Jak chronić pomysł? - Forum Prawne

 

Jak chronić pomysł?

Witam Jestem pomysłodawcą pewnego rozwiązanie które wydaje się mieć dobre perspektywy na zyski. Niestety, jest to rozwinięcie pomysłu, z branży w której się specjalizuję, na branżę mi nieznaną. Na szczęście mój kolega jest specjalistą w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
16-01-2012, 04:53  
Cztery
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Jak chronić pomysł?

Witam
Jestem pomysłodawcą pewnego rozwiązanie które wydaje się mieć dobre perspektywy na zyski. Niestety, jest to rozwinięcie pomysłu, z branży w której się specjalizuję, na branżę mi nieznaną. Na szczęście mój kolega jest specjalistą w tej nieznanej mi branży i zadeklarował chęć pomocy i zaangażowania się w ten projekt. Niestety nie ma nic za darmo, chce wejść w spółkę, spółkę zrobimy dopiero wtedy kiedy rozwiązanie to zda egzamin w mojej branży (staram się właśnie o kapitał na ten etap), a w międzyczasie będziemy rozwijać pomysł i tworzyć już infrastrukturę pod rozpoczęcie działalności. Chciałbym mieć pewność, że nie zostanę oszukany przez partnera, a także chciałbym zachować decydujące zdanie w pewnych kwestiach dotyczących rozwoju projektu.
Rozwiązanie nie kwalifikuje się do opatentowania, ale też jest na tyle złożone że nie boję się o osoby zewnętrzne. Chcę jedynie zachować pewne prawa w tej nowej relacji z moim kolegą, pragnę także mieć pewność w kwestii założenia przyszłej spółki i że nie postanowi po pewnym czasie robić tego sam (gdy już go zapoznam z pomysłem).
Czy sporządzenie oświadczenia, w którym zawarty byłby ogólny opis rozwoju projektu, zasad nim kierujących, podział obowiązków i deklaracja o dbaniu o interes spółki i osób ją tworzących, byłby zobowiązujący w czasie przed i po założeniu spółki?
Gdzie mógłbym znaleźć darmową pomoc w tej kwestii?
Czy może musi się to odbyć na szczeblu bardziej profesjonalnym, przy udziale prawników?
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi
Pozdrawiam
Cztery jest off-line  
16-01-2012, 09:46  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.277
Domyślnie RE: Jak chronić pomysł?

Na przykład spisz z kolegą umowę w formie aktu notarialnego.
LeszsekS jest off-line  
16-01-2012, 11:24  
podlygracz
Użytkownik
 
Posty: 126
Domyślnie RE: Jak chronić pomysł?

odsyłam do lektury art. 72 (1) Kodeksu cywilnego, który mówi :
„Art. 72(1). § 1. Jeżeli w toku negocjacji strona udostępniła informacje z zastrzeżeniem poufności, druga strona jest obowiązana do nieujawniania i nieprzekazywania ich innym osobom oraz do niewykorzystywania tych informacji dla własnych celów, chyba że strony uzgodniły inaczej.
§ 2. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków, o których mowa w § 1, uprawniony może żądać od drugiej strony naprawienia szkody albo wydania uzyskanych przez nią korzyści.”

Tylko należy pamiętać, aby zawrzeć stosowną umowę przed rozpoczęciem rozmów - nie jest ona wymagana w formie aktu notarialnego.
podlygracz jest off-line  
16-01-2012, 17:44  
Cztery
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Jak chronić pomysł?

Dziękuję za szybkie i rzeczowe odpowiedzi.
Chciałbym tę umowę zawrzeć bez aktu notarialnego. Jako laik z prawa mam kilka wątpliwości.
Co rozumie się przez słowo "negocjacje"? Rozumiem że to kwalifikuje się do mojego opisu zdarzenia, ale chcę mieć tu ścisłość. Chciałbym też wiedzieć czy będę musiał zaznaczyć w umowie, że są to negocjacje, oraz takie rzeczy jak czas lub sposób ich rozpoczęcia i zakończenia?
Mógłbym dostać jakieś wskazówki na co uważać, lub link do artykułu opisującego tworzenie takich umów, czy też przykładu?
Cztery jest off-line  
16-01-2012, 20:33  
podlygracz
Użytkownik
 
Posty: 126
Domyślnie RE: Jak chronić pomysł?

Prawdę powiedziawszy, proponuję skontaktować się z jakimś prawnikiem, który posiada doświadczenie w tego typu sprawach. Ostrzegam, przed stosowaniem znalezionych szablonów w necie. Pozdrawiam.
podlygracz jest off-line  
17-01-2012, 05:33  
Cztery
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Jak chronić pomysł?

Prawdę powiedziawszy nie wiem czego mam się bać, umowę napisałem sam, nie wydaje mi się to zbyt skomplikowane, ale przecież jestem laikiem. Pewności co do pewnych sformułowań nie mam, wyrzuciłem pewne zapisy które ułatwiają ew. postępowanie odszkodowawcze, ale myślę że źle nie będzie.
Ogólnie, szkoda że nie użyłeś żadnego argumentu który by mnie przekonał do tego, iż potrzebuję profesjonalisty do spisania tej umowy. Tym bardziej że udowodniłeś mi, iż KC daje instrument ochronny który mogę łatwo wykorzystać i nawet nie muszę zająkiwać się o przyszłej ewentualnej spółce. Myślę że na profesjonalne podejście będzie czas gdy zaczną się rozmowy o założeniu spółki. Teraz zaspokaja mnie zapis z KC który przytoczyłeś.
Cztery jest off-line  
17-01-2012, 08:12  
podlygracz
Użytkownik
 
Posty: 126
Domyślnie RE: Jak chronić pomysł?

