Wykorzystanie zdjęcia na reklamę działalności gospodarczej - Forum Prawne

 

Wykorzystanie zdjęcia na reklamę działalności gospodarczej

Dobry wieczór, O swoim problemie sporo już czytałem. Uznałem jednak, że napiszę, by dokładniej przestudiować mój przypadek. Zajmuję się m.in. fotografią. Czasem spotykam się z kopiowaniem moich zdjęć, lecz o ile kopiujący nie robi problemów ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
05-02-2014, 17:55  
fotografs
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Wykorzystanie zdjęcia bez zgody/uznania autorstwa na reklamę działalności gosp.

Dobry wieczór,

O swoim problemie sporo już czytałem. Uznałem jednak, że napiszę, by dokładniej przestudiować mój przypadek.
Zajmuję się m.in. fotografią. Czasem spotykam się z kopiowaniem moich zdjęć, lecz o ile kopiujący nie robi problemów lub sprawa jest błaha, puszczam to w niepamięć.

W ostatniej sprawie miarka się przebrała. Wyglądała ona tak.

Około 2 lata temu wykonałem zdjęcia mojego kolegi na motocyklu. Jestem w stanie wskazać konkretny czas - posiadam kopie oryginalnych plików z których powstało zdjęcie - kwestia odszukania w kopiach zapasowych.
Wtedy to pożyczyłem drogi sprzęt uzupełniając własny, sesja zajęła cały dzień i jazda odbywała się specjalnie na potrzeby zdjęć - wielokrotne powtórki, ryzyko motocyklisty i gdybyście widzieli zdjęcia to nieco też moje.

Powstało kilka ciekawych ujęć, które służą mi reklamą umiejętności do dziś.

Kolega z zdjęcia, przekazał zdjęcia lokalnemu sklepowi motocyklowemu. Sklep ten stał się/był sklepem internetowym, na jego łamach powstał dział w którym właściciel pokazywał zdjęcia sponsorowanych zawodników, którzy byli widoczni w zawodach ogólnopolskich w swoich klasach.

Do promocji sklepu, ale też kolegi zostały użyte moje zdjęcia. Zgodziłem się na to, by zdjęcia służyły koledze, jednak w miejscach publikowanych miały być podpisywane. Kolega przekazał jednak zdjęcia osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Właściciel tej działalności mógł moim zdaniem wpaść na to, że wykracza poza dozwolony użytek publikując w ten sposób zdjęcia i nie podpisując ich - a to było warunkiem publikacji.

Kiedyś (kilka miesięcy temu) wykonałem screeny, kopie z zamiarem interwencji w sprawie, ale odpuściłem. Głównie ze względu na kolegę. Ostatnio uznałem jednak, że przecież zdjęcia nie są tam podpisane. Wysłałem więc mail. Prośba brzmiała +- podpisz zdjęcia imieniem, nazwiskiem i adresem www i korzystaj z nich w tym miejscu nadal albo je usuń.

Otrzymałem informację, że zdjęcia zostaną usunięte, lecz w tak chamski i perfidny sposób, że postanowiłem sprawdzić co mi w takiej sytuacji można zrobić. Zarówno obecnie, jak i gdyby w przyszłości trafiło się coś podobnego.

Dla przykładu treść jednego z ostatnich maili brzmiała:
W dupie mam te Twoje zdjęcia zaraz je usunę na pewno ich nie podpisze .
Przy okazji napisz, jak już piszesz z X niech wszystkich informuje że to Y mu robi zdjęcia i wszyscy mają je podpisywać hehehe.
Ale mi tym zaszkodziłeś faktycznie "reklama" mi zleciała hehehehe.
Pisz do mnie częściej bardzo bawią mnie takie wiadomości.
Żegnam ozięble.

Nie wnikając w szczegóły, gdzie autor wiadomości ma zdjęcia - gdyby je tam miał, miał do dyspozycji wiele zdjęć swoich, cudzych tego zawodnika, które mógł do tego celu wykorzystać i jednocześnie osoba nie będąca zawodowo fotografem pewnie nie miała by zastrzeżeń.

Parę faktów:
- zdjęcia zostały opublikowane najpierw na mojej stronie
- kilka na fb w profilu pewnego portalu w 2010 roku
- wszystkie strony pod którymi widniały te zdjecia były zarejestrowane na mnie
- nie publikowałem ich w jakichś portalach fotograficznych
- słyszałem iż zdjęcia były wykorzystywane również do innych celów (oklejenie namiotu w którym ów sklep sprzedawał swój asortyment na zawodach motocyklowych) ale nie mam na to dowodów. Odoba od której to słyszałem nie chce się "podpisać"/potwierdzać ze względu na prawdopodobne kłótnie z tym sklepem.
- posiadam screeny ekranu na których widać moje zdjęcia w sklepe albo w wyszukiwarce google (wyszukiwarka graficzna a hasło z nazwą sklepu)
- posiadam film z pracy przy komputerze na którym widać przeglądaną stronę sklepu z tymi zdjęciami i moją stronę z tą galerią
- posiadam chęć kilku osób do poświadczenia, iż widziały te zdjęcia na stronie sklepu
- zdjęcia zostały usunięte z strony - usunięta pozycja w menu. Ale po wpisaniu adresu z screena to dalej działa o czym na razie sklepowi nie mówię.

