Filmy i muzyka - legalne, ale co zrobić gdy przyjdzie policja + inne pytania - Forum Prawne

 

Filmy i muzyka - legalne, ale co zrobić gdy przyjdzie policja + inne pytania

Witam serdecznie. Przeczytałem wszystkie posty w temacie przyklejonym "Filmy i muzyka - co legalne a co nie?", mam jednak jeszcze takie pytania: Mam wszystko oryginalne - system, programy, itd. Ale powiedzmy że muzykę mam tylko ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
08-02-2009, 13:43  
koszalek
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie Filmy i muzyka - legalne, ale co zrobić gdy przyjdzie policja + inne pytania

Witam serdecznie. Przeczytałem wszystkie posty w temacie przyklejonym "Filmy i muzyka - co legalne a co nie?", mam jednak jeszcze takie pytania:

Mam wszystko oryginalne - system, programy, itd. Ale powiedzmy że muzykę mam tylko z internetu ściągniętą ze stron, nie udostępniam więc jej.

1. Oni na miejscu grzebią w komputerze czy go biorą? Przecież jak wezmą to wszelka prywatność będzie naruszona, będą sobie mogli przeglądać wszelkie foldery, bazy danych i pliki... Podobno zawsze biorą cały komputer do sprawdzenia..

2. Jak sie ma artykuł 35. mówiący, że "dozwolony użytek nie może godzić w słuszne interesy twórcy" do tego że można na własny użytek ściągać? Skoro nie udostępniam, nie podpisuje sie pod tym to nie działam na szkode słusznych interesów twórcy bo im nie kradnę nic, i potencjalnego dochodu również nie odbieram bo nie rozpowszechniam tego osobom które mogłyby być klientami. Dobrze to rozumuję?

3. Czy gdyby przyszli do nas niezbyt kompetentni panowie i widząc kilkanaście płyt z muzyką (np do odtwarzacza w samochodzie) oraz np tysiąc utworów na dysku (do własnego przesłuchiwania) i chcieli komputer zabrać z powodu tych plików muzycznych oraz filmów to co mam zrobić? Przedstawić im jakieś paragrafy? I tak nie będą pewnie słuchać... A skoro mam wszystko legalnie to nie mają prawa mi naruszać mojej prywatności... Zadzwonić wtedy gdzieś, np do prawnika i dać im telefon by sobie z nimi pogadał? Co zrobić by mi komputera nie kradli/pożyczali?

4. Dowiedziałem sie że gdy ktoś doniesie i jest to wiarygodne to przychodzą i biorą komputer do sprawdzenia... Ktoś moze w taki sposób nieźle zaszkodzić firmie... np złożono by donos na serwis nie mogący sobie pozwolić na takie coś, zabrali by im niesłusznie (bo ktoś złożył donos i wzięli do sprawdzenia a wszystko jest legalne) komputery na 6 miesięcy, i... 6 miesięcy to tyle by mieli strat i spraw sądowych z powodu niezadowolenia z tego powodu klientów że by sie nie pozbierali... Czyli mam wszystko oryginalne ale ktoś złoży donos i wtedy mi komputer biorą do sprawdzenia? Równie dobrze można mieć wszystko nie legalne ale zabezpieczone TrueCryptem w takim razie, bo wychodzi na to że nie opłaca sie mieć legalnych programów (pomijając chęć bycia uczciwym) w takim razie. A wiarygodność źródła- nie powinni mieć najpierw jakiś dowodów na to? Ktoś złośliwy, nie dla żartu ale poważnie, przekonany że posiadanie plików ściągniętych z internetu jest nielegalne, poinformuje policję w taki sposób że przyjdą to ja mam tracić przez jego głupotę sprzęt? Ten ktoś oraz policja gdy sie w sądzie roztrzygnie że nie mieli prawa ruszać mojego sprzętu oraz marnować mojego czasu i narażać mnie na straty bo było wszystko legalne ponoszą wtedy odpowiedzialność karną, tak? Bo chyba tak bezkarnie nie można nadużywać tego? Czyli otrzymuję też odszkodowanie z tego powodu?

5. Przypuśćmy że mam firmę jednoosobową i mój komputer domowy jest komputerem firmowym jednocześnie bo prowadzę firmę w domu. Mam jak już mówiłem wszystko legalne, muzykę ściągniętą z internetu legalnie - tzn nie udostępniając jej. Czy nie ma to róznicy czy to komputer firmowy czy domowy w kwestii posiadania ściągniętych utworów?

