znak towarowy - Forum Prawne

 

znak towarowy

Wiele osób pisało na ten temat, a ja nadal mam wątpliwości. Prowadzę firmę jednoosobową (gabinet rehabilitacji) o nazwie PRO-REH-MED imię nazwisko. Zgłosiła się do mnie firma P.H.U. REHMED SP. z O.O, że naruszam prawo używając ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
17-04-2014, 18:01  
KIZIOR123
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie znak towarowy

Wiele osób pisało na ten temat, a ja nadal mam wątpliwości. Prowadzę firmę jednoosobową (gabinet rehabilitacji) o nazwie PRO-REH-MED imię nazwisko. Zgłosiła się do mnie firma P.H.U. REHMED SP. z O.O, że naruszam prawo używając ich znaku towarowego. Ich znak towarowy to REHMED. Oni zajmują się głównie sprzedażą sprzętu rehabilitacyjno-medycznego, sprzętu wyposażenia gabinetów, lecznic, doradztwem medycznym itp. Ja zajmuję się rehabilitacją, dietetyką i sprzedażą sprzętu ortopedycznego, ale tylko dla pacjentów, których przyjmuję w gabinecie. Pracuję w zupełnie innym mieście.
Nazwa mojej firmy powstała jako skrót PROfilaktyka-REHabilitacja-MEDycyna.
Czy naruszyłam faktycznie prawo własności przemysłowej?
KIZIOR123 jest off-line  
17-04-2014, 18:29  
robal20
Użytkownik
 
Posty: 321
Domyślnie RE: znak towarowy

Jeśli masz logo jak ich to może tak być a jeśli sama nazwa to bym im powiedział zeby się zbadali (raczej w innym gabinecie) Pro-Reh-Med nie rowna sie RehMed do tego sp. Z o.o. .
To jakby MPK z wielu miast miało się procesowac które ma przestać używać tego członu w nazwie. Albo inny przykład PARTNER sadze ze są tego tysiące i z o.o. i DG może S.A. tez jest.
robal20 jest off-line  
17-04-2014, 20:13  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: znak towarowy

Przede wszystkim czy faktycznie posiadają prawo ochronne na taki znak towarowy? Dostałeś numer prawa ochronnego udzielonego na znak towarowy?

Cytat:
Napisał/a robal20 Zobacz post
Jeśli masz logo jak ich
Kizior123 Używasz omawianego oznaczenia tylko jako wyraz (zbitek słów bez grafiki), czy wyraz ze znakiem graficznym?

Ma to znaczenie do oceny możliwości zaistnienia faktu naruszenia cudzego oznaczenia lub jego braku.

Cytat:
Napisał/a robal20 Zobacz post
jeśli sama nazwa to bym im powiedział zeby się zbadali (raczej w innym gabinecie)
Taki sposób wyrażania nie przystoi osobie zajmującej się udzielaniem porad (lub próbami ich udzielania).

Cytat:
Napisał/a robal20 Zobacz post
Pro-Reh-Med nie rowna sie RehMed do tego sp. Z o.o.
Proponuję poczytać ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, a także przepisy dotyczące ochrony znaków towarowych.

Obydwie nazwy może się sobie nie równają, jednakże podobieństwo jest bezsporne, w szczególności w zakresie fonetyki. Może dojść tutaj do wprowadzenia w błąd co do tożsamości wprowadzanych usług bądź towarów.

Ochrona znaków towarowych jak i ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji jednoznacznie stanowią, iż w określonych sytuacjach uprawniony do znaku może zakazać używania podobnej nazwy, a nie tylko identycznej, jeżeli zachodzi możliwość wprowadzenia w błąd konsumentów.

Najistotniejszą rolę ma w omawianej sprawie to czy wyrazy słowne są używane łącznie z określoną grafiką. A jeśli tak czy obydwie grafiki/loga mogą zostać pomylone w obrocie.

Jaki zakres ma prowadzona przez Ciebie działalność? Czy jest to tylko lokalna działalność gospodarcza? Czy jesteś wstanie określić w jakim przedziale obydwie firmy wykorzystywały sporne oznaczenie?
Midzu jest off-line  
17-04-2014, 21:38  
KIZIOR123
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: znak towarowy

Używam nazwy PRO-REH-MED połączonej ze znakiem graficznym (logo przygotowane przez grafika) i działam tylko w jednym mieście jako firma jednoosobowa.
Jeśli chodzi o ich znak towarowy to jest chroniony, bo sprawdzałam numer.
Moim zdaniem nie ma żadnej możliwości pomylenia tych firm tym bardziej, że jest to sp. z o.o, a ja w nazwie mam swoje imię i nazwisko, tzn. prowadzę firmę jednoosobową. Do tej pory zresztą nie odebrałam żadnego telefonu, który by coś takiego sygnalizował.
KIZIOR123 jest off-line  
22-04-2014, 15:19  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: znak towarowy

Forma prawna nie ma tu żadnego znaczenia.

