Zdjęcia z realizacji projektu - Forum Prawne

 

Zdjęcia z realizacji projektu

Witam Pracowałem jakiś czas w firmie projektowej. Tworzyłem i współtworzyłem w niej projekty oraz byłem pośrednio odpowiedzialny za realizację ich. Otwieram teraz własną i firmę i w swoim portfolio umieściłem kilka zdjęć z realizacji moich ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
07-05-2012, 22:48  
BlueMotive
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Zdjęcia z realizacji projektu

Witam
Pracowałem jakiś czas w firmie projektowej. Tworzyłem i współtworzyłem w niej projekty oraz byłem pośrednio odpowiedzialny za realizację ich. Otwieram teraz własną i firmę i w swoim portfolio umieściłem kilka zdjęć z realizacji moich projektów jak i projektów, których jestem współautorem. Właścicielka firmy w której pracowałem zażądała abym usunął zdjęcia z realizacji (są one nawet podpisane, że realizacja ich byłą w firmie xxxx). Czy ma prawo tego żądać skoro zdjęcie przedstawia projekt wykonany przeze mnie? Nie podpisałem się jako autor zdjęcia, a jedyne do czego służą to prezentacji jak moje projekty wyglądają po ich zrealizowaniu.
BlueMotive jest off-line  
08-05-2012, 00:04  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.393
Domyślnie RE: Zdjęcia z realizacji projektu

Przepis prawny:
Art. 12.
[Prawa autorskie pracownika]

1. Jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.

2. Jeżeli pracodawca, w okresie dwóch lat od daty przyjęcia utworu, nie przystąpi do rozpowszechniania utworu przeznaczonego w umowie o pracę do rozpowszechnienia, twórca może wyznaczyć pracodawcy na piśmie odpowiedni termin na rozpowszechnienie utworu z tym skutkiem, że po jego bezskutecznym upływie prawa uzyskane przez pracodawcę wraz z własnością przedmiotu, na którym utwór utrwalono, powracają do twórcy, chyba że umowa stanowi inaczej. Strony mogą określić inny termin na przystąpienie do rozpowszechniania utworu.

3. Jeżeli umowa o pracę nie stanowi inaczej, z chwilą przyjęcia utworu pracodawca nabywa własność przedmiotu, na którym utwór utrwalono.

W sumie zależy co dokładnie napisałeś w opisie tych zdjęć. A jak widzisz autorskie prawa majątkowe tych projektów należą do Pracodawcy.
LeszsekS jest off-line  
09-05-2012, 15:39  
BlueMotive
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zdjęcia z realizacji projektu

W tym sęk, że nie byłem związany umową o pracę tylko umową zlecenie, w której nie było mowy o prawach autorskich czy licencji, a jedynie napisane, że zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania w sposób samodzielny następujących prac: opieka nad treścią portalu www, obsługa klienta i realizacja projektów wnętrz. Z ustawy wnika również, że nie udzielając licencji na projekty nie są to prawa autorskie majątkowe.
BlueMotive jest off-line  
09-05-2012, 15:55  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.393
Domyślnie RE: Zdjęcia z realizacji projektu

Jeśli jesteś współtwórcą:
Przepis prawny:
Art. 9.
[Współtwórcy – wspólne prawa autorskie]

1. Współtwórcom przysługuje prawo autorskie wspólnie. Domniemywa się, że wielkości udziałów są równe. Każdy ze współtwórców może żądać określenia wielkości udziałów przez sąd, na podstawie wkładów pracy twórczej.

2. Każdy ze współtwórców może wykonywać prawo autorskie do swojej części utworu mającej samodzielne znaczenie, bez uszczerbku dla praw pozostałych współtwórców.

3. Do wykonywania prawa autorskiego do całości utworu potrzebna jest zgoda wszystkich współtwórców. W przypadku braku takiej zgody każdy ze współtwórców może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeka uwzględniając interesy wszystkich współtwórców.

4. Każdy ze współtwórców może dochodzić roszczeń z tytułu naruszenia prawa autorskiego do całości utworu. Uzyskane świadczenie przypada wszystkim współtwórcom, stosownie do wielkości ich udziałów.

5. Do autorskich praw majątkowych przysługujących współtwórcom stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego o współwłasności w częściach ułamkowych.

Proponuję poczytać całość:

http://forumprawne.org/prawo-autorsk...okrewnych.html
LeszsekS jest off-line  
09-05-2012, 19:49  
BlueMotive
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zdjęcia z realizacji projektu

Przeczytałem całość i konsultowałem z prawnikiem, wiem już, że to, iż ktoś dodał swój pomysł lub coś wymyślił, co zostało dorzucone do stworzonego projektu nie daje mu to praw autorskich ani nie tworzy go współautorem bo autorem utworu jest osoba, która go stworzyła, a nie która sobie powymyślała jego jakieś tam części składowe. Tak więc co do samych projektów ja jako jedyna osoba, która fizycznie je stworzyła jestem ich właścicielem i posiadam niezbywalne prawa autorskie. Dzięki za pomoc.
BlueMotive jest off-line  
10-05-2012, 08:48  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: Zdjęcia z realizacji projektu

Osoba tworząca "części składowe" projektu jest jak najbardziej jego współautorem. Nie chce mi się wierzyć, że jakikolwiek prawnik mające chociaż blade pojęcie na temat prawa autorskiego powiedział coś innego.
Ripper jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Użycie zdjęcia i projektu wykonanego mebla w ofercie. (odpowiedzi: 3) Witam, Na wstępie dziękuje za poświęcony czas na przeczytanie tematu i każdą pomoc. Sprawa wygląda następująco: Firma wykonująca meble na...
§ korekta - czas realizacji (odpowiedzi: 1) Witam, ostatnio otrzymałam upomnienie z Urzędu Skarbowego do uregulowania należności - Podatek PIT-37. Kwota była nieprzeciętnie wysoka, co tym...
§ Umowa o pracę na czas trwania realizacji projektu (odpowiedzi: 1) Witam, Proszę o udzielenie mi porady w poniższej sprawie. We wrześniu ubiegłego roku w związku z testowaniem nowego oprogramowania zostałam...
§ Zdjęcia firmowych realizacji na własnej stronie www. (odpowiedzi: 5) Mam zamiar otworzyć własną, konkurencyjną działalność dla firmy, która wypowiedziała mi umowę o pracę. Chciałbym wykorzystać zdjęcia realizacji tej...
§ Wykorzystanie zdjęć realizacji (odpowiedzi: 4) Witam. Pracując u mojego byłego pracodawcy wykonywałem instalacje hydrauliczne, solarne itp. po każdym wykonanym projekcie robiłem zdjęcia na...
§ Wykorzystanie własnych zdjęć budynków własnego projektu (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie. Mam takie pytanie. Co myślicie o możliwości wykorzystania własnych zdjęć (robionych samemu) na których widnieją budynki...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:53.