Linkowanie do materiałów objętych prawami autorskimi. - Forum Prawne

 

Linkowanie do materiałów objętych prawami autorskimi.

Oto wypowiedź prawnika, Olgierda Rudaka, redaktora naczelnego Lege Artis, zapytanego o linkowanie do materiałów chronionych prawami autorskimi : (źródło : Linkowanie do utworów chronionych prawem autorskim - Listy Czytelników - Dziennik Internautów (DI) - prawo ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
22-06-2009, 19:38  
terysc
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Linkowanie do materiałów objętych prawami autorskimi.

Oto wypowiedź prawnika, Olgierda Rudaka, redaktora naczelnego Lege Artis, zapytanego o linkowanie do materiałów chronionych prawami autorskimi :
(źródło : Linkowanie do utworów chronionych prawem autorskim - Listy Czytelników - Dziennik Internautów (DI) - prawo autorskie odnośniki linki)

W zasadzie trudno jest odpowiedzieć na takie pytanie więcej niż jednym słowem: nie, polskie prawo nie zakazuje linkowania do rozpowszechnionych utworów, nawet jeśli utwory zostały rozpowszechnione z naruszeniem warunków licencyjnych.

Moim zdaniem na linkowanie nie można nawet patrzeć przez pryzmat dozwolonego użytku, ponieważ dozwolony użytek wiąże się z korzystaniem z utworu, natomiast linkując coś nie korzystamy z niego (zakładam, że mówimy o klasycznym hiperlinku).

Linkując nie cytujemy, nie zwielokrotniamy, nie wprowadzamy do obrotu kopii, nie udostępniamy egzemplarzy utworów, nie wykonujemy wreszcie utworu.

Zdarza się niekiedy, iż administratorzy serwisów zaznaczają na swoich stronach, iż linkowanie do ich treści dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia serwisu. Jednak niezastosowanie się do tego życzenia nie skutkuje po stronie linkującego żadną odpowiedzialnością, zastrzeżenie takie nie wynika bowiem z przepisu prawa ani też z zawartej umowy.

Nie mają także uzasadnienia ew. pretensje osób, którym przysługują autorskie prawa majątkowe do tych utworów, odnoszące się do linkowania do ich dzieł. W każdym bowiem przypadku odpowiedzialność może ponosić wyłącznie osoba, która dopuściła się rozpowszechniania utworu z naruszeniem warunków licencyjnych bądź ustawy.Wynika z tego, że linkowanie do już wcześniej udostępnionych w internecie plików nie jest przestępstwem ? ("Linkując nie cytujemy, nie zwielokrotniamy, nie wprowadzamy do obrotu kopii, nie udostępniamy egzemplarzy utworów")

Uploadując - robimy dokładnie na odwrót, tzn. zwielokrotniamy i w prowadzamy w obrót kolejną kopię.

Jak się mają do tego zabawki typu "remote upload" - czyli załadowanie z serweru na serwer wcześniej już rozpowszechnionej w internecie kopii ? W takim przypadku nawet nie mamy pirackiej kopii na dysku.
Skoro linkowanie do wcześniej udostępnionych plików nie jest przestępstwem, to przecież nie wprowadzamy tym w obrót dodatkowych kopii, ponadto nie możemy być pewni jaki plik kryje się pod tym linkiem.


Proszę o wyjaśnienie mi tekstu pana Olgierda i wytłumaczenie czy linkowanie do plików umieszczonych na serwerze wyżej opisaną metodą , w celu osiągnięcia korzyści majątkowych jest przestępstwem.

Ponadto proszę o odpowiedzi na następujące pytania :

1. Za pliki umieszczane na forach warezowych odpowiedzialność bierze administrator forum czy użytkownicy ?

2. Dlaczego fora warezowe nie są zamykane ?
terysc jest off-line  
23-06-2009, 09:52  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Linkowanie do materiałów objętych prawami autorskimi.

Przytoczony tu artykuł to interpretacja prawa dokonana przez autora artykułu, a więc powinien Pan skierować swoje wątpliwości do autora. No bo jak, mamy interpretować interpretację? Inna rzecz, że na stronie którą Pan linkuje przytoczone jest także odmienne zdanie na temat linkowania...

O forach warezowych było już na forum, np.
http://forumprawne.org/prawo-autorsk...derowanie.html
_chris_ jest off-line  
23-06-2009, 10:38  
terysc
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Linkowanie do materiałów objętych prawami autorskimi.

Czyli przytoczona interpretacja prawa jest zła ?
Proszę o wasze zdanie i waszą interpretacje.
terysc jest off-line  
23-06-2009, 12:49  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.389
Domyślnie RE: Linkowanie do materiałów objętych prawami autorskimi.