Jednakże zgodzę się, iż należy tu oceniać obydwa oznaczenia całościowo.

W mojej ocenie brak jest tu możliwości pomylenia pochodzenia towarów lub usług.

Oznaczenie konkurenta z tego co widzę jest i będzie stosowane tylko na fakturze, co przesądza tylko o tym, że zwykły konsument nie będzie mieć możliwości by pomylić twoje usługi/produkty z ich usługami i produktami. Przynajmniej ja nie znalazłem strony internetowej, na której znak towarowy został zamieszczony i oferuje usługi lub produkty.

Z tego co przynajmniej ja zauważyłem omawiane oznaczenie ze strony konkurenta nie jest skierowane bezpośrednio na konsumenta.

Po pierwsze zastanowić się nad rejestracją jako znak graficzny własnego oznaczenia.

Po drugie w razie problemów oparłbym się tutaj o art. 158 ustawy o prawie własności przemysłowej (dalej p.w.p.), czyli lokalny zasięg używania oznaczenia oraz art. 160 p.w.p. stanowiący, iż osoba, która prowadząc lokalną działalność gospodarczą w niewielkim rozmiarze, używała w dobrej wierze oznaczenia zarejestrowanego następnie jako znak towarowy na rzecz innej osoby, ma prawo nadal bezpłatnie używać tego oznaczenia w nie większym niż dotychczas zakresie.

Przynajmniej z przedstawionego tu stanu faktycznego mi wynika, iż już wcześniej używałeś wskazane oznaczenie.

W razie kolejnych wątpliwości proszę pisać, a postaram się dać odpowiedź. Można skierować się też do Rzecznika Patentowego, co wskazane w przypadku chęci rejestracji danego oznaczenia jako znak towarowy.
Midzu jest off-line  
22-04-2014, 20:44  
KIZIOR123
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: znak towarowy

Dzięki za podpowiedzi, to dla mnie nowość.
Wystosowałam pismo do tej firmy powołując się na art.158, który podpowiadałeś i będę czekać.
Myślę, że to zwykła próba wyłudzenia pieniędzy za umożliwienie korzystania ze znaku towarowego. Pisałam do urzędu patentowego z zapytaniem, ale jak na razie cisza.
Jeszcze raz dzięki.
KIZIOR123 jest off-line  
22-04-2014, 21:45  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.259
Domyślnie RE: znak towarowy

Warto tutaj jeszcze zwrócić uwagę na:
Przepis prawny:
Art. 160.
[Używanie znaku towarowego w lokalnej działalności gospodarczej]

1. Osoba, która, prowadząc lokalną działalność gospodarczą w niewielkim rozmiarze, używała w dobrej wierze oznaczenia zarejestrowanego następnie jako znak towarowy na rzecz innej osoby, ma prawo nadal bezpłatnie używać tego oznaczenia w nie większym niż dotychczas zakresie.

2. Prawo określone w ust. 1 podlega na wniosek zainteresowanego wpisowi do rejestru znaków towarowych. Prawo to może zostać przeniesione na inną osobę tylko łącznie z przedsiębiorstwem.
http://forumprawne.org/prawo-autorsk...tml#post664114
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Znak towarowy (odpowiedzi: 7) Witam, proszę o poradę w sprawie prawa do znaku towarowego. Chciałabym utworzyć sklep optyczny pod nazwą Pan Hilary, jednak po sprawdzeniu w urzędzie...
§ Znak towarowy (odpowiedzi: 7) Nie do konca rozumiem kwestie zastrzegania znakow towarowych uzywanych na odziezy. 1.Kupowalem ostatnio towar i sprzedawca zapewnil mnie iz handel...
§ Znak towarowy (odpowiedzi: 2) Witam. Mam pytanie odnośnie produktu z chin. Kupiłem produkt (OEM) z chin i chciałbym je opatrzyć własnym logiem. Czy to jest możliwe?, jeśli w...
§ Znak Towarowy (odpowiedzi: 2) Prowadzę od dwóch miesięcy klub malucha w Warszawie,a dzisiaj dostałam maila od Pana ze Szczecina,który twierdzi,że niezgodnie z prawem używam w...
§ Znak towarowy (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, chcę zastrzec nazwę swojego przedsiębiorstwa oraz jej logo i tutaj moja pytanie. Czy jeśli w logo przedsiębiorstwa występuje nazwa...
§ Znak towarowy (odpowiedzi: 1) Witam, w koncu zamierzam podjac kroki ku rejestracji znaku towarowego, potrzebuje jednak wyjasnien: 1) czy mozliwe jest zgloszenie znaku procedurze...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:21.