Filmy z gier na YT - Forum Prawne

 

Filmy z gier na YT

Jak to jest z nagrywaniem filmików/gameplaye z gier i opatrzenie ich swoim komentarzem itp.? Czy jest to zgodne z prawem? Zablokowano mi film, który w taki sposób zrobiłem z powodem: Podmiot: Comcast Entertainment Group Typ ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
01-01-2012, 19:24  
milosztor
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Filmy z gier na YT

Jak to jest z nagrywaniem filmików/gameplaye z gier i opatrzenie ich swoim komentarzem itp.? Czy jest to zgodne z prawem?

Zablokowano mi film, który w taki sposób zrobiłem z powodem:
Podmiot: Comcast Entertainment Group Typ treści: Treść wizualna

Niektóre filmiki zostały oznaczone jako wykorzystywanie treści audio. To jeszcze zrozumiem, ale wizualna?

Proszę o odpowiedź, bo nie wiem czy składać roszczenia na YT.
milosztor jest off-line  
01-01-2012, 21:14  
Stercus accidit
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Filmy z gier na YT

Sceny z gier komputerowych są także chronione prawem autorskim, dlatego wydawca/producent miał prawo do zgłoszenia naruszenia. Szczególne znaczenie będzie tu miał charakter, w jaki zmieniłeś filmik, podkładając pod niego swój komentarz.
Pozdrawiam
Stercus accidit jest off-line  
02-01-2012, 17:53  
milosztor
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Filmy z gier na YT

Jedynie dodałem tylko jakieś napisy itp. + komentarz. Co ciekawe podmiot to jakaś z "tyłka" firma, bo prawa do tej gry ma THQ, a nie Comcast Entertainment Group (na wiki to jest dostawca internetu, tv itd w USA). Nie wiem o co chodzi. Mógłbym spróbować wysłać roszczenie, ale nie wiem co napisać.
milosztor jest off-line  
02-01-2012, 21:54  
Stercus accidit
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Filmy z gier na YT

Spróbuj wysłać do youtube wiadomość. Skoro zablokowali materiał to powinni się ustosunkować do powodów takiego działania. Mogą być po prostu trochę przewrażliwieni albo nazbyt przezorni i nie sprawdzają kto faktycznie dysponuje prawami. Z chęcią przeczytam ich odpowiedź.
Pozdrawiam
Stercus accidit jest off-line  
06-01-2012, 08:19  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Filmy z gier na YT

Cytat:
Napisał/a Stercus accidit Zobacz post
Sceny z gier komputerowych są także chronione prawem autorskim (...)
Obawiam się że nie masz kompletnie racji.
Na dzień dzisiejszy 60% tego co wrzucają na portal YT aktywni użytkownicy* z naszego kraju to tzw. game playe (czyli właśnie filmy z gier), pozostałe 30% to vlogi, a reszta to inne produkcje. Co więcej duża ich część na tzw. partnera YT, podpisała oficjalnie umowę, i zarabia na wrzucanych filmach na swój kanał.
Jest tylko jedna zasada: nie wolno wrzucać jako tło muzyczne utworów, które są chronione prawami autorskimi.
Obecnie mówi się, że w USA ma wejść prawo (czy tez jest dopiero taka propozycja - tego dokładnie nie wiem), które uzna nagrywanie i publiczne zamieszczanie filmów z gier za łamanie praw autorskich. A że serwery YT znajdują się w USA, to oznaczać będzie wywalenie większości potężnych zasobów obecnego YT w "kosmos".

* - przez "aktywnego użytkownika" rozumiem osobę która prowadzi swój kanał na YT regularnie, wrzuca filmy swojego autorstwa, i nie są to filmiki-debilki nakręcone telefonem komórkowym, a pół profesjonalne (lub wręcz profesjonalne) montowane produkcje filmowe o różnej treści i tematyce.
 
06-01-2012, 09:02  
Stercus accidit
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Filmy z gier na YT

To, że youtube ma umowy z twórcami, które jak mówisz miałyby premiować wrzucanie materiałów zawierających chroniony materiał to dla mnie rzecz nowa. Są pewne orzeczenia, które mówią o ochronie gier komputerowych, bodajże z gry Sims czy New Life (jakoś tak), ale nie potrafię tego przytoczyć dokładnie w tej chwili. W każdym razie ochrona jest, a to że mimo umowy z youtube autor zgłasza naruszenie praw oznacza, że filmik nie koniecznie odpowiada pewnym standardom, albo jak mówisz, posiada ścieżkę dźwiękową (chociaż skoro twórca zgodził się na publikację "game-playów" to nie wyobrażam sobie, żeby kazał okroić dźwięk).
Ciekawy thread, czekam niecierpliwie na zamieszczenie odpowiedzi youtube.
Stercus accidit jest off-line  
06-01-2012, 09:32  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Filmy z gier na YT

Abym nie był posądzony o gołosłowność kilka przykładowych kanałów na YT, najbardziej znanych twórców (każdy ma aktywnego Partnera YT):
Kanal von JJayJoker - YouTube
Kanal von MinecraftPL - YouTube
Kanal von NNiezapominajka - YouTube
Kanal von RockAlone2k - YouTube
Kanal von KamilScheicht - YouTube
To jest tylko aktualna Polska czołówka twórców tego typu produkcji.
Idących w ich ślady są obecnie setki, jak nie tysiące - tyle że jeszcze bez partnera YT, bo często są niepełnoletni, lub mają za mało widzów w subskrypcjach.
I nie jest to tylko Polskie zjawisko: tego typu produkcje obecnie są na topie od USA po Chiny, od Antarktydy po Arktykę, wszędzie gdzie dostępny jest YT.

