Szycie produktów. - Forum Prawne

 

Szycie produktów. 2

Nikt nic nie wie ?...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
13-06-2011, 18:47  
FriQ
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Szycie produktów.

Nikt nic nie wie ?
FriQ jest off-line  
14-06-2011, 11:04  
harmattan
Stały bywalec
 
Posty: 553
Domyślnie RE: Szycie produktów.

Sprawa rzeczywiście nieciekawa. Jeśli dobrze rozumiem, prawo z rejestracji nie zawiera opisu, jedynie ilustracje. W tej sytuacji trudno stwierdzić, co jest w tym wypadku "nową i posiadającą indywidualny charakter postacią wytworu lub jego części, nadaną mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację" (Ustawa prawo własności przemysłowej, art. 102). Czy dotyczy to samego faktu umieszczania napisów? Nie wiem. Śliski temat.

Natomiast proponuję, na podstawie art. 117 ust. 1 w związku z art. 89 ust. 1 prawa własności przemysłowej (art. 89 ust 1. Patent może być unieważniony w całości lub w części, na wniosek każdej osoby, która ma w tym interes prawny, jeżeli wykaże ona, że nie zostały spełnione ustawowe warunki wymagane do uzyskania patentu; Art. 117 ust. 1. Do unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego przepisy art. 89 stosuje się odpowiednio), wystąpić do Urzędu Patentowego z wnioskiem o unieważnienie prawa z rejestracji, wskazując na to, że nie były spełnione warunki wymienione w art. 103 i 104 ustawy (wzór nie jest nowy i nie ma indywidualnego charakteru, Twoja mama i inne podmioty wytwarzały i sprzedawały takie podwiązki zanim wzór został zarejestrowany itd.).

To możesz zrobić na pewno. Czy urząd to uwzględni? Trudno stwierdzić, ale spróbować warto. Ja bym tak zrobił.
harmattan jest off-line  
14-06-2011, 15:23  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Szycie produktów.

Z przedstawionych skanów a dokładnie z numeru rejestracyjnego faktycznie wynika, że Pani Kędziorskiej przysługuje prawo z rejestracji na wzór przemysłowy podwiązki okolicznościowej.

UP RP oceniając przesłanki zdolności rejestracyjnej bierze pod uwagę całość a nie tylko pojedyncze części (w omawianym przypadku wzoru). Ocenia całe, ogólne wrażenie, jakie wywołuje na zorientowanym użytkowniku i na podstawie tego wydaje decyzję czy wzór posiada indywidualny charakter czy nie, oraz czy wyda decyzję pozytywną. Art. 104 p.w.p.

UP RP wydał decyzję o przyznaniu prawa z rejestracji nie na same nazwy (imiona itp.) tylko na całość a nie na części tej całości. Choć przy ocenie czy doszło do naruszenia również bada się przedmiot jako całość i jako części.

Z tymże prawo to przysługuje tylko na wzory zgłoszone w UP RP, czyli te, które zostały już tu przedstawione. art. 105 ust. 5 ustawy prawo własności przemysłowej.

Inaczej ujmując jeśli wzory podwiązek obu Pań będą się od siebie różniły (kształtem, kolorem, ornamentyką itp.) to nie będzie naruszenia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pomimo występowania imion, które nie będą tu chronione przez prawo autorskie. Ogólne wrażenie podwiązek z imieniem musi być różne od ogólnego wrażenia podwiązek z imieniem Pani Kędzierskiej. Jeśli takie będzie, nie będzie naruszenia. Mam nadzieję, że jasno się wyrażam. W razie czego proszę dopytywać a postaram się rozjaśnić. Na pewno nie można wykorzystywać takich samych wzorów podwiązek, lub nieco podobnych, które przysługują uprawnionemu.

„W związku z powyższym jako właściciel patentu proszę o usunięcie z oferowanych przez Państwa podwiązek możliwości personalizacji przez dodawanie imion ,inicjałów, bądź innych napisów.” – z tego tekstu wynika dla mnie jasno, że nie chodzi o fakt robienia podwiązek, lecz o dodawanie napisów. Tego nie może zabronić w mojej opinii.
Midzu jest off-line  
14-06-2011, 15:52  
FriQ
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Szycie produktów.

