(Nie)legalny Windows na aukcjach internetowych.. - Forum Prawne

 

(Nie)legalny Windows na aukcjach internetowych..

Witam, Wiele ostatnio mówi się o nielegalnych systemach operacyjnych sprzedawanych m.in. na Allegro jako legalne. Po lekturze tego: http://pclab.pl/art33424.html artykułu mam bardzo mieszane uczucia. Autor przedstawił jedynie opinię Microsoftu, którego polityki legalności systemów OEM nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
24-08-2008, 18:26  
djmichal
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie (Nie)legalny Windows na aukcjach internetowych..

Witam,

Wiele ostatnio mówi się o nielegalnych systemach operacyjnych sprzedawanych m.in. na Allegro jako legalne. Po lekturze tego: http://pclab.pl/art33424.html artykułu mam bardzo mieszane uczucia. Autor przedstawił jedynie opinię Microsoftu, którego polityki legalności systemów OEM nie sposób zrozumieć. Chciałbym spytać jak kupno Windowsa takiego jak na tej aukcji: http://allegro.pl/item402878045_402878045.html ma się w świetle polskiego prawa. Czy można taki system zainstalować na nowym komputerze? Opinię MS autor artykułu przedstawił, jak to jednak wygląda w praktyce?
Sprzedawcy oświadczają, że Windows jest legalny i taki pozostaje po wgraniu na nowy komputer.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.
djmichal jest off-line  
24-08-2008, 20:05  
Stefan Batory
Przyjaciel forum
 
Posty: 523
Domyślnie Re: (Nie)legalny Windows na aukcjach internetowych..

Microsoft, wbrew pozorom i na szczęście, nie uchwala prawa autorskiego w Polsce.
Pytanie brzmi: czy następuje w takim przypadku (sprzedaży OEM-a) wyczerpanie prawa?

52. 3. Wprowadzenie do obrotu oryginału albo egzemplarza utworu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyczerpuje prawo do zezwalania na dalszy obrót takim egzemplarzem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem jego najmu lub użyczenia.
6) wprowadzeniem utworu do obrotu jest publiczne udostępnienie jego oryginału albo egzemplarzy drogą przeniesienia ich własności dokonanego przez uprawnionego lub za jego zgodą,

Jeśli następuje - nie można zabraniać sprzedaży, a nabywca ma prawo do używania utworu.
Stefan Batory jest off-line  
24-08-2008, 20:36  
djmichal
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Re: (Nie)legalny Windows na aukcjach internetowych..

Czyli wszystko w takim wypadku jest ok, można spokojnie z takiego systemu korzystać?

Jeśli tak, to jak jest z kopią bezpieczeństwa nośnika? Można zrobić sobie jedną taką, jednak czy musi być to konkretnie płyta oprogramowania dedykowanego dla np. Della, czy można używać do tego kopii bezpieczeństwa płyty OEM niededykowanej do żadnego systemu? Biorę pod uwagę sytuację gdy korzystam z oryginalnego klucza.
Podejrzewam jednak, że ta druga sytuacja nie wchodzi w grę
djmichal jest off-line  
25-08-2008, 09:05  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.196
Domyślnie Re: (Nie)legalny Windows na aukcjach internetowych..

skoro sam opis na programie głosi ,że program może być rozprowadzany tylko z nowymi komputerami... , a ponadto sprzedający sprzedaje 50 szt. to domniemuję ,że w legalny sposób nie wszedł w ich posiadanie...

Przypuszczam ,że po numerach seryjnych można ustalić co to za partia i skąd "wyparowała"...

Ja bym wszczął postępowanie z paserki ...;P ,a przypuszczam,że postępowanie byłoby rozwojowe...:P
Markiz32 jest off-line  
25-08-2008, 12:02  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.285
Domyślnie Re: (Nie)legalny Windows na aukcjach internetowych..

W tej chwili nie trzeba juz kupowac OEMa wraz ze sprzetem.
Musimy sie tak jakby uznac za "producenta zestawu komputerowego".
Jednak nadal bedzie on przypisany do jednego komputera (tego na ktorym zostal pierwszy raz zainstalowany).

Tutaj artykul opisujacy te zmiane w licencji:
http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/arti ... 58445.html
drzemik jest off-line  
25-08-2008, 18:04  
djmichal
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Re: (Nie)legalny Windows na aukcjach internetowych..

