Czy to jest kradzież bazy danych ? - Forum Prawne

 

Czy to jest kradzież bazy danych ?

Istnieja portale przedstawiajace srednie, zagregowane ceny na rynku nierchomosci. Ceny te obliczane sa na podstawie ogloszen w internecie na cudzych portalach ogloszeniowych. Ceny sa pobierane w sposob, w ktory moze to zrobic kazdy uzytkownik - ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
04-07-2009, 23:24  
agrest
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Czy to jest kradzież bazy danych ?

Istnieja portale przedstawiajace srednie, zagregowane ceny na rynku nierchomosci. Ceny te obliczane sa na podstawie ogloszen w internecie na cudzych portalach ogloszeniowych. Ceny sa pobierane w sposob, w ktory moze to zrobic kazdy uzytkownik - poprzez odwiedzanie stron.

Czy taki sposob korzystania z danych zgromadzonych w portalach ogloszeniowych moze byc uznany za kradziez bazy danych ? Czy takie wykorzystywanie tych portali nie wymaga przypadkiem zgody ich wlascicieli ?

Pozdrawiam
agrest jest off-line  
05-07-2009, 02:24  
jepg
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: Czy to jest kradzież bazy danych ?

jeśli ceny są widoczne dla każdego użytkownika to wydaje mi się że zbiór ich w jednym miejscu nie jest kradzieżą, a przedstawieniem.
no ale prawo polskie może mówić swoje
jepg jest off-line  
05-07-2009, 12:31  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.499
Domyślnie RE: Czy to jest kradzież bazy danych ?

Witam,

pytanie podstawowe, to czy zbiór ogłoszeń na portalu ogłoszeniowym to baza danych? Odpowiedzią będzie więc spełnianie warunków Art.2 ustawy o ochronie baz danych w poszczególnych przypadkach. Jeśli jest to tylko udostępnianie miejsca na portalu w celu emisji ogłoszenia, to powiedziałbym, że nie.

Jeśli jednak założymy, że są to bazy danych udostępnione publicznie, to możliwości wykorzystania ich zawartości (danych) określają z kolei Art.7 i 8. Zgodnie z tymi artykułami można wykorzystywać w jakimkolwiek celu (więc również w komercyjnym) nieistotną, co do jakości lub ilości, część bazy danych (Art.7) lub wykorzystywać istotną ilość danych do celów związanych z dozwolonym użytkiem (Art.8 ).

Interpretacja będzie więc zależna od przeznaczenia (celów) portali przedstawiających średnie ceny.
_chris_ jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wykorzystanie bazy danych (odpowiedzi: 2) Witam. Sprawa dotyczy wykorzystania bazy danych BANKU który to nie rosci wniosku o ukaranie. Prokuratura wnioskowala najpierw o 2 lata bezwzględnego...
§ Kopiowanie bazy danych (odpowiedzi: 1) Witam, chciałbym stworzyć bazę danych miast oraz mszy św. w kościołach w tych miastach. Znalazłem na internecie portal który taką bazę już posiada...
§ Kradzież bazy danych SQL (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie. Jakiś czas temu musiałem udostępnić hasła do bazy danych jednemu panu. Teraz przywłaszczył sobie moje forum. Pozmieniał wszelkie...
§ Ochrona bazy danych - tj kto jest jej właścicielem? (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie, kiedyś pomiędzy mną a pewną osobą zaszła umowa słowna - mieliśmy stworzyć wspólnie forum internetowe. Forum powstało, domenę...
§ Internetowe bazy danych (odpowiedzi: 2) Witam! Jak wyglądałyby "sytuacja prawna sytuacji" takich jak pobranie zawartości części/całości bazy danych firm np. na pkt.pl ? Np. piszę prosty...
§ Kradzież bazy danych forum (odpowiedzi: 1) Witam Mam taki problem. Prowadze od 6 lat forum internetowe. Posiadam prawa do domeny oraz wykupiony serwer. Kilka miesięcy temu zgłosił się do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:24.