Forum nie chce usunąć moich zdj. - Forum Prawne

 

Forum nie chce usunąć moich zdj.

Witam, zamieściłam na forum plastycznym swoje zdj. (zdjęcie dotyczy efektu końcowego po operacji plastycznej), nie ma tam twarzy. Ale ja mimo wszystko chciała bym aby te zdj. były usunięte, po prostu się rozmyśliłam i nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
02-04-2014, 07:13  
PelargoniaP
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Forum nie chce usunąć moich zdj.

Witam,
zamieściłam na forum plastycznym swoje zdj. (zdjęcie dotyczy efektu końcowego po operacji plastycznej), nie ma tam twarzy.
Ale ja mimo wszystko chciała bym aby te zdj. były usunięte, po prostu się rozmyśliłam i nie chcę aby tam były.
Forum nie zgadza się na ich usunięcie powołując się na swój regulamin i punkt : " * Nie usuwamy postów, które nie lamia naszego regulaminu. Nie usuwamy zdjęć umieszczanych przez samych użytkowników. Nie pozwalamy niszczyć treści istniejących wątków i porad na których nam zależy. Dlatego, jeśli masz ochotę pożegnać się i opuścić Beauty w Polsce, po prostu nie wchodź na nasze strony i i nie zamieszczaj tam zdjęć. "

Czy ja mogę coś zrobić aby te zdjęcia jednak zniknęły ?
PelargoniaP jest off-line  
13-04-2014, 22:39  
Artur Betcher
Początkujący
 
Artur Betcher na Forum Prawnym
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Forum nie chce usunąć moich zdj.

Chciałbym się podłączyć pod ten wątek żeby nie spamować zakładając kolejny temat o tym co pewnie już było ( a czego nie umiem znaleźć )
Ja z tej drugiej strony barykady
Czasem dostaje takie maile od użytkowników którzy się na forum obrazili:

Cytat:
Proszę o usuniecie mojego konta z forum.
Ponadto proszę o usuniecie wszelkich moich danych osobowych z forum i serwera . Tu przypomnę, że zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych nie wyrażenie zgody na ich przechowywanie wystarczy aby zobowiązać administrację forum do ich usunięcia.
Dodatkowo proszę o usuniecie wszelkich fotografii na których jestem sam lub z osobami które nie wyrażają zgody na publikowanie ich wizerunku. Tu dla wyjaśnienia, jakikolwiek regulamin forum i tłumaczenie, że się na niego zgadzałem nie ma żadnego zastosowania. Regulamin taki nie może naruszać przepisów wyższego rzędu a jeżeli tak jest, przestaje być ważny z mocy ustawy. Natomiast Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przewiduje, że nie wolno publikować wizerunku osoby bez jej wyraźnej zgody. Nie będę cytował poszczególnych artykułów tejże ustawy, przypomnę tylko że:
Prawo autorskie wyróżnia trzy sytuacje, w których można rozpowszechniać wizerunek, mimo braku zgody osoby na nim przedstawionej. I tak, nie potrzeba zgody na rozpowszechnianie wizerunku w sytuacji, gdy:
1. za wykonanie wizerunku osoba otrzymała zapłatę (to np.: modele, modelki),
2. wizerunek dotyczy osoby powszechnie znanej (z zastrzeżeniem, że wizerunek tej osoby wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych np.: politycznych, społecznych, czy zawodowych),
3. osoba, której wizerunek jest uwidoczniony stanowi jedynie fragment większej całości (np.: krajobrazu, zgromadzenia, imprezy masowej).
Mało tego Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przewiduje, że zgodę na publikację można cofnąć. Tak więc cofam zgodę na publikację mojego wizerunku na forum i proszę o usuniecie z forum i serwera wszystkich fotografii na których występuję.
W zasadzie powinienem poprosić również o usuniecie moich postów/tematów w niektórych działach, które zakładałem i sporo w nich pisałem jako, że są bardzo często moimi własnymi opracowaniami. I jako takie również podlegają ochronie prawnej. Co innego posty, jak to ktoś nazwał typu ple, ple.
Nasz regulamin trzeba zaakceptować przed napisaniem jakiegokolwiek posta lub dodania jakiegokolwiek zdjęcie i mówi on:

17. Serwis zastrzega sobie prawo do nieusuwania postów, komentarzy, zdjęć nadesłanych i wszelkich innych materiałów usuniętego z serwisu użytkownika(aktywnego również), gdyż stanowią one część "całości" i usunięcie ich może pogorszyć czytelność i spójność tematów a tym samym uniemożliwić ich zrozumienie dla pozostałych na forum użytkowników.

18. Administracja strony zastrzega sobie prawo do zarządzania treścią publikowaną przez użytkowników strony czyli ich edycję, poprawę językową bądź usunięcie.

19. Administracja zastrzega sobie też prawo do odmowy na prośbę o usunięcie z serwisu wysunięte przez samego użytkownika gdyż jego usunięcie usuwa jednocześnie wszystkie jego posty naruszając przy tym czytelność i spójność tematów a tym samym uniemożliwić ich zrozumienie dla pozostałych na forum użytkowników.

20. Każdy użytkownik serwisu dodający zdjęcia do galerii zobowiązany jest do przestrzegania ustawy o prawach autorskich i zdjęcia muszą być wykonane przez niego samego lub musi on posiadać zgodę autora na bezterminową publikację dodawanych zdjęć na łamach serwisu. Jednocześnie użytkownik zgadza się na bezterminową publikację tych zdjęć na łamach naszego serwisu.

