma informować.

W omawianym przykładzie nie widzę spełnionych przesłanek utworu. Brak nowości (zaczerpnięte z gazetek hipermarketów) indywidualnego charakteru pomysłodawcy (korzystanie z cudzych znaków towarowych, bo wątpię, że pomysłodawcy te znaki tworzyli) :P.

Na stronie pisze, że są wprowadzone jeszcze inne elementy. Należy to wszystko wtedy oddzielnie analizować. Jednakże wg. mnie nawet jeśli będą do siebie formy w pewnych kwestiach podobne raczej nie powinno być problemów.
Midzu jest off-line  
09-04-2011, 09:51  
letmeknow
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Patent

tak inne elementy, to sudoku , przepisy, rysunki , więc jeśli dobrze rozumiem , mogę spokojnie ruszyć z taką reklama ? czy muszę zmieniać jakieś parametry lub elementy , gazetka jest wydawana w sklepach do pieczywa, ja będę robić to samo ,więc czy to nie będzie się gryzło z koncepcja "apetitos" ?
letmeknow jest off-line  
09-04-2011, 12:16  
Depi
Stały bywalec
 
Posty: 812
Domyślnie RE: Patent

Ponownie - same pomysły na biznes nie podlegają ochronie, ani patentowej ani innej. Inaczej mielibyśmy jednego wytwórce samochodów, jednego dostawcę telefonów komórkowych itp.

Jeżeli zrobisz to samo, ale inaczej, będzie OK.
Depi jest off-line  
09-04-2011, 12:41  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Patent

Co do kwestii wzoru przemysłowego szczerze wątpię, że oceniana firma posiada prawo z rejestracji.

W pierwszej kolejności należałoby ustalić czy "uprawniony" do omawianej koncepcji ma faktycznie uprawnienia.

Na omawianej stronie brak dodatkowych informacji o udzielonym prawie z rejestracji (kopia świadectwa prawa z rejestracji wzoru albo informacje o rejestrze wzoru, gdzie można o nim informacje uzyskać) co w mojej ocenie jest nieprofesjonalne. Dodam, że takie informacje są jawne.

Każdy może sobie napisać: "Koncepcja oraz wzór przemysłowy są prawnie chronione na terenie RP."

To w moim przekonaniu za mało do stwierdzenia przysługujących uprawnień ponieważ może się okazać, że przedsiębiorca zamierza jedynie wprowadzić w błąd co do posiadanych uprawnień co stanowi czyn nieuczciwej konkurencji z art. 14.

"Wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części." - w omawianym przypadku nie widzę ani nowości ani indywidualnego charakteru o czym już pisałem (zwłaszcza w wyglądzie samej w sobie torebki).

Wzór przemysłowy daje prawo wyłącznego korzystania z wytworu w postaci nie zmienionej, tj. takiej jaka została zarejestrowana np. butelka coca - coli. Każde odstępstwo od wzoru wymaga albo zarejestrowania nowego wzoru na nowo albo przy pierwszej rejestracji zastrzeżenie wzorów podobnych (a z tym idą i zwiększone koszty).

W omawianym przypadku wszystko albo część będzie się zmieniała (reklamy firm, rozrywkowe elementy), więc jeśli będą to zgoła odmienne reklamy informacje to tym bardziej nikt nie może się doczepić na podstawie "uprawnień do wzoru przemysłowego".

Swoją drogą nie widzę sensu takiej rejestracji.
Midzu jest off-line  
18-05-2011, 16:44  
Mlekoo
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Patent

Witam,tez się interesowałem tym tematem ,nawet zadzwoniłem do właściciela apetitosa,ale on mnie zbył, powiedział ,ze nie można i już,że jeśli będę robił coś na swoją rękę to będzie to przestępstwo,w momencie kiedy zapytałem o patent powiedział ,że nie ma go przy sobie,ale mogę poszukać w bazie patentowej,więc tak zrobiłem,wpisując "gazetos apetitos" wyskakuje informacja ,że nie ma podanych fraz z bazie,moje pytanie jest następujące jak można uzyskać ten numer patentowy ?
Mlekoo jest off-line  
18-05-2011, 21:33  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Patent

Na to nie uzyskasz numeru patentowego bo na to nie można uzyskać prawa z patentu.

Patent dotyczy cech technicznych wynalazku a nie zewnętrznej jego postaci (rysunków, kształtów itp.).

"ze nie można i już,że jeśli będę robił coś na swoją rękę to będzie to przestępstwo" - to nie jest tłumaczenie ani sensowne argumenty.

Gdyby przedsiębiorca miał na to patent kazałby tobie oddzwonić później i wtedy by ci podał numer patentowy chociażby dlatego żeby jak najszybciej rozwikłać wątpliwości i mogące wyniknąć w przyszłości problemy. Jego gadanie ma ewidentnie przestraszyć potencjalnych konkurentów.

