dzieła sztuki - allegro - Forum Prawne

 

dzieła sztuki - allegro

Witam. Mam takie pytanie, odnośnie dzieł sztuki wystawianych na Allegro. Jeśli ktoś nie jest pewien oryginalności pewnych dzieł, i wystawia je w kopiach, to czy grozi mu jakakolwiek odpowiedzialność karna jeśli po kupnie ktoś dowiedzie, ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
19-01-2009, 13:17  
witbike
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie dzieła sztuki - allegro

Witam.

Mam takie pytanie, odnośnie dzieł sztuki wystawianych na Allegro. Jeśli ktoś nie jest pewien oryginalności pewnych dzieł, i wystawia je w kopiach, to czy grozi mu jakakolwiek odpowiedzialność karna jeśli po kupnie ktoś dowiedzie, że dzieło jest falsyfikatem?

Druga podobna sprawa, to samo miejsce - Allegro, wystawianie kopii np. obrazów w dziale "kopia", czy jest to przestępstwo?
Pytam ponieważ z tego co wiem te dwie sytuacje stanowczo się różnią pod względem prawnym.


Pozdrawiam.
witbike jest off-line  
19-01-2009, 16:27  
Miles Davis
Użytkownik
 
Posty: 187
Domyślnie

1. Jeżeli wprowadza w błąd, może to być oszustwo. (art. 286 § 1. kodeksu karnego).

2. Jeśli obraz nie jest objęty prawem autorskim, nie jest. Jeśli jest i nie ma zgody uprawnionego - przestępstwo z art. 115 § 3. ustawy o prawie autorskim.
Miles Davis jest off-line  
19-01-2009, 20:15  
witbike
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie

Nie rozumiem, dlaczego w pierwszym przypadku jeśli wystawiamy coś w dziale przeznaczonym na kopie, i w opisie zaznaczamy, iż nie mamy pewności co do autentyczności pracy, ma być to przestępstwo?
witbike jest off-line  
19-01-2009, 20:45  
Miles Davis
Użytkownik
 
Posty: 187
Domyślnie

Napisałem: jeżeli wprowadza w błąd. Jeśli nie, to nie ma oszustwa; inną sprawą jest prawo autorskie.
Miles Davis jest off-line  
19-01-2009, 21:53  
witbike
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie

Przypuśćmy zdanie zaznaczone w opisie:
"Nie posiadam certyfikatu autentyczności więc pracę wystawiam jako kopię zgodnie z regulaminem allegro punkt 19,1 i 19,4. "
wprowadza w błąd czy nie? Jeśli jest to szczera niewiedza, ponieważ ktoś kupił wcześniej ową pracę jako oryginał.
witbike jest off-line  
20-01-2009, 03:01  
Miles Davis
Użytkownik
 
Posty: 187
Domyślnie

No skoro kupujący jest poinformowany o tym, że może to nie być oryginał - nie ma problemu oszustwa.
Miles Davis jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ prawa autorskie dzieł sztuki - druk reprodukcji (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, to jest moje pierwsze pytanie na forum więc proszę o wyrozumiałość... przechodząc do tematu Przymierzam się do wykonywania...
§ doliczenie do spadku darowizny: dzieło sztuki (odpowiedzi: 1) Witam, zastanawiam się nad kwestią doliczania do spadku darowizn przy obliczaniu zachowku, a dokładnie nad interpretacją Art. 995 Art. 995 ...
§ Sprzedaż ''dzieł'' sztuki, ręcznie malowanych obrazów (odpowiedzi: 1) Witam! Nie bardzo wiem, w którym dziale powinnam zadać to pytanie. Mianowicie jestem zatrudniona na pełen etat. W czasie wolnym maluję obrazy....
§ kopiowanie dzieł sztuki (odpowiedzi: 1) Czy mogę wykonać kopię dzieła sztuki dla siebie albo dla kogoś z rodziny, czy to jest dozwolony użytek dzieła objętego prawem autorskim?
§ wykorzystanie fragmentu dzieła sztuki w projekcie okładki (odpowiedzi: 2) Witam! Mam pytanie dotyczące wykorzystania fragmentu dzieła sztuki w projekcie okładki książki. Chciałabym wykorzystać obraz (lub jego duży...
§ Czy grafiti jest dziełem sztuki? (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, chciałam zwrócic się z pytaniem, czy grafiti jest dzielem sztuki chronionym przez prawo autorskie? bede wdzieczna za odpowiedź....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:33.