6. Czytałem że jedynie autorzy utworów mogą chcieć od nas wartości tych utworów do wartości trzykrotnej. Przecież jest prawo do własnego użytku mówiący że można bez zgody autora posiadać dla własnego użytku kopie utworu. Pomyślałem więc że chyba mogą nas pozwać do sądu o zapłacenie trzykrotnej wartości utworów ale znów dowiedziałem sie że organizacje mogą postawić zarzuty osobom tylko tym które już wcześniej odpowiedziały karnie za rozpowszechnianie, jednak nie zgadza sie to z tym:
"Zbigniew Urbański z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji: "To nieporozumienie. Można tu mówić jedynie o odpowiedzialności cywilnej za naruszenie praw autorskich. Zapewniam, że policja nie ściga osób, które jedynie pobierają pliki z sieci i nie udostępniają ich. W sprawach cywilnych nie mamy zresztą nawet prawa przeszukiwać mieszkań"."
cytat z: Sporu o pobieranie mp3 ciąg dalszy | prawo | VaGla.pl Prawo i Internet
ponieważ jest to zaprzeczeniem tego że najpierw trzeba odpowiedzieć karnie za udostępnianie ponieważ z cytatu wynika że chodzi tu że ściąganie jest w taki sposób karalne nawet jeśli sie wcześniej nie poniosło odpowiedzialności karnej.

7. Odnośnie powyższego "W sprawach cywilnych nie mamy zresztą nawet prawa przeszukiwać mieszkań"
Więc kto może to zrobić?

8. Czytając artukuł na stronie HACK.pl - Aktualności - Co można ściągać z sieci, a co nie - hacking można przeczytać: "Zasadnicze pytanie brzmi: co grozi internaucie? Osoby pobierające pliki do użytku własnego ponoszą odpowiedzialność cywilną względem twórcy, który może zażądać jako odszkodowania trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia. Osoba, która na ściągniętych plikach zarabia (uczyniła sobie z tego procederu stałe źródło dochodów), może zostać pozbawiona wolności do lat pięciu. Natomiast samo rozpowszechnianie plików przy pomocy sieci może grozić karą do dwóch lat więzienia. " -czytając to też można pomysleć że każdego kto ściąga może ścigać autor wraz z wytwórnią oraz organizacjami.

O co chodzi z tym miesięcznym wynagrodzeniem? Przecież jak ktoś ściągnie plik warty 1 zł to nie ściąga go codziennie przez miesiąc tylko raz.

Oni na tej stronie też opisali to wszystko tak jakby ściągać tylko sie dało poprzez p2p.

9. Gdzie szukać dobrych prawników znających sie na takich rzeczach. Gdyby było mi dane udowadniać niewiedzę stawiających mi zarzuty wynikającą z pochłaniania wszystkiego co mówią media, czyli fałszu.

10. Wyczytałem że można taki ściągnięty utwór nagrać na płytę by posłuchać sobie np w samochodzie. Plik nie jest przedmiotem, płyta jest, więc czy może to być nielegalne (mam wtedy 2 kopie)? Jeśli nie jest legalne to oznacza że aby posłuchać sobie na odtwarzaczu mp3 muzykę- muszę ją wyciąć i wkleić do odtwarzacza (nie mogę już jej mieć na dysku)?

11. Mnie to nie musi interesować czy ktoś legalnie udostępnił na stronie czy nie, ściągam co chcę i skąd chcę nie udostępniając. Dobrze rozumiem? Bo już czytam długo i niektórzy mówią co innego więc jeszcze dla pewności pytam bo może coś sie zmieniło, jest rok 2009 już...

12.
Cytat:
Art. 291 § 1. Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Trzeba to rozumieć tak: Muzyka jako plik nie jest rzeczą, gdybym przyjął płytę od osoby nieznajomej to byłoby to nielegalne?

