Angielskie prawo autorskie - Forum Prawne

 

Angielskie prawo autorskie

Mam pytanie dotyczące angielskiego prawa autorskiego. Ponieważ dorabiam tłumaczeniami tekstów naukowych z j. angielskiego, traktując tłumaczenia również jako hobby postanowiłem wydać dość interesującą, dotąd nie tłumaczoną na polski pozycję z dziedziny historii prawa kryminalnego. Jakkolwiek ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
16-10-2014, 17:30  
base
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie Angielskie prawo autorskie

Mam pytanie dotyczące angielskiego prawa autorskiego. Ponieważ dorabiam tłumaczeniami tekstów naukowych z j. angielskiego, traktując tłumaczenia również jako hobby postanowiłem wydać dość interesującą, dotąd nie tłumaczoną na polski pozycję z dziedziny historii prawa kryminalnego. Jakkolwiek utwór powstał ponad wiek temu, mam wątpliwość, czy aby wydawnictwo, które tę książkę wydało, nie będzie chciało dochodzić jakichś swoich praw na gruncie tamtejszych bardzo restrykcyjnych przepisów.

Byłbym wdzięczny za jakikolwiek namiar na stronę lub podobny wątek na tym Forum (używałem opcji "szukaj", ale niczego na ten temat nie znalazłem), zwłaszcza w kontekście odpowiedzialności karnej.

Opierając na angielskiej Wiki, copyright trwa w GB aż 70 lat od końca roku śmierci autora (!). Czy naruszenie tego okresu może pociągnąć za sobą konsekwencje prawne dla mnie jako osoby publikującej tłumaczenie?
base jest off-line  
16-10-2014, 19:21  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Angielskie prawo autorskie

W każdym razie obowiązująca regulacja brzmi tak; cytuję z:

1995 No. 3297Part IICopyrightRegulation 5, a więc bezpośrednio z tekstu tego prawa:

"Duration of copyright in literary, dramatic, musical or artistic works

5. (1) For section 12 (duration of copyright in literary, dramatic, musical or artistic works) substitute—

“12. Duration of copyright in literary, dramatic, musical or artistic works.

(1) The following provisions have effect with respect to the duration of copyright in a literary, dramatic, musical or artistic work.

(2) Copyright expires at the end of the period of 70 years from the end of the calendar year in which the author dies, subject as follows.

(3) If the work is of unknown authorship, copyright expires—

(a)at the end of the period of 70 years from the end of the calendar year in which the work was made, or
(b)if during that period the work is made available to the public, at the end of the period of 70 years from the end of the calendar year in which it is first so made available,
subject as follows."
Jak możesz naruszyć prawa autorskie na tym utworze, skoro piszesz, że powstał ponad wiek temu?
 
16-10-2014, 19:39  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.675
Domyślnie RE: Angielskie prawo autorskie

Cytat:
Napisał/a erkorda Zobacz post
... Jak możesz naruszyć prawa autorskie na tym utworze, skoro piszesz, że powstał ponad wiek temu?
Zastanów się i policz sam, ochrona może nadal trwać.


PS.
Nie można z góry zakładać, że prawa autorskie majątkowe zostały przeniesione na wydawcę.
LeszsekS jest off-line  
16-10-2014, 20:06  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Angielskie prawo autorskie

Oczywiście, Leszku! Nie powinienem tu, pisać, kiedy jestem już zmęczony. Przecież ten autor mógł np. napisać tę książkę w 1913 roku, mając 20 lat, a umrzeć mając 90 w 1983; a zatem te 70 lat upływałyby 2053 roku. Przepraszam Base-a za błędną odpowiedź.
 
16-10-2014, 21:28  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.675
Domyślnie RE: Angielskie prawo autorskie

Cytat:
Napisał/a base Zobacz post
... Byłbym wdzięczny za jakikolwiek namiar na stronę lub podobny wątek na tym Forum (używałem opcji "szukaj", ale niczego na ten temat nie znalazłem), ...
Po wyjaśnieniach w powyższych postach, użyj opcji szukaj jeszcze raz z hasłem - opracowanie otworu.
Cytat:
Napisał/a base Zobacz post
... , zwłaszcza w kontekście odpowiedzialności karnej. ...
Art. 116. http://forumprawne.org/prawo-autorsk...tml#post660899 jeśli chodzi o prawo polskie.PS.
Bach !?! Hm, Toccata
LeszsekS jest off-line  
17-10-2014, 08:20  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Angielskie prawo autorskie