Ani zła ani dobra, tak jak każda interpretacja prawnika. Wiążąca jest dopiero interpretacja organu wydającego lub orzekającego. Ja podaję tutaj zawsze taki przykład, który właściwie oddaje istotę sprawy:

Utworami są: strony www, pliki mp3, programy, filmy divx
Kierujemy się poczuciem, że jak linkujemy do strony www to jest ok, ale jak do mp3 to już nie. Dlaczego? z punktu widzenia prawa autorskiego linkujemy do chronionego utworu Ktoś mógłby powiedzieć: OK, ale wiadomo, że autor www CHCE by do niego linkować, a autor mp3 czy divx niekoniecznie! Pytam: a skąd to wiesz? jest taka zgoda na stronie www (jeśli jest to spoko, nie zdarza się to za często chyba jednak)? a skąd wiesz, że twórca mp3 czy filmu się nie zgadza? Dopóki nie masz jasnego i jednoznacznego stanowiska autora to sobie możesz tylko domniemywać.

Inna strona medalu: czy linkując dokonujemy rozpowszechnienia czy tylko podajemy informację gdzie można do czegoś dotrzeć? Pokazuję tylko drogę, ktoś inny rozpowszechnił i złamał (być może) prawo. Wyobraźcie sobie teraz sytuację, że linkowanie zostałoby zabronione prawnie... Teraz wyobraźcie sobie siebie korzystających z Internetu bez googli i innych wyszukiwarek, bez linków w wikipedii, bez linków do różnych bardzo często przydatnych informacji!!!
Rubisz jest off-line  
23-06-2009, 13:51  
terysc
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Linkowanie do materiałów objętych prawami autorskimi.

Dziękuję, Rubisz.

Tzn. linkując do i tak ogólnodostępnego w internecie materiału nie łamiemy prawa ?
Jak się mają do tego zabawki typu "remote upload" - czyli załadowanie z serweru na serwer wcześniej już rozpowszechnionej w internecie kopii ? W takim przypadku nawet nie mamy pirackiej kopii na dysku.
Skoro linkowanie do wcześniej udostępnionych plików nie jest przestępstwem, to przecież nie wprowadzamy tym w obrót dodatkowych kopii.

Czy linkowanie do plików umieszczonych na serwerze wyżej opisaną metodą , w celu osiągnięcia korzyści majątkowych może się skończyć w sądzie ? Były już takie przypadki ?
terysc jest off-line  
23-06-2009, 14:21  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.389
Domyślnie RE: Linkowanie do materiałów objętych prawami autorskimi.

Na zasadzie analogii można powiedzieć, że to będzie skopiowanie w celu rozpowszechnienia. Więc remote upload może stanowić naruszenie. Tak jak jednak pisałem, to są nasze poglądy i interpretacje. Wszystko na dobrą sprawę może skończyć się w sądzie, nie wiadomo tylko co ten sąd powie, bo takich spraw u nas raczej nie było.
Rubisz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Linkowanie do materiałów objętych prawem autorskim (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie odnośnie umieszczania linków na stronie do zewnętrznych serwisów które hostują dane pliki. Dotarłem do tego tematu:...
§ umowa zwykła lub z prawami autorskimi (odpowiedzi: 1) Witam, jaka jest różnica pomiędzy umową zwykłą a tą a prawami autorskimi ? o co chodzi? Firma w której "pracuje" zapytała o typ umowy jaką chce....
§ Jak to jest z prawami autorskimi. (odpowiedzi: 2) Witam, Pytanie mam może i oczywiste ale jestem osobą, która woli się upewnić, więc ... Nie długo zakładam działalność gospodarczą i rozmyślam...
§ chomikuj.pl - "rozpowszechnianie treści objętych prawami autorskimi" (odpowiedzi: 1) Witam, znajomy dzisiaj dostał list z kancelarii adwokackiej Bartosza W. odnośnie rzekomego "rozpowszechniania" na portalu chomikuj.pl kilku różnych...
§ Problem z prawami autorskimi na YouTube (odpowiedzi: 13) Hej. Wstawiłem na YouTube film o piłkarzu. Między innymi coś w stylu podziękowania za grę w klubie itp. Jednak prawa autorskie mi go blokują....
§ YouTube i problemy z prawami autorskimi ? (odpowiedzi: 8) Witam, jak to jest, jeśli wrzucam filmik i dodam do niego licencjonowaną muzykę, powiedzmy że metallicę, to jeśli w informacji o filmiku, dam jej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:31.