Czy można użyć nazwiska znanej osoby w tytule książki bez zezwolenia? - Forum Prawne

 

Czy można użyć nazwiska znanej osoby w tytule książki bez zezwolenia?

Witam, Chciałem zapytać tak jak powyżej w temacie: Czy można użyć nazwiska znanej osoby w tytule książki bez zezwolenia? Chodzi o to że chce wydać książke pt "Co Donald Tusk wie o gospodarce?" zaznaczam że ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
01-05-2012, 18:26  
Grzesiek.ska
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Czy można użyć nazwiska znanej osoby w tytule książki bez zezwolenia?

Witam,

Chciałem zapytać tak jak powyżej w temacie: Czy można użyć nazwiska znanej osoby w tytule książki bez zezwolenia?

Chodzi o to że chce wydać książke pt "Co Donald Tusk wie o gospodarce?"

zaznaczam że treść książki nie obraża pana Tuska w żaden sposób.
Grzesiek.ska jest off-line  
04-05-2012, 15:39  
Grzesiek.ska
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Czy można użyć nazwiska znanej osoby w tytule książki bez zezwolenia?

Dodam że z tego co czytałem to można użyć nazwiska osoby w czymś takim jak tytuł książki tyle że to musi być osoba publiczna.

Więc mam pytanie:

czy aby napewno to jest prawda?
i czy istnieje inny przepis który zabrania takiej praktyki?

dodam że jestem zielony z "prawa " będę wdzięczny za pomoc , choć skazówke gdzie moge znaleść odp.

pozdrawiam
Grzesiek.ska jest off-line  
04-05-2012, 16:21  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Czy można użyć nazwiska znanej osoby w tytule książki bez zezwolenia?

Cytat:
Dodam że z tego co czytałem to można użyć nazwiska osoby w czymś takim jak tytuł książki tyle że to musi być osoba publiczna.
Nie byłbym do tego tak przekonany. Art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych mówi o wizerunku osoby - nie nazwisku. Wizerunek to nie tylko cechy dostrzegalne (sylwetka, twarz, fryzura) ale i określone elementy związane z zawodem tj. głos czy też sposób poruszania się, maska. W tym zakresie nie mieści się nazwisko (czy też pseudonim) - wizerunek jest pojęciem węższym od dóbr osobistych (których jest częścią). A nawet jeśli znalazłaby się argumentacja popierająca nazwisko, jako element wizerunku to:
Przepis prawny:
Art. 23. Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

Nazwisko jest dobrem osobistym każdego człowieka i zagrożenie jego naruszenia cudzym działaniem, czy też samo już naruszenie podlega odpowiedzialności cywilnej określonej w przepisach Kodeksu cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Tym samym moim zdaniem, bez zgody danej osoby (nie ma znaczenia jej publiczny charakter) nie można wykorzystać jej nazwiska w tytule książki. W praktyce spotykamy się jedynie z książkami "firmowanymi" przez znane nazwiska (napisane przez nie, lub autoryzowane).
 
04-05-2012, 20:58  
Grzesiek.ska
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Czy można użyć nazwiska znanej osoby w tytule książki bez zezwolenia?

Dziękuje lucanus za odpowiedz. Czyli nazwisko odpada...

a czy wg Ciebie "przeszedł" by taki tytuł " Co premier wie o gospodarce? " z taką podobną grafiką na okładce?



z góry dziękuje za odpowiedz

pozdrawiam
Grzesiek.ska jest off-line  
04-05-2012, 20:58  
Grzesiek.ska
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Czy można użyć nazwiska znanej osoby w tytule książki bez zezwolenia?

podaje jeszcze raz link do grafiki bo nie zaskoczyło coś

satyra,karykatura,komizm,satyryk,karykaturzysta
Grzesiek.ska jest off-line  
15-05-2012, 20:37  
Grzesiek.ska
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Czy można użyć nazwiska znanej osoby w tytule książki bez zezwolenia?

Witam,

ponawiam zapytanie:

Czy można wydać książke pt, " Co premier wie o gospodarce? " używając podobnego rysunku satyra,karykatura,komizm,satyryk,karykaturzysta
(zaznaczam że tekst książki w żaden sposób nie obraża premiera , jak i żadnych innych osób)

prosze o odpowiedz , bo nie mogę sam znaleść jednoznacznej odpowiedzi ,

z góry dziękuje , pozdrawiam
Grzesiek.ska jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wykorzystanie nazwiska osoby publicznej w tytule dzieła (odpowiedzi: 1) Dobry wieczór, Chciałam zapytać, czy prawo autorskie dopuszcza użycie w tytule sztuki teatralnej nazwiska osoby publicznej (popularnego, żyjącego,...
§ Wezwanie na świadka osoby znanej tylko z imienia i nazwiska i miasta? (odpowiedzi: 1) Jak wezwać na świadka kogoś, kogo znam tylko z imienia, nazwiska i wiem w jakim mieście mieszka? Możliwe?
§ Szukanie osoby znanej z nazwiska (odpowiedzi: 3) Witam! Od jakiegoś czasu prowadzę badania dotyczące obozu pracy w Polsce. Udało mi się już ustalić listę kilku więźniów, w ramach tej listy posiadam...
§ Nadruk nazwiska znanej osoby i fikcyjnej postaci na rzeczy i sprzedaż jej (odpowiedzi: 1) Witam, Załóżmy hipotetyczną sytuację, że chcę nazwisko znanego w Polsce autora książek(filmów, muzyki) umieścić na długopisie, a potem sprzedawać...
§ Strona www znanej osoby (odpowiedzi: 4) Witam Czy mogę zrobić stronę www znanej publicznej osoby (aktorki) ze zdjęciami, filmami, wywiadami, biografią itp, bez jej zgody? mam taką stronę...
§ Uzycie nazwiska znanej osoby w ksiazce. (odpowiedzi: 1) Napisalem nowele, w ktorej wspomnialem o bylym prezydencie Polski (imie i nazwisko). Czy moge wydac ta ksiazke bez obaw, ze bede zaskarzony przez ta ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:55.