Zadałem takie samo pytanie w Centrum obsługi klienta Microsoftu, oto jaką odpowiedź dostałem:
[cytat:1pms1f2r]Oprogramowanie OEM, sygnowane przez konkretnych producentów sprzętu komputerowego (np. HP, Dell, Optimus, Fujitsu Siemens) może być używane oraz odsprzedane jedynie z komputerem konkretnego producenta sprzętu z którym pierwotnie było dostarczone. Nie ma legalnej możliwości instalacji oprogramowania sygnowanego przez Dell na innym komputerze niż ten, do którego pierwotnie powinno być dołączone oprogramowanie preinstalowane.[/cytat:1pms1f2r]
Czyżby Microsoft celowo zatajał fakt, że oprogramowanie to można instalować na innym komputerze?
djmichal jest off-line  
26-08-2008, 08:23  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.285
Domyślnie Re: (Nie)legalny Windows na aukcjach internetowych..

Aaa, skoro to nie jest OEM ze sklepu tylko taki z "demobilu", to pewnie MS ma racje.
drzemik jest off-line  
26-08-2008, 13:31  
djmichal
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Re: (Nie)legalny Windows na aukcjach internetowych..

Teraz, w ramach kontrargumentu, przedstawię stanowisko jednego ze sprzedawców oferujących takie systemy operacyjne:
[cytat:3hz1ian2]Legalność, zgodność z regulaminem i licencją - wstęp

Ostatnimi czasy stwierdzono, że wiele sprzedawanych na aukcjach internetowych kopii oprogramowania Microsoft, w szczególności systemu Windows XP Professional z logo firmy DELL było fałszywe (podrobione). W związku z tym zostala przeprowadzona akcja policyjna, a firma Microsoft wydała specjalne oświadczenie. Dodatkowo na fali tych złych doświadczeń pojawiły się w sieci publikacje (szkoda, że błędne) na ten temat.
Portal Allegro.pl podjął zdecydowane działania aby przeciwdziałać dystrybucji nielegalnego oprogramowania. Zdecydowanie popieramy i wspieramy te działania. Aby pomóc klietowi oraz pracownikom działu bezpieczeństwa rozróżnić aukcje piratów, od aukcji prowadzonych na rzecz legalnie działających firm, gdzie doradcy podatkowi i prawnicy czuwają nad tym, żeby wszysto "miało ręce i nogi" postanowiliśmy do naszej aukcji dodać rozszerzone informacje na temat legalności, zgodności z regulaminem Allegro.pl oraz zgodności z licencją sprzedawanych przez nas towarów.
Poniższe informacje bazują częściowo na przekazanych przez software-recycling.pl ekspertyzach prawnych z tego zakresu wykonywanych na ich zlecenie i potrzeby.

