Domaganie się wycofania zamówienia od innej firmy - Forum Prawne

 

Domaganie się wycofania zamówienia od innej firmy

Witam Nie znalazłem nigdzie takiego tematu, wiec pozwoliłem sobie założyć taki oto wątek. Otóż, pracuje w firmie produkcyjnej. Produkujemy różny asortyment metalowy na wyposażenie wnętrz. Pewna firma (X), zamówiła u nas do wykonania prototyp pewnego ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
25-12-2014, 14:53  
szymqw
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie Domaganie się wycofania zamówienia od innej firmy

Witam
Nie znalazłem nigdzie takiego tematu, wiec pozwoliłem sobie założyć taki oto wątek.
Otóż, pracuje w firmie produkcyjnej. Produkujemy różny asortyment metalowy na wyposażenie wnętrz. Pewna firma (X), zamówiła u nas do wykonania prototyp pewnego mebla. Zrealizowaliśmy ten prototyp i dostarczyliśmy do firmy X. Minęło trochę czasu i 2 pracowników którzy pracowali w firmie X, przeszli do innej firmy (Y) i występując z ramienia tej nowej firmy Y, złożyli zamówienie produkcyjne na serię elementów metalowych których pierwowzorem był właśnie prototyp wykonany dla firmy X.
Firma X wystąpiła do nas z pismem abyśmy nie wykonywali żadnych zamówień dla firmy Y, jako że mają wyłączność na produkcje tego elementu z ostatecznym klientem, ostrzegając że mogą dochodzić swoich praw sądownie. Firma X i firma Y są oczywiście pośrednikami sprzedającymi elementy do ostatecznego klienta a my jesteśmy producentem. Teraz pytanie, co nam grozi jeśli:
- my jako producent nie podpisywaliśmy kompletnie żadnych umów o poufności i wyłączności na ten projekt z firmą X, ani też żadnych ogólnych umów poufnościowo-wyłącznościowych, więc skąd też niby mamy wiedzieć że nie możemy produkować tego elementu dla firmy Y lub innych.
- chcemy jako producent zrealizować zamówienie dla firmy Y, jako że złożyli oficjalne zamówienie, a my przecież nie wiemy (nie mamy podpisanych żadnych umów) o jakichkolwiek wyłącznościowych umowach.
- dla firmy X zrobiliśmy tylko i wyłącznie prototyp, po którym nikt z firmy X nie skontaktował się z nami w sprawie zamówienia (zrobili to oczywiście pracownicy którzy kiedyś pracowali dla firmy X, ale zamówienie złożyli już z ramienia firmy Y).

Czy grożą nam jakieś konsekwencje (jako producentowi) ze strony firmy X, która teraz ostrzega nas aby nie produkować dla firmy Y (mimo że żadnych spisanych umów nie mamy)? Jeśli grożą nam jakieś konsekwencje to oczywiście rozważylibyśmy wycofanie się z zamówienia.
szymqw jest off-line  
25-12-2014, 15:32  
Principium
Stały bywalec
 
Posty: 625
Domyślnie RE: Domaganie się wycofania zamówienia od innej firmy

Jeśli nie została podpisana przez producenta żadna klauzula to może on wyprodukować wyrób każdemu. Przecież wzorzec dostarcza zamawiający. To, czy "Y" ma prawo posługiwać się wzorcem zależy od tego jak weszła w jego posiadanie. Jeśli "X" rości do "Y" pretensję o posługiwanie się wzorcem to odpowiedzialność spoczywa na "Y".

To czy w ogóle może zamówić wyrób według wzorca lub czy jeśli go otrzyma może ten wyrób wprowadzić do obiegu to spór na linii X-Y.

O ile sąd nie nakaże producentowi nie czynienia to producenta umowa handlowa obowiązuje i ma prawo do zapłaty. Jeśli sąd natomiast zobowiąże do nie czynienia to producent może rościć o odszkodowanie.

Norma imperatywna obowiązuje obie strony a semiimperatywna tylko jedną.
Nie dochodzi tutaj do naruszenia normy imperatywnej. A kiedy dochodzi? Oto przykład: w drukarni klient by zamówił wydrukowanie pieniędzy ale jako falsyfikat (do zabawy czy w celach edukacyjnych). Ze wzorca nie wynika aby był to falsyfikat. Wtedy to na drukarni spoczywa obowiązek aby pieniądze były drukowane z oznaczeniem, że to falsyfikat lub obowiązek obmowy przyjęcia zlecenia.
Nie ma wytłumaczenia "panie, klient zamówił jako falsyfikat, no panie, ja tam nie wiem co na wzorcu było... jakieś cyferki obrazki... to pieniądze były? panie, nie... to tamten zamawiał ja nic nie wiem"

Tutaj właściwa jest norma semiiperatywna. Ktoś zamawia wyrób legalny. Czy ma do tego prawo to jego odpowiedzialność.