Usatysfakcjonuje mnie jedna/kilka z rzeczy:
- odszkodowanie/wynagrodzenie za korzystanie wielomiesięczne/wieloletnie z zdjęcia
- wypłata jakiejś kwoty na cele charytatywne
- publikacja informacji i przeprosin gdzie pada sformułowanie że sklep wykorzystał nieprawnie zdjęcia na ich stronie główniej i profilu fb

Co mogę zrobić w tej sytuacji?
fotografs jest off-line  
05-02-2014, 20:18  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 33.838
Domyślnie RE: Wykorzystanie zdjęcia na reklamę działalności gospodarczej

Złożyć pozew cywilny i oczekiwać czy Sąd zgodzi się z Twoją oceną i Twoimi roszczeniami.
LeszsekS jest off-line  
07-02-2014, 12:05  
fotografs
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Wykorzystanie zdjęcia na reklamę działalności gospodarczej

Dziękuję za odpowiedź.

Przekazałem ten temat również znajomym. W wolnej chwili mają mi pomóc przygotować dokumenty. Po krótkiej rozmowie z nimi, też nasuwał się podobny pomysł - tzn. pozew cywilny.

Pytania które mi się nasuwają:
- gdzie i jak się go składa? Sklep jest w lubelskim, a ja jestem przemeldowany tymczasowo na opolszczyźnie i w trakcie meldowania na pobyt stały tutaj.
- ile to +- kosztuje?
- co może wyniknąć zaraz po złożeniu wniosku? Tzn. chodzi mi o jakieś dodatkowe koszty/dokumenty, zeznanie, przesłuchanie - jakiego przebiegu się spodziewać?
- skąd pobrać wzór takiego odpowiedniego wniosku?
- jak mam opisać sytuację w tym wniosku? "Swoimi słowami" czy jakoś krótko z którego paragrafu jest sprawa, a szczegóły na przesłuchaniu?
- czy potrzebuję dokładnych danych osoby, którą oskarżam/pozywam? Jak to się fachowo nazywa?
- wiadomość cytowana w pierwszym poście jest ostatnia. Czy muszę jakoś informować stronę teraz o zamierzeniach, czy wystarczy zaproponować ugodę, mając wszystko przygotowane, a jak się nie zgodzi, złożyć wniosek?
- dostałem informację, że taka sprawa może przedawnić się dopiero po 10 latach.
- ja pisałem z swojej imiennej skrzynki, spod własnej zarejestrowanej na mnie domeny. Właściciel sklepu pisał z skrzynki firmowej. Czy muszę wcześniej np. zgłosić to na policję, że doszło do "tego i tamtego", więc potrzebne mi dane osoby, na którą zarejestrowana jest domena? Czy oni sami sobie to załatwiają? Fakt, że ta osoba, podpisuje się imieniem, nazwiskiem, danymi formowymi oraz adresem mailowym z którego korespondowała coś wnosi?
- ile +- może całość potrwać? Mam założoną inną sprawę w sądzie - prowadzi ją allegro. Ktoś mi (i wielu innym osobom) przedmiotu nie wysłał. Po 7 latach, wezwali mnie do sądu - sądziłem, że po zapoznanie z zakończeniem sprawy, a tutaj pada pytanie: Co się stało?
Nie spodziewam się szybkiego zakończenia. Chciałbym zebrać wszystko o co ktoś w tej sprawie może zapytać - dowody, oświadczenia świadków, cokolwiek o co może zapytać sąd - i czekać.
- jak bronić może się przede mną sklep? W opisanej sytuacji, jest możliwość jakiegoś jego wytłumaczenia się bez konsekwencji z zaistniałej sytuacji/potraktowania (ostatnia wiadomość)?
fotografs jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wykorzystanie wytworów cudzej pracy w działalności gospodarczej (odpowiedzi: 1) Witam! Mam takie problem, chciałabym prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu różnych przedmiotów dekoracji wnętrz. Chciałabym...
§ Kredyt konsumencki a wykorzystanie w działalności gospodarczej (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich i proszę o poradę. Stan faktyczny: Rodzice biorą kredyt (pożyczkę), którą przekazują w postaci darowizny swojemu dziecku, które...
§ Wykorzystanie zdjęć produktów niezwiązanych z działalnością (odpowiedzi: 8) Nie jestem pewien, czy prawo autorskie to najwłaściwsza dziedzina na moje pytanie, bo może ono zahaczać jeszcze o inne, jak np. prawo własności...
§ Wykorzystanie fragmentu obrazu na szyldzie działalności gospodarczej. (odpowiedzi: 1) Chciałam wykorzystać większy fragment obrazu Alfonsa Muchy na szyldzie mojej firmy. Autor dzieła nie żyje od ponad 70 lat, a jego obrazy masowo...
§ zawieszam działalność co z reklamą? (odpowiedzi: 1) witam jak w temacie jestem zmuszony zawiesić działalność gospodarczą nie wiem co dalej bo mam podpisane umowy z firmami które pozycjonują stronę w...
§ Wykorzystanie wizerunku bohatera filmowego w logo działalności gospodarczej (odpowiedzi: 3) Szanowni Państwo, Czy wykorzystanie wizerunku bohatera filmowego (dokładnie taka sama jego postać, jaka stworzył pomysłodawca i producent...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:38.