13.
Cytat:
Wczoraj będąc w Empiku natknąłem się w PC World Computer, na artykuły apropo tej całej "legalności". Rzuciłem na nie okiem i same artykuły pod względem merytorycznym były mało interesujące, ale zwrócił moja uwagę wywiad z radcą prawnym (zapomniałem nazwiska tej babki). Na pytanie o legalność ściagania muzyki/filmów z internetu, odpowiedziała że oczywiscie legalne jest pobieranie utworów, które twórca sam opublikował w sieci. Jeśli chodzi o resztę to nie można mówić o legalnym ściąganiu utworów, które zostały opublikowane w sieci wbrew woli twórcy/niezgodnie z prawem (przy czym nie zaznaczyła wyraźnie, że jest to nielegalne).
Mógł nie opublikować ale prawo daje możliwość z użytku prywatnego bez wiedzu czy zgody twórcy. Jeśli już nagiąć ten fakt na stronę radcy tego- można stwierdzić że posiada sie ten utwór z płyty oryginalnej znajomego. Tylko czy ktoś sprawdzi czy to prawda? Czy będą chcieli by wskazać tego znajomego?

14. Odnośnie odpowiedzialności admina za filmy i muzykę udostępnianą przez użytkowników- jeśli admin miałby brać za to odpowiedzialność to youtube zostało by już dawno zamknięte, tymbardziej że te pliki są u nich przechowywane. To samo z rapidshare... i innymi.

P.S. Piszę w punktach by sie nie pogubić bo moja wypowiedź jest długa.
koszalek jest off-line  
08-02-2009, 14:49  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: Filmy i muzyka - legalne, ale co zrobić gdy przyjdzie policja + inne pytania

Musisz wyraźnie oddzielić: filmy i muzykę od oprogramowania.
Zasadniczo wedle obowiązującego w Polsce prawa filmy i muzykę możesz mieć w każdej ilości - chociaż policja podczas przeszukania (oczywiście przeszukanie nie będzie na okoliczność filmów czy muzyki) może się zainteresować np. zestawem wielu płyt z tymi samymi nagraniami
Obecna sytuacja, z tymi przeszukaniami firm i prywatnych mieszkań, zatrzymywaniem komputerów i nośników, sprawami karnymi, itd. bierze się z kuriozalnego traktowania przez przepisy prawne oprogramowania komputerowego. Żadne inne dobra intelektualne nie są chronione w taki sposób, jak oprogramowanie komputerowe - samo posiadanie nielicencjonowanego oprogramowania jest w świetle obecnych przepisów i ich interpretacji z reguły przestępstwem. To kuriozum prawne w połączeniu z sytuacją w Polsce, jeżeli chodzi o legalność oprogramowania użytkowanego przez obywateli, doprowadziło do takiej sytuacji, jaką mamy.
Na szczęście z filmami, muzyką, książkami i inną twórczością jest na razie inaczej.
Ale kto wie... być może już niedługo będziesz musiał udowodnić legalność każdej empetrójki w swoim zbiorze. Także ciesz się nimi, póki możesz1
Ripper jest off-line  
09-02-2009, 13:17  
koszalek
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Filmy i muzyka - legalne, ale co zrobić gdy przyjdzie policja + inne pytania

Szczególnie interesuje mnie ta kwestia:

Używam wszystkiego legalnie ale ktoś kto mnie nie lubi lub konkurencyjna firma podejrzewając że używam nielegalnego oprogramowania zgłosi to na policje. Policja wtedy przychodzi i bierze bezpodstawnie komputer czy musi ten ktoś mieć jakieś dowody które przedstawi by doszło do wizyty u mnie? a co jeśli te dowody są niesłuszne? Z tego co czytałem to komputer trzeba "zabezpieczyć" i zabrać, no ale co jeśli sie okaże że jest wszystko legalne? dostane wtedy odszkodowanie za stracony czas, zdrowie, straty finansowe? Ja rozumiem że gdy ktoś nie legalnie używa oprogramowania to niech sie z tym liczy ale chodzi tu o kogoś kto jest w 100% legalny. Jeśli komputer zostanie zabrany (podobno nie uruchamia sie go tylko odrazu bierze ponieważ włączenie może doprowadzić do zniszczenia danych na dysku) to firma tracąc komputer firmowy ponosi ogromne straty z tego powodu... Tak, zostaje oddany po pewnym czasie ale bez komputera i znajdujących sie na nim danych firma nie może funkcjonować, np ten komputer jest serwerem i z tego firma sie utrzymuje... i co wtedy?? tysiące spraw sądowych niezadowolonych klientów z powodu przerwania usług za które zapłacili itd... a wszystko przez to że ktoś sobie podejrzewał... podejrzewać można każdego...