Inni ludzie też sprzedają z imionami lecz nie wiem czy do nich też napisała. Czyli może mama nadal sprzedawać podwiązki które sprzedaje czy ma zmienić kształt lub kolor ?
FriQ jest off-line  
14-06-2011, 16:05  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Szycie produktów.

Podwiązki twojej mamy nie mogą być kropka w kropkę co podwiązki, do których posiada tamta pani prawo. Jeśli będą inne to będzie ok, i nic nie szkodzi, że jest możliwość napisania imienia na nich.

Z tego co widzę na waszej stronie z allegor zaprezentowane podwiązki zupełnie inaczej wyglądają niż te, które zostały zarejestrowane więc nie widzę problemu. A co do imion to tak jak mówiłem, nikt nie może tego zabronić. Imiona na projektach twojej mamy będą zupełne inne wrażenie powodować od tego co tamta kobieta teraz ma. Ma na to wpływ m.in. kształt, wykonanie tych podwiązek.

Szczerze mówiąc mi coś pachnie tu czynem nieuczciwej konkurencji a nie chronieniem swoich praw.
Midzu jest off-line  
15-06-2011, 09:54  
harmattan
Stały bywalec
 
Posty: 553
Domyślnie RE: Szycie produktów.

Też uważam, że prawo z rejestracji wzoru przemysłowego chroni przed komercyjnym wykorzystaniem przedmiotów o takim samym wyglądzie, natomiast nie chroni koncepcji, takiej jak pomysł na umieszczanie na przedmiotach takich czy innych napisów. Wzór przemysłowy puszki Coca-coli (zakładając, że taki jest zarejestrowany) nie powoduje przecież, że producent Pepsi nie może na swoich puszkach umieszczać żadnej grafiki i musi sprzedawać napoje w puszkach w srebrno-szarych kolorach aluminium...

Analogicznie jest w prawie autorskim, nie są chronione odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne. A definicja wzoru przemysłowego mówi, że jest to nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu. Czyli chroniona jest konkretna postać, a nie koncepcja, według której została ona stworzona. I na ten ostatni argument powołałbym się w ewentualnej dalszej korespondencji.
harmattan jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Szycie ubrań na wzór znanych projektantów. (odpowiedzi: 10) Witam! Oczekuje odpowiedzi na następujący problem: jesteśmy pracownią krawiecka i chcemy szyć ubrania znanych projektantów z zaznaczeniem, że jest...
§ Polecanie produktów (odpowiedzi: 1) Witam. Piszę bloga czy jeśli polecam jakiś produkt (podaję konkretnie nazwę producenta) to czy łamię prawo w jakikolwiek sposób?
§ Szycie kopii mundurów z oryginalnego materiału? (odpowiedzi: 1) Witam, Zamówiłem sobie w USA kilkanaście metrów wojskowej tkaniny w kamuflażu MultiCam®. MultiCam® – jest to kamuflaż opracowany i opatentowany...
§ szycie pluszaka z gry (odpowiedzi: 1) Witam, Jak w tytule. Czy szycie postaci wzorowanej na grze komputerowej (np zagranicznej) w celu jej sprzedawania niesie jakieś konsekwencje...
§ Interpretacja prawa autorskiego podczas szycie sukien na podstawie zdjęć sukien (odpowiedzi: 2) Witam Prowadzę pracownie sukien ślubnych, szyjemy w niej od podstaw suknie ślubne z naszych tkanin i dodatków. Realizujemy zamówienia naszych...
§ kupowanie w hurtowni czy szycie od zera i dalej sprzedaż (odpowiedzi: 2) Witam!! Mam mały dylemat. Jestem w trakcie zakładania firmy która miałaby się zajmować sprzedażą odzieży z moim własnym logiem, w wybranych sklepach...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:51.