prawo do używania domeny i nazwy usługi - czy można utracić? - Forum Prawne

 

prawo do używania domeny i nazwy usługi - czy można utracić?

Załóżmy, że mam domenę o nazwie książeńki.pl i pod tą domeną prowadzę coś w rodzaju księgarni internetowej, wzbogaconej o różne funkcje (opinie, patrz także, wyszukiwarka itd). Moja firma nazywa się inaczej, ale nazwa "książeńki" jest ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
18-05-2012, 21:01  
tenar
Użytkownik
 
Posty: 88
Domyślnie prawo do używania domeny i nazwy usługi - czy można utracić?

Załóżmy, że mam domenę o nazwie książeńki.pl i pod tą domeną prowadzę coś w rodzaju księgarni internetowej, wzbogaconej o różne funkcje (opinie, patrz także, wyszukiwarka itd). Moja firma nazywa się inaczej, ale nazwa "książeńki" jest nazwą usługi i jest (załóżmy!!!) tak genialna, że dzięki niej mam sporo klientów i jest już rozpoznawana.

Czy ktoś może podebrać mi tę nazwę i ją sobie przywłaszczyć, czyli zastrzec jako swój znak towarowy, a następnie zabronić mi używania tej nazwy do prowadzenia mojej księgarni?
tenar jest off-line  
18-05-2012, 23:01  
paula-
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: prawo do używania domeny i nazwy usługi - czy można utracić?

Twój problem należy rozbić na dwa podproblemy.

1. Czy jest możliwa rejestracja znaku towarowego zawierającego ciąg znaków: "książeńki".

Nie wydaje się możliwa rejestracja przez osobę trzecią znaku zawierającego ciąg "książeńki.pl", szczególnie jeśli pod tą domeną aktywnie działa twoja księgarnia internetowa.

Natomiast w określonych przypadkach możliwa jest rejestracja znaku zawierającego ciąg "książeńki" lub np. "książeńki.com.pl"

Urząd Patentowy z mocy ustawy nie rejestruje znaków zgłaszanych w złej wierze ani takich które naruszą prawa osób trzecich, spowodują konflikt interesów. Możliwy jest jednak np. taki stan faktyczny:
- Istnieje przedsiębiorstwo pod firmą "Książeńki"
- Książeńki od dawna prowadzi sprzedaż w serwisie pod domeną np. ksiazenki.com.pl
- Mimo twoich deklaracji o rozpowszechnieniu marki, UP uznaje, że wasze działalności mają charakter lokalny (niszowy w kontekście Internetu), wasze marki nie są powszechnie znane, macie różne specjalizacje i znacząco różne reprezentacje graficzne

No i UP rejestruje znak towarowy poniekąd na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy". Możliwe też są inne scenariusze, np. udział w uznanych targach książki.

2. Czy możliwe jest roszczenie do domeny ksiażeńki.pl właściciela znaku towarowego zawierającego ciąg "książeńki"?

Możliwy jest wniosek do:
Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych przy PIIT (popularny),
Sądu Arbitrażowego przy KIG,
międzynarodowego sądu polubownego w Genewie (w przypadku, gdy jeden z podmiotów ma siedzibę poza PL),
sądu powszechnego w PL lub UE.

A jakie szanse przejęcia domeny na rzecz właściciela znaku towarego? Jak to w sądzie: sąd zbada stan faktyczny i wyda postanowienie. Jeśli Ty nie działałeś w złej wierze, to raczej domeny nie utracisz. Poczytaj choćby o casusie Grupy Młodych Artystów i Literatów (gmail.pl). Google sprawę w sądzie przegrał i musiał uciec się do innych metod (prawdopodobnie po cichu zapłacił).

Jednak uregulowania i zwyczaje dotyczące tych spraw ciągle się zmieniają. Należy się spodziewać nowych rozwiązań, w związku z czym prowadząc własny rozpoznawalny biznes należy zainwestować w rejestrację własnego znaku towarowego, który ma przede wszystkim wartość dowodową.

Problem, o którym rozmawiamy w branży określa się mianem: reverse domain hijacking.

To wszystko co powyżej dotyczy wyłącznie Polski. W innych krajach mogą istnieć (i istnieją) inne rozwiązania dotyczące znaków towarowych oraz praw do abonowania domen narodowych.
paula- jest off-line  
18-05-2012, 23:03  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.380
Domyślnie RE: prawo do używania domeny i nazwy usługi - czy można utracić?

Na początek mielibyśmy do czynienia z:
Przepis prawny:
USTAWA z dnia 16 kwietnia 1993 r. "o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji"
Art. 3.
[Czyny nieuczciwej konkurencji]

1. Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta.

2. Czynami nieuczciwej konkurencji są w szczególności: wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa, fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów albo usług, wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług, naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy, naśladownictwo produktów, pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie, utrudnianie dostępu do rynku, przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną, a także nieuczciwa lub zakazana reklama, organizowanie systemu sprzedaży lawinowej oraz prowadzenie lub organizowanie działalności w systemie konsorcyjnym.
LeszsekS jest off-line  
19-05-2012, 01:37  
tenar
Użytkownik
 
Posty: 88
Domyślnie RE: prawo do używania domeny i nazwy usługi - czy można utracić?

