Retransmisja sygnału do sieci LAN - Forum Prawne

 

Retransmisja sygnału do sieci LAN

Witam! Mam takie pytanie, jak wiadomo, by ogladac telewizje legalnie nalezy oplacac abonament. W rozporzadzeniu KRRiT jest wspomniane, ze za komputer nie jest pobierana opłata abonamentowa. Chciałbym transmitować telewizje do lokalnej sieci LAN - sieci ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
10-01-2008, 18:58  
xweb
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Retransmisja sygnału do sieci LAN

Witam!

Mam takie pytanie, jak wiadomo, by ogladac telewizje legalnie nalezy
oplacac abonament. W rozporzadzeniu KRRiT jest wspomniane, ze za
komputer nie jest pobierana opłata abonamentowa.

Chciałbym transmitować telewizje do lokalnej sieci LAN - sieci o charakterze zamknietym, siec nie pozwala na transmisje poza jej obreb, nie maja rowniez do niej dostepu osoby trzecie.

Odbieram kanały z nadajnika DVB-T i puszczam w siec. Jak ma sie to prawnie, w koncu w zadnym miejscu nie używam telewizora czy odbiornika, za który należy opłacać abonament.

W komputerze odbierającym mam karte TV, która pozwala mi sciągnąć cały transponder. Nie słyszałem by za kartę TV do komputera pobierano
abonament.

Czy nie łamię prawa, przekazując sygnał w podobny sposób, jakie
warunki by musiał ew. spełnić by nie kolidowało to z prawem?
xweb jest off-line  
10-01-2008, 20:37  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.389
Domyślnie

Puszcza Pan to w LAN, a jakie osoby ten sygnał będą odbierały? ponieważ może tutaj być problem nie z przepisami dotyczącymi abonamentu, który moim zdaniem nie ma tutaj znaczenia, ale z prawami autorskimi. Na rozpowszechnianie programu radiowego lub tv należy mieć zezwolenie. Jednak, gdy rozpowszechnia Pan program dla osób z Panem spokrewnionych bądź utrzymujących stosunki towarzyskie (koledzy z pracy np.) to wóczas jest wszystko ok.
Rubisz jest off-line  
10-01-2008, 20:57  
xweb
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Dziękuję za tak szybką odpowiedź.

Generalnie chodzi o rozpowszechnianie w sieci na terenie kampusu uniwersyteckiego. Można przyjąć, że dostęp do sieci będzie ograniczony do grupy osób zamieszkujących kampus. Studenci uczelni są społecznościa, która jak najbardziej utrzymuje stosunki towarzyskie. Nie wiem jednak, czy to nie jest pojęcie zbyt rozległe, chociażby patrząc na wspomnianą przez Pana grupę kolegów z pracy.

Mimo wszystko dużo osób wzajemnie zna się ze sobą, dostęp będą miały osoby odpowiednio uwierzytelnione - dostęp do transmisji po podaniu hasła.
xweb jest off-line  
11-01-2008, 22:02  
grześ1986
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie

To jest już raczej łamanie prawa autorskiego. Możesz filmy i muzykę udostępniać osobą z którymi jesteś w bliskim kontakcie, z rodziną, kolegami. A chcesz udostępnić całemu kampusowi i pewnie nawet nie jesteś w stanie podać ich imion i nazwisk. Jeśli komuś chcesz udostępnić film musi być twoim znajomym, nie wystarczy że się oni sami z sobą znają.

No i nie jestem pewien czy za taką kartę trzeba płacić abonament. Karta działa jak zwyczajny dekoder satelitarny, tak samo podłączasz do niego antenę tyle że obraz jest generowany na monitorze komputera a nie na telewizorze.

Filmy w komputerze możesz oglądać bez płacenia abonamentu. Istnieje kilka stacji telewizyjnych które też nadają w Internecie, możesz także wypożyczać filmy i oglądać je przez Internet. Ale w Twoim przypadku musiałbyś mieć zezwolenie tych stacji na rozprowadzanie tych programów.
grześ1986 jest off-line  
12-01-2008, 11:56  
xweb
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Co do kwestii podania imion i nazwisk to dostep do streamu bedzie mozliwy po zarejestrowaniu sie - podaniu imienia i nazwiska, ew. innych danych pozwalajacych zweryfikowac te osobe - dane moga byc potwierdzone z baza danych uzytkownikow sieci.