Obserwując uważnie walkę wydawnictw z tłumaczami "bezumownymi", które w Niemczech reprezentują prawa angielskich autorów, a ostatnio głośne są sprawy tłumaczeń Harry Potter-a, pani Rowling (ostatnie orzeczenia w tych sprawach wydał Landgericht/Sąd Krajowy w Hamburgu), chciałbym podkreślić, że chodzi przede wszystkim i właściwie tylko o roszczenia cywilno-prawne, a nie sprawy karne. Przedmiotem sporów są "torts", czyli czyny niedozwolone w rozumieniu cywilno-prawnym, popełnione poprzez "infrigements", czyli naruszenie praw autorskich. W sprawach tych dochodzone są roszczenia odszkodowawcze (damages), a także roszczenie o wydanie osiągniętych przez naruszającego prawa korzyści (account of profits). Oczywiście, składane do sądu są wnioski o wydanie zarządzeń tymczasowych (takich jakie przewidziane są także w polskim kpc, art. 755 kpc), zakazujących publikacji tłumaczeń i wstrzymujących ich rozpowszechnianie.
Myślę, że należałoby sprawdzić stan praw autorskich na tłumaczonej książce, zanim podjęta zostanie decyzja o tłumaczeniu i jego publikacji,bo z tego co obserwuję, wydawnictwa, zwłaszcza jeśli chodzi o angielskie książki, "się nie patyczkują".
 
17-10-2014, 08:25  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.675
Domyślnie RE: Angielskie prawo autorskie

Cytat:
Napisał/a erkorda Zobacz post
... a umrzeć mając 90 w 1983; a zatem te 70 lat upływałyby 2053 roku. ...
Wcześniej nie doczytałem, upływały by w 2054 r.
LeszsekS jest off-line  
17-10-2014, 09:15  
base
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Angielskie prawo autorskie

Tak, problem polega na tym, że 70 lat upływa dopiero za siedem lat. Wygląda na to, że będę musiał trochę poczekać z publikacją... albo próbować dogadać się z wydawcą.

Nieco jednak mnie frustruje to, że książkę tę wydają w USA w e-publishingu jako skan oryginału, ze wszystkimi błędami (literówkami, niedokładnościami dot. dat itd.) najwyraźniej nie respektując prawa angielskiego, bo raczej nie wydaje mi się możliwe, by wydawnictwo (b. renomowane) wypuściło tę pozycję bez korekty, która jest bodaj najmozolniejszym zadaniem tłumacza w tym konkretnym przypadku (nie chwaląc się, tłumaczenie tym razem jest niewątpliwie lepsze od oryginału ).

Przedstawię problem nieco inaczej, może jest to dyskusja nieco akademicka, ale model chyba adekwatny do tego przypadku.

Załóżmy, że w jakimś państwie A wprowadzono prawo o wieczystym posiadaniu wszelkich praw autorskich miejscowych twórców (np. przez tamtejsze Ministerstwo Kultury). Czy 500 lat po opublikowaniu utworu w tym kraju nadal nie można podejmować żadnych prac nad wykorzystaniem go na obszarze, gdzie np. obowiązuje przepis o 50-letniej ochronie tych praw? To byłby chyba absurd.

Czy są jakieś porozumienia międzynarodowe, które na terenie Polski pozwalają ścigać naruszenie tych praw na gruncie prawa obowiązującego za granicą?
base jest off-line  
17-10-2014, 09:30  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.675
Domyślnie RE: Angielskie prawo autorskie

Lekturę proponuję zacząć od Konwencji breneńskiej, potem traktaty WIPO, porozumienie TRIPS i inne. Oczywiście jeszcze Dyrektywy PE, ostatnie to 2014/26/UE z dnia 26 lutego 2014 r.
LeszsekS jest off-line  
17-10-2014, 10:36  
base
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Angielskie prawo autorskie

Dziękuję, wyszukiwanie "opracowanie utworu" rozwiało moje wątpliwości, chociaż nie tak, jak miałem nadzieję, niestety.

Prawo polskie w interesującym mnie zakresie najwyraźniej nie różni się od brytyjskiego (http://forumprawne.org/prawo-autorsk...erackiego.html ) .

Dziękuję za pomoc - dzięki Forum najprawdopodobniej uniknąłem poważnych komplikacji prawnych. Pozdrawiam
base jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Angielskie prawo wykroczen (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie!! Z gory dziekuje Wam za odpowiedzi drodzy koledzy badz kolezanki :) No wiec moj koleszka;D byl jakis czas temu w Anglii wzial kilka...
§ Fota od Tyłu/Angielskie prawo jazdy (odpowiedzi: 3) Witam, Czytam na temat zdjęć robionych od tyłu przez FR.No i chyba jest to legalne:).Ale sprawa wygląda tak: Dostałem mandat 200zł i 4pkt.za...
§ Prawo jazdy angielskie a Polskie prawo. (odpowiedzi: 2) Hej,mieszkam w Anglii i niedługo planuje zrobić sobie angielskie prawo jazdy Kat B. (minimalny wiek na zrobienie tego prawka w Anglii to 17 lat), w...
§ Angielskie prawo zatrudnienia (odpowiedzi: 12) Witam serdecznie, mam kilka pytan odnosnie prawa angielskiego, tworzenia firmy. 1. Czy jako self-employed mam obowiazek posiadania siedziby...
§ Prawo jazdy angielskie-punkty (odpowiedzi: 2) Witam. Mam nietypową sytuacje. Trzy lata temu otrzymałem dwanaście punktów w UK, posiadałem wtedy polskie prawo jazdy, sąd zdecydował, że mi nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:07.