Kolejna rzecz gdyby uzyskał na to prawo ochronne nie mówiłby: patent tylko prawo ochronne na wzór przemysłowy, skoro tak nie mówi jednoznacznie wskazuje to, że nie ma żadnego prawa do tego na podstawie ustawy prawa własności przemysłowej. W trakcie procedury uzyskania prawa ochronnego by wiedział/znał nazwę/dowiedział by się nazwy (prawidłowej) przysługującego mu prawa.
Midzu jest off-line  
28-09-2011, 09:34  
letmeknow
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Patent

Witam ,po dłuższym czasie uzyskałem ten numer PRZ: (11) 14251 - zastrzeżony jest zestaw toreb reklamowych, zwłaszcza do wyrobów piekarniczych i są 3 rysunki z wymiarami torebek,więc jeśli będzie można zmienić rozmiar torebek to będzie już coś innego ?

pozdrawiam
letmeknow jest off-line  
28-09-2011, 11:38  
Depi
Stały bywalec
 
Posty: 812
Domyślnie RE: Patent

Trzeba by poczytać. Na pierwszy rzut oka wygląda to na lipę jakąś...
Depi jest off-line  
28-09-2011, 12:42  
letmeknow
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Patent

z tego co wnioskuje to on ma zastrzeżone wymiary toreb , a nie reklamę na nich ... dobrze myślę ?
letmeknow jest off-line  
28-09-2011, 12:47  
Depi
Stały bywalec
 
Posty: 812
Domyślnie RE: Patent

Sorry - błąd, nie doczytałem początku i zmylił mnie tytuł wątku. Do zmiany nota bene, bo to nie patent a wzór przemysłowy.

Ja tam w tych torbach nic nie widzę nowego i posiadającego indywidualny charakter... Zwykłe torby...
Depi jest off-line  
04-10-2011, 12:13  
letmeknow
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Patent

Witam, dzwoniłem do urzędu patentowego i powiedziano mi ,że to nie jest patent tylko wzór przemysłowy - więc jeśli zmienię parametry i wymiary,wygląd torebki to będzie już coś innego ?

można to jakoś obejść ?

proszę o pomoc ;]
letmeknow jest off-line  
28-12-2011, 11:22  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Patent

Ma może ktoś jakiś link do dokumentacji urzędu patentowego PRZ: (11) 14251
chętnie bym przeczytał co i jak
 
21-03-2012, 21:51  
Calumnia
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Patent

Cytat:
Napisał/a Depi Zobacz post
Trzeba by poczytać. Na pierwszy rzut oka wygląda to na lipę jakąś...


Chyba miałeś rację DEPI śledzę ten temat na bierząco bo jest bardzo interesujący, z tego co zauważyłem na rynku Polski działa już od zeszłego roku kilka firm które jak widać prężnie się rozwijają. Przykładem jest np BK Solutions - Reklama na torbach na pieczywo oferująca dość interesujący pakiet franczyzowy z większym naciskiem na ogólnopolską markę i ekologię.

Czy kolejna firm a której witryna i sposób prezentacji firmy za pomocą internetu rażąco przypomina Apetitos'a , nie mówiąc już o nazwie - AppetitNews.pl ...

Czyli jednak wydawać by się mogło, że Pan Pujanek nie ma patentu i wprowadził wszystkich w błąd tworząc sobię "zabezpieczenie" przed konkurencją, pisząc że ma patent,na stronie dodając do tej pory że nie posiada konkurencji na Polskim rynku?
Calumnia jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Patent (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, proszę o informację nt. tego gdzie szukać pomocy w sprawie rejestracji patentu? Czy odpowiednią osobą będzie Rzecznik Patentowy...
§ Patent USA a polski patent (odpowiedzi: 3) Witam, chciałem na wstępie zaznaczyć, że jestem zielony jeśli chodzi o prawa patentowe dlatego też postanowiłem zasięgnąć Waszej rady. Do rzeczy. ...
§ Patent (odpowiedzi: 10) Razem z kolegami wynalazłeś lek przeciw zawałom serca (działający ze 100% skutecznością). Twoi koledzy zdecydowali opublikować opis lekarstwa i...
§ Patent (odpowiedzi: 1) Witam, To mój pierwszy post - pytanie na tym forum, więc mam nadzieję, że umieszczam swoje pytanie w odpowiednim dziale. Pytanie dotyczyć...
§ Patent (odpowiedzi: 2) Witam, już od dłuższego czasu pracuję nad pewnym projektem. Jakie są koszty opatentowania wynalazku? Gdzie mogę go opatentować?
§ Patent? (odpowiedzi: 1) Mam pytanie dotyczace patentu. Pewien wynalazek zostal opatentowany w Polsce. Patent oznacza ze nie mozna produkowac takiej samej maszyny tak?...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:50.