Legalność = zgodność z prawem

Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej sprzedawany towar jest LEGALNY gdy nie łamie obowiązującego PRAWA. W tym przypadku musi być oryginalny, nie może być podróbką i nie może być sfałszowany. Nie może być objety specjalnymi regulacjami dopuszczenia do obrotu (koncesjonowanie, akcyzowanie).Sprzedawca, aby legalnie sprzedawać towar (a nabywca legalnie nabywać) musi wejść w jego posiadanie w sposób niekolidujący z przepisami RP, nie np. na skutek przestępstwa. Ważnym aktem prawnym z tego zakresu jest USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Jeśli aukcję wystawia podmiot gospodarczy (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą lub osoba prawna) jest zobowiązana do rozliczenia podatkowego, musi do sprzedawanego towaru dokładać dowód sprzedaży (paragon fiskalny, rachunek lub fakturę). Jeśli sprzedawca jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej - sprzedaż taka może być wykonywana na rzecz podmiotu, co musi być udokumentowane umową pomiędzy osobą fizyczną a podmiotem gospodarczym. Wprzypadku sprzedaży niedużych ilości, niewskazującej na ustalenie sobie z tego tytułu stałego źródła dochodu sprzedawca jest zobowiązany na żądanie kupującego wystawić umowę kupna-sprzedaży. Wydruk powiadomienia o wygranej aukcji może być traktowany jako taka umowa, gdyż zawiera unikalny numer, datę transakcji, określenie stron transakcji, nazwę, ilość i cenę towaru.
DOWODEM legalnego nabycia dla kupującego jest dowód sprzedaży wystawiony przez sprzedawcę i jest on jednym z ważniejszych komponentów chroniących kupującego przed nieuczciwymi sprzedawcami a w skrajnych wypadkach nawet przed odpowiedzialnością karną w przypadku towarów fałszywych.
Legalność BARDZO CZĘSTO jest mylona z pojęciem "zgodność z licencją" i przede wszystkim ten błąd popełnił wspominany autor publikacji. Są to dwa różne terminy nie będące synonimami i nie mogące być używane zastępczo. Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej o "legalności" decydują Akty Prawne Rzeczypospolitej Polskiej ustanawiane przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej a nie inne podmioty, np. amerykańskie korporacje, mogą ustalić jedynie treść licencji dla swoich produktów - ale i ta treść nie może naruszac przepisów prawa.
Tendencje europejskie w tym zakresie ją jednoznaczne. W Republice Federalnej Niemiec w 2001r. po przegranej przez Microsoft sprawie (wytoczonej z powództwa cywilnego, gdyż skoro coś nie jest nielegalne - nie może być mowy o postępowaniu karnym) sąd (Bundesgerichtshof) zadecydował, że postanowienia licencyjne nie mogą stać wyżej lub na równi z przepisami prawnymi i oprogramowanie, oryginalnie dostarczane razem z komputerem może być od komputera oddzielone i sprzedawane osobno i jest to praktyka LEGALNA. Od tej pory legalnie są tam sprzedawane również pojedyncze Certyfikaty Autentyczności, zarówno nowe jak i używane. Podobna sytuacja jest na terenie Wielkiej Brytanii. Na terenie dwóch innych europejskich krajów Microsoft nie chcąc przegrać kolejnej sprawy uczynił wyjątek i oficjalnie zezwolił na nabywanie wersji OEM bez jakiegokolwiek sprzętu. Dzięki temu są tam LEGALNIE sprzedawane w sieci sprzedaży detalicznej np. nowe Certyfikaty Autentyczności DOEM bez nośników majace służyć legalizacji posiadanych wersji systemu. W Polsce taka sprzedaż również nie jest zabroniona prawem i znamy firmę sprzedającą za kilkadziesiąt złotych pozycję magazynową "licencja MS Windows XP PROF OEM SP2" i jest to legalne. Na aukcjach Allegro.pl taka sprzedaż jak na razie jest zabroniona regulaminem.

Towary sprzedawane na naszej aukcji SĄ LEGALNE

Zgodność z regulaminem Allegro.pl

Towary i usługi wystawiane na aukcji Allegro.pl nie mogą naruszać obowiązującego w Polsce prawa, praw (rzeczywistych) osób trzecich i regulaminu Allegro. W zakresie sprzedaży oprogramowania OEM regulamin Allegro, Artykuł 21 Punkt 1 publikuje "Załącznik nr 1", który w punktach 14-20 opisuje zabronione obecnie przedmioty publikując dodatkowo "Towary dopuszczone warunkowo". Znajduje się tam informacja, iż:
- Sprzedaż oprogramowania nie może naruszać licencji OEM
- wymaganym elementem opisu aukcji jest "Oświadczenie, że transakcja przeprowadzona jest zgodnie z warunkami licencji OEM" nie precyzując jednak jego treści.
Brak zalecanego brzmienia treści takiego oświadczenia może powodować, i często powoduje pewne niedociągnięcia w opisie, jadnak tu nieoceniona jest pomoc Allegro.pl, która już to dokładnie określa. Zalecamy stosowanie się do tych zasad.
Pomimo tego, że w tym zakresie regulamin Allegro.pl jest o wiele bardziej restrykcyjny niż Prawo oraz nawet zapisy licencji - uważamy, że należy się do niego (regulaminu) stosować. Stosowanie się do regulaminu Allegro.pl przynosi wielorakie korzyści zarówno sprzedającemu (głównie w postaci zysku), właścicielowi portalu (w postaci zysku oraz zabezpieczenia przed ew. odpowiedzialnością) oraz kupującemu (głównie poprzez dostarczanie towarów, które nie budzą wątpliwości). Regulamin Allegro.pl jest żywy i podlega zmianom np. w zależności od obowiązującej wykładni prawnej. Ostatnią zmianę w zakresie zbliżonym do omawianego przez nas tematu było zezwolenie na sprzedaż płyt CD/DVD sprzedawanych oryginalnie z czasopismami - bez tych czasopism. Wierzymy, iż z czasem ulegnie on zmianie i w zakresie omawianym tu przez nas, jednak na dzień dzisiejszy obowiązują nas jako sprzedawców jego zapisy.

