umożliwienie dodania możliwości pobrania pliku mp3 - Forum Prawne

 

umożliwienie dodania możliwości pobrania pliku mp3

Witam, w związku, że przymierzam się do stworzenia serwisu internetowego mam parę pytań. 1. Czy mogę dawać linki na swojej stronie do serwisu odsiebie.com, wrzuty etc. które rozpoczynają pobieranie pliku mp3 z serwera wyżej wymienionych ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
26-04-2009, 11:35  
climerx
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie umożliwienie dodania możliwości pobrania pliku mp3

Witam, w związku, że przymierzam się do stworzenia serwisu internetowego mam parę pytań.

1. Czy mogę dawać linki na swojej stronie do serwisu odsiebie.com, wrzuty etc. które rozpoczynają pobieranie pliku mp3 z serwera wyżej wymienionych portali? (nie wiadomo czy jest on legalny, czy nie).

2. Czy jeśli użytkownik doda możliwość pobrania pliku- za pomocą 1-2 kliknięć sprawi, że obok nazwy pliku mp3 na mojej stronie pokaże się button z możliwością pobrania tego pliku to czy działanie mojego serwisu jest legalne? Użytkownik podczas dodawania możliwości pobrania będzie musiał zaznaczyć, iż poświadcza, że owy plik nie będzie łamał praw autorskich.

3. Czy jeśli jakaś z instytucji stwierdzi, że łamię prawo zwraca się ona najpierw do mnie z prośbą o zamknięcie serwisu, czy od razu oddaje sprawę do sądu?


Dodam, że na moim serwerze nigdy nie będą przetrzymywane żadne pliki mp3. Moja strona może w przyszłości zarabiać z reklam. Nie będę brał żadnych opłat za używanie serwisu.
climerx jest off-line  
26-04-2009, 14:17  
xerif
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: umożliwienie dodania możliwości pobrania pliku mp3

ad 2. też tworzę podobny portal i wydaje mi się, że punkt 2 jest przebarwiony. przecież dając taką możliwość wyraźnie pozwalasz na umieszczenie linku do pobrania pliku mp3 (bo zakładam, że taka możliwość będzie na stronie z informacjami o danej piosence), bo niby co innego mieliby użytkownicy dać? link do pobrania newsa głosowego nt danej piosenki, jednakże user się pomylił i dał link do pobrania piosenki?

ad 1. a nie uważasz, że umieszczając taki link na stronie z informacjami o piosence umożliwiasz jej pobranie, a pobieranie piosenek jest nielegalne?

Nie wiem czy mam rację czy nie, bo się na tym nie znam i wyrażam tylko swoją opinię, więc proszę w razie czego o poprawienie mnie.
xerif jest off-line  
26-04-2009, 14:18  
climerx
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: umożliwienie dodania możliwości pobrania pliku mp3

Z tego co wiem pobieranie piosenek jest legalne, udostępnianie ich już nie.
climerx jest off-line  
26-04-2009, 14:20  
xerif
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: umożliwienie dodania możliwości pobrania pliku mp3

teoretycznie
jednakże zauważ, że taki serwis umożliwia udostępnianie nielegalnych utworów ;P
xerif jest off-line  
26-04-2009, 14:21  
climerx
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: umożliwienie dodania możliwości pobrania pliku mp3

Tak, ale wtedy plik ten udostępnia user, a nie ja jako twórca strony. Jeśli user udostępni nielegalny plik na niego spływa odpowiedzialność. Czy ktoś może powiedzieć czy mam rację?
climerx jest off-line  
26-04-2009, 16:35  
Miles Davis
Użytkownik
 
Posty: 187
Domyślnie RE: umożliwienie dodania możliwości pobrania pliku mp3

Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną
Art. 14. 1. Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.
2. Usługodawca, który otrzymał urzędowe zawiadomienie o bezprawnym charakterze przechowywanych danych dostarczonych przez usługobiorcę i uniemożliwił dostęp do tych danych, nie ponosi odpowiedzialności względem tego usługobiorcy za szkodę powstałą w wyniku uniemożliwienia dostępu do tych danych.
3. Usługodawca, który uzyskał wiarygodną wiadomość o bezprawnym charakterze przechowywanych danych dostarczonych przez usługobiorcę i uniemożliwił dostęp do tych danych, nie odpowiada względem tego usługobiorcy za szkodę powstałą w wyniku uniemożliwienia dostępu do tych danych, jeżeli niezwłocznie zawiadomił usługobiorcę o zamiarze uniemożliwienia do nich dostępu.
Miles Davis jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umożliwienie przejścia wzdłuż linii brzegowej (odpowiedzi: 5) Witam, w zeszłym roku zrobiłem sobie wycieczkę dookoła jeziora Niesłysz. W pewnym momencie doszedłem do płotu (płot "wchodził" w wodę na kilka...
§ Umożliwienie ucieczki bratu czy popełniłem przestępstwo? (odpowiedzi: 1) Brat ma do odsiedzenia prawomocny wyrok pozbawienia wolności na okres 14 miesięcy. Dziś do drzwi naszego mieszkania zapukała policja celem...
§ wniosek do sądu o umożliwienie korzystania z rzeczy (odpowiedzi: 6) Witam Czy może ktoś wie jak prawidłowo napisac wniosek do sądu o umożliwienie korzystania ze wspólnych rzeczy. Jestem z mężem w trakcie rozwodu mamy...
§ Umożliwienie kontaktu z dzieckiem (odpowiedzi: 8) "piszę w imieniu sąsiada" Matka ograniczała kontakt ojca z dzieckiem (z synem), jak tylko to było możliwe, pod wszelkimi tego słowa znaczeniem....
§ umożliwienie i zachęcenie do publikowania negatywnych opinii o firmach (odpowiedzi: 5) Witam, Tworze stronę internetową o tematyce branżowej. Zamierzam w niej zrobić dział w którym zachęcał bym swoich odwiedzających do publikowania...
§ Dług w zus-ie możliwość umożenia?? (odpowiedzi: 2) Mam problem, miałem firmę s. c.zatrudniałem pracowników 4 osoby, jestem za granicą, od dłuższego czasu, zamknąłem firmę w 2000 roku interes nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:22.