Uczelnia jako taka placi abonament, a pobierany jest jeden za całą placówkę. Komuter z tunerem TV bedzie stał w pomieszczeniu nalezacym do uczelni. Osobna kwestia to odbiorniki w akademikach, ale w koncu ogladanie bedzie mozliwe na komputerze, a wiadomo mi, że za niego nie jest pobierana opłata.

Rozumiem, że musiałbym wystapic z prosba do nadawcy, ale teraz pytanie - czy bezposrednio TVP i innych stacji, typu TVN / TV4 / Polsat, czy do nadawcy sygnału tu: firmy Emitel, która nadaje z nadajnika w Śremie?
xweb jest off-line  
12-01-2008, 12:30  
grześ1986
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie

Nie chodzi mi o znajomość imion i nazwisk. Film i muzykę można udostępniać twoim znajomym i rodzinie. Jeśli chcesz udostępnić osobą z którymi się nie znasz np. cały akademik to musisz mieć zgodę właściciela praw autorskich. Abonament jest to raczej sprawą drugorzędną.

Jeśli chodzi o telewizję w akademikach to chyba u nas jest podpisana umowa z dostawcą telewizji kablowej. Jako że sygnał jest udostępniany dużej ilości osób udało się wynegocjować korzystne ceny. Więc oczywiście możesz mieć zezwolenie od TVP albo negocjować z firmą która dostarcza telewizję, tam gdzie opłacasz abonament (cyfra+, cyfrowy polsat, czy dostawcy telewizji kablowej)
grześ1986 jest off-line  
12-01-2008, 14:36  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Czy wy aby nie przekombinowujecie? Z tego co wiem to przykładowo telewizje kablowe nie płacą TVP (nie wiem jak prywatne, ale chyba też nie) za to że mają jej programy w ofercie. TVP usiłuje coś z tym zrobić, ale się do tej pory nie udało.

Albo więc coś z art 21 ustawy o ocronie praw , albo nawet Art 24. Jak długo serwer by stał w tym samym budynku...
 
12-01-2008, 15:06  
xweb
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Widze, ze ile osób tyle interpretacji

Czytajac wspomniane przez Pana Adammada artkuly doszedłem do wniosku, że umieszczenie osobnego serwera w kazdym akademiku bedzie zgodne z litera prawa. Z nadawania nikt nie bedzie czerpal korzysci materialnych, a transmisja bedzie odbywac sie bezposrednio.

Czy to rozwiązuje sprawę, czy są jeszcze dalsze niezgodności?
xweb jest off-line  
20-01-2008, 10:00  
xweb
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Dotarłem do następujących materiałów:
[cytat:3gb75sxf]
USTAWA
z dnia 29 grudnia 1992 r.
o radiofonii i telewizji

Art. 2. 1. Prawo rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych przysługuje jednostkom publicznej radiofonii i telewizji oraz osobom, które uzyskały koncesję na taką działalność.
2. Ustawy nie stosuje się do:
1) programu rozpowszechnianego lub rozprowadzanego wyłącznie w obrębie jednego budynku;
2) programu rozpowszechnianego lub rozprowadzanego w systemie, w którym urządzenia nadawcze i odbiorcze należą do tej samej osoby, prowadzącej działalność gospodarczą lub inną zarejestrowaną działalność publiczną, a treść programu ogranicza się do spraw związanych z tą działalnością i jest adresowana do pracowników lub innego określonego kręgu osób związanych z nadawcą;
3) programu rozprowadzanego w sieci kablowej, jeżeli liczba indywidualnych odbiorców nie przekracza 250.[/cytat:3gb75sxf]
xweb jest off-line  
20-01-2008, 10:02  
xweb
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

i dalej komentarz:

[cytat:2m6wwt59]
Sobczak J. Zakamycze 2001
Komentarz do art. 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U.93.7.34), [w:] J. Sobczak, Radiofonia i telewizja. Komentarz, Zakamycze, 2001.