Chciałbym się dowiedzieć jak to jest naprawdę gdyż nie chcę łamać prawa a z drugiej strony mamy tematy gdzie ktoś dodał opis jakiś a kilkadziesiąt osób odniosło się do tego i jeśli to usunę to cała społeczność straci, gdyż czasem w tych odpowiedziach jest więcej wiedzy niż w opracowaniu.
Jeśli chodzi o zdjęcia tak samo. Jak to jest że ktoś się obraża i nagle ja muszę godzinami szukać zdjęć żeby je usuwać?
Tysiące zdjęć muszę przeszukiwać i tracić długie godziny na usunięcie kilku zdjęć gdyż u nas ikonek usuń przy nich nie ma a w panelu admina widzę je losowo. Kilka takich próśb i ja mam 3 dni z życiorysu wyjęte.
Jak więc to jest bo raz czytam ze admini nie mają obowiązku usuwania z forum postów i zdjęć z galerii a innym razem ze odwrotnie.
Dodam że u nas na forum większość z ludzi posiada nicka w formie imienia i nazwiska więc kiedy ktoś się obraża to blokuje konto, usuwam nazwisko zostawiając tylko pierwszą literę, usuwam powiadomienia na maila, datę urodzenia i wszelkie info o miejscu zamieszkania. Wszystko po to żeby nie posiadać żadnych danych osobowych.
Artur Betcher jest off-line  
13-04-2014, 23:17  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 34.323
Domyślnie RE: Forum nie chce usunąć moich zdj.

Cytat:
Napisał/a Artur Betcher Zobacz post
...zastrzega sobie prawo do nieusuwania ... zdjęć nadesłanych i wszelkich innych materiałów ...
Brak podstawy prawnej do zastrzegania sobie takiego prawa.
Cytat:
Napisał/a Artur Betcher Zobacz post
... 18. Administracja strony zastrzega sobie prawo do zarządzania treścią publikowaną przez użytkowników strony czyli ich edycję, ...
Jak wyżej w odniesieniu do umieszczonych utworów.
Cytat:
Napisał/a Artur Betcher Zobacz post
... Jednocześnie użytkownik zgadza się na bezterminową publikację tych zdjęć na łamach naszego serwisu. ...
Nawet biorąc pod uwagę licencję domniemaną to:
Przepis prawny:
Art. 56.
[Odstąpienie / wypowiedzenie umowy]

1. Twórca może odstąpić od umowy lub ją wypowiedzieć ze względu na swoje istotne interesy twórcze.
...
http://forumprawne.org/prawo-autorsk...tml#post660875
Jak już w innych wątkach pisałem, pojęcie interesu twórczego jest bardzo subiektywne i działa na korzyść twórcy.

Cytat:
Napisał/a Artur Betcher Zobacz post
... usuwania z forum postów i zdjęć z galerii ...
Użytkownik powinien mieć możliwość samodzielnego usunięcia takich załączników.
Biorąc pod uwagę wcześniejsze ustalenia regulaminu kolidujące z prawem, należy bezwzględnie przychylać się do żądań użytkowników.PS.
Zastrzeganie sobie jakikolwiek praw do cudzego utworu bez zawarcia odpowiedniej umowy jest bezprawne. Dopuszczając do zastosowania tutaj licencję domniemaną, należy zwrócić uwagę, że jest ona niewyłączna i tylko pięcioletnia.
LeszsekS jest off-line  
14-04-2014, 21:55  
forest1
Użytkownik
 
Posty: 56
Domyślnie RE: Forum nie chce usunąć moich zdj.

Jeżeli użytkownik akceptuje regulamin, który skutkuje długotrwałymi konsekwencjami, gdzie inicjuje tym zdarzenia przyszłe skutkujące dla innych użytkowników, moim zdaniem, traci możliwość wycofania się ze swojej inicjatywy.
forest1 jest off-line  
14-04-2014, 22:00  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 34.323
Domyślnie RE: Forum nie chce usunąć moich zdj.

Akceptacja regulaminu niezgodnego z prawem nie daje żadnych skutków.
Cytat:
Napisał/a forest1 Zobacz post
... traci możliwość wycofania się ze swojej inicjatywy.
Skoro ustawodawca przyjął taką możliwość Twoje przekonanie nic nie zmieni. Nie można rozporządzać cudzymi prawami, a co do zasady licencja na korzystanie, bo tylko o jako takiej można tutaj mówić, w żaden sposób nie daje takich uprawnień. Pozostałe w Art. 56 Ustawy.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy da się w jakiś sposób usunąć nieprawdziwe posty na forum? (odpowiedzi: 3) Witam! Zastanawiam się, czy można w jakiś sposób usunąć posty na forum internetowym? Nasza firma ma różne profile działalności, jedna to warsztat...
§ Jak na forum można usunąć temat ? (odpowiedzi: 1) Jak na forum można usunąć mój już nie aktualny temat ?
§ Allegro nie chce usunąć konta i moich danych (odpowiedzi: 1) Witam sprawa wygląda tak, allegro zablokowało mi konto bo pewnej pani iphon nie doszedł i po dłuższym procederze pieniądze zostały zwrócone ale...
§ Firma chce, abym usunął z forum negatywną opinię o nich (odpowiedzi: 3) Witam Użytkownicy mojego forum napisali (założyli wątek) w którym opisali złe praktyki, które wyprawia pewna firma. Po prostu odradzili innym...
§ Administraor nie chce usunąć moich tekstów (odpowiedzi: 8) Napisałem na pewnym forum pewien tutorial (poradnik) podczas gdy byłem tam administratorem, ale teraz już nie jestem i poprosiłem administratora...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:47.