Rejestracja znaku towarowego - Forum Prawne

 

Rejestracja znaku towarowego

Witam. Noszę się z zamiarem rejestracji słownego znaku towarowego (nazwy). Mam w związku z tym kilka wątpliwości. Czy zawarcie w nazwie przymiotnika "polska"; "polski", "polskie" jak np. w nazwie spółki Kantor Polski, podchodzi pod nazwę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
26-05-2011, 23:19  
nitra
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Rejestracja znaku towarowego

Witam.

Noszę się z zamiarem rejestracji słownego znaku towarowego (nazwy). Mam w związku z tym kilka wątpliwości.

Czy zawarcie w nazwie przymiotnika "polska"; "polski", "polskie" jak np. w nazwie spółki Kantor Polski, podchodzi pod nazwę lub skrót nazwy Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z tym trzeba ubiegać się o zezwolenie na zamieszczenie takiego określenia w nazwie? Jeśli tak, to gdzie ubiegać się o takie zezwolenie i jakie są przesłanki za jego udzieleniem/odmową udzielenia. Czy jest to arbitralna decyzja jakiegoś organu czy może po spełnieniu pewnych wymogów mogę być spokojny.

I druga kwestia. W podaniu trzeba wskazać towary, dla których znak towarowy jest przeznaczony. Czy to muszą być konkretne towary czy wystarczy np. obszar rynku na którym marka ma być zastrzeżona (przykładowo chcę markę butex zarejestrować to czy wystarczy wskazanie w podaniu, że ochrona ma objąć rynek obuwniczy). I czy w momencie rejestracji marki muszę działać na tym rynku. Chodzi o to, że w odległej perspektywie biorę pod uwagę działalność na takim i takim rynku. Jednak póki co nie podjąłem żadnych kroków żeby taką działalność rozpocząć, natomiast chciałbym mieć swoją markę zarejestrowaną żeby w międzyczasie nikt nie zarejestrował tej nazwy.

Przepraszam za nieco chaotyczną wypowiedź, mam nadzieję, że dość jasno sformułowałem pytania.
nitra jest off-line  
27-05-2011, 08:54  
zzzname
Użytkownik
 
Posty: 372
Domyślnie RE: Rejestracja znaku towarowego

Nie ma przeciwwskazań byś użył przymiotnika polski, dopiero użycie rzeczowników Polska, RP, Rzeczpospolita Polska jest problematyczne.
Podobnie nie mógłbyś użyć np. Kraków, ale krakowski już tak.


Rejestrujesz znak co do określonej klasy produktów.


W momencie rejestracji nie musisz działać na rynku. Natomiast prawo ochronne wygasa z upływem 5 lat nieużywania znaku towarowego.
zzzname jest off-line  
27-05-2011, 10:00  
nitra
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Rejestracja znaku towarowego

Dzięki zzzname za pomoc.

A czy przed upływem 5 lat mogę przedłużyć ochronę np. na kolejne 5 lat podczas których dalej nie będę używał znaku? I czy można to sobie tak odnawiać i odnawiać co 5 lat?

edit: I czy mam w takim wypadku pierwszeństwo przed innymi chętnymi na znak towarowy (co wydaje się logiczne).
nitra jest off-line  
27-05-2011, 11:26  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Rejestracja znaku towarowego

Żeby uzyskać prawo ochronne na znak towarowy dane oznaczenie musi się przede wszystkim cechować zdolnością odróżniającą.

Jeżeli nie będzie tej cechy to chociażby użyć wymienionych przymiotników nie ma mowy żeby uzyskać ochronę prawną na znak towarowy.

Kolejna rzecz jakie to będzie logo? Słowne czy słowno - graficzne? Ma to znaczenie dla oceny zdolności odróżniającej. Inną zdolność będzie miało samo słowo a inne słowno – graficzne; co od razu nie znaczy, że się uzyska ochronę.

W mojej ocenie przymiotniki "polska"; "polski", "polskie" podchodzą pod artykuł: 131 p.w.p. Pomimo, że to przymiotniki to jednak wciąż jednoznacznie wskazują na Rzeczypospolitą Polskę (określony teren) i dlatego nie widzę powodów by nie rozszerzyć wymienionego artykułu na omawiane wyrazy.

Kolejna ważna rzecz będziemy mieć w omawianym przypadku do czynienia ze szczególnymi rodzajami oznaczeń a mianowicie oznaczeniami geograficznymi (art. 174 ust. 1 p.w.p.), które charakteryzują się pewnymi różnicami. Zaznaczam również, że w omawianym przypadku wyłączeniu podlegają usługi.

Zgłoszenie oznaczenia geograficznego może dotyczyć tylko jednego oznaczenia i tylko jednego towaru. Nie będę się rozwodził nad tym komu przysługuje prawo zgłoszenia oznaczenia. Krótko mówiąc może to zrobić: organy administracji rządowej lub samorządu terytorialnego właściwym ze względu na teren, do którego odnosi się dane oznaczenie geograficzne (art. 176 ust. 4 p.w.p.).

W mojej ocenie w omawianym przypadku należy mówić o oznaczeniu geograficznym.
Midzu jest off-line  
27-05-2011, 13:35  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Rejestracja znaku towarowego

Kwestia ochrony znaków towarowych kształtuje się w następujący sposób:

Uzyskując prawo ochronne na znak towarowy uzyskuje się ochronę znaku towarowego na 10 lat z możliwością przedłużenia na kolejne dziesięcioletnie okresy (art. 153 p.w.p. par. 2 i 3).