Nasza aukcja, opis i towary SĄ ZGODNE Z REGULAMINEM Allegro.pl

Zgodność z licencją OEM

Licencja EULA (End-User License Agreement - Postanowienia Licencyjne dla Użytkownika Końcowego, Umowa Licencyjna Użytkownika Oprogramowania) określa prawa i obowiązki użytkownika końcowego, który akceptując umowę licencyjną podczas instalacji zgadza się na jej warunki. Podmiot gospodarczy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie obrotu oprogramowaniem (nowym, używanym lub fabrycznie preinstalowanym) nie ma obowiązku do stosowania się do zapisów licencji. Nie jest w jej rozumieniu "Licencjonobiorcą", ani "Producentem". Licencji niejednokrotnie nie czytał (gdyż jest ona w wersji elektronicznej na fabrycznie zapakowanym nośniku) i programu nieinstalując - jej nie akceptował. Licencja OEM nie jest umową pomiędzy firmą Microsoft (jeśli nie ona dostarczyła sprzęt lub komputer) a użytkownikiem końcowym, tylko pomiędzy producenctem systemu komputerowego lub sprzętu a użytkownikiem końcowym.

WAŻNE - PRZECZYTAĆ DOKŁADNIE: Niniejsza Umowa
Licencyjna Użytkownika Oprogramowania ("Umowa
Licencyjna") stanowi prawnie wiążącą umowę pomiędzy
osobą fizyczną lub prawną ("Licencjobiorca") a
producentem ("Producent") systemu komputerowego lub
składnika systemu komputerowego ("SPRZĘT"), z którym
Licencjobiorca nabył oprogramowanie firmy Microsoft
określone w Certyfikacie Autentyczności dołączonym do
SPRZĘTU lub w załączonej dokumentacji produktu
("OPROGRAMOWANIE"). OPROGRAMOWANIE obejmuje
oprogramowanie komputerowe firmy Microsoft i może
obejmować związane z nim nośniki, materiały drukowane,
dokumentację w formie online lub dokumentację
elektroniczną oraz usługi internetowe. Jednak wszelkie
oprogramowanie, dokumentacja lub usługi sieci Web, które
znajdują się w OPROGRAMOWANIU lub są dostępne za
jego pośrednictwem i którym towarzyszą ich własne umowy
licencyjne lub postanowienia dotyczące używania,
podlegają tym umowom i postanowieniom, a nie
postanowieniom niniejszej Umowy Licencyjnej.
Postanowienia Umowy Licencyjnej wydrukowanej na
papierze, która może towarzyszyć OPROGRAMOWANIU,
mają pierwszeństwo przed postanowieniami każdej Umowy
Licencyjnej wyświetlanej na ekranie. Niniejsza Umowa
Licencyjna jest obowiązująca i na jej mocy są udzielane
Licencjobiorcy prawa licencyjne TYLKO wtedy, gdy
OPROGRAMOWANIE jest autentyczne i gdy razem z nim
został dostarczony oryginalny Certyfikat Autentyczności.
Aby uzyskać więcej informacji na temat badania
autentyczności oprogramowania, prosimy zapoznać się z
dokumentem http://www.microsoft.com/resources/howtotell.

Stosując się jednak do niezwykle restrykcyjnych zapisów regulaminu Allegro.pl postanowiliśmy przeanalizować zgodność prowadzonej przez nas sprzedaży z licencją.

OBOWIĄZEK SPRZEDAŻY Z KOMPUTEREM
Licencja sprzedawanego na tej aukcji programu nie zobowiązuje do sprzedaży go z całym komputerem a jedynie ze sprzętem, "jeśli SPRZĘT jest składnikiem systemu komputerowego". Licencja dokładnie precyzuje rozgraniczenie pomiędzy określeniami KOMPUTER a SPRZĘT:

Używany w niniejszej Umowie Licencyjnej termin
KOMPUTER oznacza SPRZĘT, jeśli SPRZĘT jest
pojedynczym systemem komputerowym, lub system
komputerowy, z którym SPRZĘT współdziała, jeśli SPRZĘT
jest składnikiem systemu komputerowego.

1.2 OPROGRAMOWANIE jako składnik KOMPUTERA -
przeniesienie. Niniejsza licencja nie może być używana
wspólnie, przenoszona ani używana równocześnie na
różnych komputerach. OPROGRAMOWANIE jest
licencjonowane z KOMPUTEREM jako pojedynczy produkt
zintegrowany i może być używane wyłącznie z
KOMPUTEREM. Jeśli OPROGRAMOWANIE nie jest
związane ze SPRZĘTEM, Licencjobiorca nie może używać
OPROGRAMOWANIA.[...]