A to że są jakieś śmieszne firmy które roszczą sobie prawa autorskie do wszystkiego co się rusza... wybacz ale tego nie skomentuję, bo musiałbym użyć słów nieparlamentarnych aby wyrazić swoje zdanie.
 
06-01-2012, 10:22  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: Filmy z gier na YT

Grafika i ścieżka dźwiękowa gier stanowią z pewnością przedmiot prawa autorskiego. Tak więc wszelkiego rodzaju screenshoty i filmy z gier stanowią wykorzystanie cudzych utworów. Częściowo takie wykorzystanie można podciągnąć pod prawo cytaty, ale moim zdaniem całe okomentowane filmy z gameplay'a, takie jak na przykład umieszczane przez Rocka, się w takim wykorzystaniu nie mieszczą i na dobrą sprawę Rock na ich umieszczenie powinien mieć odpowiednią zgodę właściciela praw autorskich.
To, że producenci, wydawcy, dystrybutorzy gier nie ścigają tego typu aktywności nie dziwi - przecież to dla nich świetna darmowa reklama. Nie znaczy to jednak, że gdyby im się zachciało, nie mieliby ku temu podstaw prawnych.
Należy niestety coraz bardziej uważać na tego typu sprawy, żeby ie narobić sobie niepotrzebnych problemów - na świecie, a jak widać po forum, również i w Polsce, jak grzyby po deszczu wyrastają firmy mające coraz oryginalniejsze pomysły na to, jak zrobić szybkie pieniądze na "ochronie własności intelektualnej" (cudzysłów jak najbardziej zamierzony).
Ripper jest off-line  
06-01-2012, 10:45  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Filmy z gier na YT

Czyli wniosek z tego taki że YT dając tzw. "Partnerstwo" i podpisując z daną osobą stosowną umowę sam łamie prawo, bo czerpie korzyści z części zysków które wynikają z reklam które są "klikane" podczas wyświetlania filmów na takim kanale, a które to filmy są nielegalne (o ile właściciel praw autorskich zachce dochodzić swoich praw).
 
06-01-2012, 10:50  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: Filmy z gier na YT

YT zarejestrowane, jako podmiot jest zdaje się w USA. Nie wiem, jak dokładnie prawo wygląda tam pod tym względem.
W Polsce taka działalność jest całkowicie legalna - odpowiedzialność administratora serwisu reguluje ustaw o świadczeniu usług drogą elektroniczną i dopóki wypełnia on ustawowe obowiązki, nie powinien odpowiadać za niezgodne z prawem rozpowszechnianie treści przez użytkowników.
Ripper jest off-line  
06-01-2012, 12:15  
milosztor
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Filmy z gier na YT

Sprawa ma się tak, że napisałem roszczenie odnośnie filmu, który mi zablokowali. Jak już pisałem wcześniej sprawdziłem tą firmę, która niby roszczy sobie prawo do treści wizualnej mojego filmiku i mój wniosek został przyjęty. odblokowali film i tyle. Jedynie do czego mogą się przyczepić to właściciele gry, a nie jakaś z tyłka organizacja. Zobaczymy jak będzie później.
milosztor jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Filmy z gier na Youtube. (odpowiedzi: 1) Witam, Chciałbym poruszyć temat filmów z gier nagrywanych na youtube. Czy jeżeli nagram takowy i udostępnię go w celach zarobkowych będzie to...
§ Filmy z gier komputerowych na youtube. (odpowiedzi: 30) Witam, czy zrobienie krótkiego (4-6min) filmiku z gry komputerowej, opatrzenie go komentarzem tekstowym lub głosowym, a następnie wrzucenie go na...
§ Filmy (odpowiedzi: 2) Witam Czy legalne jest wrzucanie filmów na serwer np. zippyshare.com a potem ten link udostępnić gdzieś na stronę? Proszę o jakąś ustawę na ten...
§ Ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier(PEGI) a sprzedaż gier komputerowych (odpowiedzi: 4) Miałem dzisiaj pewien problem. Otóż pełnoletni nie jestem i będąc w markecie ze sprzętem RTV/AGD (a konkretnie Media Markt) wziąwszy do ręki grę...
§ Filmy (odpowiedzi: 7) Witam serdecznie, mam pytanie co do filmow zamieszczonych w serwisach takich jak you tube, sa tam linki by wstawic je na swojej stronie. Czy moge...
§ Filmy (odpowiedzi: 2) Witam, jestem studentem i wraz z samorządem studenckim mojego wydziału chciałbym zorganizować pokazy filmów(dowolna tematyka) w klubie studenckim,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:54.