Kwestia czy wzorzec nie został w jakimś trybie prawnie zastrzeżony w sposób powszechny. A to najlepiej jak zaopiniuje prawnik już fizycznie z dokumentów.

Ze względu na częste błędy i niedopatrzenia ze strony pytających, który pomijają pozornie błahe a istotne elementy sugeruję konsultację z radcą prawnym jeśli projekt jest o znaczącym wymiarze finansowym. Uchroni to przez ewentualnymi konsekwencjami. Moja opinia nie może mieć charakteru wiążącego.

Pozdrawiam
Principium jest off-line  
25-12-2014, 20:13  
szymqw
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie RE: Domaganie się wycofania zamówienia od innej firmy

Dziękuje za odpowiedź.
Czy wzorzec został powszechnie zastrzeżony - raczej mało prawdopodobne, ale tak czy inaczej my jako producent o tym nie wiemy (nikt nas nie informował). Zadnych pism zastrzegających firma X nie przedstawiła i nie podpisywaliśmy żadnych umów poufnościowych, etc. z firmą X. Dlaczego zatem teraz firma X, żąda abyśmy zaprzestali produkcji dla firmy Y, która to ostatecznie sprzedaje wyrób do ostatecznego klienta.
No właśnie, firma X która weszła w posiadanie wzorca (w zasadzie to dokumentacji (praw) tego wzorca) który wcześniej powiedzmy mógł być zastrzeżony przez jeszcze inną firmę, nazwijmy to Z. Ale to przecież firma X nie spisała i nie przedstawiła do spisania żadnych umów z nami jako producentem, w związku z tym skąd mamy wiedzieć że jest (był) ten projekt zastrzeżony. Zatem dobre pytanie, na jakich zasadach firma X weszła w posiadanie praw do projektu od firmy Z (jeśli wogóle tak było).
Jeśli by tak było to na pewno firma X powinna nam przedstawić sytuację że zastrzega sobie prawo do tego projektu, etc. i spisać z nami odpowiednie umowy - wtedy nie byłoby żadnego problemu i na pewno nie produkowalibyśmy tego projektu mając swiadomość że jest zastrzeżony a wszelkie prawa ma firma X.
szymqw jest off-line  
25-12-2014, 22:15  
Principium
Stały bywalec
 
Posty: 625
Domyślnie RE: Domaganie się wycofania zamówienia od innej firmy

Tak się w praktyce dzieje, przedsiębiorstwa spisują klauzule, które skrupulatnie przygotowują działy prawne w sytuacjach, gdy technologia jest dla strony strategiczna. Jeśli firma dysponuje wartościową dokumentacją (wzorcem) to powinna dbać o jej interes (tak jak dba się o inne mienie).
Jeśli wykonanie półproduktu bądź wyrobu gotowego nie łamie prawa to można produkować.

Firma X łapie się jak tonący brzytwy. Póki nic nie udowodnią to są na straconej pozycji.
Principium jest off-line  
25-12-2014, 23:15  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.676
Domyślnie RE: Domaganie się wycofania zamówienia od innej firmy

Cytat:
Napisał/a szymqw Zobacz post
... Czy wzorzec został powszechnie zastrzeżony - raczej mało prawdopodobne, ...
Należałoby tutaj uściślić czy mamy do czynienia z wzorem przemysłowym, czy ze wzorem użytkowym. Ten pierwszy jest chroniony prawem autorskim a to nie wymaga jakichkolwiek rejestracji.
Biorąc pod uwagę fakt wykonania pierwszego zamówienia dla Firmy X to przy zamówieniu od Firmy Y na podstawie tego samego wzoru, stosując należytą staranność, należało upewnić się czy Firma Y jest uprawniona do korzystania z owego wzoru aby później nie narazić się na roszczenia uprawnionego.
LeszsekS jest off-line  
25-12-2014, 23:57  
szymqw
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie RE: Domaganie się wycofania zamówienia od innej firmy

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Czyli jeśli dobrze rozumiem, to wzorem przemysłowym będzie w tym wypadku dokumentacja (rysunki techniczne). Czyli rozumiem, że jest on chroniony prawem autorskim. Zatem teraz należałoby skontaktować się z firmą Y i upewnić się że mają prawa do produkcji?
Czy wystarczy że na podstawie pisemnego potwierdzenia (e-maila) mamy dać wiarę że tak jest? Czy niezbędny byłby jakiś dokument potwierdzający?