Możecie mi powiedzieć o co w tym chodzi? To w końcu przeszukują na wniosek autora czy nie? Przecież nie mogą przeszukiwać jeśli chodzi o sprawy cywilne.->
Cytat:
Warto pamiętać, że naruszenie praw autorskich jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Policja czy prokuratura nie wystąpią do sądu z pozwem, jeśli nie będą mogły przedstawić skargi autora programu.
Cytat:
Gdyby licencja w formie pliku dołączonego do aplikacji okazała się niewystarczająca dla dociekliwego policjanta czy prokuratora, będzie on musiał znaleźć autora pakietu, który potwierdzi, że nie udzielał nam zgody na korzystanie z danej aplikacji.
koszalek jest off-line  
09-02-2009, 17:10  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: Filmy i muzyka - legalne, ale co zrobić gdy przyjdzie policja + inne pytania

Tak, jak napisałem: jest to pewnego rodzaju kuriozum prawne.
Jeżeli policja ma wiarygodne informacje, co do tego, iż w danej firmie czy gospodarstwie domowym użytkowane jest nielicencjonowane oprogramowanie, to wkracza, przeszukuje, zabezpiecza, itd. Nieuprawnione uzyskanie programu komputerowego, tak, jak napisałem, jest traktowane w tech chwili w większości przypadków, jak przestępstwo, więc policja działa tak, jakby popełnione było inne przestępstwo przeciwko mieniu.
Gdyby na przykład policja posiadała wiarygodne informacje, iż w Twoim domu znajduje się kradziony telewizor, to przyjdą, przeszukają i telewizor zabezpieczą - chyba, że uda się ponad wszelką wątpliwość ustalić podczas czynności, iż nie jest on faktycznie kradziony.
Podobnie, a nawet gorzej jest z oprogramowaniem komputerowym, bo jego legalność trudno jest sprawdzić ze 100% pewnością na miejscu, więc policjanci prawie na pewno zabezpieczą sprzęt.
Różnica tutaj jest taka, że jeżeli telewizor został skradziony, to wiadomo skąd, komu, jaki, itp. Z oprogramowaniem jest tutaj zupełnie inaczej - ustalić poszkodowanego można dopiero po wykryciu sprawcy.
Potem ekspertyzy, itp., itd. Sprzęt można odzyskać (o ile nie ma na nim nielegalnego oprogramowania) i jakoś tam nawet można dochodzić odszkodowania. Trudno mi to ocenić, jak miałoby to wyglądać w przypadku firmy, której praca opiera się na komputerach i oprogramowaniu - musi być praktyczne uniemożliwienie prowadzenia działalności.
Ale cóż, takie mamy prawo. Coś, co nie jest fizyczną rzeczą za wszelką cenę próbuje się traktować, jako taką traktować.Wypada mieć tylko nadzieję, że policjanci wiedzą co robią i uzasadnione podejrzenie to nie anonimowy telefon od konkurencji czy niezadowolonego byłego pracownika
Ripper jest off-line  
09-02-2009, 19:02  
koszalek
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Filmy i muzyka - legalne, ale co zrobić gdy przyjdzie policja + inne pytania

Ciekawe czy "zabezpieczyli" kiedyś jakiś serwer bankowy? ;D

Wszystkie poufne dane firmy, biegły ma na talerzu... więc w przypadku firmy to jest niepożądane.

Poczytałem troche i znalazłem wiele informacji o złym funkcjonowaniu prawa, np to
Bezpodstawne przeszukanie i zarekwirowanie sprzetu - Prawo.Money.pl - strona 1/11

Na innym forum prawnym ktoś napisał że wyciągnęli mu kartę graficzną z komputera... a zabranego laptopa do teraz trzymają pomimo tego że sprawa sie już zakończyła... a na pisma nie odpowiadają...

A z wzięciem komputera to nie powinno tak być że ktoś jest niewinny a mu komputer biorą. Sprzęt przez te 6 miesięcy do nawet kilku lat trzymania traci na wartości, i ktoś już nie sprzeda części za tyle ile zamierzał.

