Logo + prawo autorskie - Forum Prawne

 

Logo + prawo autorskie

Witam Szukałem na forum ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Chcę założyć stronę internetową. Nie posiadam DG ponieważ będzie to strona podobna do bloga. Jako że jestem twórczy wymyśliłem nazwę strony (która jest dostępna) ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
12-07-2011, 11:02  
xcvs
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Logo + prawo autorskie

Witam
Szukałem na forum ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.

Chcę założyć stronę internetową. Nie posiadam DG ponieważ będzie to strona podobna do bloga. Jako że jestem twórczy wymyśliłem nazwę strony (która jest dostępna) oraz logo tejże strony. Mój problem jest taki, że skoro to ja wymyśliłem nazwę i logo to posiadam prawa autorskie do nich. Wiem, że w urzędzie patentowym można zarejestrować logo na okres 10 lat (jeżeli się nie mylę) Niestety nie stać mnie na taką czynność.
Podsumowując:
Skoro mam prawa autorskie na te materiały powinienem móc wykorzystać je w dowolnym sposób choćby jako logo strony. Chcę wiedzieć czy faktycznie tak jest.

Jeżeli napisałem coś niezgodnie z prawdą poprawcie mnie.
xcvs jest off-line  
12-07-2011, 11:24  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Logo + prawo autorskie

Ochrona loga/oznaczenia (przypuszczam, że w tym wypadku graficznego) przysługuje na podstawie prawa autorskiego pod warunkiem spełnienia przesłanek utworu. Ponadto można chronić na podstawie przepisów ogólnych prawa cywilnego w przypadku roszczeń a nawet ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (kontekście prowadzenia działalności gospodarczej).

Kwestia uzyskiwania prawa ochronnego na oznaczenie ma sens w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej (ochrona towarów opatrzonym znakiem lub usług, które się oferuje). Koszty są faktycznie wysokie i ochrona trwa co do zasady 10 lat z możliwością przedłużenia.

Co to jest DG bo tak się składa, że ja nie wiem? Jak masz jakieś jeszcze pytania to pisz postaram się dać odpowiedź.
Midzu jest off-line  
12-07-2011, 11:45  
xcvs
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Logo + prawo autorskie

DG - działalność gospodarcza

Czyli jeżeli moje logo będzie widniało na górze strony lub np na początku filmiku dodanego na youtube.pl to będę chroniony prawem autorskim? Moje logo nie pojawi się na żadnym produkcie będzie ono wyłącznie na danej jednej stronie, której jestem właścicielem oraz na początku filmiku dodanego na np youtube.pl, którego to filmiku też jestem właścicielem. W tym wypadku nie będzie żadnych sprzeczności?
A co jeżeli ktoś bez mojej zgody użyje lub przywłaszczy sobie moje logo, co w takiej sytuacji??
xcvs jest off-line  
12-07-2011, 11:50  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Logo + prawo autorskie

Nie będzie sprzeczności. Jeśli twoje logo zawiera elementy twórcze a wnoszę po poście, że tak to automatycznie od chwili ustalenia otrzymuje autor czyli ty prawa ochronne do oznaczenia.

"bez mojej zgody użyje lub przywłaszczy sobie moje logo, co w takiej sytuacji" - w przypadku takim masz prawo żądać ażeby naruszyciel zaprzestał naruszania twojego prawa, naprawił skutki naruszenia, a także odpowiedniej kwoty pieniężnej za naruszenie twojego prawa a czasem i dania odpowiedniego oświadczenia w prasie.
Midzu jest off-line  
12-07-2011, 12:12  
xcvs
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Logo + prawo autorskie

Dzięki za odpowiedź @Midzu teraz mogę ruszać ze stroną.
Pozdrawiam
xcvs jest off-line  
10-08-2012, 08:06  
anuszkab
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Logo + prawo autorskie