Nie twierdze, że masz się czegoś bać, powiedzmy - że delikatnie zasugerowałem . Oczywiście do niczego nie namawiam i jeśli się czujesz na siłach ze stworzeniem takiej umowy to bardzo dobrze (i gratuluje, bo to cenna umiejętność). Chodziło mi jedynie, ze internet - w którym jest bardzo dużo przydatnych informacji to także - hmmm "śmietnik" i każdy może tu wrzucić coś co z pozoru wydaje się przydatne. Jednak w ostateczności, może przynieść więcej złego niż dobrego.
Chciałem jeszcze dodać, iż widziałem umowy sporządzone przez prawników, które działały na szkodę osoby dla której były tworzone, lub po prostu zawierały błędne zapisy całkowicie nieadekwatne do stanu prawnego. Jestem zwolennikiem, iż czasami lepiej coś u źródła zrobić dobrze i poświęcić na to trochę czasu, niż tworzyć złożone konstrukcje prawne często tam gdzie jest już za późno na jakąś ingerencję. A do tego angażować spore nakłady czasowe i oczywiści koszty. Ciut przy długi wywód, ale chciałem uzasadnić. Pozdrawiam i miłego dnia życzę.
podlygracz jest off-line  
17-01-2012, 09:43  
Cztery
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Jak chronić pomysł?

Dziękuję za Pana komentarze.
Tak, czuję się na siłach, ale tylko dlatego, że nie jestem przekonany co do złożoności mojego problemu, wydaje się on (laikowi) mieć małą złożoność.
Jestem w stanie sobie wyobrazić że prawnicy mogą popełniać błędy w skomplikowanych sytuacjach, ale czy uważa Pan że moja taką jest?
Niech mi Pan powie jaki ma poziom złożoności? Nie wiem, łatwa, przeciętna, trudna, b. trudna, niech to będzie subiektywna opinia, powiedzmy że panu zaufałem w pewnym stopniu i liczę się z pana zdaniem jako eksperta. Jeśli powie pan że potrzebuję pomocy fachowca to spytam tylko - gdzie mogę ją dostać, w miarę szybko i bez zbędnej fatygi, czy oferty szybkiej pomocy przez internet są na tyle dobrej jakości żeby sobie z tym poradzić, czy muszę szukać eksperta z danej specjalności i ile będzie mnie to kosztowało?

Podaję literaturę z której korzystałem tworząc dokumentację:
M. Pazdan, Z. Radwański - Prawo cywilne - część ogólna
M. A. Zachariasiewicz - Zasada dobrej wiary jako kryterium oceny zahcowania stron w toku negocjacji w ujęciu prawno-porównawczym
Poza tym inne mniej obszerne źródła w internecie
Cztery jest off-line  
17-01-2012, 10:29  
podlygracz
Użytkownik
 
Posty: 126
Domyślnie RE: Jak chronić pomysł?

Niestety regulamin forum zabrania mi reklamowania konkretnych usług prawniczych. W ostatnim poście napisałem tylko moją opinię w analizowanej sprawie. Dodam jeszcze, celem uzupełnienia, iż spotkałem się kilkakrotnie, z pismami czy też umowami stworzonymi przez "laików", które poziomem merytorycznym i zawartą w nich wiedzą, wzbudziły mój podziw. Jednak jest to niestety raczej wyjątek niż zasada. Co do oceny poziomu trudności to, mogę napisać, iż ta umowa może być zarówno łatwa jak i przeciętna a także trudna lub b. trudna. Wiem, że trochę się "wykręcam" od odpowiedzi, ale nie chciałbym wydawać kategoryczne osądy, przynajmniej w sytuacji, gdy sprawę znam jedynie z forum, które traktuję, nie jako miejsce gdzie można w pełni rozważyć "problem prawny". Jednak, z zastrzeżeniem, że bazuje jedynie na informacjach, które są tu zawarte, bez przedstawienia szczegółowych pożądanych rozwiązań pranych i ich konsekwencji - oscyluje pomiędzy przeciętna a trudna.
Pozdrawiam
podlygracz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Mam pomysł - Jak się bronić przed kradzieżą pomysłu (odpowiedzi: 1) Witam. Mam pomysł na biznes lub modyfikację. Podam dwa przykłady: 1. Mam pomysł, nie mam środków, rozmawiam z być może przyszłym wspólnikiem....
§ Odkrycie matematyczne, jak chronić swój pomysł. (odpowiedzi: 3) Witam. Postanowiłem pobadać różne rzeczy matematyczne. Nawet doszedłem do składnych wniosków (do których nikt nie doszedł do tej pory). Obawiam się,...
§ Jak chronić swój pomysł - gra komputerowa. (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, mam pomysł na dość ciekawą grę z dość innowacyjnym systemem. Sam nie mam środków technicznych ani finansowych na jej realizację....
§ Moje rysunki- jak chronić przed kradzierzą/przywłaszeczniem pomysłu. (odpowiedzi: 1) Witam :) Od niedawna zajmuję się rysowaniem na koszulkach i obawiam się,że moje prace mogą być skopiowane przez ZŁYCH ludzi :p Nie wiem co zrobić...
§ Jak się zabezpieczyć żeby nikt nie ukradł pomysłu (opisując pomysł w mejlu) (odpowiedzi: 4) Witam, Razem z kolegą będziemy tworzyć serwis internetowy (myślę że bardzo świeży i fajny pomysł jakiego nie ma), jako że będziemy poszukiwać...
§ Pomysł na biznes, ale obawa przed kradzieżą pomysłu. (odpowiedzi: 1) Witam nie jestem do końca pewny czy dobry dział wybrałem. za problemy przepraszam. Mam pomysł na pewien interes, tylko by go zrealizować muszę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:24.