Ciekawe jak duże firmy zabezpieczają sie przed takimi nalotami. Jakieś kopie na bierząco baz danych może?
koszalek jest off-line  
09-02-2009, 20:23  
koszalek
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Filmy i muzyka - legalne, ale co zrobić gdy przyjdzie policja + inne pytania

"Przypadkowe ofiary
Akcje policji wzbudzają kontrowersje. Przeciągające się postępowania sądowe, a także przypadki nieuzasadnionego rekwirowania sprzętu są podnoszone jako przykłady szkodliwych działań przeprowadzanych w majestacie prawa. "WinSecurity Magazine" z listopada zeszłego roku relacjonuje m.in. historię Zbych Shareware - firmy handlującej tanim oprogramowaniem, w której policja zakwestionowała cały sprzęt i wszystkie dyskietki. Gdy po pół roku okazało się, że interwencja była pomyłką, zwrócone komputery stały się masą upadłościową przedsiębiorstwa, które do tego czasu zbankrutowało. Czy policja działa zbyt pochopnie? "Najgłośniej o naruszeniu praw obywatelskich krzyczą ci, którzy mają nieczyste sumienie" - ripostuje ostro podinspektor Jan Hajdukiewicz, szef oddziału zwalczającego przestępczość komputerową przy Komendzie Głównej Policji."
źródło: Raport dotyczący kontroli antypirackich

I oczywiście wg nich nic sie nie stało... wkurzają mnie takie praktyki, te nasze "prawo" polskie...
koszalek jest off-line  
13-02-2009, 08:49  
xpeye
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: Filmy i muzyka - legalne, ale co zrobić gdy przyjdzie policja + inne pytania

Ad. 2 Jeśli pobierasz plik, to działasz na niekorzyść twórcy, gdyż pozbawiasz go dochodu z tego egzemplarza
xpeye jest off-line  
13-02-2009, 09:46  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: Filmy i muzyka - legalne, ale co zrobić gdy przyjdzie policja + inne pytania

Cytat:
Napisał/a xpeye Zobacz post
Ad. 2 Jeśli pobierasz plik, to działasz na niekorzyść twórcy, gdyż pozbawiasz go dochodu z tego egzemplarza
A w jakiż to sposób pobierając plik pozbawiasz twórcę dochodu?
Ripper jest off-line  
13-02-2009, 10:12  
xpeye
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: Filmy i muzyka - legalne, ale co zrobić gdy przyjdzie policja + inne pytania

Ripper, gdy pobierasz plik, to nie płacisz za niego. A zawsze jakaś część ceny płyty z muzyką, filmem, itp. wędruje do twórcy
xpeye jest off-line  
13-02-2009, 10:29  
koszalek
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Filmy i muzyka - legalne, ale co zrobić gdy przyjdzie policja + inne pytania

"Z obliczeń zaprezentowanych powyżej wynika, że tantiemy zostaną artyście wypłacone przez wytwórnię według stopy równej realnie 2.98%, co przy uwzględnieniu sugerowanej ceny detalicznej płyty kompaktowej w wysokości 14.98 USD daje kwotę 0.447 USD za każdy sprzedany egzemplarz płyty. Jeśli po dwóch latach firma zwolni rezerwę na pokrycie ewentualnych zwrotów, kwota ta ostatecznie wzrośnie do 0.69 USD. "

"Do tego wszystkiego należy jeszcze raz dodać i podkreślić to, że tantiemy (te od wytwórni) są wypłacane artyście dopiero jeśli "zwróci" zaliczkę wypłaconą mu na nagranie płyty. Jeśli nie zwróci (bo płyta się nie sprzedała), wówczas wypłaty nie będzie. Co więcej, jeśli artyście został "dług" (niespłacona zaliczka z poprzednich płyt), wówczas zazwyczaj trzeba go spłacić, a dopiero potem można dostać opisane powyżej, jakże szczodre tatniemy."
źródło: Ile artysta zarabia na sprzedaży jednej płyty?

+ podatki...

Wytwórnie wszystko kradną. Spotkałem sie z takim czymś że doczepiono sie od artysty dlaczego "normalnie" i "uczciwie wobec innych artystów" nie sprzedaje swoich utworów... ale na własną rękę... heh

Denerwuje mnie ta pazerność. Np Zaiks- czytałem że nikt nic od niego nie dostaje, ponieważ jest to zbiórka pieniędzy na stowarzyszenie twórców a nie dla twórców...