Witam,
parę lat temu mój mąż miał sklep dziecięcy, którym głównie ja się zajmowałam. Po paru latach prowadzenia działalności sprzedaliśmy cały towar pewnej firmie włącznie z wyposażeniem sklepu ( regały, lady, stojaki ) , mnie zatrudnili na stanowisku kierownika. Zaproponowałam firmie aby używać naszej nazwy ( logo) ponieważ sklep miał już swoją renomę itp. Po prawie 3 latach zwolniłam się a firma do dzisiaj nie zmieniła nazwy i dalej używają naszego logo. Od prawie roku tam nie pracuję. Czy mam prawo żądać aby zaprzestali korzystać z naszej nazwy ? Mam wszystkie materiały dotyczące logotypu, tzw. mapę logo na płycie. Prawie 6 lat temu zapłaciłam za logo ponad 1000zł.
anuszkab jest off-line  
10-08-2012, 11:00  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.682
Domyślnie RE: Logo + prawo autorskie

Zakładam, że nie spisywaliście żadnej umowy czyli udzieliłaś domyślnej licencji na korzystanie z utworu:
Przepis prawny:
Art. 65.
[Domniemanie licencji]

W braku wyraźnego postanowienia o przeniesieniu prawa, uważa się, że twórca udzielił licencji.

Każda umowę można wypowiedzieć:
Przepis prawny:
Art. 68.
[Wypowiedzenie licencji]

1. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, a licencji udzielono na czas nieoznaczony, twórca może ją wypowiedzieć z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku na rok naprzód, na koniec roku kalendarzowego.

2. Licencję udzieloną na okres dłuższy niż pięć lat uważa się, po upływie tego terminu, za udzieloną na czas nieoznaczony.
LeszsekS jest off-line  
12-08-2012, 00:04  
F-A-ST
Użytkownik
 
Posty: 140
Domyślnie RE: Logo + prawo autorskie

@anauszkab
A czy TY masz umowę z autorem o przeniesieniu (nabyciu) autorskich praw majątkowych do tego logo?
Jeżeli nie, to zapłaciłaś 1000 zł za projekt i licencję "dorozumianą".
F-A-ST jest off-line  
12-08-2012, 22:02  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.682
Domyślnie RE: Logo + prawo autorskie

Cytat:
Napisał/a F-A-ST Zobacz post
...
Jeżeli nie, to zapłaciłaś 1000 zł za projekt i licencję "dorozumianą".
Wierząc w Pytających założyłem, że uzyskali przeniesienie autorskich praw majątkowych ale faktycznie może było to zbyt pochopne.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ prawa autorskie do logo (odpowiedzi: 1) Witam, Mam problem, bliska osoba poprosiła mnie o zrobienie strony www, i odświeżenie logo. Oczywiście wszystko bez płatnie. Zakupiłem logo na...
§ Prawa autorskie-logo (odpowiedzi: 2) Witam. Już prawie dwa lata temu stworzyłem logo dla mojej byłej szkoły. Moja propozycja została wybrana w drodze konkursu, otrzymałem symboliczną...
§ Prawa autorskie do logo (odpowiedzi: 5) Witam, w mojej nowej firmie zaczynam walkę z ludźmi, którzy używają logo naszego partnera bez przyzwolenia, które posiada nasza firmia (jako jedna z...
§ logo i prawa autorskie (odpowiedzi: 4) Witam mam małe pytanko jakiś rok temu zaprojektowałam logo do pewnego projektu przy którym byłam zatrudniona. W chwili obecnej pracuje gdzie indziej...
§ Prawo autorskie do logo - osoba prywatna (odpowiedzi: 1) Witam Opiszę pokrótce mój kłopot. Otóż ok. 6 miesięcy temu mój tata założył firmę z kolegą. Jako że interesuję się grafiką komputerową, wykonałam...
§ Prawo autorskie, logo firmy, szablon WWW, allegro (odpowiedzi: 9) Witam. Przeglądałem wszystkie wątki, ale nie znalazłem odpowiedzi na kilka nurtujących minie tematów:(, a mianowicie: Sprzedaję szablony aukcji, na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:27.