Informacje zawarte na nośniku i/lub instrukcji, które mówią o dostarczaniu tylko z komputerami konkretnego producencta nie są częścią Umowy Licencyjnej, zwłaszcza, że nie ma obowiązku dostarczania nośnika i dokumentacji drukowanej. Nie są więc one w jakikolwiek sposób wiążące (ani prawnie ani nie mają wpływu na prawodłowe licencjonowanie produktu).

Uzytkownik końcowy natomiast, po instalacji systemu i zaakceptowaniu licencji powinien już stosować się do zapisów licencji, które określają, w jaki sposób może już taki zainstalowany system odsprzedać:

1.2 [....] Licencjobiorca może przenieść na
stałe wszystkie swoje prawa udzielone na mocy niniejszej
Umowy Licencyjnej tylko w drodze sprzedaży lub
przekazania KOMPUTERA na stałe, pod warunkiem że
Licencjobiorca nie zatrzyma dla siebie żadnych kopii
OPROGRAMOWANIA. Jeśli OPROGRAMOWANIE jest
uaktualnieniem, każde przekazanie musi także obejmować
wszystkie wcześniejsze wersje OPROGRAMOWANIA.
Przekazana musi zostać także etykieta Certyfikatu
Autentyczności. Przekazanie nie może być pośrednie, na
przykład wysyłkowe. Przed przekazaniem użytkownik
przyjmujący OPROGRAMOWANIE musi wyrazić zgodę na
przestrzeganie wszystkich postanowień niniejszej Umowy
Licencyjnej.

W świetle postanowień regulaminu Allegro.pl, mówiącego o konieczności sprzedaży zgodnej z licencją ciekawostką jest tu zakaz sprzedaży wysyłkowej. Stosowanie się bez zastrzeżeń do tego zakazu całkowicie wyeliminowałoby możliwość sprzedaży przez użytkownika końcowego swoich już nieużywanych systemów operacyjnych poprzez aukcję internetową. Uważa się jednak, że taki zapis ogranicza rozporządzanie własnością prywatną, a robić tego nie może i w takim razie należałoby go uznac za nieważny (choc oficjalnie takie uznanie wymaga wyroku sądowego). Wówczas miałby zastosowanie zapis z licencji:

23 [....] Jeśli którekolwiek z postanowień niniejszej
Umowy Licencyjnej zostanie uznane za nieważne,
nieprawidłowe, niewykonalne lub bezskuteczne, pozostałe
postanowienia będą nadal obowiązywać w pełnym zakresie.

MODYFIKOWANIE PARAMETRÓW ZESTAWY KOMPUTEROWEGO
Powszechnie uważa się, że oprogramowanie OEM przestanie być uznawane za licencjonowane jeśli zestaw komputerowy zostanie zmodyfikowany. W zależności od opinii na ten temat słyszy się o zezwoleniu na modyfikację jedynie w zakresie 20%, 50% lub każdym, za wyjątkiem płyty głównej. Tymczasem licencja w żaden sposób nie określa tego, oraz nie zezwala na wygaśnięcie lcencji w przypadku dokonania dalekoidących zmian. Jedyny zapis w tym względzie dotyczy konieczności kolejnej aktywacji, co jest związane z technicznym aspektem przechowywania przez system parametrów aktywacyjnych:

1.3 Obowiązek aktywacji. Prawa licencyjne udzielone na
mocy niniejszej Umowy Licencyjnej są ograniczone do
pierwszych trzydziestu (30) dni po pierwszym
zainstalowaniu OPROGRAMOWANIA przez Licencjobiorcę,
o ile nie dostarczy on informacji wymaganych do aktywacji
posiadanej przez niego licencjonowanej kopii w sposób
opisany podczas procedury instalacyjnej
OPROGRAMOWANIA. Licencjobiorca może dokonać
aktywacji OPROGRAMOWANIA za pośrednictwem
Internetu lub telefonicznie, co może podlegać opłatom
telekomunikacyjnym. Jeśli Licencjobiorca zmodyfikuje
sprzęt komputerowy lub zmieni OPROGRAMOWANIE,
może być potrzebna ponowna aktywacja. [...]

