Sprzedaż filmów dodawanych do gazet. - Forum Prawne

 

Sprzedaż filmów dodawanych do gazet.

W Warszawie (choć zapewne w innych miastach również) na ulicach pełno jest straganów oferujących różne płyty z filmami dodawanymi do gazet. Są to oryginalne egzemplarze, jednak nie są sprzedawane gazety, a na płytach jest napisane ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
11-11-2008, 16:06  
kjwed
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Sprzedaż filmów dodawanych do gazet.

W Warszawie (choć zapewne w innych miastach również) na ulicach pełno jest straganów oferujących różne płyty z filmami dodawanymi do gazet. Są to oryginalne egzemplarze, jednak nie są sprzedawane gazety, a na płytach jest napisane "Zakaz sprzedaży, dostępne jedynie z gazetą...". Interesuje mnie czy w takim wypadku korzystanie z tych płyt jest w świetle prawa legalne?

Pozdrawiam
kjwed jest off-line  
11-11-2008, 16:15  
masoneczek
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Nie, nie jest legalne.
Pracuję w wydawnictwie, w dziale marketingu, który na głowie staje, żeby wymyślić fajną kolekcję / gadżet/ film etc, który dołączony do gazety ma podnieść jej sprzedaż, a potem bezsilnie patrzę jak na straganach i dworcach te gadżety za pół ceny, bez gazety są sprzedawane nielegalnie.
Nie muszę dodawać, że wiele osób czega na ten drugi , tańszy obieg i nie kupuje ich z gazetą.
Wielokrotnie toczyliśmy na ten temat rozmowy z prawnikami, kolporterami itd Wszyscy zgadzają się, że to nielegalne, karygodne etc i nikt nie umie tego wyegzekwować. Moim zdaniem najprostszym sposobem byłaby działalność straży miejskiej/ policji.Regularne mandaty/ wezwanie na kolegium zmniejszyłyby opłacalność takich mini biznesów. Nie wiem dlaczego tak się nie dzieje.
masoneczek jest off-line  
11-11-2008, 16:56  
grizz
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.511
Domyślnie

Jak jest podstawa prawna ku temu by twierdzić, że taka sprzedaż jest nielegalna?

Przecież to towar z drugiej ręki. Wprowadzony na rynek legalnie, co powoduje wyczerpanie pawa do danego egzemplarza.
grizz jest off-line  
11-11-2008, 17:30  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.770
Domyślnie

masoneczek bo jest to legalne. wyczerpanie prawa art. 51 par 3 prawa autorskiego i praw pokrewnych. Było o tym na forum.
Colder jest off-line  
12-11-2008, 12:39  
masoneczek
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Niestety nie moge znalezc tej dyskusji na forum, wiec nie wiem jakie byly argumenty za tym, że to legalne.
Z własnego doświadczenia pracy dla 3 wydawnictw dodających do gazety płyty, mogę powiedzieć, że żadne z nich nie odsprzedawało innym podmiotom w.w. niesprzedanych wraz z gazeta płyt.
Niesprzedane płyty były reinsertowane do innych tytułów prasowych w ramach wydawnictwa (Np. jesli płyta się nie sprzedała razem z Olivią, to była odzyskiwana za dodatkowe pieniądze od kolporterów i ponownie insertowana z Panią Domu) .
Nawet w pakiety wydawcy wchodzą niechętnie (pakiety czyli sprzedanie 3 niesprzedanych z gazetą płyt w niższej, niż pierwotna cenie) ponieważ to psuje rynek. Przyzwyczajamy czytelnika, że jeśli poczeka, to dostanie płytę poźniej, ale taniej.
Jeśli natomiast wydawnictwo decyduje się nie płacić za odzyskanie od kolportera płyt (wyjaśniam,że jest to koszt fizycznego oderwania płyty ze starej gazety , spakowani i przewiezienia do wydawcy) płyty muszą zostać zniszczone.

Kolporter nie ma prawa do obrotu tymi pytami dalej.
Rozmawiałam na ten temat z szefem jednego z kolportera i potwierdzał, że to nielegalne. Śmiał się, że ludzie są tak nieświadomi prawa/lub po postu bezczelni, że piszą do niego oficjalne maile z pytaniem w jakiej cenie mogą zakupić od niego płyty.

Jeśli możecie to podajcie proszę link do strony z dyskusją, bo chętnie przeczytam jakie argumenty były za "legalem" takiego postępowania
pozdrawiam
masoneczek jest off-line  
12-11-2008, 12:41  
masoneczek
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Dodam tylko jeszcze, że ZAWSZE kupując licencję na dany film trzeba dokładnie podać w jakich tytułach/ ew. w ramach działalności którego wydawnictwa będzie on sprzedawany. W tych umowach wyraźnie jest napisane, że nie można sprzedawać tego nigdzie dalej
masoneczek jest off-line  
12-11-2008, 13:06  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.770
Domyślnie

Forum Prawne - Wyniki wyszukiwania - w tych tematach powinno coś być więcej.

argument jest jeden... art. 51 $ 3 prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Umowy między stronami, nawet jak są nie mogę być niezgodne z ustawą, to ona ma pierwszeństwo.
Colder jest off-line  
12-11-2008, 14:51  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.287
Domyślnie

Co innego sprzedaz nowego produktu (tu obowiazuja umowy miedzy wlascicielem praw, wydawnictwem i kolporterami) a co innego pozniejsza odsprzedaz uzywanej plyty (tu ma zastosowanie to co napisal Colder).
drzemik jest off-line  
02-07-2010, 21:02  
majlo1987
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Sprzedaż filmów dodawanych do gazet.

no dobra a jak wygląda taka sprawa z zakupionymi legalnie gazetami z płytami z oprogramowaniem lub filmami i poprostu zagubiono same gazety lub wyrzucono,czy za to cos grozi,samo posiadanie legalnie zakupionych płyt lecz bez gazet i rachunków(no bo kto to trzyma), czy w razie kontroli legalności oprogramowania jak wykazać że są legalne?dziwne to prawo bo legalnie zakupione oprogramowanie ale brak posiadania gazet lub rachunków i co wtedy?
majlo1987 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kupno i sprzedaż starych gazet i magazynów (odpowiedzi: 9) Czy kupienie lub sprzedanie starego numeru jakiegoś magazynu lub gazety łamie jakiekolwiek prawa? Widzę czasem "na mieście" stoiska ze starymi...
§ Pytanie o sprzedaż filmów (odpowiedzi: 5) Witam Mam pytanie które może się wydać dla niektórych głupie ale Ja kompletnie nie znam się na tej dziedzinie więc zwracam się do was. Czy jeśli...
§ Sprzedaż starych gazet za niższą cenę (odpowiedzi: 2) Witam, czy taki zapis na gazecie: jest rzeczywiście wiążący prawnie i nie mogę takowej gazety (stare wydania) sprzedać taniej bądź drożej ?
§ Od kogo pozwolenie na korzystanie z fragmentów filmów (tysięcy filmów)? (odpowiedzi: 5) Chciałbym przeprowadzić konkurs, polegający na odgadnięciu po kadrze filmowym co to za film. Coś jak na filmweb.pl na forum gdzie można odgadywać co...
§ Sprzedaż płyt dvd z gazet (odpowiedzi: 6) Czy można sprzedawać płyty dvd które były dołanczane jako dodatki do gazet?
§ Sprzedaż płyt dołączonych do gazet legalne czy nie ? (odpowiedzi: 1) Witam Mam do was takie pytanko uzbierało mi się sporo płyt CD/DVD z rożnymi grami są to płyty które były kupowane w kiosku z rożnymi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:29.