Gdzie i jak zgłosić oszustwo internetowe - Forum Prawne

 

Gdzie i jak zgłosić oszustwo internetowe

Dzień dobry. Niemal rok temu napotkałem ofertę pewnej "firmy", która to miała rzekomo płacić za pisanie tekstów na dane tematy. Oczywiście chodziło o unikalną treść do pozycjonowanych stron internetowych. Byłem niemal całkowicie pewny, że to ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
28-07-2011, 18:10  
ganonim
Użytkownik
 
Posty: 58
Domyślnie Gdzie i jak zgłosić oszustwo internetowe

Dzień dobry.
Niemal rok temu napotkałem ofertę pewnej "firmy", która to miała rzekomo płacić za pisanie tekstów na dane tematy. Oczywiście chodziło o unikalną treść do pozycjonowanych stron internetowych. Byłem niemal całkowicie pewny, że to zwyczajni złodzieje, ale żaby mieć na to dowód, spróbowałem. Proces przyjęcia do pracy miał wyglądać tak, że osoba chętna pisała tekst na dany temat, a ten jeżeli zostanie zaakceptowany, to zostanie wysłana wiadomość z danymi umożliwiającymi zalogowanie się do swojego panelu pracownika. Oczywiście po wysłaniu tekstu napisanego zgodnie z zaleceniami, żadnej wiadomości zwrotnej nie otrzymałem, czyli wg regulaminu nie zostałem przyjęty do pracy. Ale, że na starcie byłem pewien, że mam do czynienia z oszustami, sprawdzałem co jakiś czas wyszukania z googla, czy tekst mojego autorstwa nie pojawił się na jakiejś ze stron. Jak można przypuszczać tak właśnie się stało.
Zrobiłem to tylko po to, żeby mieć dowód na ich nieuczciwość i móc przedstawić go na swojej stronie internetowej, żeby przestrzec innych. Tak też uczyniłem i ze statystyk wiem, że bardzo wiele ludzi szuka informacji na temat uczciwości tej "firmy".

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ ostatnio dostałem wiadomość od pewnej internautki, która postanowiła mi opisać jak wyglądała jej przygoda z tymi oszustami. Okazuje się, że przez ten rok firma bardzo się rozrosła i w coraz perfidniejszy sposób żeruje na naiwności ludzi oferując bardzo wysokie zarobki za pracę w domu. Po ponad roku jawnego oszukiwania ludzi, oni bez jakichkolwiek obaw, rozszerzają swoją działalność!

Dlatego chciałbym zapytać, co można w takiej sytuacji zrobić? Gdzie to zgłosić? Na komendzie policji? Co w przypadku, gdyby udało mi się zebrać większe grono oszukanych?

Przepraszam również, jeżeli źle dobrałem dział na forum, ale zrobiłem to podług tego, że mnie akurat oszukano wykorzystując tekst mojego autorstwa (choć zdaję sobie sprawę, że mogłem stracić do niego prawa w momencie wysłania im tego tekstu, ale mniejsza tak naprawdę o mnie, oszustami są bez wątpienia).

Dodam jeszcze, że w każdej chwili mogę przedstawić dowody na ich oszustwo w postaci korespondencji elektronicznej oraz adresu strony na jakiej mój tekst wciąż widnieje.
ganonim jest off-line  
28-07-2011, 18:17  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Gdzie i jak zgłosić oszustwo internetowe

Możesz zgłosić na Policji lub w Prokuraturze, ja bym zgłaszał bezpośrednio Prokuratorowi. Im więcej zbierzesz poszkodowanych tym lepiej. Musisz też zebrać jak największą ilość dowodów i najlepiej opisz je i zbierz w logiczną całość. Dalej sprawą zajmą się już odpowiednie władze. Trochę potrwa, ale powinno się udać.
 
