Wykorzystanie fragmentu nagrania tv - Forum Prawne

 

Wykorzystanie fragmentu nagrania tv

Witam! Zastanawiam sie czy legalne jest wykorzystanie na wlasnej stronie www fragmentu kilkuminutowego programu nagranego z tv? Szukalem odpowiedzi na forum jednak nic konkretnego nie znalazlem. Pozdrawiam...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
01-01-2009, 17:58  
rafek71
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Wykorzystanie fragmentu nagrania tv

Witam!
Zastanawiam sie czy legalne jest wykorzystanie na wlasnej stronie www fragmentu kilkuminutowego programu nagranego z tv? Szukalem odpowiedzi na forum jednak nic konkretnego nie znalazlem.
Pozdrawiam
rafek71 jest off-line  
01-01-2009, 18:22  
grizz
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.511
Domyślnie

To zależy... w jakim celu, jaki fragment.
grizz jest off-line  
01-01-2009, 18:50  
rafek71
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Nie chcialbym zdradzac mojego pomyslu na strone. Tak jak pisalem wczesniej nagrywam jakis program tv (nie chodzi mi o teledyski, seriale, filmy) i wrzucam jego fragment (1 lub 2 minutowy) na swoja strone. Uzytkownicy nie mogliby go pobrac jedynie obejrzec.
rafek71 jest off-line  
17-03-2010, 09:34  
viola10
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Wykorzystanie fragmentu nagrania tv

Witam
Proszę o odpowiedź na pytanie dotyczące praw autorskich. Jeśli nagram z tv fragment np. wywiadu z pedagogiem (pracuję w szkole), lub relację z naszej imprezy szkolnej to czy muszę mieć zgodę tv na zamieszczenie tego fragmentu na stronie www naszej szkoły? Czy muszę pytać o zgodę, czy wystarczy tylko podpisać jaka stacja jest autorem materiału?
Czy takie fragmenty mogę wykorzystać w zrobionej przez nas prezentacji szkoły, nagrać na 1000 płyt i rozpowszechnić w celach promocyjnych(oczywiście nieodpłatnie)? Każdy wykorzystany fragment z tv byłby podpisany?
Pytam, bo jedna stacja zażyczyła sobie 700 zł netto za prawo umieszczenia 5 minutowej relacji z zakończenia roku na naszej stronie www.

pozdrawiam serdecznie
viola10 jest off-line  
17-03-2010, 10:58  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Wykorzystanie fragmentu nagrania tv

Witaj,

generalnie umieszczenie utworu chronionego prawami autorskimi na stronie www jest równoznaczne jest z rozpowszechnianiem takiego materiału (Art.50. - USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. "o prawie autorskim i prawach pokrewnych" - zwana dalej upaipp), więc powinno się posiadać na takie działanie pozwolenie właściciela (majątkowych) praw autorskich do tego utworu.

Strona www szkoły nie służy zapewne do do celów edukacyjnych, a jedynie do celów informacyjno - promocyjnych, więc nie działałyby tu zapisy upaipp dotyczące wykorzystania chronionych utworów bez konieczności posiadania zgody autora w odniesieniu do szkół - w szczególności Art. 27. i 28.

Jest jeszcze taka opcja, że gdyby strona szkoły była zarejestrowanym wydawnictwem prasowym (w świetle USTAWY z dnia 26 stycznia 1984 r. "Prawo prasowe"), to w określonych przypadkach można korzystać z przywileju Art.25. upaipp. - co być może znalazłoby zastosowanie w tym przypadku. Więcej" - http://forumprawne.org/prawo-autorsk...wo-cytatu.html.

Podobnie by miała się kwestia rozpowszechniania płyt.
_chris_ jest off-line  
17-03-2010, 11:19  
viola10
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Wykorzystanie fragmentu nagrania tv

dziękuję za odpowiedź, czyli lepiej pytać o zgodę.

pozdrawiam serdecznie
viola10 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wykorzystanie fragmentu nagrania... (odpowiedzi: 1) Witam Będąc na wakacjach udało mi się nagrać aparatem fotograficznym utworu granego na ludowym instrumencie a dokładnie podhalańskich gajdach.Typowa...
§ Wykorzystanie fragmentu utworu w np. filmiku (odpowiedzi: 1) Jeżeli nagrywałabym filmik, audycje, czy cokolwiek innego, co chciałabym umieścić w internecie i użyła małego fragmentu piosenki: a) śpiewając samo...
§ Wykorzystanie fragmentu mapy na stronie (odpowiedzi: 1) Czy dozwolone jest wykorzystanie fragmentu mapy Targeo na prywatnej stronie internetowej ? Na stronie Mapa Polski - Szukacz mapowy Targeo znalazłem...
§ wykorzystanie fragmentu cudzego utworu (odpowiedzi: 1) proszę o radę w nastepujacej sprawie: napisałem tekst piosenki, o dość charakterystycznym refrenie (dość oryginalna gra słów, bedący jednoczesnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:02.