A teraz jeszcze pytanie, w jaki sposób firma X nabyła prawa do projektu jeśli (hipotetycznie) stanowił on kiedyś własność powiedzmy jeszcze innej firmy - firmy Z? Czy jeśli firma X nabyła kiedyś prawa od firmy Z i hipotetycznie to firma X (nie Y) złożyłaby zamówienie to nie powinni nas (jako producenta) o tym poinformować, że projekt jest zastrzeżony?
szymqw jest off-line  
26-12-2014, 00:09  
Principium
Stały bywalec
 
Posty: 625
Domyślnie RE: Domaganie się wycofania zamówienia od innej firmy

Wzór użytkowy to rozwiązanie użyteczne np. sposoby produkcji.
Wzór przemysłowy to postać wytworu lub jego części, wzornictwo, połączenie techniki ze sztuką. Aby zastrzec wzór podstawowy wymóg w obu kategoriach to nowość – zarówno wzór użytkowy, jak i przemysłowy, muszą być nowe przed datą zgłoszenia w Urzędzie Patentowym. Wzór użytkowy zgłaszamy wtedy, gdy opracowaliśmy choć jakąś jedną, nową konstrukcję.

To, że ktoś przyszedł z projektem mebla i poprosił fabrykę o wyprodukowanie, a ktoś inny się tym meblem zainspirował to nie można zobowiązać producenta to badania podstawy prawnej do władania wzorem, o ile nie jest on objęty patentem.

Zarzut przedmówcy jest nietrafny. Prawa autorskie mogą mieć osoby, które przeszły do firmy Y i z ramienia tej firmy dokonują zamówienia. Ze stanu faktycznego nie wynika że to stricte firma miała prawa autorskie. Mogły one być w posiadaniu osób powiązanych z firmą X a nie samej firmy.

Producent, gdyby przekazał firmie X co zamówiła firma Y naruszyłby tajemnicę handlową.
Principium jest off-line  
26-12-2014, 11:02  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.676
Domyślnie RE: Domaganie się wycofania zamówienia od innej firmy

Cytat:
Napisał/a Copthall Zobacz post
... Zarzut przedmówcy jest nietrafny. Prawa autorskie mogą mieć osoby, które przeszły do firmy Y i z ramienia tej firmy dokonują zamówienia. ...
Po pierwsze, to wyłącznie zwróciłem uwagę na możliwość istnienia ochrony na gruncie prawa autorskiego jeśli mamy do czynienia z wzorem przemysłowym.
Po drugie, to proponuję cię zapoznać z terminem "utwór pracowniczy" mający też swój odpowiednik w Prawie własności przemysłowej. Po trzecie, aby zarzucić nietrafność warto rozpoznać całość zagadnienia a nie tylko fragment bez zapoznania się z prawem obowiązującym w tej dziedzinie.


Cytat:
Napisał/a Copthall Zobacz post
... o ile nie jest on objęty patentem. . ...
Nie wiesz o czym piszesz.
Cytat:
Napisał/a Copthall Zobacz post
... Producent, gdyby przekazał firmie X co zamówiła firma Y naruszyłby tajemnicę handlową. ...
Wybacz ale piszesz nie na temat.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprzedanie towaru z zamówienia innej osobie (odpowiedzi: 11) Witam, W końcówce listopadzie złożyłem zamówienie na replikę broni ASG w sklepie gunfire.pl... Byłem w tedy za granicą, jednak chcąc skorzystać z...
§ Anulowanie zamówienia (odpowiedzi: 1) Witam, złożyłem we wtorek zamówienie w sklepie media expert na smartfona, którego nie mieli na stanie. Pan zamówił on-line smartfon i powiedział że...
§ Rezygnacja z zamówienia realizacji okine, brak danych firmy (odpowiedzi: 1) Witam. Dzisiaj moja mama przyjęła rzekomo fachowców od okien którzy chcieli sprzedać nam ich usługi. Wykonali niezbędne pomiary i przystąpili do...
§ Zamówienie na allegro z odbiorem osobistym - rezygnacja z zamówienia? (odpowiedzi: 28) Witam! Przejrzałem temat przyklejony, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Bardzo proszę o pomoc, bo zależy mi na czasie. Zamówiłem na...
§ Rezygnacja firmy z zamówienia (odpowiedzi: 9) Witam! Mam problem z pewną firmą, która chce zrezygnować ze złożonego wcześniej zamówienia. Po ustaleniu wcześniej warunków współpracy poprosiłem o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:01.