?Z brzmienia art. 2 ust. 2 pkt 1-2 u.o r.t. wynika, że ustawy o radiofonii i telewizji nie stosuje się do programu rozpowszechnianego lub rozprowadzanego w ramach jednego budynku, a także do programu rozpowszechnianego i rozprowadzanego w systemie, w którym urządzenia odbiorcze i nadawcze należą do jednej osoby prowadzącej działalność gospodarczą lub inną zarejestrowaną działalność publiczną w sytuacji, gdy treść programu ograniczona jest do spraw związanych z tą działalnością i jest adresowana do pracowników nadawcy lub innego kręgu osób związanych z nadawcą. Tak więc przepisom u.o r.t. nie będą podlegać radiowęzły i stacje telewizyjne w zakładach pracy, domach studenckich i wczasowych, hotelach robotniczych, zakładach karnych i wychowawczych, placówkach naukowych, a także wszędzie tam, gdzie radio czy telewizja spełniają rolę pomocniczą w procesie produkcji. Spod działania ustawy wyjęto więc te przekazy telewizyjne, których krąg odbiorców jest ściśle określony i wynika z miejsca pracy lub nauki, charakteru spełnianych czynności, miejsca zamieszkania. Ustawodawca kładzie przy tym nacisk na to, aby - z wyjątkiem sytuacji, kiedy przekaz dotyczy programu rozprowadzanego lub rozpowszechnianego w ramach jednego budynku - urządzenia nadawcze i odbiorcze należały do tego samego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą lub inną zarejestrowaną działalność publiczną. Jednocześnie odbiorcy winni być pracownikami nadawcy lub też stanowić krąg osób związanych innymi więzami z nadawcą. Mogą więc to być studenci, uczniowie, wczasowicze, więźniowie itd.
[/cytat:2m6wwt59]
xweb jest off-line  
20-01-2008, 10:06  
xweb
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

[cytat:2g17lx35]
Mogą więc to być studenci, uczniowie, wczasowicze, więźniowie itd. Rozpowszechnianie i rozprowadzanie programów w sytuacjach określonych w art. 2 ust. 2 pkt 1 i 2 u.o r.t. może następować w formie bezprzewodowej lub kablowej. W praktyce, wolno przypuszczać, większość nadawców wybierze tę ostatnią formę.?
[/cytat:2g17lx35]

Stąd sądzę, że opisany przeze mnie przekaz bedzie zgodny z literą prawa.

Przepraszam za 3 posty - limit znaków w pojedynczym poście...
xweb jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sygnały Wojskowe (odpowiedzi: 4) Witam Mam zamiar opublikować aplikację mobilną i użyć przy tym kilku sekund z melodii na trąbce "Pobudka". Jest to sygnał wojskowy. Czy jeżeli użyje...
§ Sygnały policyjne (odpowiedzi: 23) Witam Chciałbym zapytać o jedną rzecz, która nie daje mi spokoju. Jadąc kilka dni temu autobusem przez centrum miasta, zauważyłem nadjeżdżający...
§ Wykorzystywanie żródeł News z sieci i o sieci (odpowiedzi: 1) Interesuje mnie dana tematyka. Wiele o niej informacji dostarczają newsy, blogi. Najpierew jest jeden (pierwszy news), a potem większość stron mówi o...
§ Zakłócanie sygnału sieci przez konkurencję (odpowiedzi: 3) Witam, Co grozi użytkownikowi, który zagłusza sieć danego operatora, np poprzez ustawienie takiego samej nazwy sieci (SSID0 i zazwyczaj na tej...
§ Retransmisja plików (odpowiedzi: 3) Witam! Otwieram właśnie nowy serwis, który gwarantuje użytkownikom to, że po "doładowaniu" swojego konta w portalu za pomocą SMSów mogą pobrać...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:16.