COA - CERTYFIKAT AUTENTYCZNOŚCI ("nalepka")
W treści licencji znajdyje się kilka zapisów dotyczących nalepki licencyjnej COA. Na wstępie:

Niniejsza Umowa Licencyjna jest obowiązująca i na jej mocy są udzielane
Licencjobiorcy prawa licencyjne TYLKO wtedy, gdy
OPROGRAMOWANIE jest autentyczne i gdy razem z nim
został dostarczony oryginalny Certyfikat Autentyczności.

Nastepnie określa, jakie dodatkowe napisy mogą się znajdować na certyfikacie, które mają znaczenie dla licencji. Jest to występujące niekiedy na COA w wersji X08 określenie "1-2 CPU":

1.1 Instalacja i używanie. Licencjobiorca może
zainstalować, używać, uzyskiwać dostęp, wyświetlać i
uruchamiać na KOMPUTERZE tylko jedną kopię
OPROGRAMOWANIA. OPROGRAMOWANIE nie może być
używane przez więcej niż dwa (2) procesory na
KOMPUTERZE w danej chwili, o ile w Certyfikacie
Autentyczności nie dopuszczono większej liczby.

Treśc licencji nie określa znaczenia ani wagi jakichkolwiek dodatkowych oznaczeń na COA, zwłaszcza nie stwierdza, iż oznaczenia producenta (DELL, HP, HPQ, JTT, IBM i inne) oznaczają koniecznośc uzywania oprogramowania oraz COA na komputerach tych producentów. Dla tego niekiedy znajdują się w tym miejscu znaki graficzne, które nie są kojarzone z marką producenta i nie nalezy wymagać od użytkownika końcowego konieczności znajomości loga oraz nazw czy skrótów wszystkich OEMowych producentów komputerów. Certyfikat z takim określeniem w świetle prawa jest wciąż legalny a jak widać w świetle licencji nie ma jakichkolwiek ograniczeń.

Dodatkowo licencja określa, iż JEDYNYM wymaganym komponentem, stwierdzającym posiadanie licencji i autentyczność kopii oprogramowania jest właśnie "nalepka" COA. Nie ma więc zgodnie z licencją obowiązku przechowywania nośników i dokumentacji, która z tego powodu często przez producenta komputera nie jest dostarczana:

20. DOWÓD POSIADANIA LICENCJI PRZEZ
UŻYTKOWNIKA. Jeśli Licencjobiorca nabył
OPROGRAMOWANIE na urządzeniu, dysku kompaktowym
lub innym nośniku, posiadanie licencji i autentyczność kopii
OPROGRAMOWANIA określa oryginalna etykieta
Certyfikatu Autentyczności "Dowód Licencji". Aby etykieta
była ważna, musi być przymocowana do KOMPUTERA lub
występować na opakowaniu OPROGRAMOWANIA. Jeśli
Licencjobiorca otrzymał etykietę oddzielnie, jest ona
nieważna. Aby udowodnić posiadanie licencji na używanie
OPROGRAMOWANIA, Licencjobiorca powinien zachować
etykietę na KOMPUTERZE lub opakowaniu.

Jak widać, punkt 20 licencji EULA wyraźnie określa, iż nie ma obowiązku nalepienia "nalepki" COA na obudowe komputera - może ona być dostarczona oraz przechowywana na opakowaniu.

Licencja NIE OKREŚLA (co jest bardzo ważne), w jakim stanie technicznym musi być Certyfikat, aby był uznany za dowód licencji. Licencja nie określa, jaki stopień zużycia (pogięcia, naderwania, częściowego zamazania lub zatarcia napisów) powoduje, iż Certyfikat przestaje być ważny. W świetle tego Certyfikat Autentyczności COA nawet "w złym stanie technicznym" jest wciąż ważny. Jest to logiczne, gdyż z powodów technicznych "nalepki" COA, zwłaszcza nalepiane w miejscach narażonych na kontakt fizyczny (spód notebooków, wierzch obudowy) oraz przechowywane na opakowaniu są narażone na częste uszkodzenia mechaniczne.