P.S. Internet to dobra reklama płyt. Jak ktoś chce to sobie kupi płytę. Gdyby nie internet to o wielu twórcach muzyki byśmy nie dowiedzieli sie nigdy, a co za tym idzie nie kupili płyty.
koszalek jest off-line  
13-02-2009, 11:01  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: Filmy i muzyka - legalne, ale co zrobić gdy przyjdzie policja + inne pytania

Cytat:
Napisał/a xpeye Zobacz post
Ripper, gdy pobierasz plik, to nie płacisz za niego. A zawsze jakaś część ceny płyty z muzyką, filmem, itp. wędruje do twórcy
Rozumiem, że sugerujesz, iż pobierając plik z sieci (za darmo) postępuję nieuczciwie, gdyż, jeżeli chcę posłuchać jakiejś piosenki/płyty lub obejrzeć film, to powinienem kupić płytę, dający tym samym zarobek twórcom.
Wychodząc z takiego rozumowania, to faktycznie niezły ze mnie złodziej. Niedawno przeczytałem książkę okradając jej autora, bo zamiast ją kupić, pożyczyłem od kolegi. Jednocześnie jemu pożyczyłem jedną ze swoich książek, umożliwiając jemu kradzież dochodów innego autora. Tydzień temu byłem na imprezie u znajomych. Przez kilka bitych godzin słuchałem muzyki z ich płyt za darmo, okradając twórców. A w zeszłym miesiącu, aż wstyd się przyznać - oglądaliśmy film z DVD w 6 osób!!! A mieliśmy tylko jedną legalnie kupioną płytę. To tak, jakbyśmy kolejnych 5 ukradli ze sklepu.
Ripper jest off-line  
13-02-2009, 12:51  
koszalek
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Filmy i muzyka - legalne, ale co zrobić gdy przyjdzie policja + inne pytania

No tak, a przeglądając strony internetowe wszystko sie ściąga do cache przeglądarki i jesteśmy przestępcami gdy np oglądamy film na youtube a material tamtejszy nie uzyskał pozwolenia na udostępnianie, przeglądając strony też jesteśmy przestępcami.
koszalek jest off-line  
24-02-2009, 23:14  
przemysuaw85
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Filmy i muzyka - legalne, ale co zrobić gdy przyjdzie policja + inne pytania

Tak samo absurdalne wydaje mi się przymusowe płacenie na rzecz różnych organizacji (kwestia dowolna) tantiemów przez różnego rodzaju lokale (pub, restauracja, bar i inne). Wszak jeśli pójdę do baru na piwo, w barze będzie TV, aktualnie właściciel uraczy mnie oraz dajmy na to 20 innych osób jakąś stacją muzyczną to w takim wypadku zachodzi prawdopodobieństwo, że zarówno ja, jak i pozostałe tam przebywające osoby okradamy wykonawców słuchając i oglądając ich teledyski. Puśćmy zatem lekko wodze fantazji, kupujemy w salonie auto. Płaćmy zatem ich producentowi miesięczne "tantiemy" za przewóz kogokolwiek poza sobą samym (wszak na ich produkcie korzysta więcej osób w danym momencie, nie tylko ja, który za to auto zapłaciłem). Co więcej, jakimi opłatami należałoby uraczyć przedsiębiorców za wykorzystanie np. auta dostawczego w celach zarobkowych (przecież transportuje nim różnego rodzaju materiały, być może na sprzedaż, dzięki temu czerpie dzięki temu pojazdowi jakieś zyski)...
przemysuaw85 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Policja przyjdzie do domu czy wezwie? (odpowiedzi: 10) Proszę o informację, co się dzieje po tym, jak sklep-dysponujac nagraniami z monitoringu,na których widać kradzież towaru o niskiej kwocie, np.10zł -...
§ ACTA a filmy i muzyka (odpowiedzi: 5) Witajcie. Z tego co wyczytałem na wielu forach i stronach, legalne jest posiadanie filmów oraz muzyki na komputerze oraz ich ściąganie (ale nie...
§ Muzyka i filmy - linki na forum (odpowiedzi: 1) Witam, czy legalne jest umieszczanie linków do muzyki (pojedyncze utwory lub całe albumy) i filmów na forum wielotematycznym? Rozmawiałem z pewnym...
§ Filmy, muzyka i gry z rynku i z sieci (odpowiedzi: 28) Witam, Dziś przeczytałem, że kupowanie pirackich filmów, muzyki, itp; na rynku lub ich ściąganie z Internetu to paserstwo i jest karalne karą...
§ Filmy i muzyka z Internetu (odpowiedzi: 2) Który artykuł prawa autorskiego pozwala na ściąganie z sieci, a który zabrania ich rozpowszechniania w sieci?
§ Filmy i muzyka - co legalne a co nie? (odpowiedzi: 218) Czy mogę prosić o podstawę prawną do tego, że nie można mieć nawet na własny użytek muzyki czy filmów ściąganych z internetu? Pytam ponieważ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:53.