Szukam już godzinę jednego artykułu na ten temat i nie mogę nic wygooglać. Otóż na jakimś portalu czytałam ostatnio artykuł, w którym było powiedziane, że nazwę startupu najlepiej zarejestrować w Urzędzie Patentowym, bo w przeciwnym wypadku konkurencja może go przejąć i możemy nawet utracić prawo do używania jego nazwy. Co mnie trochę zdziwiło.

Cytat:
Możliwy jest jednak np. taki stan faktyczny:
- Istnieje przedsiębiorstwo pod firmą "Książeńki"
Dla pewności, wrzucam w Googla nazwę mojej usługi (tutaj podałam przykład "książeńki") i takiej firmy nie ma. W KRS też nie ma. Domeny com.pl ani innej też nie ma (oprócz mojej). Domenę mam zarejestrowaną mniej więcej od roku. Jeśli teraz by ktoś zarejestrował firmę pod tą nazwą, to jest o rok później niż moja domena. Ale nie wiem, czy to by miało znaczenie dla UP, ta różnica czasu.

Cytat:
Urząd Patentowy z mocy ustawy nie rejestruje znaków zgłaszanych w złej wierze ani takich które naruszą prawa osób trzecich
Oczywiście nikt nie przyzna się, że działa w złej wierze. A ciekawe, czy przy rejestracji znaku towarowego Urząd Patentowy sprawdza w ogóle, czy ktoś tego znaku już używa jako znaku niezarejestrowanego na przykład w nazwie usługi czy nazwie domeny. Wystarczy wrzucić w Google i wszystko widać, ale czy UP w ogóle korzysta z wyszukiwarek internetowych przy ustalaniu, kto i do czego używa nazwy? W sumie w dzisiejszych czasach powinien korzystać ale nie zakładałabym się o to.

Cytat:
- Mimo twoich deklaracji o rozpowszechnieniu marki, UP uznaje, że wasze działalności mają charakter lokalny
Żeby złożyć jakąś deklarację to muszę najpierw wiedzieć, że ktoś usiłuje mnie podkupić. Czyli UP musiałby mnie o tym zawiadomić, a więc w ogóle odnaleźć, czyli patrz punkt wyżej.
tenar jest off-line  
19-11-2012, 12:32  
Merlin9274
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: prawo do używania domeny i nazwy usługi - czy można utracić?

Witam,
ja pozornie w innej sprawie, choć związanej z prawami do domeny.
Właśnie przyszło mi zmierzyć się z problemem domeny dla samorządu lokalnego a dokładniej sołectwa.
Jest sobie wieś w woj. małopolskim, dla której sołectwa mam wykonać stronę internetową i generalnie się nią*zajmować.
Zatem szukając nazwy otrzymałem info że domena jest już zajęta nazwa_wsi.pl. Po wejściu na szukany adres pokazuje się lista kilkudziesięciu różnych domen, m.in poszukiwana przeze mnie domena z nazwą wsi, z informacją że domeny są na sprzedaż - każda za jedyne 30.000zł. Pytanie jest czy nie jest to wykorzystanie domen w złej wierze? Kto ma większe prawa do tej konkretnej domeny czy osoba chcąca się na niej wzbogacić czy sołectwo wsi? Czy jedynym sposobem na uzyskanie tej domeny jest faktycznie zapłacenie za nią temu komuś, kto przedstawia się tylko z adresu mailowego?
Jak taka sprawa wygląda w świetle polskiego prawa?
Merlin9274 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Prawo do nazwy domeny - marka zagraniczna (odpowiedzi: 1) Witam po raz pierwszy na forum. Chciałbym się dowiedzieć czy prawnie mogę wykorzystać domenę o nazwie pewnej marki. Powiedzmy że marka produktu to...
§ Rejestracja domeny, nazwy własnej (odpowiedzi: 1) Czy mogę bez obaw o cokolwiek, zarejestrować domenę, której nazwa będzie taka sama, jak systemu, tzn. Jest niemiecki system do zarządzania...
§ Jak zmusić konkurencję do zaprzestania używania nazwy zastrzeżonej (nazwy firmy) (odpowiedzi: 3) Witam. Jestem po raz pierwszy na Państwa forum i proszę o radę w następującej kwestii: W 2004 r. otworzyłam firmę usługową o nazwie X. W roku...
§ nazwy domeny - roszczenia (odpowiedzi: 7) Przyszła mi niedawno do głowy taka rzecz. Jestem właścicielem domeny, ale nazwę tej domeny wymyśliła moja znajoma. Przysługują jej z tego tytułu...
§ Prawo do nazwy domeny (odpowiedzi: 10) Witam mam pytanie. zarejestrowalem domene x.pl tak się złozyło, że taką samą nazwe ma firma x.com oba profile firm są takie same, dwie firmy...
§ [Domeny] Nazwy wlasne a prawa autorskie (odpowiedzi: 1) Czy nadanie domeny np. "nseries.pl" wortalowi poświęconemu telefonom Nokii (bez uzgodnienia tego z producentem) jest sprzeczne z prawem?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:37.