Wymieniony okres pięcioletni dotyczy przypadku gdy z różnych powodów przedsiębiorca po uzyskaniu prawa ochronnego na znak towarowy go nie używa, a jednak zamierza używać.

Ma to na celu zapewnienie tymczasowej ochrony, ponieważ jak wam wiadomo wiele czynników może powodować różne sytuacje i nie zawsze musi być tak, że uprawniony w dobrej wierze jest zdolny do natychmiastowego jego wykorzystywania; (np. spór o prawo do znaku towarowego, czy zachodzi podobieństwo czy nie, itp.). Tego okresu nie można w żaden sposób przedłużać ponieważ dotyczy tylko przypadków niewykorzystywania znaku towarowego.

Po upływie tego okresu (niewykorzystywania znaku towarowego) prawo ochronne wygasa (art. 169 par. 1 p.w.p.), również osoba, która ma w tym interes prawny może jak najbardziej złożyć wniosek o wygaśnięcie prawa ochronnego, chyba, że istnieją uzasadnione przyczyny niewykorzystywania znaku przez dotychczasowego uprawnionego (np. spór o prawo do znaku ciągle trwa).

Tylko, że: „czy przed upływem 5 lat mogę przedłużyć ochronę np. na kolejne 5 lat podczas których dalej nie będę używał znaku?” – nie można tak robić jest to m.in. czyn nieuczciwej konkurencji (art. 3 u.z.n.k.; utrudnianie dostępu do rynku) i wiąże się z odpowiedzialnością cywilną i ew. karną.

Rejestracja znaku towarowego ma na celu danie (poza pewnymi przypadkami w ustawie przewidzianej) mocną ochronę przedsiębiorcy (jego pozycji, marki) na rynku, pewnego rodzaju monopol na wykorzystywanie znaku. Nie wykorzystywanie znaku poza uzasadnionymi przypadkami jest czynem nieuczciwej konkurencji mającym na celu uniemożliwienie wykorzystywanie atrakcyjnego oznaczenia przez inny podmiot. Jest także z sprzeczne z dobrymi obyczajami i zasadami współżycia – społecznego.
Midzu jest off-line  
27-05-2011, 14:18  
zzzname
Użytkownik
 
Posty: 372
Domyślnie RE: Rejestracja znaku towarowego

Moim zdaniem praktyka UPRP świadczy inaczej, istnieją setki znaków towarowych z przyznanym numerem ochronnym zawierające w swojej nazwie oznaczenie "polski".
zzzname jest off-line  
19-06-2011, 09:51  
rikoni
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Rejestracja znaku towarowego

Witam!

Od razu zaznaczę, że jestem laikiem w sprawach znaków towarowych także w bardzo prosty sposób zadam pytanie.

Załóżmy że chcę otworzyć sklep z artykułami dziecięcymi i nazwać go "BOSCH". Wiadomo że marka "BOSCH" jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy działającej w zupełnie innej branży. Oczywiście logo graficznie różniłoby się od znanego nam wszystkim.

1. Czy jest to możliwe?
2. Jeśli nie to co za to grozi?
rikoni jest off-line  
19-06-2011, 13:17  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Rejestracja znaku towarowego

Jeśli są to zupełnie odmienne branże a do tego logo graficzne z omawianym słowem będzie tak zrobione, że nie będzie możliwości zasugerowania klientom, że ma się powiązania z omawianą firmą (a tego na pierwszy rzut oka nie widzę po przeczytaniu postu) lub nie będzie możliwości żerowania na tej marce; to nie będzie problemu zastrzeżenia oznaczenia.

Zaznaczam, że prawo ochronne zostanie przydzielone wówczas nie na sam wyraz "BOSCH", lecz na znak słowno graficzny, czyli na całość.
Midzu jest off-line  
19-06-2011, 13:29  
rikoni
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Rejestracja znaku towarowego

Dzięki serdeczne za odpowiedź.
rikoni jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rejestracja znaku towarowego w Polsce a używanie za granicą (odpowiedzi: 1) Dzień dobry. Wytwarzam sobie pewien produkt który na opakowaniu opatrzyłem logiem w formie napisu. Produkt ten sprzedaję dystrybutorom w hurcie...
§ rejestracja znaku towarowego (odpowiedzi: 1) Cześć. Czy jest możliwość zgłoszenia znaku towarowego słowno-graficznego (np. nazwa "Heft"), jeśli wcześniej został zarejestrowany przez inny...
§ Rejestracja znaku towarowego UE OHIM (odpowiedzi: 1) Witam jestem nowy na forum a już mam pytanie. Wiąże się ono z zarejestrowaniem znaku towarowego używanego przez moją firmę. Mianowicie ochronę na...
§ Rejestracja znaku towarowego,a jedna firma konkurencyjna? (odpowiedzi: 13) Witam serdecznie Chciałbym zarejestrować znak towarowy (słowo angielskie - slang na nazwę brandu odzieżowego) Widzę,że jest w Polsce jedna...
§ Rejestracja znaku towarowego (domeny) w USA i w Polsce (odpowiedzi: 1) Zamierzam zarejetrować znak towarowy, który będzie jednocześnie nazwą domeny (międzynarodową). Spotkałem się z opinią, że lepiej zarejestrować jest...
§ Rejestracja znaku towarowego (odpowiedzi: 1) Witam Mam pytanie odnośnie rejestracji znaku towarowego. Jestem kompletnie zielony w tych sprawach, z tego powodu prosiłbym bardzo o pomoc....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:31.