NOŚNIK INSTALACYJNY, KOPIA BEZPIECZEŃSTWA
Licencja w żaden sposób nie ogranicza możliwości używania do instalacji innych (ORYGINALNYCH i legalnych w świetle prawa) nosników niż ten, który był (jeśli był) dostarczony wraz z Certyfikatem Autentyczności. Zezwala równiez na wykonywanie kopii bezpieczeńsytwa, której następnie można używać do wykonywania instalacji:

1.6 Kopia zapasowa. LICENCJOBIORCA MOŻE
SPORZĄDZIĆ JEDNĄ KOPIĘ ZAPASOWĄ
OPROGRAMOWANIA. LICENCJOBIORCA MOŻE
SPORZĄDZIĆ JEDNĄ (1) KOPIĘ ZAPASOWĄ, KTÓRA
MOŻE BYĆ UŻYWANA JEDYNIE W CELACH
ARCHIWIZACJI I DO PONOWNEGO INSTALOWANIA
OPROGRAMOWANIA NA KOMPUTERZE. Z WYJĄTKIEM
WYRAŹNYCH POSTANOWIEŃ NINIEJSZEJ UMOWY
LICENCYJNEJ I PRZEPISÓW PRAWA MIEJSCOWEGO,
LICENCJOBIORCA NIE MOŻE KOPIOWAĆ
OPROGRAMOWANIA ANI TOWARZYSZĄCYCH MU
MATERIAŁÓW DRUKOWANYCH. LICENCJOBIORCA NIE
MOŻE WYPOŻYCZAĆ, WYDZIERŻAWIAĆ,
WYNAJMOWAĆ ANI W INNY SPOSÓB PRZEKAZYWAĆ
INNEMU UŻYTKOWNIKOWI DYSKÓW CD I KOPII
ZAPASOWEJ OPROGRAMOWANIA.

Licencja nie stanowi też, że w przypadku zniszczenia/zagubienia nosnika dołączonego do oprogramowania wykonana zgodnie z licencją kopia bezpieczeństwa nie może być już więcej używana do powtórnych instalacji. Dzięki temu, w przypadku zagubienia/znisczenia nośnika można wciąż w przyszłości dokonywać powtórnych instalacji z wykonanej zgodnie z licencją kopii bezpieczeństwa i nie ma to wpływu na uznanie oprogramowania za oryginalne lub nie. Licencja nie nakłada również na uzytkownika konieczności zachowania fragmentów uszkodzonego nośnika.

Towary sprzedawane na naszej aukcji NIE ŁAMIĄ LICENCJI

Mity, stanowisko firmy Microsoft, infolinia oraz zasady sprzedaży

Informacje uzyskiwane na infolinii firmy Microsoft nie sa prawnie wiążące. Wielokrotnie na to samo pytane zadane w przeciągu kilku minut u innych konsultantów otrzymuje się inną odpowiedź. Równiez różnego rodzaju sugestie, stanowisko, zalecenia oraz zasady umieszczane na stronach internetowych mają wyłącznie harakter informacyjny, nie stanowią prawa oraz nie są częścią licencji. Wokół programowania OEM narosło wiele mitów i wiele z nich jest wciąż (w rozmowach niezobowiązującyc i informacyjnych) powtarzane i dystrubuowane przez MS. Rozumiemy takie działania mające na celu zwiększenie sprzedaży systemów operacyjnych i przeciwdziałanie istnienia rynku wtórnego obrotu oprogramowaniem. Jest to prawo każdej firmy, która dba o pieniądze właściciela lub powierzone przez akcjonariuszy.
Najważniejszym jest zamienianie znaczenia słowa "licencjonowany" ze słowem "legalny". Nie wspomina się o tym, że za niestosowanie się do zapisów licencji nie może grozić odpowiedzialność karna a jedynie powództwo cywilne.
Microsoft kilkukrotnie osiągał sukces w działaniach przeciwko fałszerzom, działania takie popieramy i wielu sprzedawców na Allegro.pl czynnie w nich uczestniczyło. Dzięki temu kupujący mogą mieć pewność, że aukcje na Allegro.pl są bezpieczne a ich zawartość jest kontrolowana.
Kilku sprzedawców oprogramowania OEM na Allegro jest w posiadaniu ekspertyz prawnych, które dowodzą, iż ich działalność jest legalna w świetle obowiązującego w RP prawa. Oficjalne stanowisko Microsoftu w tej sprawie, jeśli się pojawia jest bardzo wyważone i odpowiada prawdzie - jest dalekie od komercyjno-reklamowej retoryki handlowej. Dobrym przykładem takiego oficjalnego stanowiska jest komunikat centrum prasowego wydany w sierpniu 2007 po ujawnieniu (podobnie jak w sierpniu 200 handlu podrabianym towarem na dużą skalę. Dowiadujemy się z niego jakie grożą konsekwencje za powtórne używanie licencji na innym komputerze:

Należy pamiętać również, że klucz produktu widniejący na Certyfikacie
może być użyty do instalacji systemu operacyjnego
wyłącznie na jednym komputerze. Powtórne użycie tego samego klucza
spowoduje zablokowanie możliwości korzystania z programu
„Dodatki do Oryginalnego Systemu Windows” (Windows Genuine Advantage),
który umożliwia bezpłatny dostęp do wielu atrakcyjnych ofert i programów.

oraz że w przypadku nabycia programu, który był już wcześniej używany konsekwencją z jaką nalezy się liczyć jest...... wyświetlenie się komunikatu:

W przypadku nabycia używanego produktu OEM, nabywca również powinien
liczyć się z utratą możliwości korzystania z programu Windows Genuine Advantage.
Co więcej, konsekwencją ponownego użycia klucza jest także pojawienie się
komunikatu z informacją, że system jest nielegalną kopią, a użytkownik
prawdopodobnie padł ofiarą piractwa komputerowego.

Dodatkowo jest oficjalne stanowisko, jakie grożą konsekwencje w przypadku zakupu systemu bez komputera:

Produkty w wersji OEM (Original Equipment Manufacturer)
przeznaczone są do sprzedaży z nowymi komputerami PC.
Zakup takiej wersji bez komputera powoduje utratę prawa
do uzyskiwania wsparcia technicznego ze strony firmy Microsoft.

choć swoją drogą w licencji jest stwierdzenie, że nawet w przypadku zakupu z komputerem pomoc techniczna nie jest świadczona przez MS:

12. POMOC TECHNICZNA. Pomoc techniczna związana z
OPROGRAMOWANIEM nie jest świadczona przez firmę
MS, firmę Microsoft Corporation, ich podmioty
stowarzyszone ani podmioty od nich zależne. W sprawie
pomocy technicznej dla OPROGRAMOWANIA należy
kontaktować się z numerem pomocy świadczonej przez
Producenta, znajdującym się w dokumentacji SPRZĘTU. W
przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących niniejszej
Umowy Licencyjnej lub potrzeby skontaktowania się z
Producentem z jakiegokolwiek powodu prosimy pisać na
adres podany w dokumentacji SPRZĘTU.

więc konsekwencje są niewielkie.[/cytat:3hz1ian2]
Osoby zainteresowane tematem z pewnością będą lepiej rozumiały cały ten tekst ode mnie
Mnie wyżej zacytowana wypowiedź przekonała.
djmichal jest off-line  
23-09-2008, 18:58  
Marcvanlinden
Użytkownik
 
Marcvanlinden na Forum Prawnym
 
Posty: 79
Domyślnie Re: (Nie)legalny Windows na aukcjach internetowych..

witam chciałbym się dowiedzieć czy sprzedarz xp dell jest legalna bo jedni piszą że nie drudzy że tak i sam już nie wiem czy można sprzedawać te systemy operacyjne czy nie ?
Marcvanlinden jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Oszutstwo na aukcjach internetowych (odpowiedzi: 7) Witam, jakieś 2-3 lata temu zakupiłem telefon na allegro za kwotę 416 zł. Nie dostałem telefonu ani zwrotu pieniędzy złożyłem więc sprawę na...
§ Wmieszanie w oszustwa na aukcjach internetowych (odpowiedzi: 1) Witam Zostałam zamieszana w oszustwa internetowe na aukcjach allegro a mianowicie dostawalam pieniądze na konto, które następnie p rzekazywalam...
§ Windows na aukcjach internetowych.. (odpowiedzi: 3) Witam Chciałbym się podpiąć pod temat Ostatnimi czasy Allegro osunęło 3 moje aukcje, na których sprzedawałem Windowsy w wersji OEM. Wszystkie...
§ Logo producenta w esklepie i na aukcjach internetowych. (odpowiedzi: 4) Witam wszystkich! Prowadzę sklep internetowy oraz sprzedaż tradycyjną (sklep tradycyjny istnieje ok 15 lat) - normalna działalność gospodarcza....
§ Sprzedaz na zagranicznych aukcjach internetowych (odpowiedzi: 3) Witam:) Potrzebuje fachowej porady. Mianowicie odpowiedzi na kilka pytan. Bylabym wdzieczna jesli ktos moglby mi pomoc. Za kilka tygodni zakladam...
§ Sprzedaż z zyskiem na aukcjach internetowych!!! (odpowiedzi: 3) Witam!! To mój pierwszy post.. Od dłuższego czasu zajmuję się handlem na aukcjach internetowych.. tylko teraz chciałbym zwiększyć...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:05.