28-07-2011, 18:24  
ganonim
Użytkownik
 
Posty: 58
Domyślnie RE: Gdzie i jak zgłosić oszustwo internetowe

To jeszcze takie pytanie. Zakładając, że to zgłosiłem. Sprawa pójdzie "z urzędu", czy to ja będę musiał zakładać sprawę... nawet nie wiem komu, bo do tego najpierw musiała by dojść policja wymuszając np. od firm hostingowych, żeby udzieliły danych o kliencie. Inna sprawa, że niektóre serwery z których korzystają są np. w Moskwie.
Jak wyglądają dowody zebrane w logiczną całość? W jakiej formie to powinno być? Proszę o jak najwięcej szczegółowych rad, bo ja się na tym zupełnie nie znam i najchętniej nigdy bym się nie poznawał, ale w tej sytuacji chciałbym mieć jak najjaśniejszy pogląd na sprawę i co z nią mogę zrobić.
Jak wygląda sam proces zgłoszenia? Robię sobie osobistą wycieczkę do prokuratury, czy wysyłam jakieś pismo?
ganonim jest off-line  
28-07-2011, 18:53  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.770
Domyślnie RE: Gdzie i jak zgłosić oszustwo internetowe

Zgłosić można ustnie lub pisemnie. Podstawa prawna to art. 116 ust. 1 w zw. z art. 122 http://forumprawne.org/prawo-autorsk...rewnych-3.html

Jest to sprawa karna, więc Pan niczego nie musi zakładać, ani zbierać dowodów - od tego są organy ścigania. Pan powinien prokuraturze przedstawić dowody, że to Pan jest autorem danego artykułu (np. poprzez wydruk wymiany maili).
Colder jest off-line  
28-07-2011, 19:01  
ganonim
Użytkownik
 
Posty: 58
Domyślnie RE: Gdzie i jak zgłosić oszustwo internetowe

Dziękuję bardzo.
W głowie mi się nie mieści jak można od tak długiego czasu oszukiwać ludzi i spokojnie spać. Inna sprawa, że nikt tego jeszcze nie zgłosił.
Jeżeli miałby ktoś jeszcze jakieś uwagi, to byłbym niezmiernie wdzięczny. Dziękuje jednak za już teraz otrzymane odpowiedzi.
ganonim jest off-line  
29-07-2011, 21:35  
ganonim
Użytkownik
 
Posty: 58
Domyślnie RE: Gdzie i jak zgłosić oszustwo internetowe

Byłem dziś na komisariacie Policji i mimo, że jeszcze nic jeszcze nie udało mi się załatwić, to nie popuszczę. Widzę, że i na tym forum spamują ludzie omamieni zarobkami przez tych oszustów.
ganonim jest off-line  
08-02-2012, 11:33  
aurora831
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Gdzie i jak zgłosić oszustwo internetowe

Ja również miałam nieprzyjemność z taką firmą, sytuacja dokładnie taka jak opisujesz, napisałam tekst a potem nikt sie nie odezwał wykorzystując go. W dodatku bez mojej wiedzy zainstalowało się na moim komputerze coś w rodzaju przegladarki, która przy skanowaniu antywirusem wykazuje zagrożenie. Jesli potrzebne jest wsparcie przy oskarżeniu, to się dołączam.
aurora831 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ gdzie zgłosić oszustwo przez firme??? (odpowiedzi: 5) witam,napiszę po krótko jak wygląda sytuacja.Zamówiłam towar przez internet w sklepie elektrycznym i po uzgodnieniu szczegółów zapłaciłam z towar 2...
§ próba wyłudzenia pieniędzy czy oszustwo - gdzie zgłosić? (odpowiedzi: 6) Dzień dobry! W skrócie sprawa przedstawia się następująco: 1. Zakupiłem (poprzez serwis Allegro) część komputerową, jednak sprzedawca (osoba...
§ gdzie zgłosić to oszustwo ? (odpowiedzi: 6) Witam wszystkich mam problem mianowicie niedawno zamieściłem ogłoszenie ze chcę sprzedać telefon po upływie kilku dni otrzymałem wiadomość ze...
§ Gdzie zgłosić oszustwo - policja, sąd ? (odpowiedzi: 8) Witam. Zakupiłem (jak zwykle) na allegro klapę matrycy do laptopa, mocowania matrycy oraz kadłubek. Sprzedawca nie chciał wszystkiego wystawić na...
§ Podszywanie się pod Nokię i oszustwo na E-bayu - gdzie zgłosić. (odpowiedzi: 4) Witam! Mam wielki problem. 17.11. wygrałam na aukcji telefon - miała to być nokia n97 mini dual sim. Po dosłownie 2 sekundach od wygranej aukcji...
§ Gdzie zgłosić oszustwo? Jak? (odpowiedzi: 9) Witam. Przelałem dokładnie tydzień temu pieniądze na konto właściciela serwisu: Torrent-Remote : konta shell, seedbox, torrent - Powered by...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:01.